Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Швиданенко Олег Анатолійович. Глобальна парадигма конкурентоспроможності: імперативи становлення та розвитку : Дис... д-ра наук: 08.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Швиданенко О.А. Глобальна парадигма конкурентоспроможності: імперативи становлення та розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – «Світове господарство і міжнародні економічні відносини». – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2007.

Досліджено концептуальні засади, що притаманні сучасному етапу становлення глобальної економіки та моделі розвитку світового господарства. Проаналізовано рушійні сили та характер сучасних трансформаційних процесів. Введено в науковий обіг термін “сумісний інтеграційний розвиток”. Обґрунтовано методологію формування універсальної моделі конкурентоспроможності. Сформульовано авторську методику оцінювання потенціалу глобальної конкурентоспроможності відповідно до її видів: виробничої та споживчої. Здійснено аналіз внутрішньої природи та сучасної конфігурації глобального ринку, обґрунтовано глобальні стратегії ТНК і досліджено основні аспекти міжкраїнного аналізу конкурентоспроможного розвитку. Досліджено концептуальні орієнтири розвитку конкуренції в глобально інтегрованому просторі та обґрунтовано імперативи конкурентоспроможності. Визначено напрями вдосконалення сучасної парадигмальної конструкції глобальної конкурентоспроможності, проаналізовано процеси системної взаємодії національних господарств в умовах глобальної конкуренції. Проведено факторний аналіз конкурентного статусу України у глобальній економічній системі; визначено регіональні та загальнонаціональні аспекти факторного моделювання конкурентоспроможності. Обґрунтовано об’єктивну необхідність мобілізації ресурсних та інноваційних факторів висококонкурентного розвитку національної економіки.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано ряд нових аспектів розв’язання наукової проблеми – становлення та розвитку глобальної парадигми конкурентоспроможності, визначено фактори і моделі її формування в

динамічній світогосподарській системі з урахуванням рушійних сил, закономірностей, особливостей і характеру сучасних трансформаційних процесів та концептуальних орієнтирів розвитку конкуренції і взаємодії національних господарств у макроінтегрованому просторі.

  1. Якісні зміни, притаманні світовій економіці на сучасному етапі її функціонування за своєю суттю, масштабами та глибиною трансформують у глобальному форматі ресурсно-технологічний базис розвитку національних економічних систем і створюють передумови для пошуку їх нових контурів та ефективних моделей у контексті новітньої парадигми глобалізації, яка характеризує сучасну структуру суб’єктної взаємодії та ієрархічності зв’язків у процесі формування цілісного світогосподарського простору. З розвитком міжнародних економічних зв’язків і поглибленням інтеграції інтернаціональних процесів закладаються підвалини нового різновиду цілісності економічної системи глобального типу. Вона базується на новій організаційній основі розвитку світової економіки як полісистеми, найважливішою ознакою якої є констатуюча роль зв’язків, а не елементів, що сприяє світогосподарській консолідації. Нова цілісність світової економіки визначається не стільки єдністю фізичного простору життєдіяльності, скільки системною взаємодією її учасників на основі узгодження економічних інтересів, що набули глобалізованого характеру, можливістю синхронного глобального економічного і соціального моніторингу подій у режимі реального часу, спроможністю наднаціональних інституцій до оперативної різнорівневої проекції управлінських рішень.

  1. Світова економіка вступила у своєму розвитку в новий біфуркаційний період, передумови якого сформовано в процесі еволюційного етапу розвитку численними економічними і позаекономічними флуктуаціями. Лише флуктуації, що досягли певної сили, будуть помітно впливати на світову економіку, хоча неможливо точно передбачити, в який стан світова економічна система перейде після проходження точки біфуркації. Можна стверджувати, що стійкість і нестійкість економічної системи однаковою мірою необхідні у процесі розвитку світової економіки. Становлення сучасної моделі розвитку в процесі інтеграції окремих елементів світової економіки у цілісну систему в умовах зміни соціальної ринкової домінанти, розмивання суб’єктно-об’єктного розмежування і жорсткої центро-периферійної диференціації світового господарства, формування глобального середовища економічних відносин визначено як сумісний інтеграційний розвиток (СІР). Основними рушійними силами СІР як об’єктивного процесу втягування національних суб’єктів у глобальну економічну систему на основі дії законів глобального ринку з нівелюванням міжкорпоративних, міждержавних суперечностей глобально інституціоналізованими засобами є інтеграція, інтернаціоналізація, підприємництво і конкуренція.

