Кочуєва Марина Миколаївна. Гемодинамічні і імунологічні аспекти діастолічної серцевої недостатності різного ґенезу і методи корекції. : Дис... д-ра наук: 14.01.11 - 2008.
Анотація до роботи:
Кочуєва М.М. Гемодинамічні і імунологічні аспекти діастолічної серцевої недостатності різного ґенеза і методи її корекції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.
В роботі представлені результати вивчення гемодинамічних та імунологічних аспектів діастолічної СН у 209 хворих на ГХ II стадії з помірною АГ, 48 хворих на ГХ III стадії з постінфарктним кардіосклерозом, 40 хворих на саркоїдоз і 40 хворих на системну склеродермію з діастолічним варіантом СН II ФК. Встановлені кардіогемодинамічні та імунозапальні фактори, які визначають наявність, ступінь вираженості і прогресування структурно-геометричного ремоделювання і діастолічної дисфункції ЛШ серця, а також фактори, які мають прогностичне значення в оцінці ефективності лікування. Визначені загальні детермінанти ремоделювання серця і порушення імунного статусу, які характерні для хворих всіх нозологій, що вивчалися. Виявлені нозологічні особливості ремоделювання серця і участі імунних факторів у формуванні діастолічної дисфункції ЛШ на ранній стадії СН. Визначені особливості структурно-геометричного ремоделювання ЛШ серця при прогресуванні його діастолічної дисфункції. Запропоновані патогенетично обґрунтовані диференційовані підходи до лікування хворих з діастолічним варіантом СН: доведені доцільність використання ІАПФ в лікуванні хворих на саркоїдоз і системну склеродермію та переваги лікування хворих на ГХ комбінацією ІАПФ і АРА II над монотерапією ІАПФ.
1. В дисертаційній роботі представлено нове рішення науково-практичної проблеми кардіології – розроблені патогенетично обґрунтовані диференційовані підходи до медикаментозної терапії хворих з діастолічним варіантом СН II ФК різної етіології та розроблений спосіб прогнозування ефективності їх лікування. Доведені доцільність використовування ІАПФ еналаприлу в лікуванні хворих на саркоїдоз і системну склеродермію і переваги лікування хворих на ГХ комбінацією ІАПФ еналаприла і АРА II кандесартана над монотерапією ІАПФ еналаприлом.
2. Діастолічна дисфункція ЛШ серця у хворих різних нозологічних груп розвивається в умовах характерних для них геометричних моделей ЛШ: у хворих на ГХ II стадії – при концентричній гіпертрофії ЛШ, збільшення ступеня якої асоціюється зі зростанням тяжкості діастолічних розладів, у хворих на саркоїдоз і системну склеродермію – при нормальній геометричній моделі ЛШ. Основними детермінантами ремоделювання серця, незалежно від етіології діастолічної СН, є розміри лівих камер серця, індекси відносної товщини стінок ЛШ, маси міокарду ЛШ і «об'єм-маса», співвідношення максимальних швидкостей антеградних хвиль кровотоку в легеневих венах та співвідношення тривалості хвилі «А» трансмітрального кровотоку в систолу передсердя до тривалості ретроградної хвилі «а» кровотоку в легеневій вені.
3. Псевдонормалізація трансмітрального кровотоку при прогресуванні діастолічної дисфункції ЛШ серця асоціюється зі змінами його структурно-геометричних параметрів, характер яких визначається нозологічними особливостями фактора ушкодження міокарду: у хворих на ГХ і на системну склеродермію – зі збільшенням розмірів порожнини ЛШ, товщини його стінок і маси міокарду, у хворих на саркоїдоз – зі збільшенням розмірів порожнини ЛШ і зниженням товщини його стінок і маси міокарду.
