Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Транспортні системи


Ломотько Денис Вікторович. Формування транспортного процесу залізниць України на базі логістичних принципів : Дис... д-ра наук: 05.22.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Ломотько Д.В. Формування транспортного процесу залізниць України на базі логістичних принципів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.22.01 – транспортні системи; Українська державна академія залізничного транспорту; Харків, 2008.

Дисертацію присвячено формуванню транспортного процесу залізниць України на базі логістичних принципів в умовах технічних, технологічних, інфраструктурних та фінансових обмежень для отримання синергетичного ефекту при виконанні вантажних перевезень. Інструментом досягнення цього є розробка концепції формування системи логістичних центрів залізниць України у вигляді багаторівневої організаційної структури у єдиному технологічному та інформаційному середовищі. Це здійснено на основі комплексу моделей, що реалізує транспортний процес сумісної роботи залізниць з іншими видами транспорту в межах транспортних вузлів, та моделей технологічних процесів в умовах розподілу обмеженого ресурсу при формуванні виробничо-транспортних логістичних ланцюгів з оптимізацією маршруту прямування поїздів.

В роботі удосконалено методи планування вантажної роботи на залізничному полігоні у межах виробничо-транспортних логістичних ланцюгів з урахуванням невизначеності вихідних даних та розроблено наукові методи організації раціональної технології управління інформаційними логістичними потоками в умовах формування системи підтримки прийняття рішень з оптимізацією процесу відбору інформації. Використання запропонованих підходів передбачає врахування невизначеності при організації вагонопотоків та дозволяє скоротити простій вантажного вагону під однією вантажною операцією на 2.9%, прискорити обіг вантажного вагону на 1.6%.

Удосконалено процедуру перерозподілу синергетичного ефекту між елементами виробничо-транспортних логістичних ланцюгів з використанням системи стимулювання підрозділів та управлінням ресурсами на базі лізингових схем, а також сформовано критерій оцінки ефективності варіантів транспортно-логістичного обслуговування для вантажовласників.

  1. Аналіз тенденцій розвитку технології транспортного процесу показав необхідність реформування залізничного транспорту в Україні з метою підвищення його конкурентоспроможності та прибутковості в умовах зростання обсягів перевезень. Встановлено, що існуюча технологія доставки не є достатньо адаптивною та не зорієнтована на споживача транспортних послуг. В цих умовах найбільш ефективна форма організації транспортного процесу для залізниць України повинна базуватись на використанні логістичних принципів, застосування яких спрямовано на отримання інтеграційного ефекту діяльності залізничної галузі з іншими учасниками транспортного ринку, як цілісної системи.

  2. Створено методологічний підхід організації транспортного процесу залізниць України, який базується на логістичних принципах і враховує додаткові фактори, що пов’язані з інфраструктурою залізниць України: забезпечує взаємодію з іншими видами транспорту та комплексно враховує інтереси учасників транспортного процесу. Використання запропонованих підходів дає можливість врахувати емерджентність системи з метою отримання синергетичного ефекту. Досягнення цього ефекту передбачає формування логістичної системи з відповідними логістичними центрами управління Укрзалізниці на базі інформаційних технологій.

  3. Розроблено концепцію формування та ефективного управління адаптивною багаторівневою організаційною структурою логістичних центрів залізниць України на базі єдиних технологічних принципів та комплексу функціональних задач. Розвиток транспортної системи залізниць відповідно до запропонованої концепції, на відмінність від існуючих підходів, дозволяє підвищити ефективність технології транспортного процесу за рахунок оптимізації використання обмежених ресурсів системи (рухомого складу, колій, вантажних механізмів, персоналу, тощо). Впровадження елементів запропонованих технологій на полігоні Південно-Західної залізниці дало можливість прискорити обіг вантажного вагону на 1.2% та скоротити порожній пробіг на 1.9%.

  4. Удосконалено наукові підходи організації системи доставки вантажів на базі комплексу моделей технологічних процесів перерозподілу та вибору маршруту прямування обмеженого ресурсу у виробничо-транспортних логістичних ланцюгах з використанням багатокритеріального ресурсозберігаючого підходу. Рішення задачі здійснено через перехід від множини критеріїв до традиційної задачі оптимізації при пошуку кращого рішення по Парето за допомогою згортки і з використанням лексикографічного принципу квазіоптимальності. Застосування комплексу моделей у складі СППР дозволить підвищити ефективність використання вагонів на полігоні дирекції та отримати синергетичний ефект на рівні 0,58%, збільшити прибуток від перевезень на 7,1% за рахунок дотримання логістичного обмеження «точно у строк».