  2. Тенденції розвитку сучасної глобалізованої економіки та особливості функціонування суб’єктів господарювання на світовому ринку в умовах глобальної конкуренції можна охарактеризувати взаємодією глобального попиту і глобальної пропозиції. Сутністю нового феномену – глобальної конкуренції є саме відтворення та експансія в чистому вигляді, що впливають на розвиток людства через відповідну модель, орієнтовану на масштабність вивільнених ліквідних ресурсів, якій в цілому притаманний надекономічний характер. Нові глобальні ознаки конкуренції дають підстави вважати її

історичним явищем нинішнього етапу розвитку світової економіки, яке відображає процес боротьби у різних формах протидії суб’єктів глобальної економічної системи за володіння обмеженими економічними ресурсами та якнайвигідніші умови виробництва і збуту продукції (послуг) за умови сталого і безпечного розвитку на корпоративному, державному, регіональному та міжцивілізаційному рівнях.

  1. Еволюція наукової думки щодо дослідження проблематики конкурентоспроможності відбувається в напрямку пошуку її першопричини від зовнішнього, поверхневого співвідношення «ціна-якість» - до вибудовування складних ієрархічних причинно-наслідкових залежностей факторів і розрізнення їх впливу. В основі еволюції концепцій конкурентоспроможності як складної і комплексної категорії лежить трансформація форм конкурентної боротьби, яка характеризується зміною конкурентних стратегій фірм, форм і методів “конкурентної напруги” та ускладненням конкурентного поля, розширенням спектра суб’єктів конкурентної боротьби. Трактування явища конкурентоспроможності, що базується на понятті функціонування сучасного економічного феномену – глобальної конкуренції, зумовило виділення споживчої та виробничої конкурентоспроможностей, діалектичне поєднання яких дозволяє по-новому визначити суть глобальної конкурентоспроможності. Сучасна концепція конкурентоспроможності світової економіки (концепція глобальної конкурентоспроможності) базується на принципі її всезагальності та стратегії розвитку різнорівневих суб’єктів і засобів її досягнення з урахуванням того, що конкурентоспроможність є наскрізною спорідненою економічною категорією та інтегрованим результатом всіх її складових: конкурентоспроможності товару, людини, підприємства (території), галузі, країни (регіону), ТНК, надгалузевих структур, світової економіки (людства), а її рівень залежить від синергічних ефектів взаємодії цих різнорівневих структур і параметрів використання потенціалів конкурентоспроможності.

  2. В основу побудови універсальної моделі конкурентоспроможності покладено принципи виокремлення матеріально-речової і соціальної складових. Ефективна взаємодія структурних складових пропонованої моделі характеризується синергічним полем конкурентоспроможності як системи: умов висококонкурентного розвитку; ключових факторів, що впливають на результати взаємодії різнорівневих соціально-економічних суб’єктів у глобальному середовищі; акселераторів прогресу в контексті загальноцивілізаційного розвитку. Універсальна модель зумовлює можливість визначення рівнів формування глобальної конкурентоспроможності, наслідків взаємовпливу і взаємодії стрижневих факторів та об’єктів конкурентоспроможності в межах певного синергічного поля, дає змогу ефективно управляти розвитком конкурентоспроможності різнорівневих структур на засадах вибору доцільних стратегій.

