Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Марена Тетяна Василівна. „Формування валютної політики кран світу в сучасних умовах” : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Марена Т.В. Формування валютної політики країн світу в сучасних умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено розвитку теоретичних та науково-методичних засад формування національної валютної політики та розробці науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення валютної політики країн з різними типами економічних систем в сучасних умовах функціонування світового господарства.

У роботі досліджено теоретико-методологічні основи формування валютної політики, визначено рівні її реалізації, розглянуто вплив валютної політики на розвиток національних економік, охарактеризовано валютні ринки в країнах з різними типами економічних систем.

Здійснено аналіз валютної політики країн з розвинутою ринковою економікою, надано оцінку форм реалізації валютної політики країнами, що розвиваються, досліджено напрями та інструменти валютної політики в країнах з перехідною економікою, проаналізовано особливості формування валютної політики в Україні.

Визначено напрямки удосконалення валютної політики країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою в сучасних умовах; розроблено механізм забезпечення стабільності національної валютної системи; запропоновано багаторівневу модель міжнародного валютного співробітництва; визначено напрямки удосконалення стратегії валютної політики в Україні.

У дисертаційній роботі вирішено важливу наукову задачу розвитку теоретичних засад формування і реалізації національної валютної політики та розробки науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення валютної політики країн світу на сучасному етапі розвитку світового господарства.

В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки.

1. В результаті дослідження теоретичних основ формування та реалізації валютної політики встановлено, що валютна політика передбачає регулювання валютних відносин на корпоративному, національному, регіональному та наднаціональному рівнях, причому валютна політика великих компаній, валютних союзів і міжнародних організацій здійснює суттєвий вплив на валютну політику держав. Запропоновано розглядати національну валютну політику як сукупність економічних, правових та організаційних заходів, які використовують державні установи в галузі валютно-фінансових відносин для досягнення поточних та стратегічних цілей країни переважно шляхом здійснення впливу на курс національної валюти за допомогою адміністративних, економічних та інституційних засобів та інструментів.

2. На основі вивчення характеру, особливостей та умов застосування інструментів валютної політики запропоновано їх додаткові класифікаційні ознаки, а саме: режим курсоутворення, відповідно до якого слід виділяти засоби регулювання фіксованого й плаваючого курсів, і відношення до валютної системи та валютного ринку, відповідно до якого необхідно виокремлювати заходи валютного і невалютного характеру. Використання зазначених критеріїв дозволяє в рамках кожного курсового режиму оптимізувати систему валютного регулювання.

3. Класифікація країн світу на основі визначення рівня розвитку національних валютних ринків та організаційного механізму їх функціонування дозволяє розробляти відповідну валютну політику для країн з розвинутим валютним ринком, країн з валютним ринком, що розвивається, та країн з валютним ринком перехідного типу.

4. Для сучасних країн характерна поляризація режимів курсоутворення, яка проявляється у все більшому наданні переваги чистим режимам. Найбільш чітко тенденція до поляризації режимів проявляється в групі розвинутих країн. Недостатнє включення країн з перехідною економікою до системи світового господарства, перехідний тип валютно-фінансового сектору цих держав не дозволяє в повному обсязі застосовувати по відношенню до них теорію поляризації режимів.

5. Для країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою (у тому числі для України) у валютній політиці характерна більша гнучкість процентної ставки й міжнародних резервів і менша гнучкість валютного курсу. Необґрунтоване обмеження коливань обмінного курсу в цих країнах призводить до формування відкритих валютних позицій суб’єктів господарювання, втрати незалежності грошово-кредитної політики, зростання зовнішнього боргу, підвищення ступеню доларизації економіки і збільшення ймовірності розвитку валютної кризи.

6. Ефективність валютної політики та стабільність валютних відносин значною мірою залежать від ступеню розвитку валютного ринку країни та масштабів валютних операцій. З метою виявлення інструментів впливу держави на обсяги валютної торгівлі визначено основні чинники формування валютного ринку в Україні (обсяги офіційних валютних резервів, чистий приріст прямих іноземних інвестицій, обсяги зовнішньої торгівлі, обсяги валютних депозитів і фактор часу) і розроблено багатофакторну модель валютного ринку. Запропоновану модель можна використовувати як для поточного регулювання масштабів валютних операцій, так і для підвищення точності прогнозу обсягів національного валютного ринку.

