Цвігун Олег Анатолієвич. Функціональний стан природної резистентності бугайців м'ясних порід залежно від генотипу, факторів навколишнього середовища та рівня живлення: дисертація канд. вет. наук: 03.00.13 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Цвігун О.А. Функціональний стан природної резистентності бугайців м`ясних порід залежно від генотипу, факторів навколишнього середовища та рівня живлення. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, Львів, 2003.
Дисертація присвячена вивченню функціонування показників специфічної та неспецифічної резистентності чистопорідної м’ясної худоби, півкровних помісей м’ясної худоби та тварин абердин-ангуської породи в різних умовах утримання та годівлі.
Встановлено, що у чистопородного молодняку різного походження вища кількість еритроцитів, вищий рівень гемоглобіну, загального білка, альбумінів, -глобулінів та менший вміст - та -глобулінів порівняно з аналогами чорно-рябої породи. Імунологічні показники навпаки у м’ясної худоби були меншими, ніж у ровесників чорно-рябої худоби. У крові помісних тварин м'ясної худоби виявлено підвищений вміст гемоглобіну, загального білка, глобулінів та менший вміст альбумінів порівняно з чистопородними ровесниками чорно-рябої породи. Помісний молодняк усіх дослідних груп вірогідно перевищував за імунологічними показниками чистопородних аналогів чорно-рябої породи.
Встановлено, що утримання бугайців абердин-ангуської худоби у приміщеннях, захищених від вітру, сприяло підвищенню морфологічних, біохімічних та імунологічних показників крові порівняно з тваринами, які утримувались як у капітальному приміщенні, так і на відкритому вигульному майданчику. Виявлено, що з підвищенням вмісту обмінної енергії у зимових та літніх раціонах зростає кількість еритроцитів, рівень гемоглобіну та білка у крові, а також лужний резерв крові, та статистично не впливає на імунологічні показники крові. Зниження рівня обмінної енергії в раціонах абердин-ангуських тварин на зимовий та літній період викликало зменшення морфологічних, біохімічних та імунологічних показників крові.
У дисертації на основі проведених фізіолого-біохімічних досліджень запропоновано новий науковий підхід, що полягає в дослідженні функціонального стану природної резистентності бугайців м`ясних порід залежно від генотипу, факторів навколишнього середовища, та рівня живлення.
Встановлено, що у чистопорідних бугайців імпортних спеціалізованих м`ясних порід (абердин-ангуська, лімузинська, герефордська м’ясна симентальська) рівень загальної резистентності нижчий ніж у місцевої чорно-рябої, але напівкровні помісі молодняка цих порід та чорно-рябої мають резистентність вищу порівняно з вихідними породами.
Встановлено, що у крові чистопородного молодняку різного походження та віку, а також тварин м'ясних порід значно більша кількість еритроцитів та менша лейкоцитів порівняно з аналогами чорно-рябої породи.
Виявлено значно вищий рівень гемоглобіну, загального білка, альбумінів, -глобулінів та менший вміст - та -глобулінів і нижчий лужний резерв крові у тварин м'ясних порід, ніж у ровесників чорно-рябої породи. В той же час, як концентрація каротину, кальцію та фосфору не змінювався залежно від генотипу тварин.
Бактерицидна та лізоцимна активність сироватки крові, фагоцитарна активність нейтрофілів та фагоцитарний індекс навпаки у крові м’ясної худоби були меншими, ніж у ровесників чорно-рябої худоби, а за рівнем Т- та В-лімфоцитів у крові дослідного поголів'я істотної різниці між групами не спостерігалось.
Встановлено, що генотип помісних тварин у цілому не впливав на зміни у лейкоцитарній формулі, а у напівкровних помісей м'ясної худоби спостерігалося підвищення вмісту еритроцитів у крові.
У крові помісних тварин м'ясної худоби виявлено підвищений рівень гемоглобіну та загального білка, а у білку їх крові у всі вікові періоди спостерігався вищий вміст глобулінів та менший вміст альбумінів порівняно з чистопородними ровесниками материнської породи (чорно-ряба). Лужний резерв крові у напівкровного молодняку м’ясної худоби, починаючи з 3-х місячного віку був на 5-10% вищим, ніж у контролі.