  3. Процеси трансформації, що відбуваються сьогодні у світовій економіці, дають підстави констатувати процес формування глобального ринку, для якого характерні такі тенденції: динамічне зростання місткості ринку, ускладнення його структури, збільшення кількості учасників та посилення вимог до їх конкурентоспроможності; залучення господарюючих суб’єктів до формування глобального попиту та глобальної пропозиції; зростання чутливості національних економік до змін глобального середовища; проектування, розширення масштабів виробництва глобалізованих продуктів і послуг; набуття процесами злиття та поглинання наднаціонального характеру;

формування глобальної системи управління у процесі інституціалізації, лібералізації та дерегулювання фінансових ринків; перехід до економіки знань; збільшення частки об’єктів інтелектуальної власності на світовому ринку; уніфікація та стандартизація ринку праці на глобальному рівні, посилення взаємозалежності національних ринків праці в процесі формування глобального ринку праці.

  1. Специфіка формування та функціонування ТНК, посилення їх впливу на життєдіяльність і результативність національних економік надає їм статусу визначального фактора в міжнародній системі економічних зв’язків та функції міжнародного регулятора виробництва і розподілу продукції. Інтегрована класифікація стратегій ТНК: за способом утворення, метою заснування філій, динамікою і спрямованістю розвитку, взаємодією з державою та входженням у транснаціональні процеси дозволила сформувати нові концептуальні положення, притаманні сучасному етапу формування і функціонування конкурентних стратегій ТНК (концепції: глобального управління, дієвої взаємодії, соціальної відповідальності, оцінювання часового параметра, гнучкої адаптації) та обґрунтувати тенденції їх розвитку. Міжкраїнний аналіз конкурентоспроможного розвитку дозволяє констатувати переорієнтацію основних показників макроконкурентоспроможності, від традиційних (географічне положення, природні ресурси та ін.) у бік таких чинників як висока продуктивність, якість життя населення, володіння новітніми технологіями, а також якості економічного середовища, щодо сприяння технологічному лідерству і формуванню успішної глобальної конкурентної стратегії.

  2. Забезпечення прогресивного сценарію розвитку соціально-економічної системи можливо за умов реалізації імперативів, які трансформувалися під випливом глобалізаційних тенденцій з резервів підвищення ефективності виробництва в об’єктивні категоричні вимоги, без обґрунтування та впровадження яких національні економіки невзмозі забезпечити собі високі конкуренті позиції у світогосподарському просторі. Гіпотетичними імперативами прогресивного розвитку визначено: інформатизацію, інноваційність, економічну демократизацію, безпеку розвитку, якість людських ресурсів, глобальне мислення, високий рівень розвитку підприємництва, соціальну відповідальність. Гіпотетичні імперативи реалізуються через категоричні: інтелектуалізацію, глобальну інституалізацію, екологізацію виробництва; персональну компетенцію, забезпечення глобальних стандартів і відкритості країни для торгівлі та інвестування, підприємницьку компетенцію, бізнес-культуру, забезпечення якості умов і стандартів життя населення.

  3. Визначальною складовою парадигми розвитку світової економіки є парадигма глобальної конкурентоспроможності, що формується на підставі виокремлення лідируючих на даний момент часу моделей, чинників, систем забезпечення і розвитку конкурентоспроможності; трансформації парадигм за принципами наслідування, генерації нових і розпаду старих; відображення суттєвих рис основних парадигм конкурентоспроможності даного періоду; координації економічного розвитку в руслі пріоритетних напрямів. Методологічними засадами становлення нової парадигми є: наявність різних наукових теорій розвитку конкурентоспроможності суб’єктів господарювання; поглиблення наукових криз, які породжуються конфліктами різних способів виміру і вирішення завдань конкурентоспроможності, що призводить до суттєвих аномалій,

