Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


924. Чередник Андрій Леонідович. Форми інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Чередник Андрій Леонідович “Форми інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій”. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних аспектів вибору форм інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій.

В дисертаційній роботі обґрунтовано умови взаємодії українських підприємств зі світовим ринком інвестицій, виокремлено модель формування інвестиційної привабливості об’єктів капіталовкладень в умовах інтеграції. Визначено пріоритетну роль держави у вигляді державної інвестиційної політики в контексті інтеграції підприємств до світового ринку інвестицій.

Автором було розглянуто процеси взаємодії українських підприємств зі світовим ринком інвестицій, виявлено причини, що перешкоджають активізації інтеграції у світовий ринок інвестицій. Проаналізовано можливості задоволення потреб українських підприємств в інвестиціях за рахунок власних і внутрішньоукраїнських джерел, визначено сфери й умови доцільного використання іноземних інвестицій. Проаналізовано практику розробки інвестиційних пропозицій українськими підприємствами. Запропоновано економіко-математичну модель залежності між інвестиціями в основний капітал, прямими іноземними інвестиціями та технологічною структурою капітальних вкладень.

На засадах проведеного аналізу автором було обґрунтовано необхідність і напрямки державного сприяння інтеграції українських підприємств у світовий ринок інвестицій завдяки використанню запропонованого алгоритму взаємодії розробки та впровадження інвестиційної стратегії на підприємстві. Запропоновано концептуальний підхід щодо вирішення проблем підвищення продуктивності економіки України на загальнодержавному рівні в умовах інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій.

У результаті проведеного дослідження вирішено важливі наукові завдання розробки концептуальних підходів і активізації інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій, що дозволить забезпечити не тільки задоволення потреб в інвестиціях, але й надходження технічних, технологічних і управлінських інновацій. В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

  1. Активізація інтеграції українських підприємств до світового ринку інвестицій є головною потребою в інтересах економічного розвитку країни і в даний час пріоритетне значення має використання форми залучення прямих іноземних інвестицій.

  2. Тривале порушення пропорцій відтворення в результаті економічної кризи призвело до морального старіння виробничих фондів українських підприємств і необхідності їх заміни, що підсилило потребу в інвестиційних ресурсах. Власних інвестиційних ресурсів підприємств, а також коштів з інших внутрішніх джерел недостатньо для задоволення наявних потреб, це викликає необхідність залучення іноземних інвестицій для реалізації інвестиційних проектів підприємств. Проведення державної інвестиційної політики повинно вирішити стратегічні і тактичні цілі виходу підприємств на зовнішній ринок. Для досягнення цих цілей автором було удосконалено механізм державної інвестиційної політики в контексті інтеграції підприємств до світового ринку інвестицій.

  3. Українські підприємства не мають досвіду взаємодії зі світовим ринком інвестицій, що ускладнює їх роботу щодо залучення інвестицій. Разом з тим, об’єктивні потреби економічного розвитку обумовлюють необхідність переходу від епізодичних контактів до інтеграції у світовий ринок інвестицій, тобто системної роботи на цьому ринку в різних формах за умови використання запропонованої автором моделі формування інвестиційної привабливості об’єктів капіталовкладень в умовах інтеграції.

  4. На основі проведеного аналізу сучасного стану світового ринку інвестицій і національного ринку інвестиційних пропозицій, було запропоновано економіко-математичну модель оцінки залежності між обсягом інвестицій в основний капітал, обсягом прямих іноземних інвестицій і технологічною структурою капітальних вкладень, яка дає можливість прогнозувати збільшення надходження іноземних інвестицій в економіку країни в залежності від виявлених факторів.

  5. Серед факторів, які спричинили низьку інвестиційну привабливість підприємств, варто виділити наступні: у більшості інвестиційних пропозицій не міститься вказівок про те, у якій формі реципієнти бажають одержати інвестиції. З інвестиційних пропозицій іноземні інвестори не мають уяви про їх роль у реалізації проекту, що підсилює недовіру до менеджменту реципієнтів. Тому необхідно для забезпечення інтеграції підприємств до світового ринку інвестицій удосконалити методи розробок та визначити форм представлення інвестиційних пропозицій.

