Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Маліновський Едуард Феліксович. Функціонування простого контактного повтору в сучасному англомовному дискурсі : дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Житомирський держ. ун-т ім. Івана Франка. — Житомир, 2006. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 171-202.



Анотація до роботи:

Маліновський Е.Ф. Функціонування простого контактного повтору в сучасному англомовному дискурсі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.04 – германські мови. – Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна. – Харків, 2006.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню когнітивних, прагматичних, системно-мовних та лінгвостилістичних особливостей функціонування простого контактного повтору (ПКП) в англомовному дискурсі в контексті панівної антропоцентричної функціональної парадигми сучасного мовознавства. ПКП визначається як інтегральне багатоаспектне явище, як одна із форм реалізації універсальної мовної категорії повтору, характерною рисою якого є комунікативно-прагматичний вплив на реципієнта. Доведено, що ПКП як дискурсивне функціональне утворення охоплює екстралінгвістичний, когнітивний, комунікативно-прагматичний, лінгвосемантичний та лінгвостилістичний аспекти мовленнєвої діяльності, характеризується функціональними та жанровими відмінностями. Функцію визначено як онтологічну сутність ПКП, побудовано ієрархію функцій ПКП в залежності від його когнітивної значущості, комунікативно-прагматичних властивостей та жанрово-стилістичних характеристик дискурсу, в якому він реалізується. У художньому, поетичному, науковому та публіцистичному типах дискурсу виділено три групи функцій ПКП: загальні функції, характерні для всіх типів дискурсу; функції, обмежено-спільні для декількох типів дискурсу, та дискурсно-специфічні функції, характерні лише для одного типу дискурсу. Запропоновано типологію ПКП за його системно-мовними характеристиками – лексико-семантичними, граматико-морфологічними, синтаксичними та текстологічними.

Проведене когнітивно-комунікативне дослідження простого контактного повтору (ПКП) як інтегрального багатоаспектного лінгвістичного явища виконано в контексті панівної антропоцентричної функціональної парадигми сучасного мовознавства. В результаті комплексного системного аналізу визначено когнітивні, прагматичні, системно-мовні та лінгвостилістичні особливості функціонування ПКП у різних типах сучасного англомовного дискурсу.

Доведено, що ПКП охоплює такі аспекти комунікативної діяльності як екстралінгвістичний, когнітивний, комунікативно-прагматичний, лінгво-семантичний та лінгвостилістичний, поєднання яких (з обов’язковим урахуванням функціональних та жанрових відмінностей) становить єдину теоретичну основу для дослідження ПКП в даній роботі.

Визначено, що ПКП являє собою неускладнений іншими фігурами повний або частковий повтор мовних одиниць, лінійно розташованих контактно або напівконтактно у дискурсі. Засоби реалізації ПКП охоплюють низку фонетичних, лексичних, семантичних, граматико-морфологічних, синтаксичних та текстологічних одиниць. За своїми системно-мовними характеристиками вони є переважно універсальними (стилістичні засоби) або національно- та культурно-специфічними (лексичний, частиномовний, семантичний потенціал, синтаксична будова ПКП).

Встановлено, що онтологічною сутністю ПКП є функція, стратегічна дія, націлена на досягнення прагматичної мети адресанта. Середовищем існування ПКП є дискурс як мисленнєво-мовленнєве утворення, єдність процесу і результату. Отже, онтологічна сутність ПКП визначається його функціональними властивостями – це рекурентне відтворення одиниць певного мовного рівня у дискурсі з метою реалізації прагматичної настанови висловлювання.

Як дискурсивне, функціональне за своєю природою утворення ПКП, з одного боку, є проявом мисленнєвої діяльності, з іншого – комунікативним телеологічним явищем. Як вербалізований результат комплексної взаємодії між учасниками акту комунікації та позамовним середовищем ПКП реалізує у дискурсі основні функції – мисленнєві та комунікативні, які включають низку функцій нижчого рівня.

