Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Андрієнко Олександр Павлович. Гемомікроциркуляторне русло сечовода людини в пренатальному періоді морфогенезу: дисертація канд. мед. наук: 14.03.01 / Національний медичний ун- т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Андрієнко О.П. Гемомікроциркуляторне русло сечовода людини в пренатальному періоді морфогенезу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Національний медичний університет ім. 0.0. Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню розвитку структури первинних гемомікросудин та ланкоспецифічних відділів гемомікроциркуляторного русла сечовода ембріонів і плодів людини. Встановлено в сечоводі людини особливості процесів первинного і вторинного ангіогенезу гемомікросудин. Виявлена гетерохронність пренатального розвитку ГМЦР сечовода людини внаслідок встановлення морфоархітектоніки структурних елементів його оболонок, що диференцюються в зв’язку з виникненням процесів уродінамики. Визначені для сечовода людини терміни виникнення первинного кровоносного мікрорусла, описані особливості структури первинних кровоносних мікросудин, а також ланкоспецифічних відділів ГМЦР сечовода у плодів людини в різні терміни пренатального онтогенезу на світлооптичному і ультраструктурному рівні, встановлені етапи пренатального розвитку ГМЦР сечовода людини.

1. В дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної та маловивченої наукової проблеми пренатального розвитку гемомікроциркуляторного русла сечоводу людини на підставі отриманих даних морфологічних досліджень. На основі комплексного світлооптичного та електронномікроскопічного досліджень вивчено структурні механізми розвитку і особливості структурної організації первинних мікросудин в ембріональному сечоводі та ланкоспецифічних відділів ГМЦР в формуючихся оболонках сечоводу у плодів людини. Встановлено етапи пренатального розвитку ГМЦР сечоводу людини в зв’язку з формуванням його структури та становленням процесів уродінамики.

2. Гемомікроциркуляторне русло сечоводу людини в пренатальному періоді онтогенезу розвивається гетерохронно наряду з встановленням морфоархітектоніки структурних елементів його оболонок внаслідок процесів первинного та вторинного ангіогенезу. Первинний ангіогенез сечоводу людини включає: 1) групування мезенхімоцитів у вигляді локальних клітинних скупчень в стінці дівертикула мезонефрової протоки на 4-5 тижні ембріогенезу; 2) виникнення в місцях локальних клітинних скупчень мезенхімоцитів між їх цитоплазматичними відростками інтерстиціальних каналів та щілин на 5 тижні ембріогенезу; 3) ендотелізація інтерстиціальних каналів та щілин внаслідок диференціювання з мезенхімоцитів протокапілярів ембріонального сечоводу на 6-7 тижні ембріогенезу; 4) інтеграція протокапілярів в суцільну первинну капілярну сітку стінки сечоводу внаслідок анастомозування „бруньок росту” на 7-8 тижні ембріогенезу; 5) цитодиференціровка ендотеліоцитів первинних капілярів з подальшим виникненням привідних та відвідних відділів первинної капілярної сітки в зв’язку з диференціюванням структурних елементів оболонок стінки сечоводу до моменту встановлення замкнутого кровообігу на 7-8 тижні ембріогенезу.

3. Первинні капіляри сечовода людини утворюються в його підслизовій основі, де виникають перші ознаки ланкоспецифічності ГМЦР сечовода ( 6-7 тиждень ембріогенезу).

4. Вторинний ангіогенез в сечоводі плодів людини включає:

1) розвиток пошарових дрібнопетлистих капілярних сіток – м’язевої та слизової;

2) розвиток артеріол з чітким неперервним моношаром міоцитів;

3) розвиток підслизового венозного сплетення.

Характерними проявами вторинного ангіогенезу в сечоводі плодів людини являються:

  1. розвиток вторинних гемокапілярів шляхом брунькування та анастомозування з естаорганними джерелами васкуляризації;

  2. інтеграція капілярних сіток в оболонках сечовода, що диференцюються;

  3. формування артеріоло-артеріолярних і артеріоло-венулярних анастомозів внаслідок трансформації неінтегрованих капілярних сіток.