4. У хворих з діастолічним варіантом СН II ФК динаміка тесту з шестихвилинною ходьбою відображає динаміку їх клініко-функціонального стану і динаміку стану діастолічної функції ЛШ, про що свідчать статистично значущі кореляції ступеня динаміки тесту зі ступенем динаміки величини А трансмітрального кровотоку: (r=+0,72; p<0,0001) – у хворих на ГХ, (r=+0,78; p<0,0001) – у хворих на саркоїдоз, (r=+0,40; p<0,02) – у хворих на системну склеродермію); величини IVRT – (r=+0,44; p<0,02) – у хворих на ГХ, (r=+0,73; p<0,0001) – у хворих на саркоїдоз, (r=+0,40; p<0,02) – у хворих на системну склеродермію) і величини DT – (r=+0,77; p<0,0001) – у хворих на ГХ, (r=+0,62; p<0,0001) – у хворих на саркоїдоз, (r=+0,45; p<0005) – у хворих на системну склеродермію. Зниження дистанції тесту з шестихвилинною ходьбою при діастолічній СН II ФК тісно корелює не тільки з погіршенням діастолічної функції ЛШ серця, а й з ремоделюванням лівих камер серця. Зменшення дистанції тесту з шестихвилинною ходьбою у хворих на ГХ, саркоїдоз і системну склеродермію в середньому на 40 % від нижньої межі норми асоціюється з прогресуючими збільшеннями розмірів лівих камер серця.
5. Хворі з діастолічним варіантом СН II ФК різної етіології характеризуються зменшенням в сироватці крові кількості моноцитів, CD3+ та збільшенням сироваткових концентрацій ІЛ-1в, ІЛ-4, ІЛ-6, ФНПб1 і ЦІК. Порушення діастолічної функції ЛШ серця, незалежно від її етіології, асоційовані зі збільшенням сироваткових концентрацій ІЛ-4 і ІЛ-6, про що свідчать статистично значущі кореляції показників діастолічної функції ЛШ з їх сироватковими концентраціями: у хворих на ГХ кореляції ІЛ-4 з DT при гіпертрофічному типі дисфункції – (r=+0,50; p<0,05), при псевдонормальному типі – (r=-0,72; p<0,0001), ІЛ-4 з ТЛА – (r=+0,57; p<0,05), ІЛ-6 з DT при гіпертрофічному типі дисфункції – (r=+0,57; p<0,01), при псевдонормальному типі – (r=-0,54; p<0,01); у хворих на ГХ в поєднанні з ІХС, постінфарктним кардіосклерозом – кореляції ІЛ-4 з DT – (r=+0,57; p<0,05) – при гіпертрофічному типі дисфункції, при псевдонормальному типі – (r=-0,55; p<0,05), ІЛ-4 з ТЛА – (r=+0,62; p<0,005), ІЛ-6 з DT – (r=+0,64; p<0,01) – при гіпертрофічному типі дисфункції, при псевдонормальному типі – (r=-0,59; p<0,01); у хворих на саркоїдоз – кореляції ІЛ-4 і ІЛ-6 з DT – відповідно (r=-0,39; p<0,05) і (r=-0,39; p<0,05) і ІЛ-4 з ТЛА – (r=+0,45; p<0,01); у хворих на системну склеродермію – кореляції ІЛ-4 і ІЛ-6 з DT – відповідно (r=-0,70; p<0,0001) і (r=-0,72; p<0,0001) і кореляції ІЛ-4 і ІЛ-6 з ТЛА – відповідно (r=+0,68; p<0,0001) і (r=+0,70; p<0,0001).
6. У хворих з діастолічним варіантом СН II ФК різної етіології сироваткові концентрації ІЛ-1в, ФНПб1 й кількість в крові ЦІК, CD8+ і ФН характеризують нозологічні особливості їх імунного статусу і є детермінантами їх нозологічної належності. У хворих на саркоїдоз порушення діастолічної функції ЛШ серця асоціюються зі збільшенням сироваткових концентрацій ІЛ-1в і ФНПб1, у хворих на системну склеродермію – зі збільшенням вмісту в крові Ig G та ЦІК, на що указують статистично значущі кореляції їх вмісту в крові з показниками діастолічної функції ЛШ серця: у хворих на саркоїдоз – кореляції ІЛ-1в з ТЛА (r=+0,43; p<0,05) і ФНПб1 з DT (r=-0,37; p<0,05); у хворих на системну склеродермію – кореляції ЦІК і Ig G з DT – (r=-0,68; p<0,001) і (r=-0,58; p<0,01) відповідно та ЦІК і Ig G з ТЛА – (r=+0,64; p<0,001) і (r=+0,53; p<0,01) відповідно.