До мисленнєвих функцій належать: когнітивна функція ПКП, під якою розуміємо реалізацію мовними засобами результатів пізнання певного фрагмента дійсності, коли повторно матеріалізується найбільш актуальний для мовця фрагмент, та когнітологічна функція, яка характеризує ПКП як один з механізмів забезпечення когезії та когерентності дискурсу, як складову процесу акумуляції та відтворення знань. Когнітивні та комунікативні функції реалізуються у дискурсі через інтелектуально-інформативну функцію. ПКП у цій функції слугує інформуванню адресата про суб’єктивно-забарвлені результати мислення шляхом повторної номінації певного фрагмента дійсності. До комунікативних функцій належить низка комунікативно-прагматичних та метакомунікативних функцій ПКП, які реалізують цілеспрямований мовленнєвий вплив та регуляцію поведінки комунікантів.

ПКП є також одним із чинників формальної і семантичної організації стилю в різних типах англомовного дискурсу. Залежно від використання ПКП для художнього опису, викладення фактів чи наукового аналізу на нього накладаються формальні обмеження на фонетичному, лексичному та синтаксичному рівнях. Обмеження стосуються також лінгвостилістичних функцій, які виконує ПКП в різних типах дискурсу.

Порівняльний аналіз функцій, які виконує ПКП у художньому, поетичному, науковому та публіцистичному типах дискурсу, дав можливість виділити три групи функцій: загальні функції, характерні для всіх типів дискурсу; функції, обмежено спільні для декількох типів дискурсу, та дискурсно-специфічні функції, характерні для одного окремо взятого типу дискурсу.

Дискурсивна реалізація ПКП уможливлюється його системно-мовними характеристиками – лексичними, семантичними, граматико-морфологіч-ними, синтаксичними та текстологічними.

Досвід функціонального та системно-структурного аналізу ПКП в англомовному дискурсі відкриває перспективи його подальшого дослідження на матеріалі англійської та інших мов, різних типів дискурсу зокрема, опису соціолінгвістичного аспекту функціонування ПКП, співвідношення комунікативно-значущих/незначущих ПКП тощо.

Публікації автора:

1. Когнітивна значущість повторів // Вісник Житомир. держ. ун-ту імені Івана Франка. – 2005. – № 20. – С.163-167.

2. Лінгвостилістичний аспект вживання контактного і дистантного простого повтору в сучасній англійській мові // Вісник Житомир.пед.ун-ту. – 2004. – №16. – С.101-104.

3. Повтор у тексті в світлі нових парадигм // Вісник Житомир. держ. ун-ту імені Івана Франка. – 2004. – №19. – С.250-256.

4. Типи простого контактного повтору в сучасній англійській мові // Вісник Житомир.пед.ун-ту. – 2004. – №17. – С.178-180.

5. Типологія лексико-стилістичних повторів у сучасній англійській мові // Наука і сучасність. Збірник наук. праць нац. пед. ун-ту ім. М.П.Драгоманова (т.ХХХ). – К: Логос, 2002. – С.227-234.

6. Функціональні особливості вживання простого контактного повтору в різних типах дискурсу // Вісник Житомир.пед.ун-ту. – 2005. – №23. – С.171-176.

7. Функціональні особливості вживання простого повтору в англійському художньому тексті // Науковий вісник Волинськ. держ. ун-ту імені Лесі Українки. – 2002. – № 4. – С.174-177.

8. Функціональна природа простих повторів у мовленнєвій діяльності // Вісник Харків. нац. ун-ту ім. В.Н.Каразіна. – 2005. – № 649. – С.124-126.

9. Про розмежування понять “повтор”, “повторення” та “повторюваність” в сучасній лінгвістичній літературі // Тези доповідей ХІІ науково-методичної конференції Житомирського військового інституту радіоелектроніки ім. С.П.Корольова (24-25 квітня 2003 р.). – Ч.ІІ. – Житомир: ЖВІРЕ, 2003. – С.69-71.