Власюк Микола Віталійович. Генетичні особливості запилювачів та їх вплив на формування гетерозису у гібридів цукрових буряків : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут цукрових буряків УААН. — К., 2006. — 156, [24]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 134-155.
Анотація до роботи:
Власюк М.В. Генетичні особливості запилювачів та їх вплив на формування гетерозису у гібридів цукрових буряків. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. – Інститут цукрових буряків Української академії аграрних наук, Київ, 2006.
Проведено комплексне вивчення селекційно-генетичної цінності запилювачів верхняцької, льговської, іванівської та веселоподільської генплазм різного рівня гомо, -гетерозиготності. Визначена ступінь негативного впливу інбридингу на репродуктивну сферу і продуктивність запилювачів. Доведена ефективність доборів на основі даного генетичного матеріалу з пилкоутворювальної здатності, морфофізіологічних показників пилку та схожості. Визначено кореляційні співвідношення між ознаками та межі інбредної депресії господарсько-цінних показників.
В дисертації на основі застосування регресивного аналізу встановлено адекватність застосування адитивно-домінантної моделі для оцінки генетичної цінності запилювачів.
Вивчено компоненти генотипової варіації господарсько-цінних ознак ЧС гібридів, створених на тлі двох пилкостерильних ліні вітчизняного і іноземного походження, з метою вибору методів їх генетичного поліпшення.
Проведена диференціація 26 запилювачів дивергентно віддалених генплазм різної генетичної структури за ефектами загальної і специфічної комбінаційної здатності, виділено кращі із них. На їх основі отримано гібридні комбінації з генетично обумовленим ефектом гетерозису.
Два запилювачі передано до Національного центру генетичних ресурсів рослин України. Запилювачі ВП 16 і ВП 135 вивчено в екологічному сортовипробуванні системи „Бетаінтеркрос”. За їх участю створено два гібриди з гарантованою прибавкою по збору цукру, які у 2006 році буде передано до Державного сортовипробування.
В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових завдань, які полягають у виявленні особливостей мінливості і успадкування господарсько-цінних ознак у запилювачів різного ступеню гомо,- гетерозиготності та їх ЧС гібридів, удосконалення методів добору і оцінки в процесі їх створення. Доведено що гібриди з генетично-обумовленим гетерозисом можливо створювати за участю як лінійних запилювачів, так і запилювачів на основі індивідуально-родинного і рекурентного доборів за умови цілеспрямованого підбору комплементарних пар з невисоким ступенем інбредності.
Інбридинг виявляє негативний вплив на елементи продуктивної здатності запилювачів. Встановлена інбредна депресія за площею листової поверхні ліній верхняцької і льговської генплазм на рівні відповідно 40,4 і 49,8 %. Врожайність інбредних ліній пов’язана з цією ознакою високою позитивною кореляцією (r = + 0,95 ± 0,02), а цукристість - слабкою негативною (r = -0,23 ± 0,03). Інбредна депресія за врожайністю ліній четвертого покоління інбридингу по відношенню до контролю у верхняцьких метеріалів становила - 26,6, у льговських матеріалів – 25,9 %. За показником цукристості зв’язок інбредної депресії з поглибленням поколінь інбридингу не виявлений.
Інбридинг виявляє шкідливу дію на кількість і якість пилку, ступінь вираженості якої залежить від генотипу і рівня його гетерозиготності. Гомозиготний стан генів збільшує варіабельність пилку за розмірами, призводить до збільшення частки мілких пилкових зерен (до 67,9 - 85,6 %), кількість стерильного пилку зростає, а фертильного – знижується. У гетерозиготних матеріалів морфологічні показники пилку без добору суттєво не змінювалися.
На запилювачі звуженої генетичної основи (лінії) інбридинг виявляє депресуючий вплив на схожість насіння. Переважаючим типом успадкування у гібридів F1 є від'ємне домінування запилювача або ж депресія. Фертильність пилку і схожість насіння пов'язані позитивною тісною кореляційною залежністю (r = + 0.91 ± 0,04).
