Кочуєв Геннадій Іванович. Гіполіпідемічна терапія та її сполучення з плазмаферезом в лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.
Анотація до роботи:
Кочуєв Г.І. Гіполіпідемічна терапія та її сполучення з плазмаферезом в лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2008.
У дисертаційній роботі представлені результати порівняльного вивчення впливу різних схем терапії на клінічний стан, ліпідний обмін і функціональний стан ендотелію у 120 хворих на стабільну і нестабільну стенокардію з IIa, IIb і IV типами ДЛП. Доведене патогенетичне значення порушень ліпідного обміну в розвитку ендотеліальної дисфункції. Встановлено, що для хворих на нестабільну і стабільну стенокардію III та IV ФК характерне збільшення вмісту в крові ЕТ-1 і зниження рівня 6-кето-ПГФ1б, ступінь виразності яких збільшується при ДЛП, особливо при IIа та IIв її типах, і дестабілізації перебігу стенокардії. Встановлена висока діагностична цінність співвідношення апо В/апо А-1 в оцінці перебігу стенокардії при нормоліпідемії – збільшення співвідношення більше 1,15 свідчить про дестабілізацію стенокардії. Доведена важлива роль апобілків плазми крові в розвитку дисфункції ендотелію у хворих на стабільну та нестабільну стенокардію як при атерогенних типах ДЛП, так і в умовах нормоліпідемії. Представлено рішення проблеми оптимізації терапевтичних підходів до корекції клінічного стану, порушень ліпідного обміну та вмісту вазоактивних ендотеліальних факторів у хворих на стабільну і нестабільну стенокардію з атерогенними ДЛП – доведена достовірно більш висока ефективність включення в комплексну терапію чотирьох процедур лікувального дискретного плазмаферезу в порівнянні з терапією без його використання.
1. У дисертаційній роботі доведене патогенетичне значення порушень ліпідного обміну в розвитку ендотеліальної дисфункції, продемонстровані діагностична цінність співвідношення основних аполіпопротеїнів в оцінці клінічного перебігу стенокардії при нормоліпідемії та важлива роль апобілків плазми крові в розвитку дисфункції ендотелію у хворих на стабільну та нестабільну стенокардію як при атерогенних типах дисліпопротеїдемії, так і в умовах нормоліпідемії. Представлене рішення проблеми оптимізації терапевтичних підходів до корекції порушень ліпідного обміну та вмісту вазоактивних ендотеліальних факторів у хворих на стабільну та нестабільну стенокардію з атерогенними дисліпопротеїдеміями – доведені переваги включення до їх комплексної терапії лікувального дискретного плазмаферезу над терапією без його використання.
2. Для хворих на нестабільну та стабільну стенокардію III та IV ФК при нормоліпідемії характерний розвиток порушень функціонального стану ендотелію зі збільшенням вмісту в крові ЕТ-1 і зниженням рівня активного метаболіту простацикліну 6-кето-ПГФ1б. Ці зміни достовірно наростають при дестабілізації перебігу стенокардії та дисліпопротеїдемії (p<0,05).
3. Хворі на нестабільну і стабільну стенокардію III і IV ФК із дисліпопротеїдеміями IIa і IIb типів характеризуються більш вираженими порушеннями функціонального стану ендотелію, чим хворі з IV типом дисліпопротеїдемії, про що свідчать достовірно більші концентрації в плазмі крові ЕТ-1 та статистично значущо менший вміст 6-кето-ПГФ1б у хворих з IIa і IIb типами ДЛП (p<0,05).
4. Ендотеліальна дисфункція у хворих на нестабільну та стабільну стенокардію III і IV ФК асоціюється з порушенням співвідношення основних апобілків плазми крові навіть при нормоліпідемії, про що свідчать кореляційні зв'язки ЕТ-1 і 6-кето-ПГФ1б з співвідношенням апо В/апо А-1 відповідно (r=+0,49; р=0,04) і (r=-0,51; р=0,04) у хворих на стабільну стенокардію та (r=+0,62; р=0,00) і (r=-0,46; р=0,03) – у хворих на нестабільну стенокардію. У хворих на стенокардію з нормоліпідемією рівень співвідношення апо В/апо А-1, що перевищує значення 1,15, є маркером дестабілізації її клінічного перебігу при чутливості критерію 87 % і його специфічності – 93 %.