При народженні у телят бактерицидна та лізоцимна активність сироватки крові, фагоцитарна активність лейкоцитів та фагоцитарний індекс крові найвищими були у тварин з генотипом чорно-ряба абердин-ангуська. Починаючи з 6-и місячного віку помісний молодняк усіх дослідних груп вірогідно перевищував за вищезгаданими показниками чистопородних аналогів контрольної групи, а у 3-х місячному віці – у тварин з генотипом чорно-ряба абердин-ангуська та чорно-ряба герефордська, а починаючи з 6-и місячного віку помісний молодняк усіх дослідних груп вірогідно перевищував за вищезгаданими показниками чистопородних аналогів чорно-рябої породи.
Встановлено, що утримання бугайців абердин-ангуської худоби з 13-и до 17-и місячного віку у приміщеннях, захищених від вітру, сприяло підвищенню кількості еритроцитів, лейкоцитів, рівня гемоглобіну, загального білка, частки усіх фракцій глобулінів, лужного резерву крові, бактерицидної та лізоцимної активності сироватки крові, фагоцитарної активності нейтрофілів та фагоцитарного індексу порівняно з тваринами, які утримувались як у типовому приміщенні, так і на відкритому вигульному майданчику. Характерно, що вищезгадані показники крові у тварин, які утримувались на відкритому вигульному майданчику, були нижчими ніж у тварин, які утримувались у типовому приміщенні.
Виявлено, що з підвищенням вмісту обмінної енергії у зимових раціонах від 82,5МДж до 98,9МДж, а у літніх від 109,0МДж до 131,8МДж зросла кількість еритроцитів, рівень гемоглобіну та загального білка у крові, а також лужний резерв крові, та не впливає на імунологічні показники крові.
Зниження рівня обмінної енергії в раціонах тварин на зимовий період на 23%, а на літній період на 12% порівняно з контролем викликало зменшення кількості еритроцитів, лейкоцитів, сигментоядерних нейтрофілів, рівня гемоглобіну та загального білка у крові, лужного резерву крові, вмісту каротину в сироватці крові, -, - та -глобулінів взимку, - та -глобулінів влітку, а також зниження бактерицидної та лізоцимної активності нейтрофілів, фагоцитарного індексу, рівня Т-та В-лімфоцитів та зростання вмісту паличкоядерних нейтрофілів, моноцитів, альбумінів у зимовий період та -глобулінів у літній період вирощування молодняку.
Публікації автора:
Цвігун О.А. Рівень природної резистентності напівкровних помісей м`сних порід з чорно-рябою породою // Зб. наук. праць “Аграрна наука-селу” Подільської державної аграрно-технічної академії.- Кам`нець-Подільський.- 1999.- №7.-С. 199-201.
Цвігун О.А. Імунологічні показники крові бугайців абердин-ангуської породи під впливом факторів навколишнього середовища // Сільський господар.-2000.-№11-12.-С. 26-27.
Цвігун О.А. Вплив умов утримання та рівня енергетичного живлення на природну резистентність молодняка абердин-ангуської породи // Науковий вісник Львівської. державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького.- Львів.-2000.-т 2, (№2) ч 3.-С. 128-132.
Цвігун О.А., Блюсюк С.М., Повозніков М.Г. Вплив генотипу м’ясних порід худоби на морфологічні показники крові у помісних тварин // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. - Біла церква.- 2001.-№17.-С. 184-187. (Дисертант вивчив вплив генотипу на морфологічні показники крові помісних тварин, узагальнив одержаний результат та сформулював висновки.)
Цвігун О.А. Вплив зовнішніх умов на біохімічні та морфологічні показники крові бугайців абердин-ангуської породи //Зб. наук. праць Подільської державної аграрно-технічної академії.- Кам`нець-Подільський.- 2002.- №10.-С. 103-104.