Показники продуктивної здатності та репродуктивної сфери в зв’язку з поглибленням інбридингу описуються лінійними рівняннями регресії, що робить придатним використання адитивно - домінантної моделі для визначення селекційно-генетичної цінності запилювачів. Допустимі рівні інбредної депресії господарсько-цінних ознак обмежуються у ліній верхняцької і льговської генплазми двома - трьома поколіннями самозапилення.
У генетичному контролі елементів продуктивності гібридів F1, сформованих за участю лінійних запилювачів, внесок адитивних і неадитивних ефектів генів є рівноцінним. Лінії СЦ 57 І1, СЦ 5 І2, СЦ 31 І3, СЦ 42 І4 з доведеним високим ефектом дії адитивних генів за елементами продуктивності можна використати для формування синтетиків. Лінії СЦ 31 І3, СЦ 57 І1, СЦ 63 І3 та СЦ 32 І4 з високими варіансами СКЗ можна включати у схрещування для одержання гібридних комбінацій з високим ефектом гетерозису.
В структурі генотипової мінливості елементів продуктивності у гібридів F1, створених за участю синтетиків і продуктів індивідуально-родинного добору переважаючими є адитивний вплив генів запилювачів. Збір цукру контролюється переважно неадитивними ефектами генів. Встановлена висока від’ємна кореляційна залежність між ЗКЗ врожайності і ЗКЗ цукристості (r = - 0,72 + 0,15).
Визначено кращі запилювачі, які мають цінні адитивні комплекси генів: синтетик І циклу Е, синтетик І циклу Z, ВП 0102/ІІ циклу Z - за врожайністю, синтетик ІІ циклу Z, ВП 0102, ВП 0102/І і ІІ циклу Е - за цукристістю, синтетик І циклу Е і Z, а також синтетик ІІ циклу Е – за збором цукру, а також запилювачі, які проявлять ефект наддомінування у специфічних комбінаціях схрещування: синтетики І циклу Е, ІІ циклу Z, ВП 0102 – за врожайністю; ВП 0102 / ІІ Z, синтетики І і ІІ циклу Е за цукристістю і синтетик ІІ циклу Z і E, ВП 0102 – за збором цукру.
За низьким вмістом іонів К+ і Na+ виділилося дванадцять гібридів, батьківська форма яких мала низьку ЗКЗ за цією ознакою. Кращою материнською формою для формування ЧС гібридів з покращеними технологічними якостями є пилкостерильний ЧС компонент німецького походження.
Схожість насіння ЧС гібридів контролюється генетично і більшою мірою (на 65 ...76 %) залежить від адитивних ефектів запилювачів, поліпшення яких можливе за умови доборів насінників за фенотипом. До ліній льговського походження необхідно підбирати для схрещування ЧС форми з високими ефектами неадитивної взаємодії. Високими ефектами ЗКЗ характеризувалися популяційні матеріали В 1002 і ЛР 14759 (gj = 7,45) і лінія СЦ 4 І2 (gj = 10,45), високими ефектами СКЗ – лінія СЦ 32 І4, СЦ 58 І1 та СЦ 42 І4, а також синтетики І-ІІ циклу Z.
Запилювачі веселоподільської селекції виявили кращу реакцію на схрещування з пилкостерильною формою ЧС ІВП 84 вітчизняного походження порівняно з лінією KWS MOS 05130 іноземної генплазми. В їх селекції основну увагу слід приділяти комбінаційній здатності, а не власній продуктивності. Гібриди ЧС 84 x ВП 135 і ЧС 84 x ВП 16 показали найвищу генетичнообумовлену продуктивність (відповідно 108,2 та 108,0 % до групового стандарту).