  6. Розроблений алгоритм взаємодії розробки та впровадження інвестиційної стратегії на підприємстві має циклічний характер. Формування мети є передумовою для аналізу проблеми і пошук альтернатив її вирішення. З іншого боку, якщо пошук альтернатив не привів до поставленої мети, то останню слід уточнити відповідно до можливостей організації. Запропонований алгоритм дає можливість контролювати обсяг вигод, отриманих від інвестиційної діяльності.

  7. Запропонований концептуальний підхід щодо формування загальнодержавної стратегії підвищення продуктивності економіки повинен забезпечити збільшення обсягів залучення інвестицій з метою оновлення основних фондів та впровадження новітніх технологій задля зростання продуктивності праці, підвищення ефективності використання фінансових ресурсів та зростання фондовіддачі та підвищення конкурентоспроможності українських підприємств в умовах інтеграції останніх до світового ринку інвестицій.

Список опублікованих праць за темою дисертації в наукових фахових виданнях:

  1. Чередник А.Л. Інвестиційний аспект привабливості українських підприємств // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. – Донецьк, Донецький національний університет, 2004. – С.438-442 (0,2 друк. арк.).

  2. Чередник А.Л. Аналіз економічного становища підприємств Донецької області і його сприйняття іноземними інвесторами // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. – Донецьк, Донецький національний університет, 2003. – С. 459-461 (0,1 друк. арк.).

  3. Чередник А.Л. Інвестиційний потенціал основних промислово-виробничих фондів // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економіка. Випуск 59. – Донецьк: ДНТУ, 2003. – С.195-203 (0,4 друк. арк.).

  4. Чередник А.Л. Можливості підвищення привабливості інвестиційних пропозицій діючих промислових підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 145. –Дніпропетровськ, 2002. – С.13-22 (0,5 друк. арк.).

  5. Чередник А.Л. Можливості підвищення привабливості інвестиційних проектів для іноземних інвесторів // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. – Донецьк, Донецький національний університет, 2002. – С.157-160 (0,2 друк. арк.).

  6. Чередник А.Л., Інякін В.М. Особливості інвестування відновлення виробництва на великих діючих підприємствах // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. – Донецьк, Донецький національний університет, 2001. – С.143-146 (0,2 друк. арк.). Особистий внесок здобувача 0,1 друк. арк.

  7. Чередник А.Л. Інституційна складова інвестиційних проектів // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 37. – Донецьк, ДНТУ, 2001. – С.195-200 (0,3 друк. арк.).

  8. Чередник А.Л. Інвестиційна підтримка відновлення виробничого потенціалу промисловості України // Прометей. Регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: Юго-Восток, 2001. – №3(6). – С.130-138 (0,4 друк. арк.).

  9. Чередник А.Л. Особливості інвестування у відновлення виробничого потенціалу підприємств // Теорія та практика управління в трансформаційний період. Том 3. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. – С.173-177 (0,3 друк. арк.).

  10. Чередник А.Л., Телюк В.А. Про удосконалювання керування обіговими коштами на підприємствах // Проблеми підвищення ефективності функціонування підприємств різних форм власності. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2000. – С.417-428 (0,6 друк. арк.). Особистий внесок здобувача 0,4 друк. арк.

  11. Чередник А.Л., Інякін В.М. Особливості фінансування відновлення виробничих потужностей діючих підприємств // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 22. – Донецьк, ДНТУ, 2000. – С.76-81 (0,3 друк. арк.). Особистий внесок здобувача 0,2 друк. арк.

  12. Чередник А.Л. Поняття і задачі фінансово-кредитної системи України // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. – Донецьк, Донецький національний університет, 1999. – С.331-333 (0,2 друк. арк.).

Інші видання:

        1. Чередник А.Л. Економічне становище підприємств і його сприйняття інвесторами // Інвестиційна політика в Україні: досвід, проблеми, перспективи. Монографія. ІЕП НАН України. – Донецьк: Юго-Восток, Лтд., 2003. – С.255-264(0,6 друк. арк.).

        2. Чередник А.Л. Аналіз динаміки і структури іноземних інвестицій в економіці України в рамках ЧЕС // Проблеми і перспективи розвитку співробітництва між країнами Південно-Східної Європи в рамках Чорноморського економічного співробітництва і ГУУАМ. Збірник наукових праць. – Донецьк-Свіштов-Албена (Болгарія): ДонНУ, 2003. – С.299-305 (0,3 друк. арк.).

        3. Чередник А.Л. Оцінка інвестиційних проектів у вугільній промисловості // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.345-349 (0,2 друк. арк.).