Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Жердьова Надія Миколаївна. Функціональний стан кохлео-вестибулярної системи у хворих на цукровий діабет. : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2009.



Анотація до роботи:

Жердьова Н.М. Функціональний стан кохлео-вестибулярної системи у хворих на цукровий діабет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України, Київ, 2008.

Обстежено 137 пацієнтів – 105 хворих на цукровий діабет і 32 особи, що не страждали на діабет. У хворих на цукровий діабет всіх вікових груп відбувається погіршення слуху, що підтверджується даними суб’єктивної аудіометрії, сповільненням проведення імпульсу по провідних шляхах слухового аналізатора за результатами коротколатентних слухових викликаних потенціалів та погіршенням відповідей із зовнішніх волоскових клітин на всіх частотах за результатами реєстрації ПСОАЕ. Ці зміни вказують на ураження як периферичного, так і центрального відділів слухового аналізатора. Не виявлено впливу тривалості захворювання, ступеня тяжкості захворювання, наявності діабетичної ретинопатії та гіпертонічної хвороби на рівень зниження слуху. Відзначено залежність порогів слухового сприйняття на високих частотах від рівня компенсації цукрового діабету в усіх групах хворих. За даними КСВП не виявлено залежності порушень слуху від тривалості захворювання та наявності діабетичної ретинопатії. Зниження слуху за цукрового діабету поєднується з вестибулярною дисфункцією центрального типу за наявності виражених вегетативних проявів. Лікування препаратом -ліпоєвої кислоти покращує стан слухового аналізатора переважно у периферичному відділі, веде до вірогідного поліпшення слуху на всіх частотах, покращення відповіді із зовнішніх волоскових клітин, покращення стану вестибулярного аналізатора переважно у центральному відділі.

Проведені дослідження розширюють уявлення про механізми формування порушень кохлео-вестибулярної функції у хворих на цукровий діабет, що дозволяє оптимізувати діагностику та лікування порушень кохлео-вестибулярної системи у хворих на цукровий діабет.

В дисертаційній роботі в результаті комплексного обстеження функціонального стану кохлео-вестибулярної системи у хворих на цукровий діабет різних вікових груп отримано характеристики порушень слухової та вестибулярної функцій за цього захворювання та запропоновано метод корекції виявлених порушень за допомогою препарату -ліпоєвої кислоти.

  1. Порушення слуху є частим ускладненням цукрового діабету, що проявляється відповідними скаргами хворих і підтверджується зниженням слуху на високих частотах, зареєстрованим методом суб’єктивної аудіометрії.

  2. У хворих на цукровий діабет відзначається сповільнення проведення імпульсу по провідних шляхах слухового аналізатора за результатами визначення коротколатентних слухових викликаних потенціалів, що проявлялося збільшенням латентності 5-го піку та міжпікового інтервалу хвиль 1-5, погіршенням відповідей із зовнішніх волоскових клітин на всіх частотах за результатами реєстрації ПСОАЕ у порівнянні з відповідними показниками у здорових осіб. Ці зміни вказують на ураження як периферичного, так і центрального відділів слухового аналізатора.

  3. Сповільнення проведення імпульсу по провідних шляхах слухового аналізатора за результатами реєстрації слухових викликаних потенціалів виражено однаковою мірою у хворих на цукровий діабет усіх вікових груп у порівнянні зі здоровими особами відповідного віку.

  4. Зниження слуху за цукрового діабету поєднується з вестибулярною дисфункцією центрального типу, що проявляється порушенням статокінетичної стійкості, різноспрямованістю характеристик експериментальних вестибулярних реакцій, а саме: подовженням післяобертового ністагму, сенсорної реакції на тлі зниження показників самого ністагму (частоти, сумарної амплітуди та швидкості повільної фази) за наявності виражених вегетативних проявів.

  5. Скарги, характерні для вестибулярних розладів, у хворих на цукровий діабет переважали у старших вікових групах, тоді як за результатами вивчення експериментальних вестибулярних реакцій, зростання тривалості післяобертового ністагму та вестибулосенсорної реакції переважало у пацієнтів молодшого віку, а порушення стато-кінетичних проб – у хворих старшої вікової групи порівняно з показниками здорових осіб відповідного віку.

  6. За даними суб’єктивної аудіометрії знайдено вірогідне зниження слуху на всіх частотах, найбільш виражене у зоні високих частот, в осіб віком 40-59 років і 60-79 років за рівня HbA1c понад 9,0 % порівняно з особами, у яких вміст HbA1c був меншим від 7,5 %, що вказує на значення декомпенсації цукрового діабету у розвитку порушень слуху.

