Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Єщенко Алла Валентинівна. Функціональний стан печінки у дітей з дисфункціональними розладами біліарного тракту : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. — Х., 2004. — 187арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 151-187.



Анотація до роботи:

Єщенко А.В. Функціональний стан печінки у дітей з дисфункціональними розладами біліарного тракту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14. 01.10. – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2005.

Основні положення дисертації містять дані щодо удосконалення діагностики ранніх порушень функціонального стану печінки у дітей з дисфункціональними розладами біліарного тракту на підставі вивчення жовчоутворюючої, жовчовидільної функцій, внутрішньопечінкової гемодинаміки, вільнорадикального окислення ліпідів та антиоксидантного захисту в жовчі, участі печінки в процесах обміну. У 59±5% хворих встановлено порушення функціонального стану печінки, частота якого залежить від тривалості гіпокінетичної дискінезії жовчовивідних шляхів.

Показана провідна роль гіпокінетичної форми дисфункціональних розладів біліарного тракту, порушень внутрішньопечінкової гемодинаміки на рівні судин дрібного та середнього калібрів та інтенсифікації вільнорадикального окислення ліпідів у формуванні ранніх порушень функції печінки. Обґрунтована схема диференціальної діагностики порушеного чи збереженого функціонального стану печінки у дітей з гіпокінетичною дискінезією жовчовивідних шляхів на підставі обчислення діагностичних коефіцієнтів інформативних показників.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яке полягає у визначенні факторів ранніх порушень функції печінки у дітей підліткового віку з функціональними розладами жовчовивідних шляхів. Розроблено схему диференціальної діагностики порушеного або збереженого стану печінки на підставі вивчення показників клініко-лабораторних та інструментальних методів дослідження.

  1. У структурі дисфункціональних розладів біліарного тракту у дітей підліткового віку 88±3% складає гіпокінетична форма. Патологія жовчовивідної системи найчастіше поєднується з хронічним гастродуоденітом (82±4%).

  2. У 59±5% дітей підліткового віку з дисфункціональніми розладами біліарного тракту по гіпокінетичному типу виявляються ранні ознаки порушення функціонального стану печінки. Визначено залежність частоти порушення функції печінки від тривалості захворювання.

  3. Функціональні зміни печінки у дітей з гіпомоторною дисфункцією біліарного тракту характеризуються порушенням жовчоутворюючої, жовчовидільної функції печінки, формуванням холестатичного синдрому, порушенням внутрішньопечінкової гемодинаміки.

  4. Гіпокінетичний тип біліарної дисфункції супроводжується інтенсифікацією процесів вільнорадикального окислення ліпідів, про що свідчить накопичення в жовчі продуктів ліпопероксидації – малонового діальдегіду та дієнових кон’югатів. При цьому в жовчі виявлена також активація антиоксидантного захисту у вигляді накопичення каталази та супероксиддисмутази.

  5. У механізмах розвитку ранніх порушень функціонального стану печінки у дітей з дисфункціональними розладами біліарного тракту провідна роль належить гіпокінетичній дискінезії жовчовивідних шляхів, порушенню внутрішньопечінкової гемодинаміки на рівні судин дрібного та середнього калібрів та інтенсифікації вільнорадикального окислення ліпідів.

  6. Показники процесу жовчоутворення, жовчовидільної функції гепатоцитів, внутрішньопечінкової гемодинаміки, інтенсифікації вільнорадикального окислення ліпідів в печінковій порції жовчі у дітей з гіпокінетичною дисфункцією біліарного тракту мають між собою статистично значущі кореляційні зв’язки. Це надає можливості більш детального розуміння порушень функціонального стану печінки, має діагностичне і прогностичне значення.

  7. Результати порівняльного аналізу клініко-параклінічних показників дають змогу виділити найбільш значущі методи діагностики ранніх порушень функціонального стану печінки, якими у порядку зменшення інформативності являються: динамічна гепатобілісцинтиграфія, ультразвукове дослідження, реогепатографія, багатомоментне фракційне дуоденальне зондування, визначення в жовчі продуктів вільнорадикального окислення ліпідів. Менш інформативними діагностичними методами є лабораторні та клініко-анамнестичні.

  8. На підставі обчислення діагностичних коефіцієнтів інформативних показників функціонального стану печінки обґрунтовано схему диференціальної діагностики збереженого чи порушеного стану печінки у дітей з дисфункціональними розладами біліарного тракту по гіпокінетичному типу.

