Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Голікова Ілона Петрівна. Функціональний стан ендотелію, маркери системного запалення та їх значення в об'єктивізації клінічного перебігу ішемічної хвороби серця : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2006.



Анотація до роботи:

Голікова І.П. Функціональний стан ендотелію, маркери системного запалення та їх значення в об’єктивізації клінічного перебігу ішемічної хвороби серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 114.01.11 – кардіологія. - Національний науковий центр „Інститут кардіології імені академіка М.Д.Стражеска” АМН України, Київ, 2006.

В дисертаційній роботі проведена оцінка функціонального стану ендотелію та показників системного запалення як основних етіопатогенетичних факторів атеросклерозу у хворих на ІХС в залежності від клінічної форми захворювання (стабільна, нестабільна стенокардія; постінфарктний кардіосклероз), кількості уражених коронарних артерій і морфологічного стану атеросклеротичної бляшки (за результатами КГ), наявності факторів ризику (артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, паління, ожиріння). Визначено взаємозв’язок між показниками стану ендотелію та активністю запалення у хворих на ІХС. Проведена оцінка впливу застосування карведилолу на функцію ендотелію і показники системного запалення у хворих на ІХС.

Отримані дані свідчать про активізацію системного запалення і зростання вираженості ендотеліальної дисфункції у хворих на ІХС зі стабільною стенокардією, різними факторами ризику по мірі збільшення кількості уражених атеросклерозом коронарних артерій, а також при наявності клінічної й ангіографічної дестабілізації процесу. Прогресування дисфункції ендотелію супроводжується дисбалансом маркерів системного запалення. Застосування карведилолу сприяє покращенню функції ендотелію у хворих на ІХС у порівнянні з вихідною.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення науково-практичної задачі кардіології: встановлення ролі функціонального стану ендотелію та маркерів системного запалення в об'єктивізації клінічного перебігу ішемічної хвороби серця у хворих з різними клінічними формами захворювання на підставі комплексного вивчення клініко-анамнестичних даних, результатів інструментальних і лабораторних методів дослідження, коронароангіографії, розроблені та обгрунтовані методи діагностики й особливості медикаментозної корекції виявлених порушень.

1. Вираженість порушень функції ендотелію у хворих зі стабільною стенокардією напруження пов'язане з розповсюдженістю атеросклеротичного процесу, про що свідчить достовірне зниження показників ендотелійзалежної вазодилатації та підвищення показників дисфункції ендотелію – фактора Вілебранда, ендотеліна-1, а також зниження рівня стабільного метаболіту оксиду азоту по мірі збільшення кількості уражених атеросклерозом коронарних артерій.

2. У пацієнтів зі стабільною стенокардією напруження по мірі збільшення кількості уражених коронарних артерій визначається достовірне зростання маркерів запалення (С-реактивний білок, прозапальні інтерлейкіни -6, -8, тумор-некротичний фактор -a, рівень розчинних молекул міжклітинної адгезії) і зниження рівнів протизапальних цитокінів (інтерлейкіни -4, -10), що свідчить про присутність перманентного системного запалення у хворих на ІХС навіть при відсутності клінічних та ангіографічних ознак дестабілізації атероми.

3. У хворих з нестабільною стенокардією і ангіографічними ознаками руйнування атеросклеротичної бляшки визначається підвищення активності системного запалення, що характерізується ростом рівнів С-РБ, ІЛ-6 і ІЛ-8 (у 1,7; 1,9 і 1,6 рази відповідно) і зниженні ІЛ-4 і ІЛ-10 (у 1,5 і 1,7 рази), а також спостерігається дисфункція ендотелію, про що свідчить ріст рівнів ендотеліну-1 і фактора Вілебранда в порівнянні з пацієнтами зі стабільним перебігом ІХС. Більш значима активація системного запалення виявлена у хворих на ІХС з перенесеним інфарктом міокарда в анамнезі в порівнянні з хворими без ІМ, про що свідчить ріст рівнів С-РБ в 1,4 рази, ІЛ-6 – в 1,5 рази й особливо ТНФ- – в 3 рази.

4. Найбільш чутливим маркером активності запалення у хворих зі стабільним перебігом ІХС є протизапальний ІЛ-10, рівень якого був вірогідно нижче у хворих зі стенокардією І-ІІ ФК і ураженням однієї коронарної артерії в порівнянні з контрольною групою. При ангіографічних ознаках руйнування атеросклеротичної бляшки найбільш інформативними є підвищення рівнів С-РБ й ІЛ-8, в той час як рівні ІЛ-6, ІЛ-4, ІЛ-10, ІСАМ-1 практично не відрізняються у хворих на ІХС з розповсюдженим ураженням коронарних артерій і у пацієнтів з ознаками руйнування атероми.

