Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Шевченко Лілія Гранитівна. Формування витрат у рибоконсервному виробництві : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Гуманітарний ун-т "Запорізький ін-т держ. та муніципального управління". — Запоріжжя, 2006. — 176арк. — Бібліогр.: арк. 153-164.



Анотація до роботи:

Шевченко Л.Г. Формування витрат у рибоконсервному виробництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2006.

Дисертаційну роботу присвячено теоретико-методологічним і практичним проблемам вдосконалення системи формування витрат у рибоконсервному виробництві.

Виявлені та досліджені особливості формування та розподілу витрат у рибоконсервному виробництві. Обґрунтовані методологічні засади формування витрат як цілісної системи, основною функцією якої є знаходження оптимального співвідношення між витратами і зростанням виробництва, при якому буде забезпечений ефективний масштаб виробництва. Розроблено методику формування оптимальної виробничої програми у рибоконсервному виробництві на основі аналізу беззбитковості з урахуванням обмежуючих факторів: забезпеченості матеріальними ресурсами, резерву виробничих потужностей, потреб ринку. Удосконалено методику розподілу непрямих витрат за видами продукції рибоконсервного виробництва, яка на відміну від галузевої інструкції, враховує альтернативність бази розподілу.

1. Встановлено, що при всьому різноманітті ознак групування відсутня їх ієрархічність; не завжди результати класифікації відповідають її цілям; деякі класифікації значною мірою умовні і не враховують економічного змісту витрат, а отже, мають потребу в уточненні і доопрацюванні; розрізненість класифікацій не може забезпечити вирішення завдань формування витрат та управління ними на системному рівні. Усе це свідчить про те, що в процесі формування витрат та управлінні ними мають спільно використовуватися різні класифікації витрат залежно від різних ситуацій і цілей.

2. Запропоновано систему класифікацій витрат, яка дає змогу впорядкувати існуючі групування витрат залежно від ситуації і характеру управлінських рішень, а також можливість використати кожну з класифікацій на різних етапах формування витрат. Для цілей планування і контролю слід застосовувати класифікацію за центрами відповідальності; для цілей калькулювання за методом віднесення на собівартість окремих видів продукції; для цілей оптимізації прибутку за способом віднесення на період генерування прибутку; для цілей планування, контролю та прийняття рішень за відношенням до обсягу виробництва.

3. Узагальнено наступні елементи системи формування витрат: прогнозування, планування, нормування, облік, калькулювання, аналіз, контроль та регулювання. Наведені елементи нерозривно пов'язані між собою і становлять взаємозалежну єдину систему. Встановлено, що основними напрямами вдосконалення системи формування витрат у рибоконсервному виробництві є: необхідність існування у виробництві поряд з фінансовим обліком, системи управлінського обліку; розробка та впровадження адекватних ринковій економіці методів обліку, планування й аналізу витрат; розробка ефективних методів оптимізації виробничої програми на основі аналізу витрат; удосконалення системи показників за оцінкою результатів діяльності відповідних підрозділів; впровадження сучасних інформаційних систем і використання нових інформаційних технологій з метою підвищення оперативності й вірогідності обробки інформації.

4. Визначено, що аналіз беззбитковості є невід'ємною складовою управлінського обліку та ефективним методом вирішення взаємозалежних завдань з метою оперативного та стратегічного планування. Він дає змогу встановити залежність фінансових результатів роботи підприємства від витрат і обсягів виробництва (збуту). Особливе значення має аналіз беззбитковості для оптимізації виробничої програми і визначення раціонального поєднання продукції єдиного технологічного циклу рибоконсервного виробництва. Вирішення цього питання має бути погоджене відповідно до наступних обмежуючих факторів: потреби ринку в даному товарі (або групі товарів); виробничих потужностей; наявних оборотних коштів.

5. Сучасний стан регіонального ринку рибопродукції характеризується такими особливостями: значним посиленням загальної незбалансованості між попитом і пропозицією рибної продукції; негативними диспропорціями в структурі й асортименті попиту і пропозиції риби; низьким рівнем відповідності якості продукції вимогам споживачів; прискореним зростанням роздрібних цін на рибу і рибну продукцію за умов погіршення їх якісних характеристик; недосконалістю нормативно-правової бази, діяльності операторів ринку.

6. У системі комплексного аналізу і контролю одне з головних місць займають система формування витрат та ефективне управління витратами, а також упровадження ефективних методів формування товарної стратегії. На підставі аналізу витрат рибоконсервного виробництва з’ясовано, що їх рівень постійно зростає (за період 2002 2005 рр. більше ніж у 2 рази). У загальній структурі витрат найбільшу питому вагу мають такі статті: сировина та матеріали близько 60%, тара і тарні матеріали 20%, паливо та енергія на технологічні цілі 12 %. Частка витрат на оплату праці залишається практично незмінною протягом кількох років і становить близько 4%.

