Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


461. Любомирська Віта Анатоліївна. Функціональний стан лімфоїдної популяції вилочкової залози в динаміці розвитку цукрового діабету та його модуляція за допомогою нейропептидів: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Любомирська В. А. Функціональний стан лімфоїдної популяції вилочкової залози у динаміці розвитку цукрового діабету і його модуляція за допомогою синтетичних нейропептидів.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04- патологічна фізіологія. - Донецький державний медичний університет ім. М Горького МОЗ України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню функціонального стану лімфоїдної популяції вилочкової залози й ендокринних клітин підшлункової залози при експериментальному цукровому діабеті, а також корекції імунних порушень за допомогою синтетичних гіпоталамічних нейропептидів. Для виконання завдань дослідження використовувалися морфометричні, гістохімічні та імуноцитохімічні методи, а також методи математичного класифікаційного і статистичного аналізу отриманих результатів. У результаті дослідження встановлено, що розвиток експериментального цукрового діабету характеризувався деструкцією -клітин, сполучався з розвитком лімфоїдної інфільтрації панкреатичних острівців з перевагою в них СD8 та СD134- імунопозитивних клітин. У динаміці цукрового діабету у вилочковій залозі спостерігалось прогресуюче зменшення чисельності всіх класів лімфоцитів і наростання кількості деструктивно змінених лімфоцитів і апоптотичних клітин. Розвиток діабету характеризувався значними порушеннями процесів диференціювання та проліферативної активності лімфоцитів вилочкової залози. Десятиденне інтрацеребровентрікулярне введення нейропептида Y призводило до вірогідного наростання щільності популяції лімфоїдних клітин у вилочковій залозі. Десятиденне введення окситоцину призводило до прогресуючого зростання щільності популяції лімфоїдних клітин у вилочковій залозі переважно за рахунок збільшення кількості малих лімфоцитів тільки при його інтраперітонеальному введенні. При обох шляхах введення процентна частка деструктивно змінених і апоптотичних лімфоцитів, за винятком глибокої кори, помірно зростала.

В дисертації наведено теоретичне і експериментальне рішення наукової проблеми щодо особливості функціонального стану лімфоцитів вилочкової залози й ендокринних клітин підшлункової залози в динаміці розвитку експериментального цукрового діабету та його змін при введенні синтетичних нейропептидів.

1. У вилочковій залозі інтактних щурів найбільш високі показники питомої щільності лімфоцитів спостерігалися в зоні глибокої кори, а найменші в медулярній зоні. В структурі лімфоїдної популяції переважали малі лімфоцити, а найменш представлені лімфобласти, які концентрувалися в субкапсулярній зоні. В динаміці п’ятитижневого експериментального цукрового діабету в усіх морфофункціональних зонах вилочкової залози спостерігалося прогресуюче зменшення чисельності кожного класу лімфоцитів, яке супроводжувалося зростанням процентної частки деструктивно змінених лімфоцитів і апоптотичних клітин. Десятиденне введення нейропептида Y призводило до вірогідного зростання чисельності лімфоцитів, а також суттєвого зменшення процентної частки деструктивно змінених і апоптотичних лімфоцитів в усіх зонах вилочкової залози за винятком глибокої кори, де їх доля зростала. При цьому ефекти інтрацеребровентрікулярного введення нейропептида Y були більш вираженні, ніж при його інтраперітонеальному введенні. Десятиденне введення окситоцину призводило до вірогідного зростання чисельності лімфоцитів у вилочковій залозі тільки при його інтраперітонеальному введенні.

2. В корковій зоні вилочкової залози інтактних щурів переважали СD4- імунопозитивні лімфоцити (Т- хелпери), а в медулярній зоні СD8- імунопозитивні (Т-кілери), щільність СD- рецепторів яких зростала по мірі дозрівання лімфоцитів. В динаміці розвитку діабету показники питомої чисельності CD4- імунопозитивних лімфоцитів характеризувалися різноспрямованими змінами: зниженням їх кількості в корковій зоні і суттєвим зростанням чисельності в медулярній зоні. В корковій і медулярній зонах вилочкової залози діабетичних щурів спостерігались фазні зростання питомої кількості CD8- імунопозитивних лімфоцитів, максимально виражені на 2-му і 4-му тижнях розвитку патологічного процесу.