5. Встановлено, що наявність таких факторів ризику, як артеріальна гіпертензія, надлишкова вага тіла, паління та зниження рівня ЛПВЩ<1,0 ммоль/л у хворих на ІХС супроводжується підвищенням показників, які відображають активність запального процесу – С-РБ, ІЛ-6, ІЛ-8 та зниженні протизапального ІЛ-10.

6. Динаміка рівня фактора Вілебранда на різних етапах проби з реактивною гіперемією вірогідно відображає функціональний стан ендотелію у пацієнтів з ІХС і у хворих на ІХС з супутньою АГ. У пацієнтів з вираженою ендотеліальною дисфункцією або наявністю АГ відзначається ріст рівня фВ після компресії плечової артерії, у той час, як у хворих з відносно збереженою функцією ендотелію і відсутністю гіпертензії відзначається його зниження.

7. У хворих на ІХС встановлено достовірний кореляційний зв’язок між показниками функціонального стану ендотелію (фактор Вілебранда, ендотелійзалежна вазодилатація) і маркерами активності запалення. Прогресування дисфункції ендотелію у цих пацієнтів супроводжується вірогідним підвищенням С-РБ, ІЛ-6, ІЛ-8, ICAM-1 і зниженням ІЛ-4, ІЛ-10.

8. Застосування карведилола у хворих зі стабільною стенокардією напруження протягом 8 тижнів у дозі 50 мг/добу значно поліпшує функцію ендотелію у порівнянні з вихідною, що проявляється в збільшенні ендотелійзалежної вазодилатації на 54% (р<0,05) та вірогідним зниженням рівня ендотеліну-1.

Публікації автора:

  1. Лутай М.І., Слободский В.О., Немчина О.О., Голікова І.П., Циж О.В., Бугаєнко В.В., Мойсеєно О.І. Вивчення вираженості дисфункції ендотелію у пацієнтів з факторами ризику ішемічної хвороби серця, стабільною стенокардією напруження та артеріальною гіпертензією за допомогою нового атравматичного методу дослідження – тесту Целермаєра-Соренсена. // Український кардіологічний журнал. - 2003 .- № 2.- С. 33-38. (приймала участь в обстеженні пацієнтів).

  2. Лутай М.И., Голикова И.П., Деяк С.И., Слободской В.А., Немчина Е.А. Взаимосвязь фактора Виллебранда с сосудодвигательной функцией эндотелия у больных с разной степенью выраженности атеросклероза венечных артерий. // Український кардіологічний журнал. - 2003 .- № 6.- С. 13-37. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  3. Лутай М.И., Голикова И.П. Связь фактора Виллебранда с распространенностью атеросклеротического процесса и сосудодвигательной функцией эндотелия у больных ИБС. // Научно-практический журнал «Кровообіг та гемостаз” .- 2004 .- № 1 .-С. 21-27 (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  4. Лутай М.И., Ломаковський А.Н., Абуталипов Р.Ф., Голикова И.П. Морфологическая характеристика нестабильных атеросклеротических поражений венечных артерий сердца. // Український кардіологічний журнал.-2005.- №2.-С. 13-17 (приймала участь в обстеженні пацієнтів, аналіз отриманих результатів).

  5. Лутай М.И., Голикова И.П., Деяк С.И., Слободской В.А. Системное воспаление у больных ИБС: взаимосвязь с клиническим течением и наличием факторов риска. // “Український медичний часопис”.- №2 (52) .– III-IV.- 2006р.- С-80-83. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  6. Лутай М.І., Деяк С.І., Ломаковський О.М., Голікова І.П. Функціональний стан тромбоцитів та гемостазіологічна функція ендотелію у хворих стенокардією з різним ступенем ураження вінцевих артерій. // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. – 2002 .-№ 546.- С. 103-106. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  7. Лутай М.И., Голикова И.П. Маркеры системного воспаления у больных ИБС в зависимости от клинического течения и наличия факторов риска. // Український кардіологічний журнал, cпец. випуск, Матеріали Міжнародного форуму “Кардіологія вчора, сьогодні, завтра”, Київ, 17-19 травня 2006.- С. 108-111. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  8. Пат. 68581 А Україна, А61И10/00, А61В5/00, А61К31/00. Спосіб прогнозування перебігу ішемічної хвороби серця: Пат. 68581 А Україна, А61И10/00, А61В5/00,А61К31/00 М.І.Лутай, С.І.Деяк, І.П.Голікова (Україна); № 2003087369; Заявл. 05.08.2003; Опубл. 16.08.2004. Бюл. №8. (проводила обстеження хворих, аналіз та обробку отриманих результатів, оформлення патенту).