протидіючих існуючій парадигмі; накопичення якісно нових наукових знань, які виражають суттєві риси дійсності, з виокремленням систем забезпечення і розвитку конкурентоспроможності в процесі взаємодії суб’єктів світової економіки. Притаманність глобальній конкуренції парадигмальної конструкції зумовлює специфічні умови вдосконалення останньої, пов’язані із: нарощенням критичної маси принципових змін в умовах формування нової інноваційно-інформаційної економіки з участю у глобальному відтворювальному процесі і розподілі світового доходу суб’єктів з високим міжнародним рівнем конкурентоспроможності; набуттям процесом трансформації знань у технологічні, фінансові та управлінські інновації статусу вирішального фактора змін конкурентних позицій; формуванням нових тенденцій співвідношення національних та інтернаціональних факторів; випереджаючим (порівняно з факторами виробництва) рухом капіталу; поглибленням нестійкості світової економіки та глобальної асиметричної взаємозалежності її компонентів.

  1. Поглиблення розшарування національних господарств за рівнем міжнародної конкурентоспроможності, зростання взаємозалежності і відкритості економік країн, стирання економічних кордонів між внутрішніми і зовнішніми ринками, посилення конкурентної боротьби і нарощення рівня глобальної конкуренції, зростання вагомості і лідирування транснаціональних корпорацій, збільшення кількості країнучасників відтворювальних світових процесів, постійне розширення кола суб’єктів формування глобального попиту і глобальної пропозиції сформували комплекс чинників, які безпосередньо впливають на забезпечення конкурентоспроможності економіки України. Оцінка конкурентних позицій України за традиційними групами критеріїв (технологічними, інституціональними та макроекономічними) відображає її рейтингову позицію, і лише частково розкриваючи національні потенційні можливості. Порівняльний аналіз за визначальними чинниками конкурентного статусу країн з урахуванням рівнів економічної безпеки, людського розвитку, науково-технічного та інноваційного потенціалів, екологічної безпеки, інвестиційної привабливості і глобалізації дає підстави констатувати низький конкурентний статус України.

11. Сучасне позиціонування України у світогосподарському просторі характеризується низькою технологічною готовністю до випуску конкурентоспроможної за світовими стандартами продукції (послуг), незадовільною якістю інституціональної складової та несприятливим макроекономічним середовищем, сировинною спрямованістю економіки, низьким рівнем доданої вартості експорту та нераціональною структурою імпорту, незначним обсягом іноземних інвестицій. Використання авторської методики оцінювання конкурентоспроможності регіонів України на основі кластерного аналізу дало можливість виявити великі диспропорції у їх розвитку. Визначено найвпливовіші фактори підвищення конкурентоспроможності регіонів України, до яких слід віднести: обсяг інвестицій в основний капітал та обсяг експорту. Зазначено що вплив обсягів іноземного капіталу, науково-технічних робіт та імпорт на одну особу населення є незначним. На підставі діагностики виявлених резервів і диспропорцій в економічному розвитку держави обґрунтовано систему поетапного забезпечення зростання конкурентоспроможності економіки України з виокремленням чотирьох етапів: адаптивно-створюючого (20072010 роки), інноваційно-нарощувального (20112014 роки), диференційовано-наступального (20152018 роки), глобально-інтегрованого (20192021 роки).

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники:

  1. Швиданенко О.А. Глобальна конкурентоспроможність: теоретичні та прикладні аспекти: Монографія. – К.: КНЕУ, 2007 – 312 с. (18,13 др.арк.).

  2. Економіка України: інвестиційно-інноваційні проблеми розвитку/ Колективна монографія. За ред. В.Ф.Бесєдіна, А.С. Музиченка. – К.: НДЕІ. – 2006. – 592 с. – 34.5 др.арк. (особисто автору належить – 0,4 др.арк.: розвиток конкуренції у макроінтегрованому просторі).

  3. Європейська інтеграція та Україна: Навча.-метод. посібник / За ред. В.Є.Новицького, Т.М.Пахомової та В.І.Чужикова. – К.: Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерство закордонних справ ФРН, Тов-во К. Дуйсберга (ФРН), 2002 – 480 с. (особисто автору належить – 1,2 др.арк.: спільні положення щодо конкуренції та конкурентна політика ЄС).