3. Проліферація лімфоцитів спостерігалась як в корковій, так і в медулярній зоні вилочкової залози інтактних щурів, до того ж, в останній - питомий показник проліферативної активності був приблизно на 30% вище. Серед клітин, які діляться, домінували малі лімфоцити, а їх частка становила до 50% від загальної чисельності PCNA-імунопозитивних лімфоцитів. В динаміці цукрового діабету спостерігались фазні зміни проліферативної активності лімфоцитів вилочкової залози: її підвищення на 1-му та 3-4-му тижнях розвитку патологічного процесу та депресією до контрольного рівня на 2-му і 5-му тижнях.

4. Дослідження інтенсивності процесів утворення активованих Т- лімфоцитів вилочкової залози встановило, що чисельність активованих CD134-імунопозитивних лімфоцитів вірогідно зростала тільки в кінці експерименту (4 -5 тиждень).

5. Розвиток експериментального цукрового діабету характеризувався деструкцією - клітин і супроводжувався розвитком лімфоїдної інфільтрації панкреатичних острівців, максимально вираженою на 3-4-му тижнях розвитку патологічного процесу, з переважливим типом клітин в інфільтраті СD8 і СD134-імунопозитивних лімфоцитів.

Публікації автора:

  1. Любомирская В.А. Динамика лимфоидной популяции тимуса при экспериментальном сахарном диабете у крыс //Український медичний альманах.- 2002, Т.5, №3.С.80-82.

  2. Абрамов А.В., Колесник Ю.М., Любомирська В.А., Камишний О.М. Характеристика процессов дифференцировки лимфоцитов вилочковой железы у крыс (светооптическое и иммуноцитохимическое ииследование). //Запорожский медицинский журнал.- 2002.- №4.- С.10-13. (Внесок автора полягає в проведенні моделювання експериментальної патології, проведенні статистичної обробки отриманих даних).

  3. Абрамов А.В., Колесник Ю.М., Любомирська В.А., Камишний О.М. Алгоритм автоматичного аналізу лімфоїдної популяції тимуса. //Вісник морфології. - 2002. – Т.8, №2.- С. 261-262. (Внесок автора полягає в проведенні експериментальної частині роботи, комп’ютерного забезпечення обробки даних дослідження та проведенні їх статистичної обробки)

  4. Абрамов А.В., Камышный А.М., Колесник Ю.М., Любомирская В.А. Структурно-функциональна организация лимфоидной популяции тимуса: опыт применения математического классификационного анализа //Клінічна та експериментальна патологія. - 2002.- Т.1, №1.-С.5-9. (Внесок автора полягає в участі у розробці алгоритму автоматичного аналізу вилочкової залози, в отриманні даних функціонального стану вилочкової залози, їх статистичної обробки).

  5. Абрамов А.В., Камышный А.М., Любомирская В.А., Колесник Ю.М. Эффекты многократного введения нейропептида Y на структуру лимфоидной популяции тимуса в норме и при экспериментальном сахарном диабете //Запорожский медицинский журнал.- 2003.- №5.- С.4-6. (Внесок автора полягає в проведенні експериментальних досліджень, виконанні статистичної обробки результатів).

  6. Любомирська В.А., Абрамов А.В., Колесник Ю.М. Вплив нейропептида Y на структуру лімфоїдної популяції вилочкової залози при експериментальному цукровому діабеті // Ендокринологія.- 2003,- Т. 8, № 2, С.187-193. (Внесок автора полягає в участі при введенні нейропептидів двома шляхами, обробці даних про зміни в структурі вилочкової залози, проведенні їх статистичної обробки).

  7. Любомирська В.А. Вплив окситоцину на структуру лімфоїдної популяції вилочкової залози у щурів з експериментальним цукровим діабетом. //Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. ст. - Запоріжжя: Видавництво ЗДМУ, 2003.- Вип. XI.- С.97-102.

  8. Любомирская В.А. Особенности цитоархитектоники и процессов дифференцировки лимфоцитов в вилочковой железе у крыс в динамике сахарного диабета. //Матеріали IV Української конференції молодих вчених, присвяченій пам'яті академіка В.В. Фролькіса.-Київ.- 2003.- С.146-147.

  9. Любомирская В.А., Абрамов А.В. Особенности цитоархитектоники вилочковой железы у крыс с экспериментальным сахарным диабетом //Матеріали науково-практ. конф. з міжнародною участю «Сучасні питання розвитку ендокринології».- Харків.- 2003. - С. 131-133. (Внесок автора полягає в отриманні даних по зміни цитоархитектоники вилочкової залози в динаміці цукрового діабету та проведенні їх статистичної обробки).