112. Васильківський Дмитро Миколайович. Формування виробничої програми підприємства на засадах фінансового менеджменту: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Хмельницький національний ун-т. - Хмельницький, 2004.
Анотація до роботи:
Васильківський Д.М. Формування виробничої програми підприємства на засадах фінансового менеджменту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. - Хмельницький національний університет, Хмельниць-кий 2004.
В даний час ефективна діяльність підприємства усе більше залежить від ступеню практичного оволодіння менеджментом. Однак в його арсеналі методів управління ще недостатньо розроблені питання інтеграції фінансової служби з іншими функціональними підрозділами при внутрішньофірмовому плануванні, що приводить до прийняття неефективних рішень.
У результаті виконаних автором досліджень у дисертаційній роботі запропоноване нове вирішення завдання формування ефективної виробничої програми в умовах ринкової економіки, що ґрунтується на застосуванні фінансового менеджменту.
Даний підхід дозволяє враховувати вимоги суб'єкта управління фінансами та введення такої функції фінансового менеджера як „Прийняття участі у виборі виробничої програми підприємства”.
Застосування фінансового менеджменту вимагає вирішення таких завдань:
обґрунтування такої питомої характеристики виробу, як накопичений маржинальний дохід, що являє собою оцінку динаміки надходжень і виплат за виробом, розподілених у часі;
формулювання цільової функції з використанням накопиченого маржинального доходу виробів;
формулювання обмежень, що дозволяють враховувати фінансові цілі й обмеженість фінансових ресурсів підприємства.
Фінансовий підхід до формування ВП базується на концепції часової нерівноцінності грошей. Вона знаходить широке застосування при вирішенні фінансових задач, які відносяться до різних моментів часу.
У результаті виконаних автором досліджень у дисертаційній роботі запропоноване нове вирішення задачі формування ефективної виробничої програми в умовах ринкової економіки, що ґрунтується на застосуванні фінансового менеджменту.
Фінансовий підхід до формування виробничої програми, що грунтується на застосуванні фінансового менеджменту, дозволяє враховувати вимоги суб'єкта управління фінансами підприємства і полягає в наступному:
представлення обраної виробничої програми у виді виплат і надходжень, що зумовлені її реалізацією;
застосування концепції часової цінності грошей, дотримання якої є необхідною умовою при прийнятті рішень про формування ВП на етапі короткострокового внутрішньофірмового планування;
врахування фінансових цілей і обмеженості фінансових ресурсів підприємства.
Проведене дослідження дозволяє зробити такі основні висновки.
Одним з основних факторів, що впливають на низьку ефективність менеджменту, є неефективне управління фінансами підприємства. Так, наприклад, формування виробничої програми, що впливає на результати досягнення фінансових цілей, і є причиною, що викликає рух фінансових потоків, відбувається при недостатній увазі з боку суб'єкта управління фінансами, незважаючи на те, що фінансові потоки є об'єктом фінансового менеджменту. Наслідком цього є нераціональне використання обмежених фінансових ресурсів підприємства і зниження ефективності обраної виробничої програми.
Роль фінансового менеджера при короткостроковому фінансовому плануванні полягає не стільки в пасивній реєстрації фінансових потоків у балансі руху грошових коштів і подальшому фінансуванні дефіциту або здобуття доходу з надлишків, що пов'язані з прийнятими на даному етапі плановими рішеннями, скільки в його активній участі в процесі прийняття цих рішень, наприклад, участь у формуванні виробничої програми, що дозволяє підвищити ефективність і точність як фінансового, так і внутрішньофірмового планування в цілому.
Таким чином, у ринкових умовах господарювання виникає необхідність введення функції суб'єкта управління фінансами "Прийняття участі у виборі виробничої програми" і розробки механізму її реалізації. Здійснення зазначеної функції дозволяє фінансовому менеджеру активно впливати на формування виробничої програми, що у свою чергу впливає на результати фінансового планування, на досягнення фінансового і загальних, цілей підприємства.
Реалізація функції суб'єкта управління фінансами "Прийняття участі у виборі виробничої програми" припускає формування виробничої програми при короткостроковому внутрішньофірмовому плануванні з застосуванням розробленого в дисертаційному дослідженні фінансового підходу.
Застосування фінансового менеджменту при формуванні ВП дає можливість:
обґрунтувати таку питому характеристику виробу як накопичений маржинальний дохід, що представляє собою оцінку динаміки надходжень (ціни) і виплат (змінних витрат) за виробом, розподілених у часі;
сформулювати цільову функцію з використанням накопиченого маржинального доходу виробів;
сформулювати обмеження, що дозволяють враховувати фінансові цілі й обмеженість фінансових ресурсів підприємства. До таких обмежень були віднесені обмеження на власні і позикові грошові кошти, на коефіцієнти заборгованості, покриття, фінансової рентабельності й економічного зростання;
розробити математичний апарат і програмне забезпечення для розрахунку накопиченого маржинального доходу виробів і значень елементів фінансових обмежень.
Важливим результатом застосування фінансового підходу до формування виробничої програми є підвищення вірогідності калькулювання планованої собівартості виробу за рахунок більш точного обліку витрат, пов'язаних з вартістю позикових коштів, які використовуються при фінансуванні його виробництва.
Економічна доцільність застосування фінансового менеджменту при виборі виробничої програми полягає в збільшенні планованої величини прибутку від реалізації продукції за рахунок більш раціонального використанні обмежених фінансових ресурсів підприємства, за умови досягнення поставлених фінансових і загальних цілей, що приводить до підвищення ефективності управління як фінансами, так і підприємством у цілому.
Подальші напрямки використання отриманих у дисертаційному дослідженні результатів такі:
застосування фінансового підходу при формуванні виробничої програми з використанням інших методів і критеріїв вибору;
використання показника накопиченого маржинального доходу виробу в операційному і фінансовому аналізах.
Публікації автора:
Васильківський Д.М. Стратегічне управління підприємством в умовах ринкових відносин // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2001. – №6. – С. 81-83
Васильківський Д.М. Маркетинговий аналіз як передумова формування виробничої програми підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2002. – №5. - Ч.2, Т.1. – С. 57-60
Васильківський Д.М. Перспективи розвитку ринку швейної промисловості в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць, Вип.181. Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С.318-321
Васильківський Д.М. Концепція тимчасової цінності грошей і її застосування до формування виробничої програми підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. – №1. – Ч.2, Т. 1. - С. 209-212
Васильківський Д.М. Застосування фінансового менеджменту при формуванні оптимальної виробничої програми підприємства в сучаснихумовах господарювання // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. – №3. – Т. 1. - С. 219-223