У наукових фахових виданнях:

  1. Швиданенко О.А. Стратегія економічної глобалізації //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб., Вип. 4 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 29-36. (0,9 др.арк.)

  2. Швиданенко О.А. Конкурентоспроможність: фактор розвитку національної економіки //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб., Вип. 6 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 155-163. (0,9 др.арк.).

  3. Швиданенко О.А. Сучасні тенденції інтернаціоналізації та глобалізації розвитку світової економіки //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб., Вип. 7 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 257-264. (0,8 др.арк.).

  4. Швиданенко О.А. Теоретичні засади макроконкурентоспроможності //Вчені записки: Наук. зб., Вип. 3 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 278-283. (0,6 др.арк.).

  5. Швиданенко О.А. Передумови інтернаціоналізації вітчизняного промислового комплексу //Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Київського національного економічного університету, Вип. 9 – К.: КНЕУ, 2001. – С. 147-155. (0,5 др.арк.).

  6. Швиданенко О.А. Міжнародний поділ праці у світових інтеграційних процесах // Вчені записки: Наук. зб., Вип. 4 – К.: КНЕУ, 2002. – С. 239-245. (0,8 др.арк.).

  7. Швиданенко О.А. Підприємництво як основа інтеграційних процесів //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 2(9) – К.: КНЕУ, 2002. – С. 215-223. ( 0,8 др.арк.).

  8. Швиданенко О.А. Глобалізація – фактор розвитку чи поляризації світу? //Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. Сумського державного університету, № 1-2. – Суми: СумДУ, 2002. – С. 230-239. (0,8 др.арк.).

  9. Швиданенко О.А. Глобальна економіка: розвиток чи криза? //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 6(13). – К.: КНЕУ, 2002. – С. 3-9. ( 0,5др.арк.).

  10. Швиданенко О.А. Роль міжнародних фінансово-економічних організацій у

забезпеченні конкурентних переваг ТНК// Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. Вип. № 1. – К., 2005. – С. 153-162. (0,5 др.арк.).

  1. Швиданенко О.А. Глобальна конкуренція – новий історичний феномен// Формування ринкової економіки: Наук. зб., Вип. 13. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 97-104. (0,4 др.арк.).

  2. Швиданенко О.А. Рушійні сили сучасних трансформаційних процесів. Формування ринкової економіки: Наук. зб. Вип. 14. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 37-46. (0,6 др.арк.).

  3. Швиданенко О.А. Концептуальні засади становлення парадигми глобальної економіки. // Вчені записки: Наук. зб., Вип. 6. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 142-147. (0,6 др.арк.).

  4. Швиданенко О.А. Концептуальні орієнтири розвитку конкуренції у макроінтегрованому просторі// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр., Вип. 6 (61). – К.: НДЕІ, 2006. – С. 23-31. (1 др.арк.).

  5. Швиданенко О.А. Моделювання процесу формування конкурентоспроможності у глобальному вимірі// Вчені записки: Наук. зб., Вип. 8. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 150-159. (0,6 др.арк.).

  6. Швиданенко О.А. Сучасні концепції глобального розвитку// Формування ринкової економіки: Наук. зб., Вип. 15. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 150-156. (0,45 др.арк.).

  7. Швиданенко О.А. Новітня парадигма глобалізації: світоцілісність чи альтернативи розвитку?//Міжнародна економічна політика. – Вип. 3 (Том 3). – К.: КНЕУ. – 2006. – С. 5-29. (1,25 др.арк.).

  8. Швиданенко О.А. Сучасні корпоративні стратегії ТНК// Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр., – Вип. 15. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 177-192. (0,95 др.арк.)

  9. Швиданенко О.А. Передумови забезпечення конкурентоспроможності країни в контексті прогресивних глобалізаційних тенденцій// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр., Вип. 3 (70). – К.: НДЕІ, 2007. – С. 43-51. (0,75 др.арк.).

