Михайлик Ірина Володимирівна. Функціонування інтерферонозалежних систем трансдукції сигналу в лімфоїдних клітинах щурів за умов дії іонізуючої радіації: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 148арк. - Бібліогр.: арк. 128-148.
Анотація до роботи:
Михайлик І.В. Функціонування інтерферонозалежних систем трансдукції сигналу в лімфоїдних клітинах щурів за умов дії іонізуючої радіації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
Досліджені особливості функціонування інтерферон-індукованих сигнальних систем 2’,5’-олігоаденілат-синтетази та дсРНК-залежної протеїнкінази в лімфоцитах селезінки і тимусу щурів за умов радіаційного впливу. Встановлено підвищення внутрішньоклітинного вмісту різних 2’,5’-олігоаденілатів через 12 год. після рентгенівського опромінення в дозі 0,5 Гр. Виявлено, що радіоіндуковане накопичення цих олігонуклеотидів в лімфоїдних клітинах значно зростає при застосуванні різних індукторів інтерферону in vivo та in vitro. На різних біологічних моделях (в лімфоцитах тварин та культурі клітин Namalwa) показана пострадіаційна активація 2’,5’-олігоаденілат-синтетази, виявлено посилення активності ферменту в присутності індукторів інтерферону за умов впливу променевого фактору. Зроблено припущення про стимуляцію каскаду 2’,5’-олігоаденілату в лімфоїдних клітинах щурів при дії іонізуючої радіації. Вивчена сумісна дія іонізуючого випромінювання та індукторів інтерферону на дсРНК-залежну протеїнкіназу, яка виявляється у зростанні її функціональної активності, проведений порівняльний аналіз дії індукторів на фермент в системах in vivo та in vitro. Показано, що за умов впливу радіації та індукторів відбувається порушення взаємодії дсРНК-залежної протеїнкінази з основним субстратом фосфотрансферазної реакції (АТР). Таким чином, установлено, що інтерферонозалежні системи трансдукції сигналу є залученими до механізмів радіоіндукованої відповіді імунокомпетентних клітин.
Інтерферонозалежні сигнальні системи є залученими до процесів радіоіндукованої сигнальної трансдукції в лімфоїдних клітинах щурів і беруть участь у формуванні компенсаторної відповіді імунокомпетентних клітин на дію рентгенівського випромінювання.
При опроміненні щурів в дозі 0,5 Гр рівень 2’,5’-олігоаденілатів (A2’p5’A, (A2’p)2A, (A3’p)2A) в лімфоцитах селезінки і тимусу підвищується у 5 разів. В присутності індукторів інтерферону в системах in vivo та in vitro пострадіаційне накопичення 2’,5’-олігоаденілатів збільшується.
Після опромінення щурів в дозі 0,5 Гр в 2 рази стимулюється активність 2’,5’-олігоаденілат-синтетази в спленоцитах і тимоцитах. Цей ефект посилюється на фоні введення індукторів інтерферону, дія яких є більш ефективною in vitro порівняно з in vivo.
Активність 2’,5’-олігоаденілат-синтетази в лімфоїдних клітинах опромінених щурів зростає прямо пропорційно концентрації індуктору інтерферону полі(І)полі(С) в системі in vitro.
На моделі культури клітин Namalwa показано зростання активності 2’,5’-олігоаденілат-синтетази в 2 рази в післяпроменевий період за умов дії радіації, що інтенсифікується в присутності індукторів інтерферону.
Сумісна дія радіації в дозі 0,5 Гр та індукторів інтерферону викликає підвищення активності дсРНК-залежної протеїнкінази в лімфоїдних клітинах селезінки і тимусу щурів.
В присутності полі(І)полі(С) в системі in vitro активність дсРНК-залежної протеїнкінази зростає по мірі збільшення концентрації ліганду, після опромінення цей ефект підсилюється.
Опромінення щурів на фоні введення індукторів інтерферону in vivo та in vitro викликає порушення взаємодії дсРНК-залежної протеїнкінази з основним субстратом фосфотрансферазної реакції (АТР).
Публікації автора:
Гавриш Л.І., Харченко О.І., Михайлик І.В., Вечеря О.А., Грищенко П.Г. Активність маркерних ферментів в препаратах мембран лімфоцитів селезінки щурів за умов дії радіації // Вісник КУ. Сер. Біологія. – 2000. - № 31. – С. 15-16.
Гаділія О.П., Квеленкова К.І., Михайлик І.В., Токарчук Л.В. Визначення противірусної та інтерферогенної активності вітамінного концентрату АММІВІТ // Вісник. КУ. Сер. Біологія. – 2001. – № 33. – С. 51-53.
Михайлик І.В., Єчевська Є.А., Чайка В.О., Васильєва О.В., Томачинська Л.І. Вплив церулоплазміну на активність мембранозв’язаних ферментів в лімфоцитах щурів за умов рентгенівського опромінення // Вісник. КУ. Сер. Біологія. – 2001. – № 34. – С. 10-12.
Михайлик І.В., Токарчук Л.В., Остапченко Л.І. Молекулярні механізми індукції інтерферону в лімфоцитах за умов дії радіації // ІІІ Міжнародна конференція “Біоресурси та віруси”. – Київ. – 2001. – С. 15.
Ostapchenko L.I., Merculov S.P., Gadilia O.P., Mihailik I.V. The influence of vitamin concentrate “AMMIBIT” on the rat blood index upon the effects of X-irradiation // International Conference “Physics of Liquid Matter: Modern Problems”. – Kyiv. – 2001. – С. 176.
Гадилия О.П., Харченко О.И., Михайлик И.В., Преображенская Т.Д. Модуляция радиоиндуцированных показателей перекисного окисления липидов в лимофидных клетках селезенки и тимуса крыс витаминным концентратом «АММИВИТ» // IV Съезд по радиационным исследованиям «Радиобиология, Радиоэкология и Радиационная безопасность». – Москва. – 2001. – C. 475.