5. Органоспецифічність процесів пренатального розвитку ланок ГМЦР сечовода людини полягає в тому, що вторинні кровоносні капіляри та венули сечовода диференціюються із протокапілярів, а артеріоли і менша частина капілярів формується шляхом брунькування та анастомозування з первинними капілярними сітками із вростаючими гілками екстраорганних судин.

6. На 4-5 місяці пренатального онтогенезу гемомікросудини, що розташовані ближче до підслизової основи сечоводу, є більш диференційованими, ніж в адвентиції завдяки процесам гістогенезу оболонок та диференціювання клітин паравазального оточення стінки сечоводу, обумовлюючи певний градієнт в гетерохронії розвитку його ГМЦР.

7. З формуванням та диференціюванням ланок ГМЦР сечоводу плодів людини пов'язані гістогенез м'язевої оболонки та диференціювання її шарів як морфологічне забезпечення процесів уродінамики, що визначає певний взаємозв'язок між становленням структури сечоводу і його гемомікроциркуляторним руслом.

8. В другій половині плодового періоду пренатального онтогенезу в стінці сечовода людини артеріальні судини утворюють три сітки: адвентиційну, м'язеву та слизову. Кровопостачання адвентиційної оболонки здійснюється за рахунок власних магістральних артерій, які починаються від парауретеральних артерій та пронизних артерій, що направляються до м’язевої оболонки сечоводу. Прямими джерелами кровопостачання слизової та м’язевої оболонок сечоводу плодів людини є пронизні гілки внутрішньоорганних артерій адвентиційної оболонки сечовода, які формують в м’язевій оболонці тримірну капілярну сітку, а в слизовій – густе петлеподібне сплетення. В підслизовій основі здійснюється проростання пенетруючих артерій адвентиційної оболонки до кровоносних капілярів.

9. В підслизовій основі сечоводу плодів 6 місяців прекапілярні артеріоли, розгалужуючись в тангенційному напрямку, формують дрібнопетлисту субепітеліальну капілярну сітку, орієнтовану паралельно повздовжній вісі сечоводу. Шляхом злиття капілярів виникають посткапілярні та збірні венули, утворюючи власне підслизове венозне сплетення сечовода, як важливий колекторний відділ його внутрішньоорганного кровоносного русла. Венозні мікросудини, пронизуючи підслизову основу в різних напрямках, зливаються з венулами м'язової оболонки, забезпечучи стабільність умов локальної гемодінамики і рівномірність кровотоку під час перистальтики сечовода.

10. При диференціюванні м'язової оболонки сечоводу та формуванні її шарів на 7 місяці пренатального онтогенезу відбувається формування в них капілярних сіток внаслідок процесів подальшого ремоделювання ланок ГМЦР органу. У внутрішній поздовжній шар проникають прямі пронизні артерії із адвентиційної оболонки, а в циркулярний – зворотні артеріальніі гілки із підслизової основи, розгалужуючись в різних напрямках між пучками гладком’язевих клітин до артеріол та відгалуджуючи дугоподібні прекапілярні артеріоли і капіляри.

11. Капілярна сітка в циркулярному шарі м'язевої оболонки сечоводу має

вигляд “павучків”, а у внутрішньому поздовжньому - петлеподібну форму. При односпрямованому скороченні стінки сечоводу пучки гладком’язевих клітин циркулярного шару і оточуючі їх гемомікросудини, перекриваючись, утворюють багатоярусні комірки, а в поздовжньому шарі - комірки, орієнтовані перпендикулярно до поздовжньої вісі сечоводу, сприяючи односпрямованості перистальтичних рухів його стінки.

