Писанко Юлія Миколаївна. Функціональний стан судинного ендотелію у хворих на симптоматичну пульмогенну артеріальну гіпертензію: Дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2002. - 162арк. - Бібліогр.: арк. 136-162.
Анотація до роботи:
Черепок О.О. Структурно-функціональний стан правого шлуночка серця у хворих гіпертонічною хворобою за даними магнітно-резонансної томографії.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.10.11 - кардіологія.-Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2000 р.
При обстеженні хворих гіпертонічною хворобою за допомогою магнітно-резонансної томографії по мірі прогресування ступеня артеріальної гіпертензії виявляється прогресуюча дилатація порожнини правого шлуночка і гіпертрофія його міокарда, що значно підвищує ризик розвитку ускладнень. Встановлено, що наявність легеневої гіпертензії у хворих гіпертонічною хворобою якісно змінює переднавантаження правого шлуночка і приводить до зниження підвищеного венозного тонусу. Виявлено динаміку змін внутрішньоміокардіального напруження правого шлуночка у всіх категорій хворих гіпертонічною хворобою поряд із відсутністю змін інотропізму його міокарда, оціненого за допомогою кінцево-сістолічних кривих “об'єм-тиск”. За допомогою факторного аналізу виявлені найбільше суттеві детермінанти розвитку змін структурно-функціонального стану правого шлуночка у хворих гіпертонічною хворобою.
Вивчення змін структури та функції правого шлуночка серця у хворих з патологією серцево-судиної системи є актуальною проблемою кардіології. В роботі вирішується конкретне наукове завдання щодо оцінки механізмів розвитку структурно-функціональних змін правого шлуночка серця у хворих гіпертонічною хворобою з викоританням магнітно-резонансної томографії, що має значення для поліпшення діагностики стану серця у даної категорії хворих.
У хворих гіпертонічною хворобою в міру прогресування ступеня вираженості системної артеріальної гіпертензії спостерігається гіпертрофія міокарда правого шлуночка, маса міокарда якого прогресивно збільшується, складаючи при другому ступені 130,65% і при третьому ступені - 158,52% даних контрольної групи, у той час як дилатація його порожнини розвивається вже при незначному підвищенні системного артеріального тиску: його кінцево-діастолічний об`єм при першому ступені артеріальної гіпертензії складає 110,96% контрольних цифр, при другому ступені - 124,37% і при третьому ступені - 143,21%. Динаміка змін кінетичних параметрів міжшлуночкової перегородки свідчить про дисбаланс різних її складових, питомий внесок яких еволюціонує в міру збільшення ступеня вираженості системної артеріальної гіпертензії, при цьому депресія скорочувальних властивостей міжшлуночкової перегородки спостерігається лише у хворих з третім ступенем артеріальної гіпертензії.
Наявність гіпертрофії міокарда правого шлуночка у хворих гіпертонічною хворобою супроводжується достовірно більш тяжким прогнозом захворювання, обумовлюючи більш високу частоту розвитку ускладнень; при цьому ступінь ризику розвитку ускладнень, обумовлений гіпертрофією правого шлуночка, який складає 3,47 бала, перевищує ступінь ризику для рівня системного артеріального тиску (3,32 бала) і ступінь ризику розвитку ускладнень для гіпертрофії міокарда лівого шлуночка (3,34 бала).
Найбільш раннім функціональним показником, який свідчить про втягнення до патологічного процесу ремоделювання серця у хворих гіпертонічною хворобою правого шлуночка, є його внутрішньоміокардіальне напруження, яке змінюється у пацієнтів усіх виділених груп хворих, перевищуючи контрольні показники при першому ступені вираженості артеріальної гіпертензії у 2,07 раза, при другому ступені - у 8,28 раза, при третьому ступені - у 12,97 раза; еволюціонуючи від найбільших величин у хворих із легеневою гіпертензією (перевищуючи контрольні цифри в 11,07 раза), закономірно зменшуючись при розвитку гіпертрофії міокарда правого шлуночка (9,76 разів відповідно), але в той же час не досягаючи показників практично здорових осіб.
Наявність легеневої гіпертензії у хворих гіпертонічною хворобою якісно змінює характер гемодинаміки у венозному відділі кровоносної системи, сприяючи зменшенню венозного повернення та депонуванню крові в периферичному венозному руслі: при відсутності легеневої гіпертензії додатковий венозний об`єм перевищує показники контрольної групи на 20,54%, у хворих же з її ознаками цей показник зменшується на 12,14%; при приєднанні гіпертрофії міокарда правого шлуночка відбувається подальше зменшення додаткового венозного об`єму - на 21,91%, це сприяє зміні діастолічної жорсткості міокарда правого шлуночка, яка при другому ступені підвищення артеріального тиску збільшується на 25,38%, при третому ступені ще збільшується, складаючи 133,60% показників контрольної групи.
У хворих з першим ступенем артеріальної гіпертензії не відбувається підвищення тиску в легеневій артерії; при прогресуванні артеріальної гіпертензії розвивається також легенева гіпертензія, при цьому ступінь перевищення систолічного тиску в легеневій артерії у порівнянні з контрольною групою складає при другому та третьому ступені артеріальної гіпертензії 60,54% і 78,96% відповідно; але в обстежених хворих не виявляються зміни інотропних властивостей міокарда правого шлуночка, згідно з даними аналізу кінцево-систолічних кривих “об`єм-тиск”.