  9. Пат. 72712 А Україна, А61В8/00. Спосіб діагностики функціонального класу стабільної стенокардії напруги: Пат. 72712 А Україна, А61В8/00 М.І.Лутай, В.А.Слободський, І.П.Голікова та ін. (Україна); № 20031211962; Заявл. 19.12.2003; Опубл. 15.03.2005. Бюл. №3. (проводила обстеження хворих, аналіз та обробку отриманих результатів, оформлення патенту).

  10. Лутай М.И., Голикова И.П., Деяк С.И. Фактор Виллебранда у больных с различной степенью выраженности коронарного атеросклероза: взаимосвязь с функцией эндотелия. // Научно-практический журнал “Кардиология СНГ” .- 2003.- № 1.- С. 174. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  11. Слободской В.А., Бугаенко В.В., Немчина Е.А., Голикова И.П., Цыж А.В., Лутай М.И. Изучение выраженности дисфункции эндотелия у больных с факторами риска ишемической болезни сердца, стабильной стенокардией напряжения и артериальной гипертензией посредством теста Целермаера-Соренсена. // Научно-практический журнал “Кардиология СНГ” .- 2003.- № 1.- С. 266. (приймала участь в обстеженні пацієнтів).

  12. Голикова И.П., Деяк С.И., Бугаенко В.В., Моисеенко О.И. Фактор Виллебранда у больных ишемической болезнью сердца: взаимосвязь со степенью поражения коронарного русла, состоянием атеросклеротической бляшки и факторами риска ИБС. // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України наукових доповідей, Дніпропетровськ.- 2004.- С.156. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  13. Лутай М.И., Ломаковский А.Н., Соколов Ю.Н., Гавриленко Т.И., Слободской В.А., Голикова И.П., Мхитарян Л.С., Бугаенко В.В., Моисеенко О.И., Немчина Е.А. Дисфункция эндотелия и показатели воспаления у больных со стенокардией. // Науково-практичний журнал «Кровообіг та гемостаз”, Матеріали Першої Української конференції “Тромбози в клінічній практиці: профілактика, діагностика, лікування”, Київ, 27-28 травня, 2004 р.- С. 110-113. (приймала участь в обстеженні пацієнтів).

  14. Golikova I.P.,Lutay M.I., Nemchina E.A. Von Willebrand Factor in patients with CAD: communication with cardiovascular risk factors. // European Congress of Hypertension. Мilan. 2005.- P. 396. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку).

  15. Golikova I.P., Lutay M.I., Nemchina E.A., Slobodskiy V.A. Von Willebrand Factor in patients with CAD: communication with number of damaged arteries, condition of atherosclerotic plaque and cardiovascular risk factors. // Сборник тезисов European Congress of Echocardiography – EUROECHO 9, Флоренция 7-10 декабря 2005.- Р.139. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку; результати дослідження викладені у вигляді стендової доповіді).

  16. Golikova I.P., Lutay M.I., Nemchina E.A., Slobodskiy V.A. Endothelial dysfunction in patients with coronary artery disease with arterial hypertension. // Сборник тезисов European Congress of Hypertension, Мадрид, 12-15 июня 2006.- P. 322. (проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку; результати дослідження викладені у вигляді стендової доповіді).

  17. Golikova I.P., Lutay M.I., Lomakovskiy A.N., Nemchina E.A. Circulating markers of inflammation in patients with stable angina pectoris. // Сборник тезисов European Congress of Atherosclerosis, Рим, 18-22 июня 2006.- Р. 282.-(проводила відбір та обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, підготовку роботи до друку; результати дослідження викладені у вигляді стендової доповіді).

  18. Nemchina E.A., Tsizh A.V, Lutay M.I., Golikova I.P. Relationship between brachial artery flow-mediated dilation and cardiovascular risk factors. // Сборник тезисов European Congress of Atherosclerosis, Рим, 18-22 июня 2006.- Р. 211. (брала участь в обстеженні пацієнтів, аналізі отриманих результатів).