Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Василевич Світлана Василівна. Формування та розвиток національної господарсько-економічної культури в умовах ринкової трансформації економіки України: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Василевич С.В. Формування та розвиток національної господарсько-економічної культури в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. – Київський національний економічний університет, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню процесу формування та розвитку національної господарсько-економічної культури в умовах ринкової трансформації економіки України як неврахованого фактору українських реформ щодо економічного зростання та розвитку економіки України в соціально орієнтовану економіку.

Вироблено авторський підхід до розкриття сутності національної господарсько-економічної культури. Розглянуто передумови її відродження, розкриті її основні компоненти, сфери прояву, форми, функції та показано її місце в системі соціально-економічних та організаційно-економічних відносин.

Зроблено висновок, що господарсько-економічна культура є фактором економічного зростання, регулятором економіки.

Проаналізовані причини низького рівня розвитку господарсько-економічної культури населення України.

При цьому показано, яку роль відіграють сім’я, школа, наукові заклади у процесі формування і розвитку національної господарсько-економічної культури. Доведено необідність реформування системи економічної освіти в Україні, захисту сім’ї, освіти, науки відповідно до потреб та можливостей сучасного розвитку економічної системи і згідно із соціальними орієнтирами на майбутнє.

Підтверджено висновок про те, що всі високоефективні економіки виростають на власній національній культурі.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукового завдання щодо визначення сутності національної господарсько-економічної культури, її формування та розвитку в умовах ринкової трансформації економіки України. Основні результати теоретичного, методичного і науково-практичного спрямування:

1. Відродження національної господарсько-економічної культури як органічної складової цілісної культури нації дозволяє проникнути в анатомію господарських форм, їх еволюцію, збагнути господарську модель, до якої адаптовано населення країни, враховуючи її національні екогомологічні, психологічні та інші особливості. Універсалізм та самобутність є провідними рисами господарсько-економічної культури українців. Універсалізм – феномен передусім сутнісного плану, його домінанта – не маса, а якість. Це цілісність, зумовлена соціально-економічним і духовним буттям, втілена у форму свідомості, що поєднує освіту, науку, традиції, пам'ять, створюючи національну господарсько-економічну культуру. Творить її “справжня людина”, як людина природна, тобто етична, духовна, внутрішньо вільна, сповнена добра, скромності, гідності, способом життя якої є праця і самовдосконалення.

2. Господарсько-економічна культура – суб'єктивно-об'єктивне явище, сутність якого пронизана принципами гуманізму та свободи людини, що визначає її становище у суспільстві як найвищої цінності та кінцевої мети виробництва – формування культурного господаря. Це і є фактор репродукування головної продуктивної сили суспільства – робочої сили як сукупності духовних і фізичних здібностей людини.

3. Господарсько-економічна культура – це складне динамічне утворення, що має соціально-економічну природу і знаходить вираження в економічних відносинах, спрямованих на створення, засвоєння, збереження і розповсюдженння матеріальних і духовних цінностей.

4. Господарсько-економічна культура актуалізується у різних галузях, тому є різні її форми: культура праці (промислова міська та сільськогосподарська культура, культура трудового колективу, культура професій, культура обслуговування тощо); культура управління та підприємництва, інформаційна культура, культура виробництва, культура обміну, культура розподілу, культура споживання. Ці форми – це здатність людини, групи людей чи суспільства в цілому усвідомлювати свої розумні потреби і знаходити найбільш ефективні в економічному та моральному відношенні шляхи їх задоволення.

5. Формування та розвиток національної господарсько-економічної культури є неврахованим фактором українських реформ щодо економічного зростання та розвитку економіки України в соціально орієнтовану економіку. Позитивних результатів можна досягти за умови системного підходу, синтезуючи всі компоненти навколо спільного поняття "національна господарсько-економічна культура", яка повинна виконувати такі функції: трансляційну, селекційну, інноваційну, реалізуючу, регулюючу, виховну, прогностичну.

6. В Україні складається нова соціально-економічна і культурна ситуація, що породжує нову соціокультурну реальність, складовою якої є нова господарсько-економічна культура, чинниками формування якої є: радикальні технологічні, інституціональні та організаційно-управлінські зміни; створення сприятливого економіко-правового середовища, яке б реально забезпечувало, а не декларувало свободу господарського вибору, право власності, самоуправління тощо; перебудова системи економічної освіти і виховання, пошуку нових підходів до її реалізації; державна політика фінансового забезпечення освіти та науки; нагромадження народом соціально-культурного досвіду, який повинна формувати інтелігенція як індикатор інтелектуального і духовного здоров’я суспільства.

7. Формування та розвиток національної господарсько-економічної культури можливі лише при збагаченні гармонії родинно-громадсько-шкільного виховання. Цей процес у загальноосвітніх та професійних школах може бути прерогативою всіх навчальних дисциплін, якщо розробка їх змісту грунтується на принципі забезпечення належних взаємозв'язків між ними.

