Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Антонів Ростислав Ростиславович. Функціональні порушення уродинаміки нижніх сечових шляхів у хворих на діабетичну нейропатію : дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2007. — 138арк. — Бібліогр.: арк. 107-130.



Анотація до роботи:

Антонів Р.Р. Функціональні порушення уродинаміки нижніх сечових шляхів у хворих на діабетичну нейропатію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – Урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню особливостей порушення уродинаміки нижніх сечових шляхів при цукровому діабеті 2 типу та його ускладненні – діабетичній полінейропатії, виявленню причин цих порушень та оптимізації алгоритму діагностики автономної нейропатії сечового міхура.

Виявлені відмінні ознаки цистопатії при клінічних формах діабетичної полінейропатії у вигляді посилення симптомів випорожнення, гіпотонії та гіпосенсорності детрузора, порушення його біоелектричної активності.

Виявлено, що функціональні розлади уродинаміки при цукровому діабеті 2 типу розвиваються в умовах морфологічних змін судин і нервів стінки сечового міхура, а також дегенерації м’язових волокон детрузора та сфінктерів, що проявляються різким зниженням показників швидкості проведення збудження та амплітудних характеристик електроімпульса.

Розглянуто роль підвищеного рівня сечової кислоти крові як попереджуючого і агресивного фактора в перебігу цукрового діабету 2 типу.

Виявлено фактори ризику наявності доклінічної діабетичної полінейропатії та розроблено алгоритм діагностики автономної нейропатії сечового міхура при цукровому діабеті 2 типу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та вирішення наукової задачі по обґрунтуванню ролі цукрового діабету 2 типу, ускладненого діабетичною полінейропатією в формуванні детрузорно-сфінктерної диссинергії сечового міхура через інтегральну оцінку впливу дифузної автономної полінейропатії на гіпоксію детрузора, механічний та динамічний компоненти розладів сечовипускання, що дозволяє впровадженню патогенетично спрямованої терапії, запобіганню розвитку ускладнень з боку нирок та верхніх сечових шляхів та сприяє соціальній адаптації хворих.

  1. Доведено, що у 70 % хворих на діабетичну полінейропатію має місце дисфункція сечового міхура, а серед хворих на цукровий діабет 2 типу у 61,3 % сечовипускання носить обструктивний характер, що супроводжується зниженням максимальної та середньої швидкості сечовипускання на 19 % і 23,1 % відповідно та підвищенням біоелектричної активності зовнішнього сфінктеру уретри на 67 %.

  2. Встановлено, що серед основних патогенетичних механізмів автономної нейропатії сечового міхура лежить симпатична денервація артерій та артеріол, що проявляється пониженням перфузії, ішемією на рівні ендоневральних капілярів і супроводжується дегенерацією м’язових структур промежини та детрузора внаслідок ураження нервової тканини.

  3. При цукровому діабеті 2 типу порушуються процеси нервово-м’язової передачі електроімпульсів детрузора сечового міхура, що проявляється зниженням амплітуди імпульсів на 77 %, їх тривалості – на 50 % та швидкості передачі збудження на 95,6 %.

  4. Сечова кислота крові має суттєву фізіологічну та регуляторну активність, що з одного боку сприяє прогресуванню цукрового діабету та розвитку автономної нейропатії сечового міхура, з іншого – при доклінічному перебігу хвороби проявляє властивості антиоксиданту.

  5. Сечова інфекція, яка є важливою складовою причин розвитку порушень уродинаміки нижніх сечових шляхів, носить вторинний характер та в 41,2 % хворих на цукровий діабет 2 типу має перебіг асимптомної бактеріурії.

  6. Приведені методи обстеження та уніфіковані критерії діагностики функціональних порушень нижніх сечових шляхів у хворих на цукровий діабет 2 типу, що подаються у вигляді діагностичного алгоритму, сприяють діагностиці діабетичної нейропатії сечового міхура, що зумовлена зниженням частоти електроімпульсів детрузора на 66,4 % і проявляється у вигляді гіпосенсорності детрузора у 42,9 %, його гіпотонії у 66,7 % й атонії - у 4,7 % хворих.

Публікації автора:

  1. Костєв Ф.І., Антонів Р.Р. Особливості сечовипускання у хворих на цукровий діабет 2 типу // Одеський медичний журнал. – 2006. - № 2. – С. 55-58. Особисто здобувачем проведений набір і обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, проаналізовані особливості уродинаміки у хворих на цукровий діабет 2 типу, оформлено статтю.

  2. Костєв Ф.І., Антонів Р.Р. Причини виникнення функціональних розладів сечовипускання при цукровому діабеті // Досягнення біології та медицини. – 2006. - № 2. – С. 67-71. Особисто здобувачем проведено літературний пошук, проаналізовано отриману наукову інформацію та оформлено статтю.

  3. Костев Ф.И., Антонив Р.Р. Диагностическая значимость электромиографического исследования мочевого пузыря и его сфинктеров у больных сахарным диабетом 2 типа // Урология. – 2006. - № 3. – С. 19-22. Особисто здобувачем проведено набір і обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, виявлено відмінності електрофізіологічної активності детрузора та сфінктерів сечового міхура у хворих на цукровий діабет 2 типу.

  4. Костєв Ф.І., Антонів Р.Р. Уродинамічні симптоми в диференціальній діагностиці діабетичної автономної полінейропатії // Вісник наукових досліджень. – 2007. – № 1. – С. 25-28.

Особисто здобувачем проведено обстеження хворих, визначено особливості функціонального стану детрузора у хворих на цукровий діабет 2 типу, проведено статистичну обробку матеріалу та оформлення статті.

  1. Антонів Р.Р. Комплексне уродинамічне дослідження нижніх сечових шляхів як критерій ранньої діагностики діабетичної цистопатії // Тези доповідей міжнародної наук.-практ. конференції "Вчені майбутнього". - Одеса. – 2004. – С. 109-110.

  2. Костєв Ф.І., Антонів Р.Р. Характеристика уродинаміки нижніх сечових шляхів у хворих на цукровий діабет 2 типу // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конференції "Актуальні питання урології". – Чернівці, БДМУ. – 2006. – С. 17-18. Особисто здобувачем проведено набір і обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних, дана характеристика уродинаміки нижніх сечових шляхів у хворих на цукровий діабет 2 типу.