Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Линдюк Андрій Олександрович. Формування та використання менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Линдюк А. О. Формування та використання менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва, Харків, 2008.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні та науково-прикладні аспекти формування та використання менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств. Розкрито зміст і сутність категорій “менеджмент”, “менеджерський персонал”, з’ясовано та обґрунтовано особливості менеджерської праці в сільському господарстві. Виявлено джерела формування менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств.

Проведено аналіз рівня забезпеченості сільськогосподарських підприємств менеджерським персоналом з урахуванням різних методичних підходів. На основі офіційних статистичних даних, а також даних соціологічних досліджень здійснено кількісну й якісну характеристику менеджерських кадрів, досліджено сучасний стан їх підготовки та перепідготовки, визначено детермінанти ефективності менеджерської праці та здійснено її оцінку.

Розроблено методику формування і планування потреби у менеджерському персоналі сільськогосподарських підприємств. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення системи підготовки і перепідготовки менеджерських кадрів. Визначено та обґрунтовано мотиваційні чинники до менеджерської праці у сільському господарстві, запропоновано заходи вдосконалення мотиваційного механізму.

Проведене при опрацюванні дисертаційного дослідження узагальнення теоретичних і методологічних засад та розробка практичних рекомендацій з формування та використання менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств дозволило зробити наступні висновки теоретичного та науково-практичного характеру:

  1. Обґрунтовано, що у структурі управлінського персоналу доцільно виділяти менеджерський персонал, як сукупність працівників, які на професійній основі здійснюють управлінський вплив на інших працівників і реалізовують функції менеджменту, для досягнення визначених тактичних та стратегічних цілей підприємства, організації. Доцільно розглядати й окремий вид праці, яка в галузі сільського господарства набуває додаткових специфічних рис. Менеджерська праця в сільському господарстві – це особливий вид людської діяльності, основним завданням якої є координація та організація окремих працівників і структурних підрозділів на основі врахування об’єктивних законів і закономірностей виробничого процесу в сільському господарстві.

  2. Доведено, що використовувана на сьогодні органами регіонального управління аграрною галуззю методика визначення забезпеченості сільськогосподарських підприємств менеджерським персоналом є необґрунтованою і помилковою, оскільки не враховує нормативної завантаженості окремих фахівців. Відповідно штатні розписи, розроблені в сільськогосподарських підприємствах, жодним чином не прив’язані до науково -регламентованої завантаженості фахівців, що негативно в цілому впливає на продуктивність праці менеджерських кадрів.

  3. На основі аналізу сучасного стану забезпеченості сільськогосподарських підприємств Львівської області менеджерським персоналом визначено, що за різними категоріями забезпеченість агропідприємств менеджерами суттєво відрізняється (від 100 %-го рівня забезпеченості керівниками, до 49 %-го головними інженерами). При цьому особлива варіація притаманна забезпеченості менеджерами в розрізі окремих адміністративних районів. Зокрема у Мостиському та Яворівському районах сільськогосподарські підприємства на 100 % забезпечені менеджерським персоналом, і одночасно у Бродівському, Жидачівському, Стрийському та Старосамбірському районах цей рівень складає менше ніж 50 %.

  4. На основі оцінки структурних зрушень у якісному складі менеджерів можна зробити висновок, що скорочення загальної кількості менеджерських працівників у сільськогосподарській галузі Львівщини відбувається за рахунок спеціалістів, які не мають вищої освіти, тобто спостерігаються тенденції, згідно з якими вибувають в основному фахівці без відповідної освіти, а на їх місця прибувають спеціалісти з вищою освітою або цю освіту здобувають фахівці без відриву від виробництва. Проте, незважаючи на загальне підвищення освітнього рівня менеджерського персоналу, нестабільна економічна ситуація сприяє тому, що посади керівників аграрних підприємств все частіше займають фахівці, які не те що не мають спеціальної менеджерської освіти, а й взагалі не мають освіти, пов'язаної із сільськогосподарським виробництвом. Аналіз вікового складу менеджерів сільськогосподарських підприємств різних рівнів показує, що їх частка у віці до 30 років і у пенсійному віці зростає, а у віці від 30 до 50 років, тобто найбільш продуктивному, - зменшується.

