Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Басова Марина Михайлiвна. Функцiональнi особливостi хiмiчного складу печiнки, м'язiв i гонад самцiв та самок чорноморської камбали : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2002.



Анотація до роботи:

Басова М.М. Функціональні особливості хімічного складу печінки, м'язів і гонад самців та самок чорноморської камбали. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин.- Інститут біології південних морів НАН України, Севастополь, 2002.

У дисертації вперше виконано комплексне дослідження хімічного складу печінки, червоних і білих м'язів і гонад самців та самок чорноморського калкана. Доведено, що вміст тотальних ліпідів у печінці, червоних і білих м'язах нетипово низький, навіть для так званих "худих" риб. Виявлено високу метаболічну активність печінки і червоних м'язів калкана і функціональну спорідненість цих тканин. Уперше досліджений жирнокислотний склад трiацилглiцеринів і фосфоліпідів тканин калкана, що характеризуються високим вмістом поліненасичених жирних кислот і, насамперед, докозагексаєнової кислоти. Встановлено, що печінка і червоні м'язи самців калкана, що дозрівають, функціонально більш пов'язані з гонадами, ніж білі м'язи. Встановлені статеві розходження в хімічному складі тканин самців і самок калкана. Вперше описано динаміку основних енерговмісних речовин у печінці, м'язових тканинах і гонадах самців і самок калкана перед, під час і після нересту. Розглянутий у дисертації вплив хімічного складу плідників на якість гонад при дозріванні може бути використаний для прогнозування успішного нересту і життєздатного потомства в марикультурних господарствах, а також для науково обґрунтованого вилову.

1. Вивчення хімічного складу печінки, м'язів і гонад чорноморської камбали-калкана Psetta maeotіca виявило за низкою показників суттєві тканинні та статеві розходження, тісно пов'язані з функціональними особливостями дослідженого виду.

2. Печінка калкана в порівнянні з м'язами характеризується максимальним відносним вмістом (в % та мг% до сирої маси тканини) сухої речовини, тотальних ліпідів, глікогену, усіх структурних і резервних ліпідних класів (фосфоліпідів, триацилгліцеринів, холестерину і його ефірів, неестерифікованих жирних кислот), дезоксі- і рибонуклеїнових кислот, а також функціонально найбільш активних жирних кислот ФЛ і ТАГ (18:1 і 22:6). Це свідчить про високий рівень енергетичного і речовинного метаболізму в печінці в порівнянні з м'язами.

3. Особливо чітко функціональна роль печінки виявляється при дозріванні статевих продуктів калкана. У цей період життєвого циклу риби в печінці накопичується велика кількість усіх перелічених речовин і білка, що трансформуються, з одного боку, у структурні компоненти гонад, а, з іншого, що забезпечують генеративний синтез енергією.

4. Білі м'язи, на відміну від печінки, характеризуються низьким відносним вмістом тотальних ліпідів, глікогену, всіх ліпідних класів, кислот 18:1 і 22:6 у ТАГ і ФЛ, нуклеїнових кислот. Навпаки, вміст білка вищий, ніж у печінці. Враховуючи велику масу білих м'язів можна затверджувати, що незважаючи на низький вміст, саме в цих м'язах зосереджені основні запаси резервних ліпідів (ТАГ) калкана.

5. Червоні м'язи калкана займають проміжне положення між печінкою і білими м'язами за вмістом білка, тотальних ліпідів, глікогену, всіх ліпідних класів, кислот 18:1 і 22:6 у ТАГ і ФЛ. Вміст нуклеїнових кислот можна зіставити з білими м'язами. Особливості хімічного складу червоних м'язів свідчать про більш високий рівень метаболізму в порівнянні з білими м'язами, що, можливо, пов'язане з забезпеченням рухової активності калкана.

6. Гонади калкана (як сім'яники, так і яєчники) мають найнижчий у порівнянні з печінкою і м'язами вміст сухої речовини, білка та глікогену (за рахунок високої обводненості) і найвищий вміст ДНК (у зв'язку з інтенсивними процесами дуплікації). Вміст тотальних ліпідів і всіх ліпідних класів нижчий, ніж у печінці і в червоних м'язах, але вищий, ніж у білих.

