Зіньковська Наталія Григорівна. Функціонування антиоксидантних систем у крові риб при інтоксикації йонами міді, цинку, марганцю і свинцю: дисертація канд. біол. наук: 03.00.04 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Зіньковська Н. Г. Функціонування антиоксидантних систем у крові риб при інтоксикації йонами міді, цинку, марганцю і свинцю. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2003.
В дисертації подано результати дослідження дії йонів міді, цинку, марганцю, свинцю та їх суміші на стан антиоксидантних систем еритроцитів і плазми крові коропа залежно від концентрації йонів у воді, а для міді, і часу їх дії. Ефективність антиоксидантного захисту оцінювали за активністю супероксиддисмутази еритроцитів і плазми, каталази крові і плазми, вмістом церулоплазміну та відновленого глутатіону, дериватів гемоглобіну, утворенням продуктів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ). Пряму дію йонів металів на гемоглобін та ПОЛ визначали в умовах in vitro.
Показано, що концентрація йонів кожного з металів, яка є близькою до його природного вмісту, викликає в крові коропа суперкомпенсаторні зміни стану антиоксидантних факторів.При вищих концентраціях йонів металів спостерігаються індивідуальні особливості дії кожного з них. Здатність активувати прооксидантні процеси зменшується серед досліджуваних металів в ряді мідь>цинк>свинець>марганець. Для дії йонів міді і цинку характерне зменшення активності СОД еритроцитів і збільшення вмісту церулоплазміну в плазмі. При дії йонів марганцю та свинцю найбільш виражені зміни стану гемових білків. Дія суміші йонів металів за комплексом ознак найбільш подібна до дії йонів свинцю.
Дослідження стану антиоксидантно-прооксидантної системи еритроцитів і плазми крові риб за дії йонів міді, цинку, марганцю та свинцю залежить від концентрації металу у водному середовищі, генерування цими металами активних форм кисню, рівня активності антиоксидантних ферментів та вмісту антиоксидантних метаболітів, що має індивідуальні особливості за дії кожного із досліджуваних металів та проявляє дозо-залежну дію.
1. При дії йонів міді на коропа протягом 2 діб спостерігається пригнічення активності СОД еритроцитів і плазми, збільшення активності каталази плазми і вмісту МА, а також, при дії високих доз, збільшення вмісту MetHb. Стан показників еритроцитів при дії міді протягом 2 і 7 діб був більш стабільним, ніж плазми. Такий стан крові оцінюється як прояв оксидантного стресу.
2. При дії 0,01 мг/л йонів міді протягом 14 діб істотно зростає активність СОД еритроцитів і плазми та каталази крові, що є проявами суперкомпенсації антиоксидантної системи крові. При дії 0,2 і 0,5 мг/л міді найбільш значними змінами є зменшення активності СОД еритроцитів, вмісту GSH, збільшення активності СОД і каталази плазми, вмісту церулоплазміну, МА та MetHb, індексу антиоксидантної активності крові.
3. Для дії цинку (ІІ) на коропа характерне збільшення активності каталази крові та вмісту GSH і зменшення вмісту MetHb при дії 0,1 мг/л, зменшення активності СОД в еритроцитах і вмісту глікозильованого Hb при дії 2,0 і 5,0 мг/л. В плазмі крові спостерігається зменшення активності СОД а, при дії високих доз, - і зменшення активності каталази та індексу антиоксидантної активності і збільшення вмісту ЦП та МА.
4. Дія йонів марганцю (ІІ) у концентрації 0,12 мг/л викликає значне зростання активності каталази крові, вмісту GSH і церулоплазміну, а також МА. Дози 2,4 і 6,0 мг/л металу викликають зміни протилежного характеру більшості досліджуваних параметрів крові. Найбільший діапазон змін відзначений для каталази крові та плазми крові, MetHb і МА.
5. Дія йонів свинцю у концентрації 0,01 мг/л на коропа викликає збільшення активності каталази крові і вмісту GSH. Вміст MetHb при дії всіх доз свинцю, а вміст МА при дії 0,01 і 0,2 мг/л зменшується порівняно з контролем. При дії 0,5 мг/л свинцю значно зростає вміст МА та зменшується індекс антиоксидантної активності крові.
6. Дія суміші йонів цинку, міді, марганцю і свинцю на коропа приводить до зменшення активності СОД еритроцитів і плазми крові, і збільшення активності каталази крові і плазми крові. Вміст МА в крові зменшується.
7. За допомогою інтегрального показника АПС крові коропа – КАС - встановлено, що аклімація коропа до дії всіх досліджуваних металів в концентрації, близькій до природного вмісту, приводить до зміщення рівноваги в бік антиоксидантних процесів. При дії вищих концентрацій йонів металів спостерігаються індивідуальні особливості дії кожного з них. Здатність викликати зміщення АПС крові в бік прооксидантних процесів зменшується серед досліджуваних металів в ряді мідь>цинк>свинець>марганець. Для дії йонів міді і цинку характерне зменшення активності СОД еритроцитів і збільшення вмісту ЦП в плазмі. При дії йонів марганцю найбільш виражені зміни стану гемових білків. Найбільш помітною ознакою дії йонів свинцю є зменшення вмісту MetHb. За комплексом ознак дія суміші йонів металів найбільш подібна до дії йонів свинцю.
8. Встановлено, що низькомолекулярні тіоли частково захищають Hb і ліпіди мембран еритроцитів від окисної деструкції при інкубації в присутності йонів міді, цинку, і свинцю. Йони марганцю не проявляють оксидантної дії на Hb і ліпіди мембран еритроцитів. Пропонується використовувати показник стабільності Hb як доступний і інформативний тест при визначенні ступеню токсичності йонів ВМ.