  10. Швиданенко О.А. Внутрішня природа та сучасна конфігурація глобального ринку// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр., Вип. 2 (69). – К.: НДЕІ, 2007. – С. 143-150. (0,7 др.арк.).

  11. Швиданенко О.А. Чинники конкурентного статусу країни// Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Зб. наук. пр. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. –Харків: НТУ «ХПІ». – 2006. – № 41(2) – С. 180 – 191. (0,8 др.арк.).

  12. Швиданенко О.А. Концептуальні орієнтири розвитку національного корпоративного сектору в умовах глобальної конкуренції// Формування ринкової економіки: Зб. наук. пр. – Вип. 17. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 233-243. (0,6 др.арк.).

В інших виданнях:

  1. Гончарова Н.П., Швиданенко О.А. Інноваційний менеджмент як інструмент побудови інноваційної економіки //Маркетинг в Україні, №4( 6), 2000, спецвипуск: ІІ Міжнародна конференція “Стратегічний маркетинг та інноваційний менеджмент: теорія та практики, проблеми підготовки фахівців”. – К.: Українська Асоціація Маркетингу, 2000. – С. 15-17. (0,2 др.арк., особисто автору належить – 0,1 др.арк.: обґрунтування напрямів стимулювання інноваційної діяльності).

  2. Алимов О.М., Гончарова Н.П., Лобанов В.В., Норіцина Н.І., Курдінович О.В., Швиданенко О.А. Структура промислового виробництва в системі ринкової економіки // Препринт / НАН України, Інститут економіки. – К. – 1999. – 56 с. (3,5 др.арк., особисто автору належить – 0,4 др.арк.: обґрунтування перспективних напрямків структурного реформування промислового виробництва).

  3. Гончарова Н.П., Швиданенко О.А., Олексик О.І. Макроекономічні аспекти регулювання соціально-трудових відносин // Вісник Технологічного університету Поділля. – №2. – Ч. 1 “Економічні науки”. Хмельницький: Технологічний університет Поділля, 2001. – С. 141-143. (0,35 др.арк., особисто автору належить 0,1 др.арк.: аналіз світового досвіду розбудови національних економік).

  4. Швиданенко О.А. Процеси інтернаціоналізації промислового комплексу// Матеріали міжнародної конференції “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?” Т. І. – Донецьк: Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, 2001. – С. 118-122. (0,2 др.арк.).

  5. Швиданенко О.А. Особливості менеджменту ризиків інвестиційної сфери// Ризикологія в економіці та підприємництві: Зб. наук. пр. за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С. 430-432. (0,1 др.арк.).

  6. Лук’яненко Д.Г., Поручник А.М., Швиданенко О.А. Методичні вказівки з вивчення дисципліни «Управління міжнародною конкурентоспроможністю підприємства (організації) // Магістерські програми. Міжнародна економіка: Програма «Управління міжнародним бізнесом». 2001/2002 навч. рік. Ч.II. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 213-233 (1,2 др.арк., особисто автору належить 0,4 др.арк.: розроблення тематики формування конкурентоспроможності економіки України).

  7. Швиданенко О.А. Методичні вказівки з вивчення дисципліни «Управління міжнародною конкурентоспроможністю підприємства (організації) // Магістерські програми. Міжнародна економіка: Програми «Управління міжнародним бізнесом». 2004/2005 навч. рік./ Кер. роботи А.Ф. Павленко, Відп. викон С.В. Степаненко – К.: КНЕУ, 2004. – С.105-132 (1,2 др.арк.).

  8. Швиданенко О.А. Глобалізація як фактор поглиблення поляризації економічних суб’єктів // Управління організацією: регіональні аспекти: Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції. – К.: Політехніка, 2002. – С. 345-346. (0,1 др.арк.).

  9. Швиданенко О.А. Інноваційна складова конкурентоспроможності національної економіки // Зб. матеріалів Четвертої Міжнародної наукової конференції “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Ч. 5. – Донецьк: ДонНУ, 2003 – С.176-177. (0,1 др.арк.).