Гетерозисний ефект за врожайністю обумовлений сумарною позитивною дією адитивних і неадитивних ефектів генів, за цукристістю - переважаючим впливом однієї із них, а за збором цукру - є результатом взаємодії двох генетичних систем, що контролюють елементи продуктивності. Частота вдалих гібридних комбінацій була вищою, якщо компоненти формувалися на основі застосування інбридингу.
Запилювачі СЦ 5 І2 і синтетик І циклу Е передано для реєстрації до Національного центру генетичних ресурсів України як батьківські компоненти, які забезпечують конкурсний гетерозис у гібридних комбінаціях за збором цукру. За участю запилювачів ВП 16 і ВП 135 сформовано два гібриди з гарантованою прибавкою збору цукру 7,51 і 5,08 %, які успішно пройшли випробування в системі «Бетаінтеркрос».
Рекомендації для селекційної практики та виробництву.
При створенні батьківських компонентів ЧС гібридів цукрових буряків гібридів різного ступеню інбредності використовувати самофертильні вихідні матеріали. Для створення ЧС гібридів залучати лінії-запилювачі другого-третього покоління інбридингу, добір яких здійснювати за комплексом господарсько-цінних ознак: комбінаційною цінністю за збором цукру високою пилкоутворювальної здатністю, якістю пилку і схожістю насіння.
В процесі селекційної проробки запилювачів оцінку за комбінаційною здатністю за елементами продуктивності вести з використанням односторонніх циклічних схрещувань на тлі двох пилкостерильних тестерів різного походження.
Запилювачі ВП 16 і ВП 135, СЦ 57 І1, СЦ 5 І2 і синтетик І циклу Е використовувати в селекційному процесі для створення високопродуктивних ЧС гібридів з генетично обумовленим гетерозисом.
Публікації автора:
Власюк М.В.. Вплив інбридингу на морфобіологічні і господарські ознаки інбредних ліній цукрових буряків, Зб. наук. пр. – Вип. 5. – К.: ІЦБ, 2003. – С. 45 – 51.
Корнєєва М.О., Власюк М.В. Генетичний контроль схожості насіння ЧС гібридів цукрових буряків. – Фактори експериментальної еволюції організмів. – К.: Аграрна наука. – 2003. – С. 278 - 282.
Роїк М.В., Корнєєва М.О., Власюк І.В., Власюк М.В. Методичні рекомендації зі створення самофертильних ліній – запилювачів – компонентів ЧС гібридів цукрових буряків. - К.: Аграрна наука. - 2004. - 15 с.
Корнєєва М.О., Власюк М. В. Системи контрольованих схрещувань при оцінці комбінаційної здатності селекційних матеріалів цукрових буряків. // Фактори експериментальної еволюції організмів. – К.: Аграрна наука. - 2004. - С. 227 – 233.
Корнєєва М.О., Власюк М.В.. Оцінка ліній – запилювачів за елементами продуктивності. Цукрові буряки. - № 2 (44). – 2005. – С. 6-8.
Корнєєва М.О., Власюк М.В., Опанасенко Т.Г. Комбінаційна здатність за схожістю насіння запилювачів при створенні ЧС гібридів цукрових буряків. – Цукрові буряки. - № 4, 2005.- С. 13-15.
Роїк М.В., Корнєєва М.О., Власюк М.В.. Оцінка запилювачів цукрових буряків різної генетичної структури за комбінаційною здатністю. Зб. наук. пр. Вип. 8. - К.: Поліграф Консалтинг. – 2005. – С. 28 – 35.
Корнєєва М.О., Власюк М.В., Інбридинг і якість пилку запилювачів цукрових буряків різного ступеня гетерозиготності. – Там же. – С. 67- 80.
Корнєєва М.О., Власюк М.В., Власюк І.В. Створення ЧС гібридів цукрового буряку з пониженим вмістом іонів К+ і Na+. // Сортовивчення та охорона прав на сорти рослин. - № 2, 2005. К.: Алефа. – 2005. – С.35 – 48.