Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


Лащенко Кристина Георгіївна. Географія, природне середовище Вольностей Війська Запорозького, та природокористування запорозьких козаків (1734-1775): Дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2002. - 201 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 161-170.



Анотація до роботи:

Лащенко К.Г. “Географія, природне середовище Вольностей Війська Запорозького, та природокористування запорозьких козаків (1734-1775)”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.06 –Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. Київ, 2002.

Об’єктом дослідження є природне середовище запорожців у ХVIII ст. і зумовлені ним умови економічного буття і стосунків у суспільстві. Географічні межі регіону – Дике поле на Правобережжі, Сухий степ на Лівобережжі, що належали запорожцям і татарам. Зосереджено увагу на природокористуванні, екологічних змінах, на природоохоронній та природовідновній політиці Запорозького Коша.

Предметом дослідження є причинно-наслідкові зв’язки побутової та господарської поведінки запорожців, зумовлені географічно-природним середовищем з особливим наголосом на впливі географічних реалій на світосприйняття та спосіб мислення. На основі дослідження розроблені картосхеми мережі шляхів на Запорозьких Вольностях та картосхема локалізації запорозьких зимівників за межами офіційної території Російської імперії. Дослідження здійснене на підставі вивчення документів фонду Архіву Коша Нової Запорозької Січі, інших рукописних і друкованих джерел, зокрема топографічних описів, картографічних матеріалів, мемуарів.

Публікації автора:

  1. “Діловодні переклади реєстрів татарських претензій до запорожців як джерело до локалізації запорозьких зимівників XVIIIст.”- “Київська Старовина”, 2002. - №2. С.98-117.

  2. Проблема лісокористування на Запорожжі у світлі документів з Архіву Коша// Збірник: Південна Україна у 18-19 ст. – Вип.2.-Запоріжжя.,1996.- С.100-107.

  3. До історичної географії Запорожжя часів Нової Січі: шляхи броди і переправи як елементи розгалуженої системи сполучень// Збірник: Південна Україна у 18-19 ст. – Вип.3.-Запоріжжя, 1998. – С.96-106.

  4. Екологічна ментальність запорожців та природоохоронна політика Коша останньої Запорозької Січі.// Наукові Записки. Зб. праць молодих вчених і аспірантів Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського.-Т.3.-К.-1999. –С.143-153.

  5. До проблеми локалізації Чорного шляху у межах Запорозьких Вольностей// Зб.: Запорозьке козацтво. – Інститут Історії НАНУ.-К.-1997. –С.118-124.

  6. “Права і вольності Війська Запорозького”: розуміння поняття та історичні наслідки// Збірник: Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку.Київ-Черкаси.-1997. Кн.1.–С. 156-162.