631. Ришковська Наталія Олександрівна. Генеалогічне дослідження сімей хворих на шизофренію, що скоїли суїцид: дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / Український науково-дослідний ін-т соціальної і судової психіатрії та наркології. - К., 2004. : табл.
Анотація до роботи:
Ришковська Н.О. Генеалогічне дослідження сімей хворих на шизофренію, що скоїли суїцид. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Київ 2004.
Дисертація присвячена проблемі вивчення генеалогічних (сімейних) факторів суїцидального ризику у хворих на параноїдну шизофренію та розробки нового діагностичного підходу – виявлення типової констеляції батьківської пари, що є фактором суїцидального ризику для цієї категорії пацієнтів. Розроблено методологію генеалогічної (сімейної) діагностики суїцидального ризику хворих на параноїдну шизофренію, підтверджено її діагностичну і диференціально-діагностичну значущість. Описано особливості типової констеляції батьківської пари хворих на параноїдну шизофренію з суїцидальним ризиком. Представлено ділянки практичного застосування діагностичного підходу: раннє виявлення в пацієнтів цієї категорії суїцидального ризику, поряд з застосуванням необхідної фармакотерапії – обгрунтування та розробка нових психотерапевтичних і реабілітаційних методик.
У дисертаційній роботі на підставі дослідження дескриптивно-феноменологічних, біографічних, клініко-психопатологічних та експериментально-психологічних особливостей батьківських пар у хворих на шизофренію чоловічої статі, що скоїли суїцидальну спробу, методом прямого очного генеалогічного обстеження по новому вирішена задача обгрунтування і ранньої діагностики суїцидального ризику та розробки профілактики суїцидальної поведінки у хворих цієї діагностичної групи.
Проведене порівняльне генеалогічне дослідження (family studу) сімей пробандів, що страждають на параноїдну шизофренію показує, що а) за своїми особистісними та поведінковими характеристиками родичі І ступеню родинності по висхідній лінії (батьківські пари) пробандів, що скоїли суїцидальну спробу, є фактором формування специфічного суїцидогенного сімейно-середовищного фону для їх хворого потомка, зокрема у період приступу або екзацербації його хвороби; б) за своїми особистісними та поведінковими характеристиками родичі І ступеню родинності по висхідній лінії (батьківські пари) пробандів без скоєного суїциду в анамнезі, є фактором формування стабілізуючого та підтримуючого сімейно-середовищного фону, особливо у період приступу або екзацербації хвороби їх потомка.
Формування суїцидальної поведінки при параноїдній шизофренії безпосередньо пов’язане з сімейними ситуаціями, які призводять до виникнення в них гострої нарцистичної кризи, спричиненої різким порушенням внутрішньопсихічної рівноваги.
Центральним моментом формування суїцидального ризику у хворих на параноїдну шизофренію є особливість констеляції батьківської пари та характер стосунків “мати–батько–пробанд”.
У констеляції батьківської пари пробандів, хворих на шизофренію, що скоїли суїцид, матері виявляють такі клініко-психопатологічні ознаки, вірогідно відмінні від ознак класичної “шизофреногенної матері”:
а) експансивність;
б) психопатичність (активна і конкуруюча “чоловіча” роль – недостатня ідентифікація жіночої ролі);
в) контролююча (невротизована) позиція з неспроможністю враховувати нюанси інтерперсональних стосунків і вираженими ознаками патологічного симбіотичного зв’язку з пробандом.
У констеляції батьківської пари пробандів, хворих на шизофренію, що скоїли суїцид, батьки виявляють такі характерні клініко-психопатологічні ознаки: пасивна “жіноча” роль з недостатньою ідентифікацією чоловічої ролі, пасивністю і слабкістю. При такій позиції батьки не здатні протистояти надмірно експансивній, по суті “чоловічій” ролі матері, не спроможні відігравати стабілізуючої ролі в сімейних стосунках, а тому стають вагомим фактором негативної ідентифікації з “слабким батьком”.
Типова констеляція батьківської пари хворих на параноїдну шизофренію є вірогідним фактором суїцидального ризику, що підтверджується спеціально адаптованим математично-статистичним методом при порівнянні основної і контрольної груп пробандів, які за базовими параметрами є ідентичними, крім суїциду, скоєного пробандами основної групи.
Виявлений фактор сімейного ризику повинен передбачати включення у комплексне лікування кризово-психотерапевтичних та підтримуючо-психотерапевтичних методів з метою превенції суїцидів у хворих на параноїдну шизофренію.
Публікації автора:
Ришковська Н.О., Фільц О.О. Попытки поиска пускового механизма суицидального действия в аспекте изучения семьи суицидента // Таврический журнал психиатрии. – 1999. – №3 (10). – С. 36 – 37.
Ришковська Н.О., Фільц О.О. Попытка типологии суицидов на основании ключевого провоцирующего фактора // Таврический журнал психиатрии. – 2000. – №1 (12). – С. 18 – 20.
Ришковська Н.О. Изучение больных шизофренией методом прямого очного генеалогического исследования (family study): преимущества метода // Таврический журнал психиатрии. – 2002. – №2 (19). – С. 27 – 29.
Ришковська Н.О. Генеалогічне обстеження сімей хворих на шизофренію, що скоїли суїцид // Український вісник психоневрологіії. – 2002. – Т. 10. – Вип. 1 (30). – С. 221. (додаток).
Ришковська Н.О. Типова констеляція батьківської пари, як фактор суїцидального ризику хворих на шизофренію // Таврический журнал психиатрии. – 2003. – Т. 7. – №1 (22). – С. 59 – 63.
Ришковська Н.О. Терапевтичні підходи в лікуванні хворих на шизофренію з суїцидальними тенденціями // Таврический журнал психиатрии. – Т. 7. – №2 (23). – 2003. – С.41 – 44.
Ришковська Н.О. Генеалогічне дослідження сімей хворих на шизофренію, що скоїли суїцид (За результатами дослідження) // Архів психіатрії. – Т. 9. – №3 (34). – С.47 – 53.
Ришковська Н.О., Фільц О.О., Кулик О.Л., Євченко Ю.О. Пограничні (borderline) розлади: історія питання, власна концепція і терапевтичні пропозиції // Медицина світу. – 2001. – С.1 – 13. (Матеріали конференції).
Ришковська Н.О. Генеалогічне обстеження сімей хворих на шизофренію, що скоїли суїцид // Актуальні проблеми суїцидології: Зб. наук. праць / К.: РВВ КІВС, 2002. – С. 97 – 98.
Ришковська Н.О. Сім”ї пацієнтів, що страждають на шизофренію. Суїцидальний ризик. Терапевтичні підходи // Медицина світу. – 2002. – С. 21 – 24. (Матеріали конференції).