5. Найбільше патогенетичне значення в розвитку ендотеліальної дисфункції у хворих на нестабільну та стабільну стенокардію III і IV ФК при IIa і IIb типах дисліпопротеїдемії має підвищення рівня ХС ЛПНЩ, а при IV типі дисліпопротеїдемії – підвищення рівня ЗТГ, про що свідчать статистично значущі кореляції у хворих на стабільну стенокардію рівнів ЕТ-1 і 6-кето-ПГФ1б з ХС ЛПНЩ при IIa (r=+0,50; p=0,03 і r=-0,47; p=0,04 відповідно) і IIb (r=+0,46; p=0,04 і r=-0,67; p=0,00 відповідно) типах ДЛП і кореляції ЕТ-1 з ЗТГ (r=+0,47; p=0,04) – при IV типі ДЛП, статистично значущі кореляції у пацієнтів з нестабільною стенокардією 6-кето-ПГФ1б з ХС ЛПНЩ при IIa типі (r=-0,51; p=0,02) і ЕТ-1 і 6-кето-ПГФ1б з ХС ЛПНЩ при IIb (r=+0,77; p=0,00 і r=-0,81; p=0,00 відповідно) типі ДЛП, а також кореляції ЕТ-1 і 6-кето-ПГФ1б з ЗТГ (r=+0,54; p=0,01 і r=-0,56; p=0,01) при IV типі ДЛП.
6. Комплексне лікування хворих на стабільну та нестабільну стенокардію з атерогенними дисліпопротеїдеміями з використанням симвастатину в добовій дозі 40 мг протягом 4 тижнів приводить до статистично значущого зниження добової кількості нападів стенокардії, рівнів ЗХС, ЗТГ, ХС ЛПНЩ, КА, співвідношення апо В/апо А-1, вмісту в крові ЕТ-1 і достовірному підвищенню рівня 6-кето-ПГФ1б та супроводжується досягненням цільового рівня ХС ЛПНЩ у 3 % хворих на нестабільну стенокардію.
7. Включення в комплексну терапію хворих на стабільну і нестабільну стенокардію з атерогенними дисліпопротеїдеміями чотирьох процедур лікувального дискретного плазмаферезу, що проводиться з четвертої доби лікування 1 раз на три доби, супроводжується статистично значущими зниженнями добової кількості нападів стенокардії, рівнів ЗХС, ЗТГ, ХС ЛПНЩ, КА, співвідношення апо В/апо А-1, вмісту в крові ЕТ-1 і підвищенням рівня 6-кето-ПГФ1б вже через 2 тижні терапії, а до кінця четвертого тижня лікування приводить до досягнення цільового рівня ХС ЛПНЩ у 30 % хворих на стабільну і 30 % хворих на нестабільну стенокардію, що свідчить про достовірні переваги схеми терапії з включенням методу лікувального дискретного плазмаферезу в порівнянні з лікуванням без його використання.
Публікації автора:
Кочуев Г.И., Краснокутский С.В., Амиразян С.А. Особенности эндотелиальной дисфункции у больных с сочетанием хронической ишемической болезни сердца и сахарного диабета 2 типа в условиях нарушенного липидного спектра крови // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. – № 4. – С. 40–43. (Здобувач проводив клінічне та лабораторне обстеження хворих, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
Кочуев Г.И., Краснокутский С.В., Власенко М.А. Влияние плазмафереза на состояние липидного обмена и спектра аполипопротеинов у больных нестабильной стенокардией // Медицина сегодня и завтра. – 2004. – №1. – С. 158–161. (Здобувач самостійно проводив пошук та аналіз літературних даних, проводив операції дискретного плазмаферезу, зробив висновки, підготував статтю до друку).
Кочуев Г.И. Влияние симвастатина на липидный обмен и уровни аполипопротеинов у больных хронической ишемической болезнью сердца // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. – № 2. – С. 18–20.
Кочуев Г.И. Взаимосвязь функционального состояния эндотелия с липидным спектром крови и уровнем аполипопротеинов у больных хронической ишемической болезнью сердца при атерогенных дислипопротеидемиях // Вісник Сумського державного університету. Серія медицина. – 2004. – №7(66) – С. 125–129.