Результати факторного аналізу змін структурно-функціонального стану правого шлуночка серця у хворих гіпертонічною хворобою свідчать, що визначальними параметрами є чотири фактори: фактор легеневої та системної гемодинаміки, що складається з тиску в легеневій артерії, системного артеріального тиску, загального легеневого опору і його складових частин, тиску в порожнині правого шлуночка в різні фази серцевого циклу, жорсткості міокарда шлуночків серця і кінетичних параметрів міжшлуночкової перегородки; фактор функціонального стану лівого шлуночка, який складається з функціональних об`ємів лівого шлуночка і показників, що характеризують його інотропізм; фактор переднавантаження правого шлуночка, який складається із показників переднавантаження правого шлуночка та венозної гемодинаміки; структурно-морфологічний фактор, який складається з маси міокарда лівого і правого шлуночків та величин, що ними визначаються.
Публікації автора:
Поливода С. Н., Черепок А. А. Изменения в малом круге кровообращения при гипертонической болезни. Часть 1. Легочная гемодинамика и структурно-функциональные показатели сосудов малого круга кровообращения. // Український кардіологічний журнал.-1999.-№ 6.-С. 90-95.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Изменения в малом круге кровообращения при гипертонической болезни. Часть 2. Морфофункциональная характеристика правых отделов сердца. // Українский кардіологічний журнал.-2000.-№ 1-2.-С. 88-91.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Влияние моэксиприла на структурно-функциональное состояние правых отделов сердца у пациентов с гипертонической болезнью. // Український кардіологічний журнал.-2000.-№ 3.-С.52-56.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Использование конечносистолической зависимости “объем-давление” для оценки сократимости миокарда правого желудочка у больных гипертонической болезнью / Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики. Збірник наукових статей. Випуск III.-Запоріжжя, 1999.-С.240-245.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Функциональное состояние правого желудочка сердца у больных гипертонической болезнью / Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики. Збірник наукових статей. Випуск 2. Том II-Запоріжжя, 1998.-С.184-188.
Патент 23834 А Україна МПК А 61 В 5/0295. Спосіб визначення венозного тонусу / Черепок О.О., Полівода С.М., Кривенко В.І. (Україна).-№ 97062587; Заяв. 03.06.97; Опубл. 31.08.98. Бюл. № 4.-С. 3.1.23.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Изменения правого желудочка сердца у больных гипертонической болезнью - миф или реальность? / Тези доповідей Об`єднаного пленуму кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України з міжнародною участю “Некоронарогенні хвороби серця: сучасні підходи до класифікації, нові напрямки діагностики і лікування”.-Київ, 1999.-С. 152-153.
Поливода С. Н., Черепок А. А. Изменения структурно-функционального состояния правого желудочка сердца у больных эссенциальной гипертензией, коррекция выявленных нарушений моэксиприлом / Тези наукових доповідей Української науково-практичної конференції кардіологів і кардіохірургів з міжнародною участю “Нові напрямки профілактики, діагностики та лікування серцево-судинних захворювань”.-Київ, 1999.-С. 169-171.
Поливода С.Н., Мягков А. П., Черепок А. А. Изменение правых отделов сердца у больных гипертонической болезнью // Матеріали Республіканської науково-практичної конференції “Роль загальнопрактикуючого лікаря в розв`язанні проблем профілактики неінфекційних захворювань” .-Харків, 1997, С.108.
Черепок А.А. Применение магнитно-резонансной томографии для оценки структурно-функциональных изменений правого желудочка / Матеріали II з`їзду фтизіатрів і пульмонологів України.-Київ, 1998.-С. 141.
Черепок О.О. Корригуючий вплив інгібіторів ангіотензин-перетворюючого ферменту на легеневу гемодинаміку у хворих на гіпертонічну хворобу / Матеріали XIV з`їзду терапевтів України.-Київ, 1998.-С.270-271.
CherepokA.A., Polyvoda S.N., Miagkov A.P. Enalapril influence on right ventricular hypertrophy at patients with essential hypertension // Naunyn-Schmiedeberg`s Archives of Pharmacology.-Volume 358.-N 1 (1998).-Suppl. 2.-P.624.
Polyvoda S.N., Cherepok A.A., Miagkov A.P. Structural and functional changes of right ventricle and vessels of pulmonary circulation at the patients with hypertension // Journal of Hypertension.-1999.-Vol. 17. Suppl. 3.-P. 115.
Патент 97126312 Україна, МПК 6 А 61 В 6/00. Спосіб визначення об`єму правого шлуночка / Полівода С.М. (Україна), Мягков О.П. (Україна), Черепок О.О. (Україна). Заявл. 26.12.97; прийн. рішен. 01.03.00.
Патент 97126313 Україна, МПК 6 А 61 В 6/00. Спосіб визначення маси міокарда правого шлуночка / Полівода С.М. (Україна), Черепок О.О. (Україна), Мягков О.П. (Україна). Заявл. 26.12.97; прийн. рішен. 01.03.00.
Патент 97126310 Україна, МПК 6 А 61 В 6/00. Спосіб визначення внутрішньоміокардіального напруження правого шлуночка / Полівода С.М. (Україна), Деміденко О.В. (Україна), Черепок О.О. (Україна), Кривенко В.І. (Україна). Заявл. 26.12.97; прийн. рішен. 01.03.00.