  5. Обґрунтовано, що в сучасних умовах зовнішнього і внутрішнього середовища важливою є проблема підготовки й підвищення кваліфікації персоналу. Доведено, що наявна система аграрної освіти не в достатній мірі відповідає характеру трансформаційних процесів, що відбуваються в суспільстві, а це ще більше ускладнює ситуацію у сільському господарстві. Процес підготовки і підвищення кваліфікації менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств матиме максимальну віддачу лише за умови, якщо він буде організований методично і науково правильно, а також відбуватиметься систематично та безперервно. Саме тому нами запропоновано систему навчання менеджерського персоналу, яка має охоплювати окремі навчальні центри на базі вищих навчальних аграрних закладів, а також навчання за місцем праці.

  6. Результати комплексної оцінки ефективності праці менеджерського персоналу в розрізі його окремих категорій доводять надзвичайно низький її рівень в переважній більшості випадків. Підтвердженням цього є проведені розрахунки у сільськогосподарських підприємствах Буського району Львівської області, які засвідчили загальнообласну незадовільну оцінку праці головних агрономів і головних зоотехніків.

  7. Обґрунтовано систему чинників, які мають безпосередній вплив на формування потреби у менеджерському персоналі для сільського господарства. Найважливішими з них визнано: зміни у попиті на сільськогосподарську продукцію, зміни продуктивності праці, зміни цін на інші ресурси, використовувані у сільськогосподарському виробництві, та політико-правові зміни, які мають вплив на аграрну сферу економіки. При цьому обґрунтування потреби в менеджерських кадрах для сільського господарства має базуватись на програмі розвитку аграрної галузі на перспективу.

  8. Здійснено прогнозні розрахунки потреби в менеджерському персоналі на 2015 рік на основі перспектив розвитку галузей сільського господарства, а також відповідних нормативів завантаженості окремих категорій менеджерів. Визначено, що протягом прогнозованого періоду за умови виробництва таких обсягів продукції, що задовольнять повністю потреби населення області у продуктах харчування, кількість менеджерських працівників практично у всіх категоріях має зрости більш ніж утричі.

  9. На основі виявлення думок потенційних працівників сільськогосподарських підприємств, тобто учнів сільських шкіл та студентів вищих навчальних аграрних закладів, а також реально працюючих у сільськогосподарських підприємствах, зокрема їх керівників, нами визначено основні мотиваційні чинники, які значною мірою могли б позитивно вплинути на продуктивність сільськогосподарської праці, а також залучити до праці в аграрній сфері молодь. Дослідження показують, що в сучасних умовах найважливішим для студентів різного віку є високий рівень заробітної плати.

  10. Розроблено методику визначення привабливості праці, яка передбачає системну оцінку пріоритетних характеристик сільськогосподарської праці, які нами були сформульовані і запропоновані експертам для визначення рангу важливості кожної з них (режим роботи, престижність, умови, важкість праці, а також рівень її оплати та перспектива кар’єрного росту у сільському господарстві).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Линдюк А. О. Формування господарського механізму регулювання аграрних відносин / А. О. Линдюк, В. К. Здоровик // Економіка АПК. – 2005.- № 2. – С. 42-46(0,35 друк. арк.) (автором обґрунтовано необхідність формування правових механізмів регулювання аграрних відносин, реалізації комплексних заходів для виведення сільського господарства з кризи і подальшого його розвитку).

  2. Линдюк А. О. Макроекономічна політика України : стан та проблеми / А. О. Линдюк, В. К. Здоровик // Вісник Львівського державного аграрного університету : Економіка АПК. –2006. - № 13. – С. 170-175 (0,28 друк. арк.) (автору належить опрацювання стану та проблем функціонування аграрного сектору національної економіки).

  3. Линдюк А. О. Проблеми відтворення менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств / А. О. Линдюк, // Вісник ХНТУСГ : Економічні науки. – 2007.- Вип. 56. – С. 159-164 (0,44 друк. арк.).

  4. Линдюк А. О. Мотиваційні чинники працевлаштування молоді у сільськогосподарських підприємствах / А. О. Линдюк, В. В. Липчук // Економіка АПК. – 2008. - № 7. – С. 131-136 (0,34 друк. арк.) (автором запропоновано методику визначення рівня привабливості менеджерської праці у сільськогосподарських підприємствах).

  5. Линдюк А. О. Оцінка менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств / А. О. Линдюк // Економіка : проблеми теорії і практики : зб. наук. праць. – Вип. 237 : в 6 т. Т. 3. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – С. 824-829 (0,42 друк. арк.).

