Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Акчурін Олег Маратович. Функціональний стан вегетативної нервової системи при гострому та хронічному пієлонефриті у дітей старшого шкільного віку : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 183арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 153-181.



Анотація до роботи:

Акчурін О.М. «Функціональний стан вегетативної нервової системи при гострому та хронічному пієлонефриті у дітей старшого шкільного віку». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – Педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2007.

Дисертація присв’ячена комплексному вивченню особливостей вегетативного гомеостазу у дітей 12-15 років, хворих на пієлонефрит. У 131 дитини з діагнозом пієлонефриту та 35 дітей контрольної групи проведено визначення вихідного вегетативного тонусу шляхом анкетування за О.М. Вейном, досліджено варіабельність серцевого ритму, в тому числі під час проведення кліноортостатичної проби, вивчено добову екскрецію з сечею ванілілмигдальної кислоти. Досліджено роль вегетативних розладів як факторів ризику розвитку гострого та хронічного пієлонефриту, погіршення функціонального стану нирок. Оцінено значення нейрогенних розладів сечовипускання у формуванні вегетативного гомеостазу при пієлонефриті та зв’язок симпатичної активності з показниками функції нирок. Висвітлено вплив ренопротекторної терапії інгібітором АПФ фозиноприлом на вегетативні показники у дітей з хронічним пієлонефритом.

В дисертаційному дослідженні на основі комплексного вивчення функціонального стану вегетативної нервової системи у дітей з пієлонефритом шляхом анкетування, аналізу варіабельності серцевого ритму, визначення добової екскреції з сечею ванілілмигдальної кислоти вирішене актуальне наукове завдання, яке полягало у визначенні ролі вегетативних розладів в клінічному перебігу пієлонефриту у дітей, їх впливу на характер ниркових функцій та можливостей терапевтичної корекції виявлених порушень.

1. При гострому пієлонефриті у дітей старшого шкільного віку відмічається підвищена симпатична і знижена парасимпатична активність: симпатичний вихідний вегетативний тонус за даними анкетування спостерігався у 66,7 %, парасимпатичний – у 10,3 % дітей з гострим пієлонефритом.

2. Сила симпатичного тонусу при гострому пієлонефриті пов’язана із вираженістю запального процесу в нирках. Ступінь лейкоцитурії корелює з показниками КІГ (rІН=0,46; p<0,05) і анкетування (r=0,40; p<0,05).

3. Підвищена симпатична активність вегетативної нервової системи прогностично несприятлива для перебігу пієлонефриту і є фактором його хронізації.

4. Стан вегетативного гомеостазу при хронічному пієлонефриті істотно пов’язаний із наявністю супутніх нейрогенних розладів сечовипускання. Нейрогенні розлади сечовипускання при хронічному пієлонефриті характеризуються ваготонією (Х=24,3 пошт./хв., АМо=22,0 %).

5. Симпатична гіперактивність при хронічному пієлонефриті у дітей поєднується із зниженням клубочкової фільтрації та показників радіонуклідної ренографії, що свідчить про її негативний вплив на гломерулярні та тубулярні функції нирок.

6. Застосування фозиноприлу на протязі 6 місяців в комплексній терапії дітей з хронічним пієлонефритом приводить до достовірного зниження показників симпатичної активності, зокрема добової екскреції ВМК, та покращення клінічного перебігу захворювання. Симпатолітична активність моноприлу є важливою складовою його ренопротекторної дії.

Публікації автора:

1. Акчурін О.М., Яковенко А.В. Стан вегетативного гомеостазу при початковому зниженні функції нирок у дітей з негломерулярними нефропатіями // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- 2005.- Вип.14, Кн.2.- С.131-134 (Особистий внесок здобувача: збір та аналіз матеріалу, статистична обробка, підготовка до друку).

2. Акчурін О.М. Сучасні уявлення про роль функціональних вегетативних порушень в патогенезі пієлонефриту у дітей // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2005. - №9(2). - С.316-319.

3. Акчурін О.М. Функціональний стан вегетативної нервової системи при гострому пієлонефриті у дітей шкільного віку // Biomedical and Biosocial Antropology.- 2005.- №5 (Oct).- C. 42-44.

4. Акчурін О.М., Каблукова О.К. Функціональний стан вегетативної нервової системи при хронічному пієлонефриті у дітей старшого шкільного віку // Перинатологія та педіатрія. – 2007. – №2. – с. 93-96 (Особистий внесок здобувача: збір та аналіз матеріалу, статистична обробка, підготовка до друку).

5. Пат. №8616 України, МКИ 7 А61В10/00. Спосіб прогнозування розвитку пієлонефриту у дітей / О.М. Акчурін. - Заявл. 17.01.05; Надрук. 15.08.05, Бюл.№8, 2005.

6. Пат. №16311 України, МПК (2006) А61К31/00. Спосіб лікування хронічного пієлонефриту у дітей / О.М. Акчурін. - Заявл. 18.10.05; Надрук. 15.08.06, Бюл №8, 2006.

7. Акчурін О.М. Вегетативні зміни при захворюваннях сечовидільної системи у дітей // Матеріали до наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю.- Вінниця, 2004.- С. 107-108.

8. Акчурін О.М. Вегетативні зрушення при пієлонефриті та дисметаболічних нефропатіях у дітей // Матеріали VIІІ університетської (XXXXI вузівської) науково-практичної конференції молодих учених та фахівців.- Вінниця, 2004. - С.1-2.

9. Акчурін О.М. Вегетативные проявления оксалурии у детей школьного возраста // Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі. Матеріали 11-го з'їзду педіатрів України.- Київ, 2004. - С.165.

10. Акчурін О.М.

11. Акчурін О.М., Яковенко А.В. Стан вегетативного гомеостазу при початковому зниженні функції нирок у дітей з негломерулярними нефропатіями // Матеріали науково-практичної конференції «Метаболічні розлади у дітей та підлітків: діагностика, профілактика, лікування». – Київ, 2005. – С. 3-4.

12. Каблукова О.К., Акчурін О.М. Вегетативні зміни при пієлонефриті у дітей шкільного віку // Матеріали української науково-практичної конференції "Сучасна педіатрія. Проблеми та перспективи." – Харків, 2007. – С.86.