Публікації автора:

  1. О.П.Андрієнко, М.А.Безштанько. Гемомікроциркуляторне русло сечовивідних шляхів плодів людини. // Вісник проблем біології та медицини.- 1997.- №15. - С.24-28. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  2. С.Т.Чернокульський, О.П.Андрієнко, М.А.Безштанько. Мікроваскулогенез в мезонефральних та парамезонефральних протоках людини. // Вісник морфології.- 1997.- № 3 (1).- С.40-41. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  3. О.П.Андрієнко. Первинні кровоносні судини сечоводу людини в пренатальному онтогенезі. // Вісник морфології. – 1997. - № 3 (2). - С.95-96. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  4. С.Т.Чернокульський, О.П.Андрієнко. Мікроваскулогенез трубчастих органів сечостатевого апарата плодів людини. // Вісник морфології.- 1997.- № 3 (2). - С.73-74. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  5. А.П.Андриенко. Морфо-функциональная характеристика гемомикроциркуляторного русла (ГМЦР) мочеточника плодов человека позднего фетального периода. // “Актуальні питання морфології”, (Фахове видання наук. праць II Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України), Луганськ, 1998. - С.10-13. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  6. А.А.Архипович, Л.В.Солошенко, А.П.Андриенко, Л.П.Грицай. Об особенностях артериовенозных анастомозов функционально различных органов плодов человека. // “Актуальні питання морфології”, (Фахове видання наук. праць II Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України), Луганськ, 1998. - С.19-21. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  7. О.О.Шевченко, В.Г.Черкасов, О.П.Андрієнко, Ю.Ю.Кузьменко, О.К.Мелеховець. Закономірності розвитку венулярного відділу гемомікроциркуляторного русла в пренатальному періоді онтогенезу людини. // Вісник морфології.- 1998.- № 4 (2).- С.166-167. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  8. Ю.Ю.Кузьменко, О.П.Андрієнко, О.В.Буянова. Структурні закономірності розвитку гемомікроциркуляторного русла в пренатальному періоді онтогенезу людини. // Вісник морфології.- 1998.- № 4 (2).- С.191-192. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  9. В.Г.Черкасов, О.О.Шевченко, О.В.Буянова, О.П.Андрієнко. Загальні закономірності утворення первинних кровоносних судин функціонально різних органів людини. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 1999. - №5.- С.20-22. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  10. О.П.Андрієнко. Артеріолярна ланка ГМЦР сечовода людини в пренатальному періоді морфогенезу. // ”Актуальні питання морфогенезу” (Мат-ли н. конф., присв. 60-річчю з дня народження академіка В.М.Круцяка), Чернівці, 1996. - С.12-13. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  11. Андрієнко О.П. Ангіоархітектоніка ГМЦР стінки сечовода плодів людини. // “Актуальні проблеми функціональної анатомії судинної системи” (Мат-ли н. конф. АГЕ України, присв. 100-річчю від дня народження проф. А.П.Любомудрова), Львів, 1995. - С.14. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

  12. Андриенко А.П. Структурные механизмы регуляции кровотока в ГМЦР верхних мочевыводящих путей человека. // “Актуальні питання морфології” (Сб. н. робіт міжнар. конф., присв. … проф. Сморщку С.А.), Тернопіль, 1996. - С.44-45. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

13. Андриенко А.П. Некоторые особенности гемомикроциркуляторного русла (ГМЦР) стенки мочеточника плодов человека. // “Актуальні питання морфології”, (Фахове видання наук. праць II Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України), Луганськ, 1998. - С.13-14. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

14. О.О.Шевченко, В.Г.Черкасов, Ю.Ю.Кузьменко, О.К.Мелеховець, О.П.Андрієнко. Субмікроскопічні аспекти лімфатичних мікросудин на ранніх стадіях пренатального онтогенезу людини. // “Теоретичні та клінічні аспекти лімфології”, (Мат-ли конф., присв. 100-річчю з дня народження видатного вченого-лімфолога О.А.Сушко), Київ, 1999. -С.38-39. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.

15. О.П.Андрієнко. Структурні механізми первинного та вторинного ангіогенезу кровоносних судин сечоводу людини. // “Актуальні питання морфології”, (Наукові праці III Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України), Київ, 2002. - С.8-9. Здобувачем особисто зібрано матеріал, проведено огляд літератури, проведена статистична обробка отриманих даних, зроблені узагальненя, підготовано матеріал до друку.