  6. Линдюк А. О. Чинники та мотиви плинності персоналу менеджерів у сільськогосподарських підприємствах / А. О. Линдюк // Вісник Львівського державного аграрного університету : економіка АПК. – 2008. - № 16. – С. 560-564. (0,44 друк. арк.).

В інших наукових виданнях:

  1. Линдюк А. О. Реформування системи менеджменту аграрних підприємств / А. О. Линдюк // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи : матеріали Всеукр. наук. конф. студентів, магістрів та аспірантів : у 2-х т. Т.1. – К. : ІАЕ УААН, 2003. С. 78-80 (0,14 друк. арк.).

  2. Липчук В. В. Сучасні системи та форми перепідготовки кадрів / В. В. Липчук, А. О. Линдюк // Інтеграція вищої аграрної школи в загальноєвропейську систему вищої освіти: проблеми та перспективи: Матеріали науково-методичної конференції. – Львів: ЛДАУ, 2004. – С. 72 – 76 (0,25 друк. арк.) (автором запропоновано сучасні підходи до навчання менеджерів як особливої категорії працівників у структурі персоналу).

  3. Линдюк А. О. Теоретичні основи соціального захисту сільського населення в умовах формування ринкової економіки / А. О. Линдюк, В. Р. Крупа // Аграрна політика в умовах ринкової трансформації економіки агропромислового комплексу України : Кол. Монографія / за заг. ред. П. С. Березівського. – Львів: ЛДАУ, 2006. – С. 12 – 23 (0,4 друк. арк.) (автору належить опрацювання системи соціального захисту як важливого чинника підвищення рівня привабливості менеджерської праці у сільськогосподарських підприємствах).

  4. Линдюк А. О. Ринкова трансформація сільського господарства як передумова зміни потреби в менеджерських кадрах / А. О. Линдюк, Ю. Б. Шийка // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки : Збірник тез регіон. наук.-практ. конф. – Рівне, 2006. – С. 142 – 144 (0,07 друк. арк.) (автору належить опрацювання змін у потребі сільськогосподарських підприємств різних організаційно-правових форм у персоналі менеджерів).

  5. Линдюк А. О. До питання формування персоналу менеджерів сільськогосподарських підприємств / А. О. Линдюк, А. В. Нестерович // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки : Збірник тез регіон. наук.-практ. конф. – Рівне, 2006. – С. 142 – 144 (автором опрацювано залежність між фаховістю менеджерів і результативністю діяльності сільськогосподарського підприємства).

  6. Линдюк А. О. Актуальні проблеми формування кваліфікованих управлінських кадрів АПК / А. О. Линдюк, В. Р. Крупа // Теорія і практика розвитку АПК : матеріали Міжнар. наук.-практ. форуму. Т. 1. – Львів, 2006. – С. 461-465 (0,22 друк. арк.) (автору належить опрацювання проблемних аспектів формування менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств).

  7. Линдюк А. О. Менеджерська праця та її особливості / А. О. Линдюк // Матеріали Всеукр. наук. конф. молодих учених. – Умань, 2007. – С. 43-44 (0,12 друк. арк.).

  8. Линдюк А. О. Вдосконалення структури менеджерського персоналу сільськогосподарських підприємств / А. О. Линдюк // Ринкова трансформація економіки : стан, проблеми, перспективи : матеріали міжнар. форуму молодих вчених. – Х. : ХНТУСГ, 2007. – С. 192-194 (0,14 друк. арк.).

  9. Линдюк А. О. Інноваційні підходи до підготовки персоналу менеджерів для аграрного сектора економіки / А. О. Линдюк, В. Р. Крупа // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни в Світове співтовариство : Міжнар. наук.-практ. конф. : тези доп. – Тернопіль, 2007. – С. 111-112 (0,12 друк. арк.) (автором запропоновано нові методичні підходи до підготовки менеджерів сільськогосподарських підприємств).

  10. Линдюк А. О. Мотивація менеджерського персоналу сільськогосподарського підприємства: системний підхід / А. О. Линдюк // Проблеми ринку АПК в умовах глобалізації : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв, 2007. – С. 148-150 (0,13 друк. арк.).

  11. Линдюк А. О. Трансформаційні зміни забезпеченості менеджерами сільськогосподарських підприємств / А. О. Линдюк // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: стан, проблеми, перспективи : матеріали ІІІ Міжнар. форуму молодих вчених : у 3 т. Т. 2. – Х. : ХНТУСГ, 2008. – С. 99-100 (0,13 друк. арк.).