8. Багато засобів, що сприяють формуванню господарсько-економічної культури в умовах ринкової трансформації економіки в Україні, має економічна наука, яка повинна розвиватися у руслі національного відродження, оновлюючи свою сутність, основою якої є суб’єктивне мотивування економічної поведінки індивідів. Персоніфікація стала однією з абсолютно необхідних ланок методології аналізу суспільних відносин, яка була начисто видалена з політичної економії прикриттям класового підходу. Політична економія повернулася обличчям до людини-виробника і споживача, які і є творцями господарсько-економічної культури. Остання є органічною складовою цілісної культури нації, будь-який прояв відродження якої пожвавлює вивчення історії народного господарства й економічної думки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Василевич С. Передумови відродження та розвитку національної економічної культури в Україні // Теорії мікро-макроекономіки. Збірник наук. праць проф.-викл. складу і аспірантів. – К., 1999. – С. 133-140. – 0,6 друк. арк.

  2. Василевич С. Господарсько-економічна культура в системі економічних відносин // Теорії мікро-макроекономіки. Збірник наук. праць проф.-викл. складу і аспірантів / За ред. професорів Мальчина Ю.В., Ніколенка Ю.В.- Випуск 7. – К., 2001. – С. 107-114. – 0,6 друк. арк.

  3. Василевич С. Характер та ступінь взаємовідносин між людьми та ставлення людини до самої себе як сфери прояву господарсько-економічної культури // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – № 12, 2002. – С. 46-49. – 0,5 друк. арк.

В інших виданнях:

  1. Тютюнник С. (Василевич С.) Економічні мотиви в мисленні М.Драгоманова / Всеукраїнська наукова конференція "Михайло Драгоманов: доба та ідеї", присвячена 100-річчю від дня смерті письменника. 15-16 вересня 1995 р. Матеріали доповідей та повідомлень. – м.Івано-Франківськ, 1995. – С. 93-95. – 0,2 друк. арк.

  2. Тютюнник С. (Василевич С.), Будник О. Формування та розвиток господарсько-економічної культури учнів / Українське народознавство і проблеми виховання. Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конфер. (10-12 жовтня 1995 р., м.Івано-Франківськ): У 2-х частинах. – Ч.- II.– Івано-Франківськ , 1995. – С. 16-19. – 0,2 друк. арк. (особисто автору належить 0,1 друк. арк., особистий внесок автора – роль економічної освіти у формуванні та розвитку господарсько-економічної культури).

  3. Тютюнник С. (Василевич С.) Виховання економічної культури студентів у процесі вивчення економічної теорії / Актуальні проблеми гуманітарної освіти та виховання духовної культури студентів у сучасних умовах: Тези доповідей на міжнародній науково-методичній конференції 22-24 жовтня 1996 р. / Відп. ред. В.Д.Базилевич. – К., 1996. – С. 170-172. – 0,2 друк. арк.

  4. Тютюнник С. (Василевич С.) Господарська діяльність Богдана Хмельницького / Богдан Хмельницький: традиції та сучасність (до 400-річчя з дня народження Б.Хмельницького): Матеріали загальноміської науково-теоретичної конференції 13 грудня 1995 р. – Івано-Франківськ, 1996. – С. 6-7. – 0,1 друк. арк.

  5. Тютюнник С. (Василевич С.) Національне економічне мислення в умовах трансформації ринкових відносин в Україні та його складові частини / Творче, практичне і критичне мислення: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Житомир, 23-24 вересня 1997 р. – Житомир: Журфонд, 1997. – С. 63-66. – 0,3 друк. арк.

  6. Тютюнник С. (Василевич С.) Роль теоретичної спадщини І.Я.Франка у формуванні культури економічного мислення / Іван Франко і національне та духовне відродження України: Збірник наукових праць / Упор. С.Возняк, В.Матвіїшин, В.Полєк. – Івано-Франківськ, 1997. – С. 109-112. – 0,2 друк. арк.

  7. Тютюнник С. (Василевич С.). Формування та розвиток господарсько-економічної культури в Галицько-Волинській державі / Галич і Галицька земля в державотворчих процесах України (матеріали Міжнародної ювілейної наукової конференції). – Івано-Франківськ: Плай, 1998. – С. 340-343. – 0,3 друк. арк.

  8. Василевич С. Семінарські заняття з економічної теорії як засіб виховання господарської культури в студентів медичного профілю / Семінар у медицині та фармації. Збірник наук.-метод. праць (на матеріалах навчально-методичної конференції, м. Київ, 21-22 жовтня 1999 р.) / Ред. колегія: В.Г.М'ясников, І.С.Вітенко, О.О.Красовська, О.П.Мінцер, М.В.Черпінський (відп. ред.). – К.: Вересень, 1999. – С. 15-18. – 0,2 друк. арк.

  9. Василевич С. Основи економічної теорії (проблеми національного відродження економічної науки): Методичний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів. – Коломия: Вік, 2000. – 111 с. – 2,5 друк. арк.

  10. Стефурак В.П., Василевич С.В. Гармонійне співіснування суспільства і природи як складова еколого-економічної культури // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: філософія. – № 6, 2001. – С. 92-95. – 0,5 друк. арк. (особисто автору належить 0,3 друк. арк., особистий внесок автора – проаналізована екологізація продуктивних сил як сфера прояву господарсько-економічної культури; показана роль еколого-економічної освіти і виховання як фактору підвищення рівня еколого-економічної культури).