Зайченко Петро Олександрович. Гемодинамічні порушення та їх корекція при анестезіологічному забезпеченні реконструктивних операцій на аорті та артеріях нижніх кінцівок : дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.
Анотація до роботи:
Зайченко П.О. «Гемодинамічні порушення та їх корекція при хірургічному лікуванні у хворих із облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок». Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія.Дніпропетровська державна медична академія, м. Дніпропетровськ, 2005.
В роботі приводяться результати дослідження 266 хворих із облітеруючим атеросклерозом аорти та магістральних судин нижніх кінцівок, у котрих виявлено наявність переважно гіподинамічного типу кровообігу у вигляді зниженого ударного об'єму та серцевого викиду .
Вивчено вплив препаратів першої лінії, що використовуються для лікування ІХС та гіпертонічної хвороби на зменшення кількості післяопераційних ускладнень. Встановлено, що препаратами вибіру є інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту, які знижують артеріальний тиск, сприяючи підвищенню ударного об'єму, серцевого викиду та показників регіонарного кровотоку; антагоністи кальцію – підвищують серцевий викид, знижують показники регіональної гемодинаміки; блокатори в-адренорецепторів значно знижують частоту серцевих скорочень, серцевий викид та регіонарний кровообіг.
При виявленні впливу епідуральної анестезії на показники гемодинаміки, встановлено підвищення ударного об'єму серця та об'ємного кровотоку в ішемізованих кінцівках, зменшення кількості післяопераційних ускладнень в 1,9 разів, по відношенню до загальної анестезії.
Отримані данні дозволяють рекомендувати єпідуральну анестезію для знеболювання при реконструктивних операціях на аорті та судинах нижніх кінцівок, коррекция патогенетичних змін у паціентів з супутньою гіпертонічною и ішемічною хворобою серця.
1. Атеросклеротичні враження судин у хворих облітеруючим атеросклерозом у 70% випадків мають мультифокальний характер, проявом якого у 79.3% пацієнтів є артеріальна гіпертензія, у 60% – коронарна недостатність, наслідком чого є зниження скорочувальної активності та насосної функції міокарда в 71.3% хворих.
2. Зниження скорочувальної здатності серця в сполученні з оклюзією магістральних судин нижніх кінцівок вимагає диференційованого підходу до призначення гіпотензивних препаратів з урахуванням їх впливу на периферичний кровообіг. Препаратами вибору є інгібітори АПФ, при зниженні А/Т до нормальних величин у 90,5% випадків, викликають підвищення ударного індексу на 16,2%, зниження загального периферичного опору на 27,9% і поліпшують показники регіонарної гемодинаміки у вигляді збільшення індексу пульсації на 15,9%, лінійної швидкості кровотоку – на 22,2%, об'ємної швидкості кровотоку на – 24,1%.
3. Призначення блокаторів кальцієвих канальців виправдане у пацієнтів при адекватній хірургічній корекції оклюзії судин і нормокінетичному типі кровообігу: збільшення ударного індексу на 9,6% та серцевого індексу – на 17,9%, зниження загального периферичного опору на 26,2%, відбувається на тлі зниження показників регіонарної гемодинаміки – лінійної швидкості на 38,7% і на 23,5% об'ємної швидкості кровотоку.
4. Через зниження на 35,4% хвилинного обґєму серця та на 33,1% об'ємної швидкості кровотоку у вражених атеросклерозом нижніх кінцівках, застосування в-блокаторів припустимо при адекватній хірургічній корекції оклюзії судин та відновленні магістрального кровотоку з метою профілактики кардіальних ускладнень у хворих з гіперкінетичним типом кровообігу.
5. Застосування інгібіторів АПФ, в-блокаторів, блокаторів кальцієвих канальців у хворих ІХС та гіпертонічною хворобою приводить до стабілізації показників гемодинаміки на етапах оперативного лікування, що сприяє зниженню числа ускладнень у ранньому післяопераційному періоді в 2 рази.
6. Проведення епідуральної анестезії у даній категорії хворих супроводжується достовірним збільшенням ударного індексу на 10,3%, зниженням загального периферичного опору судин на 9,4%, однак вимагає ретельного моніторингу гемодинаміки та своєчасної коригуючої інфузійної терапії. Зростання лінійної швидкості кровотоку на 20% та об'ємної швидкості кровотоку – на 97,3%, при адекватній хірургічній корекції, сприяє зниженню у 1,9 рази числа ускладнень у ранньому післяопераційному періоді.
Зубков В.И., Зайченко П.А.. Влияние блокаторов b-адренорецепторов, антагонистов кальция и ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента на центральную и периферическую гемодинамику у больных с окклюзиями аорты и сосудов нижних конечностей // Український медичний часопис. 2/40 – III/IV, 2004. С. 122 – 127
Зубков В.И., Зайченко П.А.. Выбор метода обезболивания при реконструктивных операциях на аорте и магистральных сосудах нижних конечностей у больных с сопутствующими гипертонической и ишемической болезнью сердца. // Клінічна хірургія 2004. №6, с. 20 – 23.
Зайченко П.А.. Изменение гемодинамических показателей при эпидуральной анестезии у больных с окклюзионными поражениями аорты и магистральных сосудов нижних конечностей // Біль, знеболення та інтенсивна терапія. 2004. №4. с. 28 – 32.
Зубков В.И., Зайченко П.А.. Гемодинамические особенности применения ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента, b-блокаторов и блокаторов кальциевых канальцев. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л.Шупика. 2004. випуск 13. книга 6. с.
Никульников П.И., Бицай А.А., Зайченко П.А., Никульников А.П.. Выбор метода хирургического лечения критической ишемии тканей нижних конечностей у гериартрических больных облитерирующим атеросклерозом артерий, расположенных ниже уровня паховой складки на фоне сахарного диабета // Шпитальна Хірургія 2003. додаток 1. с 48 – 50.
Никульников П.И., Сморжевский В.И., Зайченко П.А.. Пути снижения риска кардиологических осложнений при оперативном лечении окклюзионных поражений сосудов нижних конечностей у больных с ишемической болезнью сердца. // Бюллетень НЦССХ им. А.Н. Бакулева РАМН. Сердечно-сосудистые заболевания. (восьмой Всероссийский съезд сердечно-сосудистых хирургов). Москва, 2002, том 3, №11, с.236.