Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


236. Савчук Галина Георгіївна. Гематологічні та біохімічні показники крові щурів за дії рентгенівського випромінення, солей важких металів і корекція їх препаратом ерсол: дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / АМН України; Науковий центр радіаційної медицини. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Савчук Г.Г. Гематологічні та біохімічні показники крові щурів за дії рентгенівського випромінення, солей важких металів і корекція їх препаратом ерсол. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.01 – радіобіологія. Науковий центр радіаційної медицини АМН України. Київ, 2004.

Дисертація присвячена з`ясуванню особливостей змін комплексу гематологічних і біохімічних показників крові тварин за умов: дії одноразового рентгенівського випромінення у дозах 0,25; 0,5 і 1,0 Гр; інтоксикації сумішшю солей важких металів (свинцю, міді й цинку) упродовж 30 діб у концентраціях, що становлять 10 ГДК; поєднаного впливу зазначених чинників у найближчі (1-а доба) та віддалені (4-а, 7-а і 20-а доби) терміни його післядії. За даних умов досліджували можливість застосування біологічно активного препарату ерсол в якості коректора.

Показано, що опромінення щурів у вказаних дозах викликає у периферичній крові лейкоцито-, нейтро- і лімфоцитопенію, відносний моноцитоз у різні строки спостереження, тромбоцитопенію упродовж усього експерименту, зростання кількості морфологічно змінених клітин крові, порушення гормондепонуючої здатності еритроцитів, а також зміни практично всіх досліджуваних біохімічних показників сироватки крові. Інтоксикація тварин спричинила розвиток у периферичній крові тромбоцитопенії, абсолютної нейтропенії, значного зниження еритроцитарного депо інсуліну і катехоламінів; привела до короткотривалих змін деяких біохімічних показників. Сумісна дія чинників не приводить до простого складання ефектів окремого впливу, а має різний характер у відношенні до різних досліджуваних показників – синергічний, антагоністичний, а також адитивний.

Встановлено, що препарат ерсол за умов окремої та поєднаної дії рентгенівського випромінення й солей важких металів нормалізує співвідношення досліджуваних видів лейкоцитів та гормондепонуючу функцію еритроцитів, запобігає зростанню кількості клітин лейкоцитарного ряду з морфологічними змінами; попереджує відхилення від норми та сприяє швидшому відновленню змінених параметрів досліджуваних біохімічних показників. Позитивні ефекти препарату найкраще проявляються за умов впливу рентгенівського випромінення.

В дисертації проведено комплексну оцінку, аналіз та узагальнення результатів досліджень окремої й поєднаної дії малих доз іонізуючого випромінення (0,25 - 1,0 Гр) та суміші солей важких металів (PbCl2, CuCl2, ZnCl2) у концентраціях, що становлять 10 ГДК, за гематологічними, цитохімічними та біохімічними показниками крові щурів. Встановлені типові динаміка та дозові залежності змін і характер сумації ефектів. Вперше доведена ефективність біологічно активного препарату ерсол для корекції порушень, викликаних окремою і поєднаною дією радіації та інтоксикації організму важкими металами.

  1. Окрема й поєднана дія рентгенівського випромінення та солей важких металів викликає істотні зміни більшості досліджуваних гематологічних та біохімічних показників крові щурів. Сумісна дія чинників не приводить до простого складання ефектів окремого впливу, а має неоднаковий характер стосовно різних досліджуваних показників – синергічний, антагоністичний, а також адитивний, який залежить від величини дози і термінів після експозиції.

  2. В периферичній крові тварин, опромінених у дозі 0,25 Гр, спостерігається тромбоцитопенія та відносний моноцитоз. Опромінення у дозах 0,5 і 1,0 Гр спричинило лейкоцитопенію (52-70 % від контролю), зниження вмісту сегментоядерних нейтрофілів, лімфоцитів і зростання відносного вмісту моноцитів у різні строки спостереження, тромбоцитопенію (66-81 % від контролю) протягом усього експерименту. Підвищується кількість морфологічно змінених нейтрофілів, лімфоцитів, моноцитів. Вираженість змін зростає зі збільшенням дози радіації.

  3. Рентгенівське опромінення в дозах 0,25; 0,5 і 1,0 Гр викликає зниження рівня інсуліну в еритроцитах крові щурів на 1-у добу. При опроміненні в дозі 1,0 Гр зниження зберігається до 20-ї доби. Еритроцитарне депо катехоламінів неоднаково реагує на променевий вплив різної інтенсивності: знижується на 1-у і 4-у доби після опромінення в дозі 0,25 Гр, зростає на 1-у і 20-у доби після опромінення в дозі 0,5 Гр, а при опроміненні в дозі 1,0 Гр – спочатку зростає (1-а доба), а потім - стрімко знижується (7-а, 20-а доби).

  4. Опромінення щурів у використаних дозах викликає ранні зміни у бік зростання ферментативної активності амінотрансфераз, триацилгліцеролів; різноспрямовані зміни ферментативної активності лужної фосфатази, концентрації глюкози, заліза та фосфоліпідів; стійке зростання вмісту загальних ліпідів (в 1,2-1,5 рази) і холестеролу (в 1,3–1,7 рази) в сироватці крові щурів. Встановлені зміни є дозозалежними.

