Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Калашник Ілона Вікторівна. Глибинно-психологічні витоки тенденції особистості до психологічної смерті : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Калашник І. В. Глибинно-психологічні витоки тенденції особистості до психологічної смерті. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – Київ, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню глибинно-психологічних витоків тенденції до психологічної смерті, що, як показало дослідження, пов’язано з едіповим періодом розвитку суб’єкта. Розкрито сутність феномену психологічної смерті та виявлено його глибинні детермінанти пов’язані з травмівним досвідом дитинства. Встановлено взаємозв’язок тенденції до психологічної смерті з психологічними захистами та їх обумовленість відступами від реальності.

На формування тенденції до психологічної смерті має вплив базальна тривога, яка актуалізує мортідні тенденції. Доведено взаємозв’язок тенденції до психологічної смерті з об’єктними відношеннями, що має тенденція до проектування на актуальні взаємини особи. Досліджено особливості впливу тенденції до психологічної смерті на тенденції до психічного вигорання, психологічної імпотенції та суїцидальні прояви. Доведено необхідність здійснення глибинної психокорекції впливу тенденції до психологічної смерті на психіку суб’єкта, обґрунтовано доцільність проходження майбутніми психологами-практиками психокорекції за методом АСПН у контексті нівелювання тенденції до психологічної смерті та її перенесення на професійну діяльність.

  1. Проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що тенденція до психологічної смерті може бути притаманною людині, яка знаходиться в межах психічного здоров’я і виявлятися на фізіологічному та соціально-психологічному рівнях. На фізіологічному рівні вона може мати такі вияви: втеча у хворобу, підвищена тривожність, аскетизм, членоушкодження, суїцидальні спроби і т. ін. На соціально-психологічному рівні – руйнування стосунків з оточенням (ревнощі, заздрощі, ригідність мислення, програмованість поведінки, почуття неповноцінності, відчуття безперспективності життя, апатію, депресію, соціальне відчуження, ізоляцію). У дисертації обґрунтовується поняття тенденції до психологічної смерті як глибинно-психологічної тенденції, що знаходить вираження у готовності до вияву енергії мортідо та деструкцій поведінки суб’єкта, з оточуючими людьми, та предметним світом.

  2. Дослідження феномену психологічної смерті в релігії, зображувальному мистецтві, літературі та українській народній пісенній творчості дозволяють систематизувати такі його ознаки: відступ у фантастичну реальність, страждання, омертвіння життя, поглинання енергії життя, потяг до руйнування, бажання смерті собі та оточенню (або близькій людині). Тенденція до психологічної смерті в такому ракурсі має суперечливий характер: вона уособлює скінченність життя та водночас його відродження в новій якості. На основі емпіричного дослідження виокремлено формовияви психологічної смерті в поведінці суб’єкта: тенденція повернення в утробу, тенденція до самопокарання, ізоляція від соціуму, емоційне блокування, психічне омертвіння, суїцидальна поведінка. У дисертації обґрунтовується поняття тенденції до психологічної смерті як глибинно-психологічної тенденції, що знаходить вираження у готовності до вияву енергії мортідо та деструкцій поведінки суб’єкта, з оточуючими людьми, та предметним світом.

  3. На основі емпіричного дослідження доведено, що глибинно-психологічні витоки тенденції до психологічної смерті пов’язані з едіповою ситуацією, в якій (у зв’язку з соціальним "табу") відбувається блокування та капсулювання лібідних почуттів, що деструктує психіку суб’єкта та актуалізує амбівалентні почуття. Едіпова ситуація детермінує усталені спрямування активності (поведінкових програм). Тенденція до психологічної смерті пов’язана з механізмом ідентифікації, який актуалізується в едіпальний період. Ідентифікація породжує інтроектування рис лібідного об’єкта притяжіння та може зумовлювати їх схожість із тим, хто призводив до страждань проте створював ілюзію сили. Психологічна травма, яку отримує дитина в процесі виховання (соціалізації), блокує її внутрішній потенціал, зумовлюючи відчуття неповноцінності, невпевненості, страху життя. Актуалізація в дорослому віці травмівних подій (за певних обставин) породжує в особи регресію, впадання в такі стани, як: неіснуючий для світу, капітуляція, когнітивне звуження.

