Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Панченко Леся Миколаївна. Формування ціннісних орієнтацій молоді в період системної трансформації українського суспільства: дисертація канд. філос. наук: 09.00.03 / АПН України; Інститут вищої освіти. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Панченко Л.М. Формування ціннісних орієнтацій молоді в період системної трансформації українського суспільства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук із спеціальності 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. Інститут вищої освіти АПН України, Київ, 2003.

Захищаються результати дослідження, в ході якого проаналізовані існуючі у соціально-філософській літературі такі феномени як “цінність”, “ціннісні орієнтації”, їх сутності, природа, взаємозвязкі системи цінностей, ціннісних орієнтацій індивіда, суспільства в цілому і тих соціокультурних трансформаційних процесів, які відбуваються в нашому суспільстві. Доводиться правомірність та необхідність розробки нової парадигми системи цінностей і ціннісних орієнтацій молоді, яка формується в контексті утвердження незалежної, суверенної держави, враховує ментальність українського народу, його традиції, культуру, забезпечує суверенність ціннісних орієнтацій представників інших національностей, що проживають на території України.

В дисертації проаналізовано основні теорії цінностей. Визначено, що проблема ціннісних орієнтацій є традиційною у філософії і одночасно, новою й актуальною, особливо для трансформаційних суспільств. В роботі автор проаналізував основні змінні характеристики нової парадигми цінностей української молоді. Здійснена спроба побудови структури системи цінностей української молоді, що сформувалась за роки незалежного розвитку.

Автор визначає основні фактори соціальної динаміки цінностей сучасної молоді у відповідності з трансформаційними процесами. Визначальними напрямами є перехід від тоталітарних до демократичних пріоритетів; від економічного централізму до ринкових відносин. Доведено, що соціальна динаміка базових напрямів нової парадигми здійснюється суперечливо й не послідовно. Суперечності цього процесу розгортаються як за лінією самовизначення різноманітних груп молоді (студенти, робітнича молодь, молода творча еліта тощо), так і одночасно, за кількістю представників цих груп, які дотримуються принципів нової парадигми цінностей. Обґрунтовано можливості і напрями соціальних і виховних процесів формування ціннісних орієнтацій молоді.