  5. Інтоксикація тварин протягом 30-и діб сумішшю солей свинцю, міді і цинку викликала розвиток у периферичній крові тромбоцитопенії, абсолютної нейтропенії упродовж усього часу спостереження, відносного лімфоцитозу на ранніх стадіях; зниження еритроцитарного депо інсуліну і катехоламінів; привела до короткотривалих змін у бік збільшення вмісту загальних ліпідів і фосфоліпідів, в бік зменшення – холестеролу, а також до стійкого зниження концентрації заліза (в 1,3-1,5 рази) у сироватці крові.

  6. Чутливими показниками до поєднаного впливу рентгенівського випромінення у дозі 0,5 Гр і суміші солей важких металів у нашому експерименті є лейкоцити, нейтрофіли і лімфоцити (абсолютна пенія), моноцити (відносний моноцитоз); рівень інсуліну в еритроцитах (значне і тривале зниження в 1,4-2,0 рази); ферментативна активність лужної фосфатази (зростання в усі строки дослідження в 1,3-1,4 рази), концентрація фосфоліпідів (збільшення в 1,5-1,7 рази) та рівень холестеролу (зниження в 1,3-1,5 рази).

  1. Препарат ерсол за умов окремої та поєднаної дії рентгенівського випромінення й солей важких металів нормалізує співвідношення досліджуваних видів лейкоцитів та гормондепонуючу функцію еритроцитів, запобігає зростанню кількості клітин лейкоцитарного ряду з морфологічними змінами; попереджує відхилення від норми та сприяє швидшому відновленню змінених параметрів таких показників, як ферментативна активність АсАТ, АлАТ, лужної фосфатази, вміст загальних ліпідів, триацилгліцеролів, холестеролу. Позитивні ефекти препарату найкраще проявляються за умов впливу рентгенівського випромінення.

Публікації автора:

  1. Савчук Г.Г., Мардар Г.І., Гриневич Ю.П. Динаміка змін біохімічних показників сироватки крові щурів за дії малих доз рентгенівського випромінення та препарату ерсол // Збірник наукових праць Інституту ядерних досліджень.- 2002.- № 1(7).- С. 131-138. (Здобувачем виконано експериментальну частину роботи, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  2. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Трибовська С.В., Войціцький В.М., Ромась І.І. Деякі біохімічні показники сироватки крові щурів за умов поєднаної дії рентгенівського випромінення, суміші солей важких металів і препарату ерсол // Вісник Київського університету. Серія: Біологія.- 2002.- Вип. 38.- С. 8-11. (Здобувачем виконано експериментальну частину роботи, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  3. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Давиденко А.В., Войціцький В.М. Гематологічні показники щурів за дії нелетальних доз рентгенівського опромінення на фоні препарату ерсол // Вісник Київського університету. Серія: Біологія.- 2003.- Вип. 39.- С. 54-55. (Здобувачем виконано експериментальну частину роботи, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  4. Мардар Г.І., Савчук Г.Г. Гематологічні показники щурів за дії суміші солей важких металів на тлі препарату ерсол // Клінічна та експериментальна патологія.- 2003.- Т. 2, № 1.- С. 37-41. (Здобувачем виконано експериментальну частину роботи, здійснено статистичну обробку результатів, підготовку матеріалів до друку).

  5. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Каваре В.І., Кіптенко Л.І., Трибовська С.В. Показники гістофізіології крові та гіпофізарно-наднирникової системи білих щурів за умов поєднаної дії іонізуючого опромінення і суміші солей важких металів на тлі препарату Ерсол // Наукові записки Тернопільського педуніверситету. Серія: Біологія.- 2000.- № 2 (9).- С. 42-47. (Здобувачем отримано препарат ерсол, досліджено фізіологічні показники крові).

  6. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Каваре В.І., Кіптенко Л.І., Трибовська С.В. Вплив солей важких металів на гістохімічні показники крові та гістофізіологічні показники гіпофізу білих щурів на тлі препарату Ерсол // Наук. вісник Ужгородського державного університету. Серія: Біологія.- 2000.- № 8.- С. 117-120. (Здобувачем отримано препарат ерсол, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  7. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Каваре В.І., Кіптенко Л.І., Трибовська С.В. Реакція крові, аденогіпофіза та кори наднирників білих щурів на іонізуюче опромінення та препарат Ерсол // Наук. вісник Чернівецького університету. Серія: Біологія.- 2000.- Вип. 77. С. 210-218. (Здобувачем отримано препарат ерсол, досліджено реакцію крові на іонізуюче опромінення, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  8. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Халаїм Є.А. Біохімічні та гематологічні показники крові білих щурів за умов дії препарату Ерсол-1 на тлі паральдегіду // Вісник проблем біології і медицини.- 1999.- № 10.- С. 57-61. (Здобувачем проведено експериментальну частину роботи, здійснено статистичну обробку результатів, підготовку матеріалів до друку).