  10. Швиданенко О.А. Экономические аспекты глобализации// Достижения современной экономической науки: Сб. научн. тр. – Вып. 1. – Белгород: Руснаучкнига, 2004. – С. 71-76. (0,3 др.арк.).

  11. Швиданенко О.А. Конкурентоспроможність регіону: сутність та інвестиційні аспекти//Зб. матеріалів IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Т. ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 150-152. (0,2 др.арк.).

  1. Швиданенко О.А. Сучасні концепції міжнародної конкурентоспроможності //Зб. матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова 2003”. – Том 18. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 37-39. (0,2 др.арк.)

  2. Швиданенко О.А. Сучасні критерії конкурентоспроможності: ефективність та інноваційність// Актуальні проблеми економіки: Наук. зб., № 8. – К.: АТЗТ Атопол, 2003. – С. 145-154. (0,6 др.арк.).

  3. Швиданенко О.А., Курдінович О.В. Основні засади формування інноваційно-орієнтованої конкурентоспроможної економіки. //Зб. наук. статей «Управління розвитком» за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи інноваційного розвитку підприємств», Харківський національний економічний університет. – №2. – 2004. – С.62-63 (0,2 др.арк., особисто автору належить 0,1 др.арк.: розроблення заходів щодо розвитку інноваційно-орієнтованої економіки).

  4. Швиданенко О.А. Регіональна кооперація і конкурентоспроможність регіону у глобальному просторі// Збірник наукових праць Ради молодих вчених ТАНГ. – Вип. № 2. – Т.: ТАНГ, 2004. – С. 74-78. (0,25 др.арк.).

  5. Швиданенко О.А. Теорія і практика формування конкурентоспроможності національних економік// Наука молода: Зб. наук. праць Ради молодих вчених ТАНГ. – Вип. № 4. – Т.: ТАНГ, 2005. – С. 57-62. (0,6 др.арк.).

  6. Швиданенко О.А. Интеграционные приоритеты развития экономики Украины // Материалы IV Международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Страны СНГ в условиях глобализации».– М.: ЭКОН-ИНФОРМ, 2005. – С. 354-357. (0,19 др.арк.).

  7. Швиданенко О.А. Імперативи глобалізації// Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Наука: освіта 2004». – Т. 8. Зовнішньоекономічні відносини. – Дніпропетровськ: Наука і освіта 2004, – С. 49-51 (0,15 др.арк.).

  8. Швиданенко О.А. Розвиток конкуренції у макроінтегрованому просторі// Матеріали X Міжнародної науково-практичної конференції. "Інвестиції ХХІ століття в контексті програми ООН ЦРТ. Інвестиційно-інноваційна модель розвитку в Україні". – Умань, 2006. – С. 49-51 (0,1 др.арк.).

  9. Швиданенко О.А. Оценка конкурентоспособности регионов Украины в глобальном экономическом пространстве// Страны с переходной экономикой в условиях глобализации. Материалы V Международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых. – М.: ЭКОН-ИНФОРМ.- 2006. – С. 173-176. (0,5 др.арк.).

  10. Швиданенко О.А. Промислова і конкурентна політика: проблеми взаємодії та ефективності реалізації// На Схід та Південь від ЄС: проблеми формування спільного європейського економічного простору: Зб. матеріалів міжнародної науково практичної конференції – 5-7 жовтня. – 2006. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 219-221. (0,2 др.арк.).

  11. Швиданенко О.А. Експортна політика в контексті забезпечення конкурентоспроможності.//Економіка підприємства: теорія та практика: Зб. мат. Міжнар. наук.-практ.конф.– К.: КНЕУ, 2006. – С. 194-196 (0,4 др.арк.).

  12. Швиданенко О.А. Концептуальні підходи до зміни парадигми соціально-економічної системи в умовах глобалізації//Матеріли ІІІ-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки» Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. – Луганськ: ПП Ільков В.Г. – 2007. – С. 210-212. (0,1 др.арк.).