  5. Запропоновано комплекс моделей стохастичного програмування, що реалізує на основі логістичних принципів транспортний процес сумісної роботі залізничних та інших видів транспорту у транспортних вузлах. Особливу увагу приділено залізнично-водним вузлам, технологія роботи яких є найбільш критичним випадком при взаємодії залізниці з іншими учасниками перевезень. На відмінність від традиційних запропонований підхід передбачає визначення оптимальної маси вантажу у маршруті та мінімізацію кількості вантажу «на колесах» з розробкою рекомендацій щодо формування єдиної технології функціонування інфраструктури залізнично-водного вузла у відповідності із змінами вантажопотоків. Використання запропонованої технології у Одеському залізнично-водному вузлі показало можливість скорочення простою під однією вантажною операцією на 2.7%, скорочення обсягу маневрової роботи на 1.7%, прискорення обігу вантажного вагону на 1.5% та зменшення порожнього пробігу вагонів на 1.4%.

  6. Удосконалено методи планування вантажної роботи на залізничному полігоні у межах виробничо-транспортних логістичних ланцюгів на основі оптимізації надходження матеріального ресурсу до вантажовласника. На відмінність від традиційних методів, запропоновані враховують час затримок на шляху прямування та невизначеність вихідних даних з можливістю наступної інтеграції до СППР. Використання на полігоні Південної залізниці запропонованих підходів дало можливість скоротити простій вантажного вагону під однією вантажною операцією на 2.9%, простій на одній технічної станції на 2.1% та прискорити обіг вантажного вагону на 1.6%.

  7. Розроблено наукові методи організації раціональної технології управління інформаційними логістичними потоками системи логістичних центрів Укрзалізниці з використанням методів оцінки та оптимізації відбору нечіткої інформації при формуванні СППР на базі стандарту EDIFACT. Підхід забезпечує підвищення якості, конкурентоспроможності, ресурсозбереження та рівня сервісу за рахунок оптимального управління внутрішніми обмеженими ресурсами виробничо-транспортних логістичних ланцюгів. Апробація запропонованої технології в умовах місцевого логістичного центру у порівнянні з традиційною дозволяє збільшити вантажообіг на 137 т/тиждень, а рівень доходу – на 26%.

  8. Удосконалено процедуру перерозподілу синергетичного ефекту між елементами виробничо-транспортних логістичних ланцюгів за рахунок формалізації компенсаторної системи стимулювання та безперервного контролю за елементами ланцюга. На відмінність від інших даний підхід враховує специфіку транспортної галузі, а процедура гарантовано реалізує принцип емерджентності і спрямована на збільшення обсягів перевезень при мінімізації витрат на управління логістичними центрами. Результати моделювання показали підвищення ефективності використання обмеженого ресурсу (маневрових локомотивів) на 1,18% при використанні лізингових схем управління у порівнянні з традиційними технологіями.

  9. Сформовано критерії оцінки ефективності варіантів транспортно-логістичного обслуговування для вантажовласників. На відмінність від існуючих, запропонований критерій враховує невизначеність технологічних показників функціонування ВТЛЛ та дозволяє за допомогою коефіцієнту адекватності оцінити спроможність перевізника задовольняти вимогам вантажовласника. Отримані у роботі результати впроваджено для залізничних підрозділів на Південній, Південно-Західній та Одеській залізницях, що підтверджено відповідними актами.

Публікації автора:

  1. Ломотько Д.В. Використання апарату нечіткої логіки для оптимізації розподілу обмеженого ресурсу на залізничному полігоні // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. - 2006. -№ 4.- С. 10-14.

  2. Ломотько Д.В. До питання підвищення якості обслуговування вантажовласників на основі створення сервісного логістичного центру // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. – 2006.- № 1.- С. 12-16.