  9. Мардар Г.І., Савчук Г.Г. Зміни депо інсуліну та катехоламінів в еритроцитах під дією ультрафіолетового опромінення та препарату Ерсол-1 // Наук. вісник Чернівецького університету. Серія: Біологія.- 1999.- Вип. 39.- С. 123-130. (Здобувачем проведено експериментальну частину роботи, здійснено статистичну обробку результатів, підготовку матеріалів до друку).

  10. Савчук Г.Г., Іванушко Я.Г., Халаїм К.В., Сандуляк Л.І., Халаїм Є.А. Вплив ультрафіолетового, лазерного опромінення та препарату Ерсол-1 на показники паральдегідфуксинофільної реакції еритроцитів у дослідах in vitro // Наук. вісник Чернівецького університету. Серія: Біологія.- 1998.- Вип. 20.- С. 150-156. (Здобувачем отримано препарат ерсол, у дослідах in vitro досліджено вплив ультрафіолетового опромінення та препарату ерсол на вміст інсуліну в еритроцитах).

  11. Мардар Г.І., Бабак С.В., Трибовська С.В., Савчук Г.Г., Коваленко С.В., Мільман М.Ю. Вплив малих доз опромінення на еритроцитарне депо катехоламінів, показники специфічної і неспецифічної резистентності організму та структуру вилочкової залози // Укр. медичний альманах.- 1998.- № 2.- С. 148-150. (Здобувачем здійснено опромінення щурів).

  12. Савчук Г.Г., Мардар Г.І. Гістохімічні показники крові за умов поліметалічної інтоксикації щурів та рентгенівського випромінення на тлі препарату ерсол // Матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. молодих вчених „Молодь і досягнення науки у вирішенні проблем сучасності”.- Наук. вісник Чернівецького університету. Серія: Біологія.- 2004.- Вип. 194.- С. 62-67. (Здобувачем проведено експериментальну частину роботи, здійснено підготовку матеріалів до друку).

  13. Трибовська С.В., Мардар Г.І., Савчук Г.Г. Ефекти деяких біологічно активних препаратів за умов поліметалічної інтоксикації та рентгенівського випромінення // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф.“Довкілля і здоров’я”.- Тернопіль, 2003.- С. 140-141.

  14. Савчук Г.Г., Мардар Г.І. Біохімічні показники сироватки крові та рівень катехоламінів в еритроцитах крові щурів за дії суміші солей важких металів і рентгенівського випромінення // Матеріали VIII Українського біохімічного з’їзду.- Укр. біохімічний журнал.- 2002.- Т.74, № 4б (додаток 2).- С. 234.

  15. Мардар Г.І., Трибовська С.В., Савчук Г.Г. Морфофункціональні зміни печінки за дії рентгенівського випромінення // Матеріали VIII Українського біохімічного з’їзду.- Укр. біохімічний журнал.- 2002.- Т.74, № 4б (додаток 2).- С. 228.

  16. Мардар А.И., Савчук Г.Г. Влияние рентгеновского облучения и солей тяжелых металлов на показатели крови и коэффициенты массы некоторых органов белых крыс // Тез. докл. Междунар. конф. “Биологические эффекты малых доз ионизирующей радиации и радиоактивное загрязнение среды” (Биорад-2001).- Сыктывкар, 2001.- С. 20-21.

  17. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Каваре В.І., Кіптенко Л.І., Трибовська С.В. Поліорганна ендокринна патологія за умов комбінованої дії антропогенних чинників // Ендокринологія: Матеріали VI зїзду ендокринологів України.- 2001.- Т. 6, додаток.- С. 185.

  18. Мардар Г.І., Савчук Г.Г., Юшко Ю.М., Каваре В.І., Кіптенко Л.І. Участь еритроцитарних інсуліну та катехоламінів в процесі адаптації організму білих щурів до опромінення і дії суміші солей важких металів на фоні Ерсолу // Матеріали укр. наук. конф. з міжнар. участю “Мікроциркуляція та її вікові зміни”.- Київ, 1999.- С. 188.

  19. Іванушко Я.Г., Савчук Г.Г., Сандуляк Л.І., Халаїм К.В., Халаїм Є.А. Фізіологічні ефекти препарату Ерсол-1, вплив ультрафіолетового та лазерного опромінення на показники паральдегідфуксинофільної реакції еритроцитів // Матеріали XV зїзду Українського фізіологічного товариства.- Фізіол. журн.- 1998.-Т. 44, № 3.- С. 230.

  20. Мардар Г.І., Бабак С.В., Кіптенко Л.І., Каваре В.І., Трибовська С.В., Савчук Г.Г., Федорук В.Д., Полянська О.Ю. Вплив іонізуючого опромінення на депо катехоламінів в еритроцитах, гістофізіологію гіпофізу, вилочкової, надниркових залоз та печінки // Зб. наук.-метод. праць Всеукраїнської наук.-метод. конф. “Культура здоровя як предмет освіти”.- Херсон, 1998.- С. 86-89.