Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Зайченко Петро Олександрович. Гемодинамічні порушення та їх корекція при анестезіологічному забезпеченні реконструктивних операцій на аорті та артеріях нижніх кінцівок : дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Зайченко П.О. «Гемодинамічні порушення та їх корекція при хірургічному лікуванні у хворих із облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок». Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. Дніпропетровська державна медична академія, м. Дніпропетровськ, 2005.

В роботі приводяться результати дослідження 266 хворих із облітеруючим атеросклерозом аорти та магістральних судин нижніх кінцівок, у котрих виявлено наявність переважно гіподинамічного типу кровообігу у вигляді зниженого ударного об'єму та серцевого викиду .

Вивчено вплив препаратів першої лінії, що використовуються для лікування ІХС та гіпертонічної хвороби на зменшення кількості післяопераційних ускладнень. Встановлено, що препаратами вибіру є інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту, які знижують артеріальний тиск, сприяючи підвищенню ударного об'єму, серцевого викиду та показників регіонарного кровотоку; антагоністи кальцію – підвищують серцевий викид, знижують показники регіональної гемодинаміки; блокатори в-адренорецепторів значно знижують частоту серцевих скорочень, серцевий викид та регіонарний кровообіг.

При виявленні впливу епідуральної анестезії на показники гемодинаміки, встановлено підвищення ударного об'єму серця та об'ємного кровотоку в ішемізованих кінцівках, зменшення кількості післяопераційних ускладнень в 1,9 разів, по відношенню до загальної анестезії.

Отримані данні дозволяють рекомендувати єпідуральну анестезію для знеболювання при реконструктивних операціях на аорті та судинах нижніх кінцівок, коррекция патогенетичних змін у паціентів з супутньою гіпертонічною и ішемічною хворобою серця.

1. Атеросклеротичні враження судин у хворих облітеруючим атеросклерозом у 70% випадків мають мультифокальний характер, проявом якого у 79.3% пацієнтів є артеріальна гіпертензія, у 60% – коронарна недостатність, наслідком чого є зниження скорочувальної активності та насосної функції міокарда в 71.3% хворих.

2. Зниження скорочувальної здатності серця в сполученні з оклюзією магістральних судин нижніх кінцівок вимагає диференційованого підходу до призначення гіпотензивних препаратів з урахуванням їх впливу на периферичний кровообіг. Препаратами вибору є інгібітори АПФ, при зниженні А/Т до нормальних величин у 90,5% випадків, викликають підвищення ударного індексу на 16,2%, зниження загального периферичного опору на 27,9% і поліпшують показники регіонарної гемодинаміки у вигляді збільшення індексу пульсації на 15,9%, лінійної швидкості кровотоку – на 22,2%, об'ємної швидкості кровотоку на – 24,1%.

3. Призначення блокаторів кальцієвих канальців виправдане у пацієнтів при адекватній хірургічній корекції оклюзії судин і нормокінетичному типі кровообігу: збільшення ударного індексу на 9,6% та серцевого індексу – на 17,9%, зниження загального периферичного опору на 26,2%, відбувається на тлі зниження показників регіонарної гемодинаміки – лінійної швидкості на 38,7% і на 23,5% об'ємної швидкості кровотоку.

4. Через зниження на 35,4% хвилинного обґєму серця та на 33,1% об'ємної швидкості кровотоку у вражених атеросклерозом нижніх кінцівках, застосування в-блокаторів припустимо при адекватній хірургічній корекції оклюзії судин та відновленні магістрального кровотоку з метою профілактики кардіальних ускладнень у хворих з гіперкінетичним типом кровообігу.

5. Застосування інгібіторів АПФ, в-блокаторів, блокаторів кальцієвих канальців у хворих ІХС та гіпертонічною хворобою приводить до стабілізації показників гемодинаміки на етапах оперативного лікування, що сприяє зниженню числа ускладнень у ранньому післяопераційному періоді в 2 рази.

6. Проведення епідуральної анестезії у даній категорії хворих супроводжується достовірним збільшенням ударного індексу на 10,3%, зниженням загального периферичного опору судин на 9,4%, однак вимагає ретельного моніторингу гемодинаміки та своєчасної коригуючої інфузійної терапії. Зростання лінійної швидкості кровотоку на 20% та об'ємної швидкості кровотоку – на 97,3%, при адекватній хірургічній корекції, сприяє зниженню у 1,9 рази числа ускладнень у ранньому післяопераційному періоді.

Публікації автора:

  1. Никульников П.И., Ратушнюк А.В., Ликсунов О.В., Зайченко П.А. Тактика одномоментного хірургічного лікування поєднаних атеросклеротичних уражень гілок дуги аорти, черевної аорти та магістральних артерій нижніх кінцівок // Вісник морфології 2003.Т. 9. №2. Жовтень, с. 331 – 333.

  2. Зубков В.И., Зайченко П.А.. Влияние блокаторов b-адренорецепторов, антагонистов кальция и ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента на центральную и периферическую гемодинамику у больных с окклюзиями аорты и сосудов нижних конечностей // Український медичний часопис. 2/40 – III/IV, 2004. С. 122 – 127

  3. Мазур А.П., Шевченко., В.М., Силантьев В.В., Смирнова Л.М., Шубин М.К., Зайченко П.А.. Периоперационная профилактика кардиальных осложнений в хирургии аневризмы абдоминальной аорты // Біль, знеболення та інтенсивна терапія. 2004. №3. с. 15 – 19.

  4. Зубков В.И., Зайченко П.А.. Выбор метода обезболивания при реконструктивных операциях на аорте и магистральных сосудах нижних конечностей у больных с сопутствующими гипертонической и ишемической болезнью сердца. // Клінічна хірургія 2004. №6, с. 20 – 23.

  5. Зайченко П.А.. Изменение гемодинамических показателей при эпидуральной анестезии у больных с окклюзионными поражениями аорты и магистральных сосудов нижних конечностей // Біль, знеболення та інтенсивна терапія. 2004. №4. с. 28 – 32.

  6. Зубков В.И., Зайченко П.А.. Гемодинамические особенности применения ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента, b-блокаторов и блокаторов кальциевых канальцев. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л.Шупика. 2004. випуск 13. книга 6. с.

  7. Никульников П.И., Бицай А.А., Зайченко П.А., Никульников А.П.. Выбор метода хирургического лечения критической ишемии тканей нижних конечностей у гериартрических больных облитерирующим атеросклерозом артерий, расположенных ниже уровня паховой складки на фоне сахарного диабета // Шпитальна Хірургія 2003. додаток 1. с 48 – 50.

  8. Никульников П.И., Сморжевский В.И., Зайченко П.А.. Пути снижения риска кардиологических осложнений при оперативном лечении окклюзионных поражений сосудов нижних конечностей у больных с ишемической болезнью сердца. // Бюллетень НЦССХ им. А.Н. Бакулева РАМН. Сердечно-сосудистые заболевания. (восьмой Всероссийский съезд сердечно-сосудистых хирургов). Москва, 2002, том 3, №11, с.236.