7. Використання ІАПФ еналаприлу в лікуванні хворих на саркоїдоз та системну склеродермію з діастолічним варіантом СН II ФК і псевдонормальним типом діастолічної дисфункції в добовій дозі 5-10 мг на протязі 16-18 тижнів має істотний позитивний вплив на їх клініко-функціональний стан і структурно-функціональні показники серця. У відмінності від хворих, які не одержують ІАПФ, у пацієнтів, які приймають еналаприл, спостерігаються статистично значущо більш виражені збільшення дистанції тесту з шестихвилинною ходьбою, EF, DT і IVRT і зменшення розмірів лівих камер серця, співвідношення Е/А, ТЛА, КДТ в ЛШ і швидкості ретроградної хвилі кровотоку в легеневій вені.
8. Лікування хворих на ГХ II стадії з діастолічним варіантом СН II ФК комбінацією ІАПФ еналаприла в добовій дозі 10-20 мг з АРА II кандесартаном в добовій дозі 8-16 мг на протязі 16-18 тижнів має достовірно більш виражений позитивний вплив на їх клініко-функціональний стан і структурно-функціональні показники серця, ніж монотерапія ІАПФ еналаприлом в добовій дозі 20-40 мг. Комбінована терапія супроводжується статистично значущо більш вираженими збільшеннями дистанції тесту з шестихвилинною ходьбою, EF, зменшеннями розмірів лівих камер серця і маси міокарду ЛШ, а також достовірно більшою позитивною динамікою Е/А, DT, IVRT і відношення тривалості кровотоку в систолу лівого передсердя через мітральний отвір до тривалості ретроградного кровотоку в легеневій вені.
9. Комбінована терапія хворих на ГХ II стадії на протязі 16-18 тижнів ІАПФ еналаприлом в добовій дозі 10-20 мг і АРА II кандесартаном в добовій дозі 8-16 мг та використання еналаприлу в лікуванні хворих на саркоїдоз і системну склеродермію на протязі 16-18 тижнів в добовій дозі 5-10 мг супроводжується достовірно більшим зниженням сироваткових концентрацій ІЛ-4 і ІЛ-6, ніж монотерапія хворих на ГХ еналаприлом в добовій дозі 20-40 мг та лікування хворих на саркоїдоз і системну склеродермію без використовування ІАПФ.
10. У хворих на ГХ II стадії, саркоїдоз і системну склеродермію з діастолічним варіантом СН II ФК динаміка тесту з шестихвилинною ходьбою корелює з розмірами лівих камер серця, товщиною стінок і масою міокарду ЛШ і параметрами кровотоку в легеневих венах, що дозволяє прогнозувати ефективність корекції їх клініко-функціонального стану з чутливістю методу 100 % у хворих всіх вказаних нозологічних груп і специфічністю 93,3 % у хворих на ГХ, 90 % – у хворих на саркоїдоз і 100 % – у хворих на системну склеродермію.
Публікації автора:
Власенко М.А., Кочуева М.Н., Кочуев Г.И., Гладченко А.Р. К вопросу рестриктивного поражения сердца // Проблеми медичної науки та освіти. – 2000. – № 1. – С. 18–21. (Здобувач самостійно провела пошук та аналіз літературних даних, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Осипова О.А., Кочуева М.Н., Власенко М.А., Гладченко А.Р. Дисперсия интервала QT и диастолическая функция левого желудочка у больных артериальной гипертензией // Зб. наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л. Щупика. – 2001. – Випуск 10. – Книга 3. – С. 616–622. (Здобувач проводила клінічне та інструментальне обстеження хворих, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Власенко М.А., Гуйда П.П. Диастолическая функция сердца при системной склеродермии // Врачебная практика. – 2001. – №4. – С. 18–21. (Здобувач проводила клінічне та інструментальне обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н. Функциональное состояние левого желудочка сердца у больных саркоидозом // Лекарства – человеку. – 2002. – Т. XVII, № 3. – С. 220–224.