  4. Емпіричний матеріал, в його структурно-семантичному аналізі, доводить, що глибинні детермінанти зумовлюють дію закону вимушеного повтореня (повторення драми дитинства), "поглинаючи" активність суб’єкта, блокуючи його соціальні успіхи та досягнення. Розкрито деструктивний вплив педагогічних аспектів соціалізації суб’єкта в сім’ї та освітніх установах на формування тенденції до психологічної смерті. Наслідком такого деструктивного впливу на психіку дитини є омертвіння емоційної чутливості у взаєминах з іншою особою, що виявляється у відсутності жалю, співчутті, співпереживання, емпатії, сенситивності.

  5. Установлено зв’язок тенденції до психологічної смерті з психологічними захистами суб’єкта її залежність від відступів та викривлень реальності, що згармонізовується з тенденцією до психологічної сили: чим більше відступи від реальності, тим більшою мірою може бути виражена тенденція до психологічної смерті, що дезадаптує суб’єкта. Доведено, що психологічна смерть може виступати формою захисту від травмівних переживань (утеча у хворобу, блокування почуттєвої сфери, відсутність емоцій).

  6. Встановлено вияв тенденції до психологічної смерті в самосприйнятті, ставленні до інших людей та до предметного світу, що характеризується виявами амбівалентних (суперечливих) почуттів. Наявність психологічної смерті встановлюється у випадках домінування енергії мортідо над лібідо, що виявляється у самосприйнятті, сприйнятті об’єктивної дійсності та сприйнятті людей. Останнє може презентувати тенденція до мегаломанії, підкорення інших власній волі та знищення всього живого, неспроможності радіти життю, відчуття самотності, депресивних станах та суїцидальних спробах, які через проекцію обумовлюють девіантну поведінку.

  7. Засадні принципи методу АСПН спонтанність і невимушеність поведінки, дозволили дослідити особливості мимовільної поведінки особи в процесі групової взаємодії та виявити її глибинно-психологічні детермінанти. Процесуальна діагностика в єдності з психокорекцією сприяє розширенню усвідомлення суб’єктом впливу тенденції до психологічної смерті на його поведінку, взаємини з іншими людьми, сприяє набуттю рефлексивних знань та розвитку соціально-перцептивного інтелекту. Результати тестових методик засвідчують ефективність психокорекційного процесу за методом АСПН у нівелюванні тенденції до психологічної смерті; дозволяють прослідкувати динаміку психічних змін через нівелювання під впливом психокорекційних занять відчуття самотності, виявів депресивних станів. Проведене дослідження надало змогу сформулювати рекомендації психологам-практикам, що спрямовані на удосконалення їх професійності в контексті розумінні глибинних детермінант дисфункцій психіки.

Перспективи наукових досліджень полягають у більш глибокому пізнанні онто- та філогенетичних детермінант виникнення дисфункцій психіки.

Публікації автора:

Основні положення дисертації опубліковані у виданнях, що входять до переліку ВАК:

  1. Калашник І. В. Особливості застосування психодраматичних технік у процесі активного соціально-психологічного навчання / І. В. Калашник // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С.Д. Максименка. – К., 2005. – Том 7. – Вип. 7. – С. 151 – 157.

  2. Калашник І. В. Проблема психологічної смерті та її глибинно-психологічні витоки / І. В. Калашник // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 12 Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – Вип. 8 (32). – С. 69 – 75.

  3. Калашник І. В. Психологічна імпотенція та її вплив на міжособистісну взаємодію / І. В. Калашник // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С.Д. Максименка. – К., 2005. – Том 8. – Вип. 8. – С. 124 – 129.

  4. Калашник І. В. Філософсько-релігійна сутність категорії психологічної смерті / І. В. Калашник // Зб. статей: педагогіка і психологія. – Ялта: РВВ РВНЗ КГУ, 2006. – Вип. 9. – Ч. 2. – С. 237 – 242.

  5. Калашник І. В. Роль ідентифікації у формуванні тенденції до психологічної смерті / І. В. Калашник, С. Ш. Раджабова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Том 9. – Ч. 6. – С. 171 – 177.

  6. Калашник І. В. Вплив едіпової залежності на розвиток тенденції до психологічної смерті / І. В. Калашник // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 12 Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. – Вип. 14 (38). – С. 26 – 31.

  1. Калашник І. В. Глибинно-психологічні витоки феномену тероризму / І. В. Калашник // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2007. – Том ІX. – Ч. 3. – С. 120 – 126.

  2. Калашник І. В. Взаємозв’язок едіпової залежності та тенденції до психологічної смерті / І. В. Калашник // Актуальні проблеми психології: зб. статей / за ред. С. Д. Максименка. – К.: Главник, 2007. – Том X. – Ч. 1. – С. 106 – 112.