Публікації автора:

  1. Стан печінки при дискінетичних розладах біліарного тракту у дітей та підлітків // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – №5. – С.28-32. Співавтор: Пархоменко Л.К. Дисертант провела підбір хворих, їх обстеження, здійснила статистичну обробку отриманих матеріалів, приймала участь в обговоренні результатів.

  2. Показники динамічної гепатобілісцинтиграфії у дітей та підлітків з дисфункціями біліарного тракту // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. – №1. – С.76-78.

  3. Пероксидация липидов и антиоксидантная система у детей и подростков с дисфункциональными расстройствами билиарного тракта. – Межвід. збірник “Гастроентерологія”. – Вип.35. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 356-360. Співавтори: Пархоменко Л.К., Деримедведь Л.В. Здобувач здійснила клінічне обстеження хворих, провела статистичну обробку матеріалу, проаналізувала результати.

  4. Молекулярные механизмы желчеобразования // Сучасна гастроентерологія. – 2004. - № 1. – С.90 – 94. Співавтор: Пархоменко Л.К. Здобувач вивчила та проаналізувала літературні джерела, присвячені дослідженню молекулярних механізмів жовчоутворення, оформила і підготувала роботу до друку.

  5. Молекулярные механизмы холестаза // Сучасна гастроентерологія. – 2004. – №2. – С.95 – 99. Співавтор: Пархоменко Л.К. Дисертант вивчила літературу по даному питанню та представила ґрунтовний аналіз сучасного стану проблеми, оформила роботу до друку.

  6. Деклараційний патент на винахід №3711, А61В5/026. Спосіб діагностики порушень функціонального стану печінки у дітей та підлітків з дисфункціональними розладами біліарного тракту. Заявка №2004021217 від 19.02.2004. Опубл. бюл. № 12 від 15.12.2004. Співавтор: Пархоменко Л.К. Дисертант провела статистичну обробку і аналіз одержаних результатів, виявила кореляційний зв’язок між жовчовидільною функцією печінки і внутрішньопечінковою гемодинамікою, оформила заявку на винахід.

  7. Деклараційний патент на винахід №4587, А61В5/00. Спосіб диференціальної діагностики нормального та порушеного функціонального стану печінки при гіпокінетичній дисфункції біліарного тракту у дітей підліткового віку. Заявка №20040604613 від 14.06.2004. Опубл. бюл. № 1 від 17.01.2005. Співавтор: Пархоменко Л.К. Здобувач, після аналізу та математичної обробки результатів комплексного дослідження дітей з дискінезіями жовчовивідних шляхів, виявлення залучення до патологічного процесу печінки, визначила інформативні критерії та діагностичні коефіцієнти, оформила заявку на винахід.

  8. Эволюция патологии желчевыводящей системы у подростков за 1992 – 1996 гг. // Матер. наукових праць республік. Науково-практ. конференціі “Досягнення та невирішені питання гастроентерологіі.” – 1998. – С.140. Співавтори: Пархоменко Л.К., Страшок Л.А., Галатюк А.В. Дисертант проаналізувала та узагальнила дані протоколів ультразвукового дослідження дітей та підлітків за 5 років. Приймала участь в формулюванні висновків, оформленні роботи.

  9. Биохимические изменения желчи у подростков с заболеваниями желчевыделительной системы // Рос.журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 1998. – Т.8, №5. – С.176. Співавтори: Пархоменко Л.К., Страшок Л.А. Дисертант здійснювала обстеження хворих, проводила математичну обробку, приймала участь в аналізі отриманих результатів.

  10. Дисхолические расстройства у детей и подростков с заболеваниями желчевыделительной системы // Матеріали наук.-практ.конференції молодих вчених ХМАПО “Медицина на межі століть: відкриття та перспективи”. – Харків: ХМАПО, 1999. – С.5-6.

  11. Функциональное состояние печени у детей и подростков с заболеваниями желчевыделительной системы // Современные проблемы диагностики и терапии гепатитов. – Харьков, 2000. – С.48-49.

  12. Вплив дисфункцій біліарного тракту у дітей та підлітків на функціональний стан і гемодинаміку печінки // Матеріали наук.-практ. конференції “Внесок молодих вчених в медичну науку”. – Харків: ХМАПО, 2003. – С.25.