  3. Ломотько Д.В. Логістичний підхід щодо визначення ефективності створення навантажо - розвантажувальних терміналів незагального користування // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 7. – Донецьк, 2006.- С. 14-24.

  4. Ломотько Д.В. Метод оцінки та відбору нечіткої інформації при формуванні систем підтримки прийняття рішень у підрозділах залізниць // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. – 2007. - №2. – С 3- 9.

  5. Ломотько Д.В. Методологічний аспект управління організаційною структурою сервісного логістичного центру // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 5. - Донецьк, 2006. - С. 18-27.

  6. Ломотько Д.В. Методологічний підхід до оптимізації управління обмеженим ресурсом на залізничному полігоні // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. - 2006. - №5-6. - С. 7-10.

  7. Ломотько Д.В. Оптимізація маршруту прямування поїздів з урахуванням логістичного принципу «точно у строк» // Залізничний транспорт України. – 2006. - №5. - С. 69-71.

  8. Ломотько Д.В. Підвищення ефективності технології розподілу рухомого складу на полігоні // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 3. - Донецьк, 2005. - С. 5.

  9. Ломотько Д.В. Системний підхід до організації перевезень за участю залізничного і автомобільного видів транспорту // Зб. наук. праць ХДАМГ: ч. 2.- Харків: ХДАМГ, 2002. – С. 18-19.

  10. Ломотько Д.В. Технологія транспортно-експедиційного обслуговування з використанням гнучких тарифів // Залізничний транспорт України. – 2002. -№5. – С. 52 – 53.

  11. Ломотько Д.В. Формування логістичного ланцюгу доставки вантажів на базі оптимізації маршруту прямування поїздів // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 6. - Донецьк, 2006.- С. 19-27.

  12. Ломотько Д.В. Формування нечіткої бази знань та системи підтримки прийняття рішення у підрозділах залізниць // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті. -2006.- № 2.- С. 52-58.

  13. Ломотько Д.В. Формування системи ідентифікації варіанту транспортно-логістичного обслуговування залізницями з використанням нечіткої логіки // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 11. - Донецьк, 2007.- С. 16-21.

  14. Ломотько Д.В. Оптимізація плану навантаження на залізничному полігоні з використанням нечіткої логіки на базі логістичних принципів / Д.В. Ломотько, О.П. Бочаров, О.М. Пилипейко // Транспортні системи і технології. Випуск 10: Зб. наук. праць. К.: КУЕТТ, 2006.- С. 161-167.

  15. Ломотько Д.В. Удосконалення сумісної роботи портів та залізничних вузлів на основі логістичних методів / Т.В. Бутько, Д.В. Ломотько, Т.В. Головко // Східно- Європейський журнал передових технологій. – 2007. - № 3/6 (27). – С. 10-16.

  16. Ломотько Д.В. Формування гнучкої системи логістичних ланцюгів доставки вантажу залізницями України / Т.В. Бутько, Д.В. Ломотько, Д.І. Мкртичьян // Східно- Європейський журнал передових технологій. – 2006. - № 6/2(24). – С. 13-19.

  1. Методологічний підхід до формалізації процесу функціонування великих динамічних систем залізничного транспорту / Ломотько Д.В., Бутько Т.В. // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 85. - Харків, 2007.- С. 25-34.

  2. Оптимізація технології функціонування залізничних підрозділів на базі моделі розподілу ресурсів на мережі Петрі / Ломотько Д.В., Бутько Т.В. // Залізничний транспорт України. – 2007. - №3.- С. 19-22.

  3. Удосконалення технології розподілу рухомого складу при використання механізму стимулювання підрозділів / Ломотько Д.В., Бутько Т.В. // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 68. - Харків, 2005.- С. 40-46.

  4. Ломотько Д.В. Удосконалення роботи залізничних вузлів при впровадженні варіантних технології / Т.В. Бутько, Д.В. Ломотько, Е.О. Малахова // Зб. наук. праць: Випуск 4. – К.:КУЕТТ, 2003.

  5. Ломотько Д.В. Проблеми вибору комплексу транспортних послуг при взаємодії залізниці та вантажовласника / Т.В. Бутько, Д.В. Ломотько, Д.І. Мкртичьян // Информационно-управляющие системы на железнодорожном транспорте. – 2004. - №4,5. - С. 10-12.