Кочуева М.Н. Диастолическая дисфункция левого желудочка на ранних стадиях развития хронической сердечной недостаточности у больных ишемической болезнью сердца // Лекарства – человеку. – 2003. – Т. XVIII, № 1. – С. 94–96.
Алексеенко Н.А., Власенко М.А., Кочуева М.Н., Годлевская О.М., Псарёва В.Г., Магдалец Т.И. Структурно-функциональное состояние левого желудочка сердца у больных постинфарктным кардиосклерозом при лечении бета-адреноблокаторами и ингибиторами ангиотензинпревращающего фермента // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. – № 4. – С. 37–39. (Здобувач проводила інструментальне обстеження хворих, кореляційний аналіз структурно-геометричних показників лівого шлуночка серця з параметрами його діастолічного наповнення, проводила науковий аналіз отриманих результатів).
Алексеенко Н.А., Псарёва В.Г., Кочуева М.Н., Годлевская О.М. Особенности иммунологического статуса у больных с постинфарктным кардиосклерозом // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – Т. 7, № 2/1. – С. 440–441. (Здобувач проводила клінічне обстеження хворих, приймала участь в визначенні показників гуморального ланцюга імунного статусу, проводила науковий аналіз отриманих результатів).
Власенко М.А., Литовченко Е.Ю., Кочуева М.Н., Ихненко Р.И., Браславская А.П., Смирнова Л.С. Сравнительная характеристика структурно-функциональных параметров левого желудочка сердца у больных эссенциальной и ренопаренхиматозной гипертензией // Український медичний альманах. – 2003. – Т. 6., № 5. – С. 34–35. (Здобувач самостійно проводила ультразвукове обстеження серця у хворих на гіпертонічну хворобу, науковий аналіз отриманих результатів).
Кочуева М.Н. Гемодинамические и иммунологические аспекты начальных стадий диастолической сердечной недостаточности у больных артериальной гипертонией с концентрической гипертрофией левого желудочка сердца // Вісник Сумського державного університету. – 2004. – № 7 (66). – С. 136–140.
Кочуева М.Н., Павлова Г.Б., Браславская А.П., Линская А.В., Радзишевская Е.Б., Тимофеева Н.А., Намитокова Л.П., Тохтамыш Е.В. Взаимосвязь показателей диастолической функции левого желудочка сердца и концентраций цитокинов в сыворотке крови у больных саркоидозом // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2004. – № 1. – С. 17–19. (Здобувач проводила клінічне і ультразвукове обстеження серця у хворих, науковий аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н. Гемодинамические и иммунологические аспекты начальных стадий диастолической сердечной недостаточности у больных саркоидозом и системной склеродермией // Вісник Сумського державного університету. – 2004. – № 11 (70). – С. 160–165.
Кочуева М.Н., Наприковская Н.Н., Власенко М.А., Браславская А.П., Радзишевская Е.Б., Казмирук В.И. Иммуновоспалительная активация в развитии хронической сердечной недостаточности у больных артериальной гипертонией // Врачебная практика. – 2004. – №4. – С. 51–53. (Здобувач самостійно проводила клінічне, електрокардіографічне та ультразвукове обстеження серця у хворих, науковий аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Аміразян С.А., Кочуєва М.М., Слободчиков М.Є., Стегній В.О. Клініко-рентгенологічні особливості та морфофункціональний стан серця у хворих на саркоїдоз // Український радіологічний журнал. – 2005. – Т. XIII. – Вип. 1, № 1. – С. 40–46. (Здобувач самостійно проводила клінічне, електрокардіографічне та ультразвукове обстеження серця у хворих, науковий та статистичний аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н., Павлова Г.Б., Павлов С.Б., Линская А.В., Череватов Б.Г., Шаповалова Л.В., Радзишевская Е.Б., Лапченко Н.В., Новикова Е.А. Взаимосвязь показателей диастолической функции левого желудочка сердца и концентраций цитокинов в сыворотке крови у больных системной склеродермией // Вісник Сумського державного університету. – 2005.– № 3 (75). – С. 190–193. (Здобувач проводила клінічне, електрокардіографічне та ультразвукове обстеження серця у хворих, приймала участь в імунологічних дослідженнях, проводила науковий аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н., Павлова Г.Б., Павлов С.Б., Сорочан П.П., Кузьменко Е.В., Гаенко Э.Ф., Сусло Г.В. Клинико-иммунологические аспекты саркоидоза внутригрудных лимфатических узлов и лёгких // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 3. – С. 139–141. (Здобувач проводила клінічне та електрокардіографічне обстеження хворих, приймала участь в імунологічних дослідженнях, проводила науковий і статистичний аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н. Взаимосвязь диастолической функции левого желудочка сердца и показателей иммунологического статуса у больных системной склеродермией // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – № 3. – С. 62–64.