  7. Тривалість захворювання цукрового діабету, тяжкість перебігу, вид цукрознижувальної терапії не впливали суттєво на показники кохлео-вестибулярної функції у хворих на цукровий діабет.

  8. Зростання вмісту глікованого гемоглобіну пов’язано з погіршенням динамічної і, більшою мірою, статичної рівноваги у хворих на діабет всіх вікових груп, а також окремих показників експериментальних вестибулярних реакцій в осіб молодого віку.

  9. Призначення препарату -ліпоєвої кислоти приводило до поліпшення стану слухового аналізатора переважно у периферичному відділі, поліпшення слуху на всіх частотах, надто у зоні високих частот, покращення відповіді із зовнішніх волоскових клітин за даними реєстрації ПСОАЕ. Під впливом препарату поліпшується стан вестибулярного аналізатора переважно у центральному відділі, суттєво зменшуються вегетативні прояви, тривалість запаморочення та величина “німих полів”.

Публікації автора:

1. Н.М. Жердьова. Стан кохлео-вестибулярної системи при цукровому діабеті // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2003. – №4.
– С. 9-21.

2. Жердьова Н.М. Функціональний стан вестибулярного апарата у хворих на цукровий діабет // Журнал вушних, носових і горлових хвороб.
– 2006. – №2. – С.17-21.

3. Жердьова Н.М., Маньковський Б.М. Функціональний стан слухового аналізатору у хворих на цукровий діабет // Ендокринологія. – 2006. – Т.11, №1. – С. 24-28. (Здобувачем самостійно проведені підбір хворих, аналіз інструментальних досліджень, статистична обробка та аналіз отриманих результатів, написання статті).

4. Жердева Н.М., Маньковский Б.М. Лікування кохлеовестибулярних порушень у хворих на цукровий діабет за допомогою препарату а-ліпоєвої кислоти // Журнал Ліки України. – 2005. – №2. – С. 53-55 (Автором самостійно здійснювався аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, аналіз інструментальних досліджень, статистична обробка та узагальнення матеріалів, написання статті).

5. Н.М. Жердьова, Б.М. Маньковський, А.І. Розкладка, Л.А. Савчук. Спосіб лікування сенсоневральної приглухуватості у хворих на цукровий діабет // Деклараційний патент на винахід, 69345 А, Бюл. №8. (Автор здійснила аналіз аудіометричного та вестибулометричного обстеження хворих, співставила розроблений метод лікування сенсоневральної приглухуватості з існуючими прототипами, сформулювала ідею винаходу).

6. Н.М. Жердьова, О.М. Голод, Б.М. Маньковський. Стан слухової функції у хворих на цукровий діабет // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. – 5-с. – С. 90.

7. Розкладка А.И., Жердева Н.Н., Маньковский Б.Н., Савчук Л.А. Лікування кохлео-вестибулярних порушень у хворих на цукровий діабет препаратом а-ліпоєвої кислоти – тіогама // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. – 5-с. – С. 149-150

8. Zherdeva N.N, Savchuk L.A, Golod O.M, Mankovsky B.N. Brainstem auditory evoked potentials in middle-aged patients with type 2 diebetes mellitus // III. joint meeting of the DFSG and neurodiab. – 2004. – P. 148.

9. Mankovsky BN, Zherdeva NN. Correction of cochleo-vestibular impairments in patients with diabetes with diabetes mellitus with Thiogamma inj // Diabetologia polska. X Jubileuszo- wy Zjard Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Warszawa. – 2005. – vol. 12, № 1. – P. 183.

10. Розкладка А.И., Жердева Н.Н., Маньковский Б.Н., Савчук Л.А. Коррекция кохлео-вестибулярных нарушений у больных сахарным діабетом // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2006. – 3-с. – С. 29.

11. Gerdeva N.N, Savchuk L.A, Mankovsky B.N. Brainstem auditory evoked potentials in patients with diabetes mellitus // 42nd EASD Annual Meeting, Copenhagen-Malmoe. – 2006. – P. 119.

12. Zherdova N.N, Savchuk L.A, Mankovsky B.N. Brainstem auditory evoked potentials in patients with diabetesmellitus // 19th World Diabetes Congress, Cape Town, Abstract book. – 2006. – № 12. – Vol. 23. – P. 547.