  3. Калашник І. В. Нівелювання тенденції до психологічної смерті як передумова профілактики психічного вигорання психолога-практика / І. В. Калашник // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 12 Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. – Вип. 19 (43). – С. 38 – 43.

  4. Горобець Т. В. Взаємозв’язок психологічних захистів та тенденції до психологічної смерті / Т. В. Горобець, І. В. Калашник // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 12 Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. – Вип. 19 (43). – С. 222 – 228.

  5. Яценко Т. С. Проблеми психологічної смерті в науковій літературі / Т. С. Яценко, І. В. Калашник // Нові технології навчання: наук.-метод. зб. – К.: Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, 2007. – Вип. 47. – С. 26 – 34.

  6. Калашник І. В. Вплив базальної тривоги на формування тенденції до психологічної смерті / І. В. Калашник // Актуальні проблеми психології: зб. статей / за ред. С. Д. Максименка. – К.: Главник, 2008. – Том X. – Вип. 3. – С. 279 – 285.

  7. Яценко Т. С. Взаємозв’язок тенденції до психологічної смерті з психологічними захистами / І. В. Калашник // Актуальні проблеми психології: зб. статей / за ред. С. Д. Максименка. – К.: Главник, 2008. – Том X. – Вип. 5. – С. 599 – 607.

Також результати дослідження опубліковано в матеріалах конференцій та семінарів:

  1. Калашник І. В. Розуміння психологічного змісту кольору при інтерпретації психомалюнка психологом-практиком / І. В. Калашник // Матеріали VIII міжнародної наук.-практ. конф. [Наука і освіта – 2005], (Дніпропетровськ, 27 лютого 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 49: Психологія. – С. 19 – 20.

  2. Калашник І. В. Використання методів казкотерапії в процесі психокорекції дітей дошкільного віку / І. В. Калашник // Матеріали VII підсумкової наук.-практ. конф. викладачів [Актуальні проблеми науки та освіти – 2005], (Маріуполь, 4 лютого 2005 р.). – Маріуполь: МДГУ, 2005. – С. 72 – 73.

  3. Калашник І. В. Діагностика тенденції до психологічної смерті суб’єкта в процесі інтерпретації тематичних психомалюнків / І. В. Калашник, Л. Г. Туз // Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. [Теорія і практика допомоги особистості в психологічному консультуванні і психотерапії], (Київ, 21 грудня 2005 р.). – Київ : КМПУ ім. Б. Д. Грінченка. – 2005. – С. 43 –44.

  4. Калашник І. В. Представленість феномену психологічної смерті в символіці психомалюнків / І. В. Калашник // Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. [Актуальні проблеми психологічної підготовки в системі вищої школи], (Одеса, 29 квітня 2005 р.) / М-во освіти і науки України, Південноукраїнський держ. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса: ПДПУ ім. К. Д. Ушинського, 2005. – С. 138 – 140.

  5. Тематика дисертаційних досліджень, що виконуються при Науково-дослідному центрі глибинної психології Республіканського вищого навчального закладу Кримський гуманітарний університет та Академії педагогічних наук України: метод. посіб. / [Яценко Т. С., Євтушенко І. В., Аврамченко С. М., Іваненко Б. Б., Калашник І. В.]. – Ялта : РВВ РВНЗ КГУ, 2006. – 59 с.

  6. Корекційно-виховні заходи у підготовці психолога-практика: метод. посіб. / [Аврамченко С. М., Білуха Т. І., Євтушенко І. В., Сергієнко І. М., Святка О. О., Калашник І. В., Раджабова С. Ш.]. – Ялта: РВВ РВНЗ КГУ, 2006. – 86 с.

  7. Калашник І. В. Влияние тенденции к психологической смерти на процесс общения / І. В. Калашник // Материалы международной психоаналитической конференции [Зиґмунд Фрейд – основатель новой научной парадигмы: к 150-летию со дня рождения Зигмунда Фрейда], (Москва, 16 – 17 декабря 2006 г.). – Москва: Русское психоаналитическое общество, 2006. – Т. 2. – С. 123 – 130.

Посібники:

  1. Методика глибинної корекції: підготовка психолога-практика: навч.-метод. посіб. / [Яценко Т. С., Аврамченко С. М., Білуха Т. І., Бондаревська Л. Л., Євтушенко І. В., Калашник І. В., Мелоян А. Е., Стасько О. Г.]. – Ялта: РВВ РВНЗ КГУ, 2008. – 342 с.