Кочуева М.Н., Годлевская О.М., Алексеенко Н.А., Кочуев Г.И. Дифференцированная терапия больных постинфарктным кардиосклерозом с диастолической дисфункцией левого желудочка сердца // Врачебная практика. – 2005. – №4. – С. 71–74. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих для вивчення зв’язку структурно-геометричних показників з показниками діастолічної функції лівого шлуночка серця, аналізувала отримані результати, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н., Павлова Г.Б., Павлов С.Б., Сорочан П.П., Кузьменко Е.В., Радзишевская Е.Б. Особенности иммунологического статуса у больных системной склеродермией // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 4. – С. 94–96. (Здобувач проводила клінічне обстеження хворих, приймала участь в імунологічних дослідженнях, проводила науковий аналіз отриманих результатів, зробила висновки, підготувала статтю до друку).
Кочуева М.Н. Общие и индивидуальные иммунологические маркеры диастолической сердечной недостаточности у больных различных нозологических групп // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – № 4. – С. 61–63.
Кочуева М.Н. Прогнозирование эффективности лечения больных эссенциальной артериальной гипертензией с диастолической сердечной недостаточностью комбинацией эналаприла малеата и кандесартана цилексетила // Медицина сегодня и завтра. – 2006. – № 3–4. – С. 72–74.
Кочуева М.Н. Ремоделирование сердца у больных эссенциальной артериальной гипертензией с диастолической сердечной недостаточностью в динамике лечения комбинацией эналаприла малеата и кандесартана цилексетила // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 4. – С. 76–79.
Кочуева М.Н. Ремоделирование сердца у больных с диастолической сердечной недостаточностью различной этиологии // Медицина сегодня и завтра. – 2007. – № 1. – С. 48–50.
Кочуева М.Н. Роль факторов иммунного воспаления в развитии диастолической сердечной недостаточности различной этиологии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – № 1. – С. 114–115.
Кочуева М.Н. Предикторы прогноза эффективности коррекции диастолической дисфункции сердца у больных саркоидозом // Медицина сегодня и завтра. – 2007. – № 2. – С. 83–85.
Кочуева М.Н. Нозологические особенности иммунологического статуса у больных с диастолической сердечной недостаточностью различной этиологии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2007. – № 2. – С. 94–97.
Пат. 55909 Україна, МПК А 61 В 8/02. Спосіб діагностики стану діастолічної функції серця у хворих з артеріальною гіпертензією: Пат. 55909 Україна, МПК А 61 В 8/02 М.М. Кочуєва, Є.Б. Радзішевська, М.А. Власенко, О.О. Осипова (Україна); ХМАПО. – № 2002076075; Заявл. 22.07.02; Опубл. 15.04.03, Бюл. № 4.
Пат. 16475 Україна, МПК G 01 N 33/48 Спосіб діагностики типу діастолічної дисфункції при хронічній серцевій недостатності у хворих на ІХС: Пат. 16475 Україна, МПК G 01 N 33/48 М.М. Кочуєва, Г.І. Кочуєв, Є.Б. Радзішевська (Україна); ХМАПО. – № 200600944; Заявл. 02.02.06; Опубл. 15.08.06, Бюл. № 8.
Пат. 16476 Україна, МПК G 01 N 33/48 Спосіб діагностики типу діастолічної дисфункції при хронічній серцевій недостатності у хворих на саркоїдоз: Пат. 16476 Україна, МПК G 01 N 33/48 М.М. Кочуєва, Г.В. Лінська, Є.Б. Радзішевська (Україна); ХМАПО. – № 200600945; Заявл. 02.02.06; Опубл. 15.08.06, Бюл. № 8.