7. Перехід країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою до одного з чистих режимів курсоутворення повинен ґрунтуватися на оцінці внутрішньоекономічного стану країни, зовнішньоекономічних позицій та цілей соціально-економічного розвитку і враховувати критерії оптимальних валютних зон. При переході до плаваючого курсу в країні мають бути сформовані наступні умови: розвинений та ліквідний валютний ринок; послідовна політика валютних інтервенцій центрального банку; наявність альтернативного номінального орієнтира валютної та монетарної політики; ефективний механізм моніторингу та управління валютними ризиками.

8. Сталому розвитку валютно-фінансових відносин в країні сприятиме механізм забезпечення стабільності національної валютної системи, що ґрунтується на постійному моніторингу й оцінці комплексу економічних, політичних та соціальних показників розвитку національної економіки і світового господарства і включає набір превентивних, коригуючих та антикризових інструментів валютної політики. Для вчасного виявлення ознак дестабілізації валютної системи до складу зазначеного механізму необхідно включити систему раннього попередження валютних криз, яка б базувалася на оцінці як традиційних індикаторів розвитку фінансових ринків та національної економіки, так і додаткових показників, таких як стан банківського сектору, показники вразливості національної валюти та показники ринкових настроїв.

9. Багаторівнева модель міжнародного валютного співробітництва, яка має складатися з міждержавного, регіонального, наднаціонального та глобального рівнів, сприяє узгодженню валютної політики країн світу та досягненню внутрішньої та міжнародної валютної стабільності.

10. Стратегія валютної політики в Україні має бути спрямована на поетапний перехід до фактичного застосування режиму плаваючого курсу з паралельним введенням таргетування інфляції як основного орієнтиру монетарної політики; поступову лібералізацію валютного регулювання зі збереженням окремих економічних важелів валютного контролю; орієнтацію НБУ на реальний рівноважний обмінний курс з одночасною відмовою від активного засто-сування девальвацій та ревальвацій; зниження рівня доларизації; включення до інстру-ментарію валютної політики комплексу заходів щодо зменшення очікувань валютної неста-більності, антикризових важелів та методів зменшення негативних наслідків валютних криз.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Проблеми інтеграції України у світовий економічний простір: Колективна монографія / К.В. Балабанов, Ю.І. Чентуков, О.В. Булатова, Т.В. Марена та інші; За наук. ред. К.В. Балабанова. – Донецьк: „Вебер” (Донецька філія), 2007. – 234 с. – Бібліогр.: с. 105-107 (13,51 д.а./1,8 д.а.).

Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості функціонування валютних ринків та реалізації валютної політики країн з різними типами економічних систем.

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Марена Т.В. Умови та механізм переходу країни до режиму плаваючого валютного курсу // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2007. – Ч.4. – С. 1539-1547 (0,5 д.а.).

  2. Марена Т.В. Тенденції розвитку світового валютного ринку // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2007. – № 3. - С. 45-52 (0,59 д.а.).

  3. Марена Т.В. Механізм та наслідки впровадження іноземної валюти у внутрішній обіг країн на прикладі долара США // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2006. – Ч.1. – С. 395-400 (0,46 д.а.).

  4. Марена Т.В., Булатова Е.В. Современные тенденции международной концентрации и централизации банковского капитала // Вісник Тернопільської академії народного господарства: Науковий журнал. – 2005. – Випуск 5-2. – С. 76-82 (0,4 д.а./0,13 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено роль міжнародних банків на світовому валютному та євровалютному ринках.

  1. Марена Т.В. Необхідність та шляхи узгодження валютної політики країн в умовах фінансової глобалізації // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Випуск 208. – Т.3. – С. 660-666 (0,4 д.а.).

  2. Марена Т.В. Організаційний механізм функціонування валютних ринків в різних типах соціально-економічних систем // Формування ринкової економіки в Україні: Науковий збірник. – Львів, 2004. – Спецвипуск 13. – С. 428-434 (0,46 д.а.).

  3. Марена Т.В. Класифікація та особливості застосування інструментів валютної політики // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2004. – Ч.2. – С. 601-603 (0,4 д.а.).

