Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


157. Хасан Раед Аталлах. Гальваномагнітні явища в органічних шаруватих провідниках: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Хасан Раед Аталлах. Гальваномагнітні явища в органічних шаруватих провідниках.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2005.

У дисертації розглянуто гальваномагнітні явища у шаруватих провідниках з квазідвовимірним електронним енергетичним спектром довільного виду.

У магнітному полі, коли відстань між квантованими рівнями носіїв заряду менша за температурне розширення фермієвської функції їх розподілу, детально проаналізовано орієнтаційний ефект – появу гострих максимумів у залежності магнітоопору від кута нахилу магнітного поля до шарів. Показано, що не тільки положення, але і висота цих максимумів несуть у собі детальну інформацію про закон дисперсії носіїв заряду. Під час аналізу кутової залежності магнітоопору найбільш типових органічних шаруватих провідників на основі тетратіафульвалену знайдено співвідношення між гармоніками у залежності енергії носіїв заряду від їхнього імпульсу.

Показано, що у квантуючому магнітному полі амплітуда осциляцій Шубніківа - де Гааза також досить чутлива до орієнтації магнітного поля, а експериментальне дослідження кутової залежності квантових осциляцій додасть інформацію про спектр електронів провідності.

У провідниках з багатолистковою поверхнєю Фермі мають місце квантові осциляції поля Холла з досить великою амплітудою.

Передбачені у дисертації ефекти дозволяють розширити знання електронного енергетичного спектра у квазідвовимірних провідниках.

У дисертаційній роботі вирішена поставлена задача стосовно теоретичного опису та інтерпретації спостережених експериментально залежностей магнітоопору, поля Холла і осциляцій Шубнікова - де Гааза у шаруватих провідниках з квазідвовимірним електронним енергетичним спектром довільного виду від величини та орієнтації щодо шарів квантуючого магнітного полу. У результаті проведення досліджень отримані такі наукові і практичні результати:

1. Дослідження залежності магнітоопору току поперек шарів від орієнтації магнітного поля показує, що не тільки положення, але і висота вузьких максимумів у залежності від кута між вектором сильного магнітного поля і нормаллю до шарів містить у собі детальну інформацію про електронний енергетичний спектр шаруватих провідників.

2. Дослідження залежностей магнітоопору від орієнтації магнітного поля щодо шарів, що експериментально спостерігаються у органічних комплексах з переносом заряду на основі тетратиафульвалена [2], [3] і [4], і їхнє порівняння з отриманими в дисертації результатами дозволили визначити співвідношення між різними гармоніками Фур'є для енергії носіїв заряду в цих сполуках як функції . Аналіз експериментальних результатів показав, що гармоніки в періодичній залежності енергії носіїв заряду від їхнього квазіімпульсу порівняно повільно зменшуються з ростом їхнього номера n.

3. Амплітуда осциляцій Шубнікова - де Гааза магнітоопору шаруватих провідників суттєво залежить від орієнтації щодо шарів магнітного поля, а експериментальне дослідження залежності амплітуди від кутів дозволяє одержати додаткову інформацію про закон дисперсії носіїв заряду.

4. У випадку, коли різні гармоніки Фур'є для енергії носіїв заряду органічних шаруватих провідників є величинами приблизно одного порядку, максимуми в кутовій залежності осцилюючої частині магнітоопору будуть зміщені від відповідних максимумів у монотонній частині магнітоопору. За величиною цього зсуву можна оцінити параметр квазідвовимірності електронного енергетичного спектра та інші тонкі деталі закону дисперсії носіїв заряду.

5. У провідниках з багатолистковою поверхнєю Фермі у вигляді слабогофрованого циліндра та слабогофрованих площин наявність групи носіїв заряду, стани яких належать площинному листу поверхні Ферми, приводить до різкої анізотропії магнітоопору і квантових осциляцій поля Холла з досить великою амплітудою. Експериментальне дослідження залежності магнітоопору і поля Холла від величини досить сильного магнітного поля при різних його орієнтаціях щодо шарів дозволяє повністю відновити топологічну структуру поверхні Ферми і визначити її форму.

Публікації автора:

  1. Песчанский В.Г., Раид Аталла. Ориентационный эффект в магнитосопротивлении органических проводников // ФНТ. 2001. Т. 27, №9/10. С.945-951.

    Песчанский В.Г., Раид Аталла. О магнитосопротивлении органических комплексов (BEDT-TTF)2MHg(SCN)4 // ФНТ. 2001. Т. 27, №12. С.1382-1385.

    Песчанский В.Г., Хасан Раид Аталла, Савельева С.Н. Гальваномагнитные явления в органических слоистых проводниках с многолистной поверхностью Ферми // ФММ.– 2002.– Т.93, №4. С. 14-17.

    Peschanky V.G., Roland Lopez J.A., Hasan R.A. On magnetoresistance of organic layerеd conductors // Abctr. of EPS-12: General Conference (Trends in Physics).Budapest .2002. P.208.

    Хасан Раид Аталла. Магнитосопротивление органических проводников на основе тетратиафульвалена // ФНТ. 2003. №7. С. 793-796.

    Песчанский В.Г., Хасан Раид Аталла. Гальваномагнитные явления в органических слоистых проводниках // Труды 33-й междунар. конференции “Физика низких температур”. Екатеринбург (Россия). 2003.– С.265.