Пат. 16477 Україна, МПК G 01 N 33/48 Спосіб діагностики типу діастолічної дисфункції при хронічній серцевій недостатності у хворих на системну склеродермію: Пат. 16477 Україна, МПК G 01 N 33/48 М.М. Кочуєва, Г.В. Лінська, Є.Б. Радзішевська (Україна); ХМАПО. – № 200600944; Заявл. 02.02.06; Опубл. 15.08.06, Бюл. № 8.
Власенко М.А., Кочуева М.Н., Литовченко Е.Ю. Интерпретация показателей эхокардиографии, отражающих диастолическую функцию левого желудочка сердца, в практике семейного врача // Сімейна медицина – досягнення і перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Київ, Харків, 2002. – С. 82–83. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих на гіпертонічну хворобу, аналізувала отримані результати, зробила висновки, запропонувала спосіб діагностики стану діастолічної функції серця у хворих з артеріальною гіпертензією).
Кочуева М.Н. Диастолическая функция левого желудочка сердца у пациентов с артериальной гипертензией на ранних стадиях развития хронической сердечной недостаточности // VII Національний конгрес кардіологів України: Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України. Тези наукових доповідей. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 220.
Алексеенко Н.А., Кочуева М.Н., Власенко М.А. Особенности иммунологического статуса у больных с постинфарктным кардиосклерозом // VII Національний конгрес кардіологів України: Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України. Тези наукових доповідей. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 235. (Здобувач приймала участь в імунологічних дослідженнях, аналізувала отримані результати).
Алексеєнко Н.О., Кочуєва М.М. Вміст в крові протизапальних цитокінів у хворих на постінфарктний кардіосклероз // Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 350 – річчю міста Харкова. – Харків, 2004. – С. 4–5. (Здобувач приймала участь в імунологічних дослідженнях, аналізувала отримані результати).
Кочуева М.Н., Алексеенко Н.А., Годлевская О.М., Власенко М.А., Браславская А.П., Наприковская Н.Н. Иммунологические аспекты начальных стадий хронической сердечной недостаточности у больных гипертонической болезнью с сохранённой систолической функцией левого желудочка сердца // Лекарства – человеку: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Харьков, 2004. – С. 71–73. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих на гіпертонічну хворобу, приймала участь в імунологічних дослідженнях, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Власенко М.А., Годлевская О.М., Власенко О.А., Магдалиц Т.И., Ихненко Р.И., Псарёва В.Г., Кочуева М.Н. Структурно-функциональное ремоделирование миокарда левого желудочка у больных в постинфарктном периоде // Лекарства – человеку: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Харьков, 2004. – С. 34–36. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих для вивчення зв’язку структурно-геометричних показників з показниками діастолічної функції лівого шлуночка серця, аналізувала отримані результати).
Кочуева М.Н, Власенко М.А., Браславская А.П., Трищук Н.М. Гемодинамические и иммунологические аспекты начальных стадий диастолической сердечной недостаточности у больных саркоидозом и системной склеродермией // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам`яті академіка Л.Т. Малої. – Харків, 2005. – С. 118. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих на саркоїдоз і системну склеродермію, приймала участь в імунологічних дослідженнях, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Браславская А.П. Эффективность использования ингибитора АПФ эналаприла для коррекции диастолической дисфункции левого желудочка сердца у больных саркоидозом и системной склеродермией в практике семейного врача // II з`їзд лікарів загальної (сімейної) практики України: Матерілы II з`їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 199. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих в динаміці лікування, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Алексеенко Н.А., Годлевская О.М., Кочуева М.Н. Течение хронической сердечной недостаточности и динамика уровня провоспалительных цитокинов под влиянием различных схем лечения // II з`їзд лікарів загальної (сімейної) практики України: Матерілы II з`їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 172. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих для вивчення зв’язку структурно-геометричних показників лівого шлуночка серця з рівнями цитокінів, аналізувала отримані результати).
