Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Кологривова Емма Ігорівна. Функції особистісних прагнень в переживанні молодою людиною суб'єктивного благополуччя : Дис... канд. наук: 19.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Кологривова Е. І. Функції особистісних прагнень в переживанні молодою людиною суб’єктивного благополуччя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. Інститут соціальної та політичної психології АПН Украіни, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню впливу особистісних прагнень на переживання молодою людиною суб’єктивного благополуччя. Показано, що особистісні прагнення можуть виступати детермінантами переживання суб’єктивного благополуччя. Встановлено, що основними функціями особистісних прагнень є збалансування адаптації та самореалізації, спрямування та стимулювання активності особистості, в залежності від характеру реалізації яких прагнення поділяються на продуктивні, частково продуктивні та непродуктивні. Виявлено, що рівень продуктивності прагнень впливає на рівень суб’єктивного благополуччя. Визначено гендерні особливості особистісних прагнень та особливості їх функціонального впливу на переживання суб’єктивного благополуччя чоловіками та жінками.

На основі теоретичного аналізу та узагальнення отриманого емпіричного матеріалу зроблені наступні висновки, що підтверджують винесені на захист гіпотези:

Задоволеність життям в цілому пов’язана з позитивним емоційним ставленням до життя, до себе та інших, превалюванням різних за інтенсивністю та тривалістю позитивних емоцій, що і формує переживання суб’єктивного благополуччя. Благополуччя передбачає позитивні переживання та актуальну значущість майбутнього, що втілюється в формуванні особистісних прагнень.

Прагнення утворюють баланс між адаптацією як пристосуванням до вимог соціуму і самореалізацією як втіленням свого потенціалу, стимулюють і спрямовують особистісний розвиток. В залежності від характеру реалізації провідних функцій прагнення поділяються на: продуктивні, частково продуктивні та непродуктивні. Згідно з гіпотезою, основними функціями прагнень виявились збалансування адаптації та самореалізації, спрямування та стимулювання активності особистості.

Дослідження молоді, що увійшла до різних груп, виокремлиних за рівнем суб’єктивного благополуччя та продуктивності прагнень, показало, що рівень продуктивності прагнень знаходиться в позитивному кореляційному зв’язку з рівнем суб’єктивного благополуччя. Підтверджено гіпотезу про те, що особистісні прагнення можуть виступати детермінантами переживання молодою людиною суб’єктивного благополуччя.

Прагнення, як складова часової перспективи, у суб’єктивно благополучних молодих людей пов’язані з теперішнім, що відображає міру їх реалістичності, врахування ресурсів, містять баланс поведінкових, більш специфічних цілей і рефлексивних, особистісно значущих задач, елементи творчості і самотрансценденції, інтраперсональний зміст, а також спостерігається баланс сфер їх втілення і позитивна емоційна зарядженість.

Суб’єктивно благополучна особистість у своїх прагненнях знаходить рівновагу між задоволенням власних потреб та потреб суспільства, підтримує баланс між внутрішніми механізмами функціонування та умовами середовища, соціально-психологічного простору. Можна побачити, з одного боку, важливість включеності людини в життя соціуму, певної соціальної компетентності і спрямованості на соціальні норми, а з іншого, необхідність орієнтації на власні інтереси і особистісне зростання.

Гендерний аналіз виявив, що для чоловіків найбільш продуктивною є невизначена перспектива майбутнього, в якій окреслені найважливіші здобутки та шляхи їх досягнення, перспектива, логічно пов’язана з подіями в теперішньому і спрямована на самореалізацію передусім у великому суспільному світі, а для жінок – близька перспектива, яка спирається на вже існуючі ресурси і спрямована на конкретні та реальні досягнення у особистому і професійному житті.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми взаємозв’язку особистісних прагнень і переживання суб’єктивного благополуччя. Зокрема, висвітлення чекають особливості зворотного впливу рівня суб’єктивного благополуччя на характер особистісних прагнень. Перспективи подальшого дослідження вбачаємо у розробці конкретних методів підвищення рівня продуктивності особистісних прагнень в тренінговій і консультативній роботі психологів, що, на нашу думку, сприятиме переживанню суб’єктивного благополуччя.

Публікації автора:

  1. Кологривова Е. І. Соціально-психологічні особливості сприймання майбутнього в молодому віці/Сучасні виміри практичної психології (збірник наукових робіт студентів) – Ніжин, НДУ. - 2006. – С. 20-23.

  2. Кологривова Е. І. Особливості переживання молоддю суб’єктивного благополуччя/ Збірник наукових праць інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка.– К., 2006. – Т. 8, част. 8. – С. 120-125.

  3. Кологривова Е. І. Вплив особистісних прагнень на переживання суб’єктивного благополуччя / Соціальна психологія. – 2006. – №5. – С.179-184.

  4. Кологривова Е. І. Особливості впливу особистісних прагнень на переживання суб’єктивного благополуччя/ Наукові студії із соціальної та політичної психології / АПН України, Ін-тут соціальної та політичної психології. – К.: Міленіум, 2007 – Вип. 16 (19). - С. 214-222.

  5. Кологривова Е. І. Прагнення як один з чинників переживання особистістю суб’єктивного благополуччя // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Зб. наук. праць. - №3(5). – К.: Університет „Україна”, 2007. – С.456-463.

  6. Кологривова Е. І. Особливості майбутньої перспективи як детермінанта переживання молодою людиною суб’єктивного благополуччя // Актуальні проблеми психології: Психологічна герменевтика / За ред. Н. В. Чепелєвої. К.: ДП „Інформаційно-аналітичне агенство”,2007.- Том 2, вип.5. – С. 198-204.

  7. Кологривова Е. І. Адаптація до умов середовища як один з факторів переживання суб’єктивного благополуччя // Актуальні проблеми психології діяльності в особливих умовах: матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції 19-20 лютого 2008 р. / за заг. ред. О. В. Петренко, О. М. Ічанської. – К.: НАУ, 2008. – С. 46-47.