7. Оцінка економічної ефективності рибоконсервного виробництва підприємств АР Крим ВАТ ”Севастопольський рибоконсервний завод” та ЗАТ “Паллада” засвідчує, що платоспроможність і фінансова стійкість досліджуваних підприємств визначаються дієвістю існуючих систем формування витрат. Підприємства галузі недостатньо стійкі до коливань ринкового попиту на рибоконсервну продукцію та інших факторів фінансово-господарської діяльності. Тому для досягнення стійкого фінансового стану підприємствам рибоконсервного виробництва необхідні жорсткий контроль за витратами, зіставлення витрат і результатів поточного виробництва, визначення оптимального співвідношення випуску окремих видів рибоконсервної продукції в загальній програмі випуску.

8. Нами розроблена наступна схема розподілу загальновиробничих і загальногосподарських витрат: цехові витрати необхідно розподіляти на основі єдиного для всіх базисного показника фактичних (основних) витрат цеху без вартості сировини і матеріалів; із загальної суми загальногосподарських витрат варто виділити найбільш вагомі компоненти податок з власників транспортних засобів і зарплату адміністративно-управлінському персоналу та розподілити пропорційно частці в обсязі реалізації; іншу частину загальногосподарських витрат слід розподілити на основі цехової собівартості (без вартості сировини й матеріалів).Такий варіант розподілу непрямих витрат зумовлює позитивні зміни в оцінках рентабельності окремих видів продукції, а також дає змогу з більшою точністю розрахувати собівартість.

9. Нами запропонована методика розрахунку оптимальної виробничої програми на основі аналізу беззбитковості з урахуванням забезпеченості матеріальними ресурсами, резерву виробничих потужностей та потреб ринку. Формування оптимальної програми випуску продукції на ВАТ ”Севастопольський рибоконсервний завод” зумовить: за рахунок оптимального перерозподілу асортименту продукції скорочення суми збитку в 1,8 рази (з -732,35 тис. грн. до -398,09 тис. грн.), а рентабельність продажу підвищиться у 2 рази; відповідно до наявних резервних потужностей і матеріальних запасів збільшення обсягу виробництва і продажу рибопродукції у натуральних величинах на 15%; для оптимального варіанта збільшення на 15,5% у вартісному вираженні обсягу товарної продукції порівняно з вихідним, при цьому сумарні витрати зростуть менше ніж на 13%.

10. Запропоновано такі основні принципи побудови системи оптимального формування витрат у рибоконсервному виробництві: координація, контроль, взаємозв’язок з науковими, технічними, економічними й організаційними заходами, які дають змогу систематично проводити роботу зі зниження витрат й оптимізації їх структури; зв'язок із системою управління підприємства в цілому; здатність охопити увесь асортимент та життєвий цикл продукції; організація й стимулювання участі робітників підприємства у процесі зниження витрат; економічне, матеріальне й моральне стимулювання, підвищення якості й ефективності виробництва; використання системи норм і стандартів.

Публікації автора:

В фахових виданнях:

1. Шевченко Л.Г. Створення системи оперативного управління витратами на підприємствах рибопереробної галузі // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2004. № 3. С. 2835.

2. Шевченко Л.Г. Побудова інтегрованої системи класифікації витрат підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Випуск 204: В 4 т. Том 4. – Д.: ДНУ, 2005. – С. 10701074.

3. Шевченко Л.Г. Розподіл витрат на постійні і змінні на рибоконсервному підприємстві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2005. № 2. С. 8083.

4. Шевченко Л.Г. Оптимізація виробничої програми рибоконсервного підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2005. № 3. С. 4046.

5. Шевченко Л.Г. Аналіз стану рибогосподарської галузі та кон’юнктури консервного виробництва в Україні // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. № 6. – С. 6670.

6. Шевченко Л.Г. Калькулювання собівартості продукції підприємства як важливий елемент стратегічного планування // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2006. № 1. С. 280283.

7. Шевченко Л.Г. Оперативне формування та регулювання витрат у рибоконсервному виробництві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2006. № 2. С. 2228.

Інші публікації:

8. Шевченко Л.Г. Розробка товарної та цінової політики у рибоконсервному виробництві // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні проблеми економіки підприємства». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Том 1. С. 2930.

9. Шевченко Л.Г. Розвиток рибопромислової галузі АПК як умова зміцнення продовольчої безпеки України // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Економічна безпека держави в умовах інтеграції до світового співтовариства». Дніпропетровськ: АМСУ, 2005. С. 133135.

10. Шевченко Л.Г. Напрями зниження витрат у рибоконсервному виробництві // Матеріали науково-практичної конференції “Дні науки в Гуманітарному університеті “ЗІДМУ” – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2005. – С. 8788.

11. Шевченко Л.Г. Тенденції розвитку рибоконсервного виробництва в Україні // Матеріали міжнародної. науково-практичної конференції «Митна політика України в умовах інтеграції до світової спільноти». Дніпропетровськ: АМСУ, 2006. С. 226 227.