  4. Марена Т.В. Влияние режима курсообразования на развитие внешнеэкономической деятельности и стабильность национальной экономики // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – Ч.3. – С. 760-762 (0,4 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Marena T. Aspects of Greek monetary system operating within the framework of the European Currency Union // Розвиток еллінізму в Україні у XVIII-XXI ст.: Міжнародна науково-практична конференція. Маріуполь, 21-23 травня 2007 р. – Маріуполь, 2007. – С. 457-459 (0,2 д.а.).

  2. Марена Т.В. Передумови та наслідки застосування механізму таргетування інфляції в Україні // Особливості інтеграції України в світовий економічний та політико-правовий простір: ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. Маріуполь, 8 грудня 2006 р. – Маріуполь: МДГУ, 2006. – С. 60-61 (0,2 д.а.).

  3. Марена Т.В. Роль міжнародних валютно-кредитних організацій у фінансуванні екологічних програм // Відкритий діалог: влада, промисловість та громадянське суспільство. Сталий розвиток довкілля в Україні: Міжнародна науково-практична конференція. Маріуполь, 18-21 вересня 2006 р. – Маріуполь, 2006. – С. 229-233 (0,27 д.а.).

  4. Марена Т.В. Механізм впливу курсової політики на міжнародний рух капіталу // Актуальні проблеми науки і освіти: VІІІ підсумкова (2006 р.) науково-практична конференція викладачів Маріупольського державного гуманітарного університету. Маріуполь, 2 лютого 2006 р. – Маріуполь: МДГУ, 2006. – Ч.1. - С. 40-41 (0,2 д.а.).

  5. Міжнародні ринки ресурсів: Навчальний посібник / А.Б. Яценко, Я.А. Дубенюк, Т.В. Марена, К.С. Мітюшкіна. Під загальною ред. проф. Ю.В. Макогона. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 194 с. (12 д.а./0,93 д.а.).

Особистий внесок здобувача: проаналізовано динаміку та структуру офіційних валютних резервів країн та міжнародних організацій.

  1. Марена Т.В. Валютно-грошові реформи в країнах з перехідною економікою // Особливості інтеграції України в світовий економічний та політико-правовий простір: І Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених. Маріуполь, 9 грудня 2005 р. – Маріуполь: МДГУ, 2005. – С. 30-32 (0,2 д.а.).

  2. Марена Т.В. Вплив валютного курсу на конкурентоспроможність зовнішньоторговельних операцій // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: IV Міжнародна конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Київ, 24-26 березня 2005 р. – Київ, 2005. – С. 152-153 (0,2 д.а.).

  3. Марена Т.В. Валютно-фінансові кризи в сучасній світовій економіці // Актуальні проблеми науки і освіти: VІІ підсумкова (2004 р.) науково-практична конференція викладачів Маріупольського державного гуманітарного університету. Маріуполь, 4 лютого 2005 р. – Маріуполь: МДГУ, 2005. – С. 172-174 (0,2 д.а.).

  4. Марена Т.В. Вплив валютної політики на стан та регулювання грошового ринку // ІІІ регіональна науково-практична конференція. Маріуполь, 10 грудня 2004 р. – Маріуполь: МДГУ, 2004. – С. 78-79 (0,2 д.а.).

  5. Марена Т.В. Деятельность Национального банка Украины на валютном рынке // ІІ науково-практична конференція. Маріуполь, 16 квітня 2004 р. – Маріуполь: МГІ, 2004. – С. 38-39 (0,2 д.а.).

  6. Марена Т.В. Напрямки та об’єкти валютного регулювання зовнішньоекономічної діяльності // VІ підсумкова (2003 р.) науково-практична конференція викладачів Маріупольського гуманітарного інституту. Маріуполь, 5 лютого 2004 р. – Маріуполь: МГІ, 2004. – С. 18-20 (0,2 д.а.).

  7. Марена Т.В. Особенности влияния инфляции на формирование и динамику валютного курса в Украине // Проблемы и перспективы развития внешнеэкономической деятельности региона: Научно-практическая конференция. Мариуполь, 12 декабря 2003 г. – Мариуполь: МГИ, 2003. – С. 33-34 (0,2 д.а.).