Кочуев Г.И. Липидный обмен и функциональное состояние эндотелия у больных стабильной стенокардией с дислипопротеидемиями в динамике комбинированной терапии симвастатином и плазмаферезом // Медицина сегодня и завтра. – 2007. – №2. – С. 68–72.
Пат. 34900, Україна, МПК G 01 N 33/48. Спосіб диференційної діагностики стенокардії: Пат. 34900 Україна, МПК G 01 N 33/48 Г.І. Кочуєв, Є.Б. Радзішевська (Україна); ХМАПО. – № 200804158; Заявл. 02.04.2008; Опубл. 26.08.08, Бюл. №8.
Кочуев Г.И., Грищенко И.Ю., Кочуева М.Н., Браславская А.П., Власенко М.А., Зарицкая Г.А. Состояние липидного обмена у больных ишемической болезнью сердца в динамике лечения дискретным плазмаферезом // VI Конгрес кардіологів України: Матеріали VI Конгресу кардіологів України. Тези наукових доповідей. – Київ, 2000. – С. 89. (Здобувач проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, операції лікувального дискретного плазмаферезу, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів).
8. Кочуев Г.И., Власенко М.А. Липидный спектр крови и уровень эндотелина-1 у больных с сочетанием гипертонической болезни и ИБС в динамике лечения дискретным плазмаферезом // Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень: Матеріали наукових праць Української науково-практичної конференції з міжнародною участю. – Харків, 2002. – С. 127–128 (Здобувач самостійно проводив клінічне, інструментальне обстеження хворих, операції лікувального дискретного плазмаферезу, аналізував результати, проводив статистичну обробку отриманих результатів).
9. Кочуев Г.И., Власенко М.А., Краснокутский С.В. Влияние терапии симвастатином на липидный спектр крови и уровни аполипопротеинов при дислипопротеидемиях у больных хронической ишемической болезнью сердца // Ліки – людині: сучасні аспекти фармакотерапії: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, 2004. – С. 66–68. (Здобувач проводив клінічне та лабораторне обстеження хворих, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
10. Кочуев Г.И., Власенко М.А., Краснокутский С.В. Липидный спектр крови и уровни вазоактивных эндотелиальных факторов у больных нестабильной стенокардией в динамике агрессивной гиполипидемической терапии // Терапевтичні читання пам`яті академіка Л.Т. Малої: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків, 2004. – С. 125. (Здобувач проводив клінічне та інструментальне обстеження хворих, операції лікувального дискретного плазмаферезу, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
11. Кочуев Г.И., Краснокутский С.В. Ранние липидные и плейотропные эффекты агрессивной гиполипидемической терапии у больных нестабильной стено-кардией // VII Національний Конгрес кардіологів України: Матеріали VII Національного Конгресу кардіологів України. Тези наукових доповідей. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 169 (Здобувач проводив клінічне та лабораторне обстеження хворих, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
12. Корж А.Н., Кочуев Г.И., Литовченко И.С., Дяченко И.В., Краснокутский С.В. Функциональное состояние эндотелия и уровень цитокинов у больных хронической сердечной недостаточностью, обусловленной ИБС // II з`їзд лікарів загальної (сімейної) практики України: Матеріали II з`їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 196–197 (Здобувач проводив клінічне і лабораторне обстеження хворих, науковий аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
13. Кочуев Г.И., Корж А.Н., Дяченко И.В., Краснокутский С.В. Взаимосвязь показателей липидного обмена, функціонального состояния эндотелия и уровня цитокинов у больных прогрессирующей стенокардией// II з`їзд лікарів загальної (сімейної) практики України: Матеріали II з`їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 198 (Здобувач проводив клінічне та лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, зробив висновки).
14. Кочуев Г.И., Корж А.Н., Кочуева М.Н. Диагностическое значение соотношения Апо В/ Апо А-I у больных ИБС с нормолипидемией // Щорічні терапевтичні читання: теоретичні та клінічні аспекти діагностики і лікування внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, 2008. – С. 102. (Здобувач проводив клінічне та лабораторне обстеження хворих, науковий аналіз отриманих результатів, зробив висновки).