Кочуева М.Н., Браславская А.П., Кочуев Г.И. Общие и индивидуальные иммунологические маркеры диастолической сердечной недостаточности различного генеза // Щорічні терапевтичні читання: Терапевтична клініка від науки до практичної охорони здоров`я: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам`яті академіка Л.Т. Малої. – Харків, 2006. – С. 72. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих з діастолічною серцевою недостатністю, приймала участь в імунологічних дослідженнях, вивчала зв’язок імунологічних показників з показниками діастолічної функції лівого шлуночка серця, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Годлевская О.М., Алексеенко Н.А. Взаимосвязи показателей диастолической функции левого желудочка сердца с параметрами иммунологического статуса у больных ИБС // Щорічні терапевтичні читання: Терапевтична клініка від науки до практичної охорони здоров`я: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам`яті академіка Л.Т. Малої. – Харків, 2006. – С. 73. (Здобувач проводила ультразвукове обстеження серця у хворих для вивчення зв’язку показників діастолічної функції лівого шлуночка серця з показниками імунологічного статусу, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Браславская А.П., Кочуев Г.И. Гемодинамические и антипротеинурические эффекты кандесартана цилексетила у больных ренопаренхиматозной и эссенциальной артериальной гипертонией на ранних стадиях развития сердечной недостаточности // Нефрологический семинар`2006: Сборник трудов XIV ежегодного Санкт-Петербургского нефрологического семинара. – Санкт-Петербург, 2006. – С. 90–92. (Здобувач проводила клінічне обстеження та ультразвукове дослідження хворих на гіпертонічну хворобу в динаміці лікування, проводила науковий і статистичний аналіз отриманих результатів, зробила висновки).
Кочуева М.Н. Использование тканевой допплер-эхокардиографии для диагностики диастолической дисфункции левого желудочка сердца у больных гипертонической болезнью // Актуальні питання внутрішньої медицини в практиці сімейного лікаря: Матеріали конференції з міжнародною участю. – Харків, 2006. – С. 45–46.
Кочуева М.Н., Кочуев Г.И. Эффективность ингибиторов АПФ и блокаторов рецепторов АТ II в коррекции диастолической дисфункции левого желудочка сердца у больных гипертонической болезнью // Актуальні питання внутрішньої медицини в практиці сімейного лікаря: Матеріали конференції з міжнародною участю. – Харків, 2006. – С. 46–47. (Здобувач проводила клінічне та ультразвукове обстеження хворих в динаміці лікування, проводила аналіз отриманих результатів, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Кучеренко О.Д. Прогнозирование эффективности лечения больных саркоидозом и системной склеродермией с диастолической сердечной недостаточностью эналаприла малеатом // Сердечная недостаточность`2006: Материалы I конгресса общества специалистов по сердечной недостаточности. – Москва, 2006. – С. 75. (Здобувач проводила клінічне обстеження та ультразвукове дослідження хворих в динаміці лікування, проводила науковий і статистичний аналіз отриманих результатів, зробила висновки).
Кочуева М.Н., Радзишевская Е.Б. Решение задачи прогнозирования эффективности лечения больных эссенциальной артериальной гипертонией с диастолической сердечной недостаточностью методами дискриминантного анализа // Телемедицина – Досвід@Перспективи: Матеріали III Міжнародної конференції, присвяченої до 75-річчя Донецької області. – Донецьк, 2007. – С. 207. (Здобувач здійснювала відбір хворих для обстеження, аналізувала отримані результати, зробила висновки).
Алексеенко Н.А., Власенко М.А., Годлевская О.М., Кочуева М.Н. Особенности морфофункционального состояния миокарда левого желудочка сердца при хронической сердечной недостаточности // Внутрішні хвороби. Нові аспекти: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, 2007. – С. 3. (Здобувач проводила клінічне обстеження та ультразвукове дослідження, проводила науковий аналіз отриманих результатів, зробила висновки)
Кочуева М.Н. Ремоделирование сердца как мишень терапевтических мероприятий у больных с диастолической сердечной недостаточностью // Лікування та реабілітація у загальній практиці – сімейній медицині: Матеріали Української республіканської науково-практичної конференції. – Одеса, 2007. – С. 55–56.