Публікації автора:
Столяр О. Б., Мудра А. Є., Зіньковська Н. Г., Грубінко В. В. Прооксидантна та антиоксидантна дія марганцю (ІІ) на організм коропа (Cyprinus carpio L.) // Біологія тварин. – 2002. – 4, № 1 – 2. – С. 193-199. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу марганцю на стан крові; к.б.н., доцент Столяр О.Б. та аспірантка Мудра А.Є. досліджували вплив марганцю на стан печінки та м’язів.)
Столяр О. Б., Зіньковська Н. Г., Грубінко В. В., Зінчук В. М., Рудик О. В. Вплив йонів міді і цинку на перекисне окиснення ліпідів і антиоксидантний статус в організмі коропа // Біологія тварин. – 1999. – 1, № 2. – С. 84-89. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу йонів міді і цинку на активність антиоксидантних ферментів, інтенсивність пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) в крові; к.б.н., доцент Столяр О.Б. досліджувала інтенсивність ПОЛ та вміст білку в печінці; дипломниці Зінчук В. М., Рудик О. В. допомагали при виділенні зразків.)
Зіньковська Н.Г. Вивчення антиоксидантно-прооксидантного статусу крові коропа при дії йонів цинку в сублетальних концентраціях // Наукові записки Тернопільського педуніверситету. Серія: Біологія. – 2001. – № 2 (13). – С. 50-53.
Зіньковська Н.Г. Cтан прооксидантно-антиоксидантної системи в крові коропа при дії різних концентрацій свинцю (ІІ) // Наукові записки Тернопільського педуніверистету. Серія: Біологія. – 2001. – №3 (14). – С. 195-196.
Столяр О. Б., Шандрук Р. М., Зіньковська Н. Г. Вплив екзогенних сірковмісних сполук на вміст тіолів в тканинах коропа // Наукові записки Тернопільського педуніверситету. Серія: Біологія. – 1999. – №3 (6). – С. 65-69. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу екзогенних сірковмісних сполук на вміст тіолів в плазмі крові; к.б.н., доцент Столяр О.Б. досліджувала вплив екзогенних сірковмісних сполук на вміст тіолів в печінці та м’язах; асистент Шандрук Р.М. допомагав у постановці досліджень.)
Столяр О. Б., Зіньковська Н. Г., Мудра А. Є., Водвуд О. В., Марчук О. М., Шепетюк С. М. Антиоксидантно-прооксидантний статус організму коропа при дії сублетальної концентрації міді (ІІ) // Наукові записки Тернопільського педуніверситету. Серія: Біологія. – 2000. – № 3 (10). – С. 72-78. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу міді на стан ферментних антиоксидантних систем, інтенсивність пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) в крові; к.б.н., доцент Столяр О.Б. та аспірантка Мудра А.Є. досліджували інтенсивність ПОЛ та стан ферментних антиоксидантних систем у печінці; дипломниці Водвуд О. В., Марчук О. М., Шепетюк С. М. допомагали при виділенні і обробці зразків.)
Столяр О. Б., Зіньковська Н. Г., Грубінко В. В., Зінчук В. М., Рудик О. В., Хоміцька О. В. Вплив іонів міді на вміст тіолових сполук і білків в організмі коропа // Науково-технічний бюлетень інституту землеробства і біології тварин. Серія: Фізіологія і біохімія. – Львів, 1999. – Вип. 1 (3). – С. 276-279. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу міді на вміст тіолових сполук та білків в крові; к.б.н., доц. Столяр О.Б. досліджувала вплив міді на вміст тіолових сполук та білків в печінці; дипломниці Зінчук В. М., Рудик О. В., Хоміцька О. В. допомагали при виділенні і обробці зразків.)
Столяр О. Б., Зіньковська Н. Г., Мудра А. Є. Антиоксидантно-прооксидантний статус тканин коропа при дії на організм сублетальної концентрації марганцю (ІІ) // Науково-технічний бюлетень інституту біології тварин – Львів, 2001. – Вип. 1 – 2. – С. 263-267. (Автором виконано експеримент та інтерпретацію результатів із впливу марганцю на стан крові; к.б.н., доцент Столяр О.Б. досліджувала вплив марганцю на стан печінки, аспірантка Мудра А.Є. брала участь у постановці експерименту.)
Столяр О. Б., Курант В. З., Зіньковська Н. Г., Жеграй О. О. Вплив іонів свинцю на стан крові коропа // Екологічний стрес і адаптація в біологічних системах: Матеріали І Всеукр. наук. конф. Тернопіль, 27 – 29 жовтня 1998. – С. 66-68.
Stolyar O.B., Zin’kovs’ka.N.Z., Mudra A.Y., Khomenchuk V.O., Grubinko V.V. The role of low weight proteins and thiols of hepatopancreas in the protection of carp organs from copper uptake // Metals and Cell Symposium Canterbury: Materiale, Universitty of Kent at Canterbury, 2–6 April. 2001. – P. 45.
Зіньковська Н. Г., Мудра А.Є. Столяр О. Б. Цинк (ІІ) як антиоксидант і прооксидант за дії на організм коропа // Укр. біохім. журн. – 2002. – 74, 4б (додаток 2). – С. 88 Матеріали VІІІ Укр. біохім. з’їзду (Чернівці, 1 - 3 жовтня 2002).