Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Високомолекулярні сполуки


Перехрест Андрій Іванович. Гібридні поліуретан-акрилатні системи на основі іономерних олігоуретанакрилатів : дис... канд. хім. наук: 02.00.06 / НАН України; Інститут хімії високомолекулярних сполук. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Перехрест А.І. Гібридні поліуретан-акрилатні системи на основі іономерних олігоуретанакрилатів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.06 – хімія високомолекулярних сполук. - Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України, Київ, 2005 р.

Дисертація присвячена розробці методів синтезу нових іономерних олігоуретанакрилатних систем і отриманню гібридних полімерних систем на їх основі, дослідженню їх структури та властивостей. Синтезовано нові олігоуретанакрилатні системи, які містять іонні центри як в середині, так і на кінці ланцюга. Показано, що водні дисперсії на основі цих реакційноздатних олігомерів характеризуються більшою стійкістю в часі та значно меншим розміром частинок, ніж водні дисперсії на основі олігомерів, що містять іонні центри тільки в середині або на кінці ланцюгів, навіть при однаковому вмісті іонних груп. Виявлено, що природа протиіона карбоксилат-аніонів найбільш суттєво впливає на рівень мікрофазового розподілу жорстких та гнучких блоків. Розроблено методику синтезу нових вододиспергуємих іономерних олігоуретанацилсемікарбазид-акрилатів, що містять у молекулярному ланцюзі фрагменти дигідразиду ароматичної кислоти та іонні центри різного розташування. Шляхом фотополімеризації в конденсованому стані в аеробних умовах отримані гібридні полімерні системи на основі синтезованих олігомерів. При цьому виявлено, що в полімерах зберігається рівень мікрофазового розподілу, який сформовано в олігомері. Показано, що введення до складу ланцюгів олігомерів фрагментів дигідразидів ароматичних кислот дозволяє значно поліпшити властивості полімерів на їх основі. Нові гібридні полімерні системи можуть знайти широке застосування як матриці біологічно-активних систем з регульованим водопоглинанням.

1. Вперше синтезовані вододиспергуємі полімеризаційноздатні олігоуретанакрилатні системи з цілеспрямовано введеними в середину та на кінець ланцюга аніоноактивними групами. Порівняльний аналіз властивостей водних дисперсій нових олігомерів та олігомерів, які містять іонні центри тільки на кінці або в середині ланцюга, показав, що саме системи з різним розташуванням іонних центрів утворюють стійкі протягом тривалого часу водні дисперсії полімеризаційноздатних олігомерів.

2. Вперше синтезовані нові карбоксилвмісні полімеризаційноздатні олігоуретанацилсемікарбазид-акрилати, структура яких визначається вмістом полярних фрагментів у молекулярних ланцюгах. Розроблено методику синтезу нових вододиспергуємих іономерних олігоуретанацилсемікарбазид-акрилатів, що містять у молекулярному ланцюзі фрагменти дигідразиду ароматичної кислоти та іонні центри різного розташування.

3. Вперше отримано нові гібридні поліуретан-акрилатні системи шляхом фотополімеризації в аеробних умовах синтезованих іономерних олігоуретанакрилатів та олігоуретанацилсемікарбазид-акрилатів.

4. Структура і властивості іономерних олігоуретанакрилатів і гібридних полімерних систем на їх основі визначаються як кількістю і розташуванням іонних груп у молекулярних ланцюгах ОУА, так і природою протиіонів іонних груп. Виявлено, що найбільшим рівнем гетерогенності з періодичним чергуванням жорстких та гнучких блоків характеризуються системи, які містять іонні центри в середині та на кінці ланцюга (чи бічного відгалуження) з однаковою природою протиіона – катіоном лужного металу. Одночасна наявність у складі молекулярних ланцюгів олігомерів карбоксильних груп, ацилсемікарбазидних фрагментів а також N-оксидних груп, сприяє утворенню високоупорядкованої мікрофазової структури, переведення карбоксильних груп в іонну форму сприяє підсиленню сегрегаційних процесів розділення жорстких та гнучких блоків.

5. У синтезованих нових олігомерних системах, які містять іонні центри різного розташування, іон-молекулярні взаємодії відіграють одну з визначних ролей у формуванні мікрофазового розподілу, рівень якого зберігається при фотополімеризації в конденсованому стані. На особливості процесу структуроутворення при полімеризації ІОУА найбільш суттєво впливає природа протиіонів іонних центрів.