  6. Ломотько Д.В. Розробка моделі прогнозування пасажиропотоку на основі апарату нейронних мереж / Д.В. Ломотько, Т.В. Бутько, А.В. Прохорченко // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 66. - Харків, 2005.- С. 11-16.

  7. Ломотько Д.В. Удосконалення методичних підходів до побудови тарифних схем з метою підвищення конкурентоспроможності залізниць на ринку вантажних перевезень / Д.В. Ломотько, В.М. Запара, Н.М. Колесникова // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 62. - Харків, 2004. - С. 83-93.

  8. Методологічний підхід щодо створення структури логістичного центру залізниць України / Д.В. Ломотько, В.В. Козак, Т.В. Бутько та ін. // Залізничний транспорт України. – 2007. - №1.- С. 29-33.

  9. До питання оптимізації розподілу рухомого складу під навантаження на залізничному полігоні / Д.В. Ломотько, М.М. Кузнєцов // Информационно-управляющие системы на железнодорожном транспорте. - 2005. - № 4. - С. 96-101.

  10. Удосконалення технології використання засобів залізничного транспорту незагального користування на основі створення баз резерву / Д.В. Ломотько, О.В. Лаврухін, В.І. Панкратов та ін. // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 10. - Донецьк, 2007.- С .5-14.

  11. Оптимізація системи доставки вантажів на основі множини критеріїв ресурсозберігаючих підходів / Д.В. Ломотько, Д.І. Мкртичьян // Східно- Європейський журнал передових технологій. – 2006. - № 3/2. – С. 6-9.

  12. Підвищення ефективності технології функціонування залізничних підрозділів за рахунок оптимізації процесу лізингу рухомого складу / Д.В. Ломотько, В.І. Панкратов // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 9. - Донецьк, 2007. - С. 8-19.

  13. Розробка технології формування гнучкої системи транспортно - експедиційного обслуговування залізницями / Д.В. Ломотько, О.М. Пилипейко // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 57. - Харків, 2004.

  14. Удосконалення методики оперативного управління залізничними під’їзними коліями, які передано підприємствам / Д.В. Ломотько, М.М. Кузнецов, В.І. Панкратов та ін. // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 8. - Донецьк, 2006.- С. 13-21.

  15. Досвід використання методики вибору ефективної технології транспортно – експедиційного обслуговування / Д.В. Ломотько, Ю.Н. Пуліна // Зб. наук. праць УкрДАЗТ: Випуск 53. - Харків, 2003.

  16. Ломотько Д.В. Оптимізація графіку транспортного обслуговування залізницями з урахуванням затримок / Д.В. Ломотько, Д.В. Шумик, О.М. Пилипейко // Информационно-управляющие системы на железнодорожном транспорте.- 2005. - №1,2. - С. 80-84.

  17. Ломотько Д.В. Проблеми взаємодії видів транспорту у перевізному процесі / Д.В. Ломотько, В.І. Шевченко, І.В. Берестов // Зб. наук. праць ХНАМГ: Випуск 58. - Харків, 2004. – С. 201-206.

  18. Методологічний підхід до організації взаємодії учасників перевезення в умовах формування інформаційно-керуючої системи логістичних центрів залізниць / Є.С. Альошинський, Д.В. Ломотько // Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті.- 2007. - №5, 6. – С. 13-17.

Додаткові праці:

  1. Інструкція з технічного обслуговування пристроїв механізованих і автоматизованих сортувальних гірок на залізницях України. Наказ 491-Ц від 12.12.2006 р. / Ломотько Д.В., Майборода О.Ф., Мойсеєнко В.І. та ін. - К.: Швидкий рух, 2007.- 156 с.

  2. Ломотько Д.В. Математична модель функціонування пункту комерційного огляду вагонів / Д.В. Ломотько, М.М. Кузнєцов, К.В. Таратушка // Залізничний транспорт України. – 2006. - №5 .- С. 37-39.

  3. Удосконалення взаємодії видів транспорту у пунктах перевалки при інтермодальних перевезеннях / Д.В. Ломотько, А.Л. Обухова // Зб. наук. праць ДонІІЗТ УкрДАЗТ: Випуск 8. - Донецьк, 2006.- С. 44-53.