Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Коновалова Світлана Олексіївна. Галогенування алкілзаміщених в хіноїдному ядрі N-арилсульфоніл-1,4-бензохін- онмоноімінів та 4-ароїл(арилсульфоніл)оксимі- но-2,5-циклогексадієн-1-онів. : Дис... канд. наук: 02.00.03 - 2003.



Анотація до роботи:

Коновалова С.О. Галогенування алкілзаміщених в хіноїдному ядрі N-арилсульфоніл-1,4-бензохінонмоноімінів та 4-ароїл(арилсульфоніл)оксиміно-2,5-циклогексадієн-1-онів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Український державний хіміко-технологічний університет. Дніпропетровськ. 2002.

Виконано систематичні дослідження взаємодії галогенів із N-арилсульфоніл-1,4-бензохінонмоноімінами і 4-ароїл(арилсульфоніл)оксиміно-2,5-циклогексадієн-1-онами. Виявлено й сформульовано основні закономірності перебігу даних процесів.

Встановлено, що при галогенуванні естерів п-хінонмонооксимів конфігурація атома нітрогену не змінюється.

Показано, що на стійкість циклогексенових структур, що утворюються в результаті приєднання галогену за зв'язком С=С хіноїдного ядра хінонімінів, значно впливає наявність процесу Z,Е-ізомеризації. Вперше доведена наявність прототропного перегрупування в продуктах приєднання одної молекули галогену за зв'язком С=С хіноїдного ядра п-хінонмоноімінів.

Встановлено, що напівемпіричний метод РМ3 є придатним методом для оцінки розподілу зарядів у хіноїдному ядрі досліджуємих сполук і, в решті решт, для прогнозування процесу галогенування.

Знайдено, що циклогексенові структури - продукти галогенування п-хінонмоноімінів і естерів п-хінонмонооксимів являють собою клас сполук, здатних до спонтанного поділу на оптичні ізомери.

  1. З метою вирішення протиріч, що є в літературі по галогенуванню N-заміщених п-хінонмоноімінів і естерів п-хінонмонооксимів, виявлено й сформульовано основні закономірності взаємодії галогенів з даними класами сполук.

  2. Встановлено, що при галогенуванні естерів п-хінонмонооксимів конфігурація атома нітрогену не змінюється.

  3. Доведено, що приєднання галогенів до естерів п-хінонмонооксимів, що мають конфигураційно стійкий атом нітрогену, перебігає регіоселективно, переважно за син-зв'язком С=С хіноїдного ядра, тоді як до конфігураційно лабільних несиметричнозаміщених хінонімінів - регіоспецифічно - за менш просторово утрудненим зв'язком С=С.

  4. Уперше доведена чітка стадійність взаємодії галогенів з п-хінонмоноімінами й естерами п-хінонмонооксимів.

  5. Вперше отримано циклогексенові структури - продукти приєднання одної молекули галогену за зв'язком С=С хіноїдного ядра п-хінонмоноімінів і доведено наявність прототропного перегрупування з утворенням амінофенолу.

  6. Встановлено, що стабільність циклогексенових структур критично залежить від конфігураційної стабільності атома нітрогену: конфігураційно стійкі сполуки стабільні, конфігураційно нестійкі - лабільні.

  7. Дегідрогалогенування циклогексенових структур у випадку похідних естерів п-хінонмонооксимів перебігає регіоспецифічно, у випадку похідних п-хінонмоноімінів - регіоселективно.

  8. Виявлено, що продукти галогенування п-хінонмоноімінів і естерів п-хінонмонооксимів - циклогексенові структури, що мають хіральні центри, здатні до спонтанного поділу на оптичні ізомери при кристалізації з ахірального розчинника.