6. Введення в хімічну структуру іономерних олігомерів фрагментів дигідразиду ароматичної кислоти значно поліпшує фізико-механічні показники гібридних полімерних систем на їх основі за рахунок додаткового введення центрів сильних міжмолекулярних взаємодій. При цьому зберігається рухливість молекулярних ланцюгів, достатня для отримання гібридних полімерних систем полімеризацією олігомерів у конденсованому стані.

7. Показано, що для суттєвої зміни властивостей гібридних полімерних систем на основі іономерних олігоуретанакрилатів необхідне введення поліфункціональних акрилатів у кількості, яка відповідає вмісту подвійних зв’язків >1 ммоль на 1 г системи.

8. Гібридні поліуретан-акрилатні системи, які отримано хімічною або фізичною модифікацією іономерних олігомерів (похідним хіноксаліну і біс-четвертинними амонієвими солями відповідно), виявляють активність щодо патогенних бактерій і плісеневих грибів.

Публікації автора:

1. Савельев Ю.В., Перехрест А.И. Новые иономерные полиуретан-акрилаты // Доповіді НАН України. – 2004. - №11. – С. 162-167.

Особистий внесок автора полягає в одержанні нових полімерних систем, дослідженні їх властивостей, обговоренні отриманих результатів та їх оформленні в статтю.

2. Перехрест А.И., Савельев Ю.В. Полиуретан-акрилатные системы на основе вододиспергируемых иономерных олигомеров // Полімерний журнал. - 2004. - Т.26, - № 3. - С.207-214.

Автор проводив синтез іономерних олігомерів, отримував полімерні системи на їх основі, вивчав їх властивості, обробляв одержані дані та приймав участь у написанні статті.

3. Перехрест А.И., Савельев Ю.В. Структура и свойства иономерных полиуретан-акрилатов // Полімерний журнал. - 2004. – Т.26, - №4. - С.275-280.

Внесок автора полягає в підготовці об’єктів вивчення, участі в дослідженні структури та властивостей полімерів, обговоренні результатів та їх оформленні.

4. Перехрест А.И., Штомпель В.И., Савельев Ю.В. Синтез и исследование структуры функциональных олигоуретанацилсемикарбазид-акрилатов // Полімерний журнал. - 2005. - Т.27, - № 2. - С 94-101.

Особистий внесок автора полягає в синтезі олігомерів, у підготовці зразків олігомерів та полімерів, дослідженні їх структури та властивостей, обговоренні плану та результатів досліджень, оформленні статті.

5. Перехрест А.И., Савельев Ю.В. Иономерные олиго- и полиуретанакрилатные системы: особенности синтеза, структуры и свойств // Вопросы химии и хим. технологии. – 2005.-№5.-С.90-96.

Внесок автора полягає в синтезі олігомерів, полімерів та їх дослідженні, участі в узагальненні результатів та написанні статті.

6. Перехрест А.И., Савельев Ю.В, Чумикова Г.Н. Новые гибридные полиуретан-акрилатные системы // XXV Міжнародна науково-технічна конференція „Композиционные материалы в промышленности”. Матеріали. - Ялта. - 2005. - С.401-404.

7. Перехрест А.І. Шляхи створення гібридних поліуретан-акрилатних систем // X Українська конференція з високомолекулярних сполук. Тези доповідей. - Київ. – 2004 - С.53.

8. Перехрест А.И., Савельев Ю.В. Исследование активности гидроксильных групп 2,3-бис-(гидроксиметил)хиноксалин-N,Nґ-диоксида в реакциях уретанообразования // XX Українська конференція з органічної хімії, присвячена 75-річчю з дня народження академіка О.В. Богатського. Тези доповідей. – Одеса. - 2004 – С.296.

9. Перехрест А.И. Синтез и исследование гибридных полиуретан-акрилатных систем многоцелевого назначения // III Всеукраїнська Конференція молодих вчених та студентів з актуальних питань хімії. Тези доповідей. - Харків. -2005. - С.62.

10. Перехрест А.И., Савельев Ю.В. Синтез и исследование иономерных олигоуретанацилсемикарбазид-акрилатов // IX Международная конференция по химии и физико-химии олигомеров. Тезисы докладов.- Одесса.- 2005.-С.212