Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Онойко Олена Борисівна. Фотосинтетичний контроль електронного транспорту в хлоропластах вищих рослин : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Онойко О.Б. Фотосинтетичний контроль електронного транспорту в хлоропластах вищих рослин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – Біохімія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ – 2006.

Досліджено участь АТФ-синтази (CF0CF1) у фотосинтетичному контролі фотохімічних реакцій в хлоропластах. Показано, що синтез і гідроліз АТФ характеризуються різним ступенем кінетичної кооперативності, що вказує на можливі структурні перебудови шляхів перенесення протонів у процесі оборотних переходів комплексу CF0CF1 із синтазного в гідролазний стан. Зв'язування аденіннуклеотидів з каталітичною частиною ферменту (CF1) спричиняло конформаційні зміни мембранної частини (CF0), що впливало на протонну провідність комплексу CF0CF1 і, таким чином, на швидкість електронного транспорту. Модифікація протонного каналу CF0 ДЦКД викликала роз'єднання синтезу АТФ та перенесення протонів у комплексі СF0CF1 і призводила до порушення контролю швидкості електронного транспорту за високих рівнів DpH. Конформаційні зміни CF0 при дії аденіннуклеотидів зберігалися після видалення CF1. Встановлено, що АТФ-синтаза бере участь у регуляції швидкості електронного транспорту на рівні фотосистем I і II. Розроблено методичний підхід для оцінки відносного внеску окремих фотосистем в реакцію Хілла за низької та високої інтенсивності світла.

1. Фотосинтетичний контроль електронного транспорту в хлоропластах вищих рослин здійснюється за рахунок змін величини DmH+ та залежить від функціонального стану АТФ-синтази (CF0CF1), яка регулює виток протонів із енергізованих хлоропластів і, таким чином, впливає на величину DmH+.

2. Інгібіторний аналіз фотофосфорилювання і активованого світлом гідролізу АТФ виявляє різний ступінь кінетичної кооперативності цих фотохімічних реакцій, що дозволяє висловити припущення про структурні перебудови шляхів транспорту протонів у процесі оборотних переходів Н+–АТФ-азного комплексу із синтазного в гідролазний стан.

3. Ковалентна модифікація мембранної частини АТФ-синтази (CF0) N,N'-дициклогексилкарбодиімідом (ДЦКД) викликає внутрішньоферментне роз'єднання синтезу АТФ та перенесення протонів у комплексі СF0CF1 і призводить до порушення контролю електронного транспорту за умов зростання величини трансмембранного DpH.

4. Протонна провідність комплексу CF0CF1 залежить від зв'язування аденіннуклеотидів з каталітичною частиною АТФ-синтази (CF1). При цьому структурні перебудови у мембранній частині (CF0) зберігаються і після видалення CF1.

5. Розроблено методичний підхід, який дозволяє оцінити відносний внесок окремих фотосистем у загальну швидкість фотовідновлення фериціаніду калію в хлоропластах.

6. АТФ-синтаза бере участь у регуляції фотохімічної активності окремих фотосистем. Встановлено, що за низької інтенсивності світла відновлення екзогенного акцептора електронів фериціаніду калію здійснюється переважно у ФС II, тоді як за високої інтенсивності світла зростає фотохімічна активність ФС I у порівнянні з активністю ФС II, у якій доступність акцепторного центру контролюється величиною DpH.

7. Конформаційні зміни АТФ-синтази, що спричиняються зв'язуванням аденіннуклеотидів з відповідними центрами, та стан її мембранної частини (CF0) впливають на співвідношення між фосфорилюючим і нефосфорилюючим потоками протонів через комплекс CF0CF1, а також відіграють важливу роль у фотосинтетичному контролі транспорту електронів.

Публікації автора:

  1. Золотарева Е.К., Довбыш Е.Ф., Онойко Е.Б. Сравнительное исследование ингибирования N,N'-дициклогексилкарбодиимидом фотофосфорилирования и активируемого освещением гидролиза АТФ в хлоропластах гороха // Укр. біохім. журн. – 2001. – Т. 73, № 5. – С.61-68 (здобувачем особисто вивчено кінетику інгібування реакцій синтезу і гідролізу АТФ та підготовлено матеріали до друку).

  2. Онойко Е.Б., Золотарева Е.К. Участие АТФ-синтазы в регуляции распределения световой энергии между фотосистемой II и фотосистемой I // Физиология и биохимия культурных растений. – 2003. – Т. 35, № 5. – С.416-421 (здобувачем розроблено методичний підхід для оцінки відносного внеску фотосистем II и I в реакцію Хілла, встановлено роль АТФ-синтази у регуляції фотохімічної активності кожної фотосистеми та написано статтю).

  3. Онойко Е.Б., Подорванов В.В., Золотарева Е.К. Роль трансмембранного протонного градиента в регуляции распределения энергии света между фотосистемами II и I в изолированных хлоропластах // Доп. НАН України. – 2004. – № 10. – С.198-202 (здобувачем особисто досліджено вплив аденіннуклеотидів та інгібіторів на швидкість електронного транспорту та підготовлено матеріали до друку).

  4. Онойко Е.Б., Золотарева Е.К., Сытник К.М. Регуляция протонной проводимости мембранной части АТР-синтазного комплекса хлоропластов адениннуклеотидами // Доп. НАН України. – 2005. – № 2. – С.157-162 (здобувачем самостійно вивчено вплив аденіннуклеотидів на структурні перебудови у мембранній частині АТФ-синтазного комплексу та написано статтю).

  5. Довбиш К.П., Онойко О.Б., Золотарьова О.К. Кінетика інгібування фотофосфорилювання N,N'-дициклогексилкарбодиімідом в хлоропластах гороху // Матеріали I з'їзду Українського біофізичного товариства. – Київ. – 1994. – С.87-88.

  6. Золотарева Е.К., Онойко Е.Б., Довбыш Е.Ф. Внутримолекулярное разобщение АТФсинтазы хлоропластов в присутствии дициклогексилкарбодиимида и протонофоров // Сборник тезисов Международной конференции “Биоэнергетика фотосинтеза”. – Пущино. –1996. – С.32.

  7. Онойко О.Б., Довбиш К.П. Роль аденіннуклеотид-зв'язуючих центрів F0F1- АТФази в регуляції протонного переносу в тилакоїдних мембранах вищих рослин // Тези доповідей VII Українського біохімічного з'їзду. – Київ. – 1997, ч. 2. – C.112-113.

  8. Онойко Е.Б., Золотарева Е.К. Участие АТР-синтазы хлоропластов в регуляции распределения световой энергии между ФС II и ФС I // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т. 74, № 4б (додаток 2). – С.164.

  9. Zolotareva E.K., Onoiko E.B., Podorvanov V.V. DpH-dependent regulation of the accessibility of the acceptor site of photosystem II // Abstracts of the International conference “Photosynthesis and crop production”. – Kyiv. – 2002. – P.112.