7. Статеві розходження хімічного складу соматичних тканин за окремими показниками виражені чітко, а за іншими - відсутні. У самців вищий: в печінці - вміст сухої речовини, тотальних ліпідів і більшості структурних і резервних ліпідних класів (ФЛ, ТАГ і ЕС); у білих м'язах - тріацилгліцеринів. У самок вищий: в печінці - вміст нуклеїнових кислот (РНК і ДНК); у червоних м'язах - вміст холестерину. Інші показники хімічного складу між самцями і самками, вірогідно, не розрізняються.

8. Сім'яники і яєчники за хімічним складом розрізняються досить сильно. В сім'яниках вищий вміст глікогену, ТАГ, НЕЖК, ФЛ та ДНК; в яєчниках - сухої речовини, ТЛ, ХЛ і ЕС, РНК. Підвищений вміст глікогену і кислоти 22:6 у ТАГ та ФЛ в сім'яниках можуть свідчити про їхню наступну роль у забезпеченні рухової активності сперматозоїдів; підвищений вміст РНК в яєчниках - про більш інтенсивні процеси білкового біосинтезу, зов'язаного зі зростанням генеративної тканини. В процесі дозрівання у калкана відбувається збільшення абсолютного вмісту всіх компонентів хімічного складу гонад, який у самок у кілька разів вищий, ніж у самців.

9. Дуже низький вміст тотальних ліпідів, усіх ліпідних класів (як структурних, так і резервних), 18:1 і 22:6 жирних кислот у ФЛ і ТАГ у порівнянні з м'язами активних і малорухомих риб (ставриди та скорпени) свідчить про те, що чорноморський калкан є формою із вкрай низькою руховою активністю. При цьому калкан - риба з дуже високою плідністю. Очевидно, низькі енерговитрати на рух у калкана "перерозподіляють" енергетичний "потік" на забезпечення високого генеративного синтезу, що є прикладом метаболічної компенсації, яка сприяє біологічному прогресу виду.

10. Простежується тенденція зв'язку деяких показників хімічного складу печінки і м'язової тканини у самців ІV стадії зрілості з відповідними показниками хімічного складу гонад. Це стосується вмісту білків і НЕЖК у печінці та в червоних м'язах, ЕС у червоних м'язах, ХЛ у печінці. Це, має мабуть, пов'язано з перерозподілом і транспортом структурних речовин і енергосубстратів з печінки і м'язів у гонади при дозріванні. Виявлені кореляції можуть характеризувати рівень підготовленості калкана до нересту у природі та при штучному розведенні, що дозволяє використовувати їх у прикладних цілях.

Публікації автора:

1. Басова М.М. Особенности химического состава печени, мышц и гонад самцов и самок черноморской камбалы-калкана // Тези доповідей Другого з’їзду Гідроекологічного товариства України. – Т.2. – К., -1997. – С. 76.

2. Басова М.М. Эколого-физиологические особенности химического состава черноморской камбалы-калкан // Материалы науч. конф. “Водные организмы и экосистемы”. – Москва: МГУ. -1999. - С.18.

3. Басова М.М. Влияние химического состава печени и мышц самцов черноморского калкана Psetta maeotica на качество их гонад // Экология моря. – 2000. - № 50. – С.63-66.

4. Басова М.М. Роль печени в генеративном процессе у камбаловых рыб (на примере черноморского калкана Psetta maeotica) // Экология моря. – 2000. - № 52. – С.64-68.

5. Басова М.М. Половые особенности химического состава самцов и самок черноморской камбалы - калкана Psetta maeotica (Pallas) // Материалы I респ. конф. мол. уч. Крыма “Актуальные вопросы современной биологии”. - Симферополь: ТНУ. – 2000. - С.4-5.

6. Басова М.М. Тканевые особенности химического состава черноморской камбалы - калкана Psetta maeotica (Pallas) // Материалы конф. мол. уч. “Понт Эвксинский 2000”. – Севастополь: ИнБЮМ. -2000. - С.10 -12.

7. Басова М.М. Половые особенности химического состава черноморского калкана Psetta maeotica (Pallas) // Доповiдi НАНУ. – 2001. - № 2. – С. 171-176.

8. Басова М.М. Тканевые особенности химического состава черноморского калкана Psetta maeotica (Pallas) // Доповiдi НАНУ. – 2001. - № 3. – С. 168-173.