326. Шпота Олена Євгенівна. Функціональні зміни слизової оболонки бронхів у хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень із синдромом низького трийодтироніну та їх лікування: дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Кримський республіканський НДІ фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М.Сєченова. - Ялта, 2005.
Анотація до роботи:
Шпота О.Є. Функціональні зміни слизової оболонки бронхів у хворих на хронічні неспецифічні захворювання легень із синдромом низького трийодтироніну та їх лікування. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 - пульмонологія. Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М. Сєченова МОЗ України, Ялта, 2005.
Дисертація присвячена проблемі корекції ендокринного (тироїдні гормони) та імунного дисбалансу у хворих на вторинний ХБ. Надано комплексну оцінку особливостей функціональної інтеграції тироїдних гормонів, факторів тимусу і клітинного імунітету при прогресуванні ХБ, виявлено наявність ендокринного (гормони ЩЗ) дисбалансу у хворих на ХБ. Результати дослідження документують, що у хворих на гнійно-некротичні форми ХНЗЛ з синдромом низького трийодтироніну має місце тироксин-опосередкована стимуляція тимус-залежної функціональної активності Т-клітинного імунітету.
Надане наукове обґрунтування доцільності використання тироїд-замісної терапії у комплексному лікуванні вторинного хронічного бронхіту у хворих на гнійно-некротичні форми хронічних неспецифічних захворювань легень у фазі загострення.
У дослідженні розкриті тироїд-залежні механізми порушення функціональної інтеграції імунної та ендокринної (гормони тироїдної лінії) систем як суттєвого чинника патогенезу загострення вторинних форм хронічного бронхіту. Розроблено та впроваджено в клінічну практику метод тироїд-замісної терапії у таких хворих.
У хворих з гнійно-некротичними формами ХНЗЛ виявляється синдром низького трийодтироніну, що впливає на функціонування клітинного імунітету і корелює характером і вираженістю імунного дисбалансу.
Встановлено існування системи тироїд-залежного імунного нагляду за процесами репаративної регенерації, яка залежить від характеру і вираженості імунного дисбалансу.
Патогенез гнійно-деструктивних форм ХНЗЛ, що протікає на фоні дефіциту ендогенного Т3, характеризується особливою формою імунно-ендокринного дисбалансу, який проявляється (гіпер)супресорним варіантом імунодефіциту іпорушенням тироксин-залежної функціональної активності лімфоцитів.
У хворих з гнійно-деструктивними формами ХНЗЛ має місце дисбаланс функціональної інтеграції імунної системи і системи гемостазу, що характеризується порушенням фібринолітичної активності лейкоцитів, а також експресії поверхневих рецепторів до тромбіну й активаторів плазміногену сечового і тканинного типів.
Гормони щитоподібної залози здатні здійснювати прямий чи тимус-обумовлений модулюючий вплив на функціональну інтеграцію імунної системи і системи гемостазу, що полягає в експресії лімфоцитами рецепторів до активаторів плазміногену і тромбіну, а також фібринолітичної активності імуноцитів.
При гнійно-деструктивних формах ХНЗЛ виявлена здатність лімфоцитів поглинати тироксин, що залежить від активності факторів тимусу.
У хворих з гнійно-некротичними формами ХНЗЛ із дефіцитом ендогенного Т3 виявлена гормоно (тималін- і тироїд-) залежна морфогенетична активність лімфоцитів. Використання тироїдних гормонів у таких хворих сприяє стимуляції лімфоцитарної активації проліферативних процесів у бронхіальному епітелію.
У хворих з гнійно-некротичними формами ХНЗЛ та синдромом низького трийодтироніну доцільне використання замісної терапії гормонами щитоподібної залози для корекції гормоно (тималін- і тироїд-)- залежної функціональної активності лімфоцитів (включаючи фібринолітичну і прокоагулянтну). У цих же хворих замісна терапія трийодтироніном виступає також імунокоректором екстраімунного характеру (включаючи тироїд- і тималін-залежні ефекти) .
Публікації автора:
Асмолов О.К., Шпота О.Є. Вплив тироксину на біологічну активність тималіну у хворих на гнійно-деструктивні форми хронічних неспецифічних захворювань легень і синдром низького трийодтироніну. // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 3. – С. 26-28.
Асмолов О.К., Шпота О.Є. Вплив тироксину на фібринолітичну активність лейкоцитів у хворих на гнійно-деструктивні форми хронічних неспецифічних захворювань легень і синдром низького трийодтироніну. // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 5. – С. 40-42.
Асмолов О.К., Шпота О.Є. Роль гормонів щитовидної залози і факторів тимусу у регуляції функціональної інтеграції систем імунітету та гемостазу хворих на деструктивні форми хронічних неспецифічних захворювань легень. // Одеський медичний журнал. – 2004. - № 2. – С. 40-42.
Асмолов А.К., Шпота Е.Е. Эндокринные нарушения и дисбаланс в системе иммунитета при хронических неспецифических заболеваниях легких // // Матер. наукових праць ІII з’їзду фтизіатрів та пульмонологів України. – К. – 2003. – С.186.
Шпота Е.Е. Прокоагулянтная и фибринолитическая активность бронхиального эпителия у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких и синдромом низкого трийодтиронина // Врачебная практика. – 2003. - № 1. – С. 24 – 27.
Шпота Е.Е. Лимфоидная регуляция репаративнойрегенерации бронхиального эпителия у больных хроническими неспецифическими заболеваниями легких и синдромом низкого трийодтиронина // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2003. – Т. 139. – С. 177 - 179.