Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Шухтін Вадим Вікторович. Гормональні механізми патогенезу вугрової хвороби : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шухтін В. В. Гормональні механізми патогенезу вугрової хвороби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття науквого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню основних патогенетичних механізмів розвитку вугрової хвороби, а саме ролі рівня статевих гормонів й змін з боку імунного статусу в перебігу даного патологічного стану. При дослідженнях в 110 чоловіків, хворих на вугрову хворобу, та 25 практично здорових, без ознак вугрової хвороби в віці від 16-30 років вивчено динаміку рівня статевих гормонів з урахуванням сімейного анамнезу та тяжкості перебігу захворювання у хворих на вугрову хворобу. Встановлено, що гормональний стан хворих на вугрову хворобу, в першу чергу, залежить як від терміну перебігу хвороби, так і від спадкової схильності захворювання. При цьому слід зазначити, що найбільші зміни серед рівня гормонів відбуваються з боку дегідроепіандростерона-сульфата – динаміка коливань його рівеня була найвищою у хворих середнього ступеню. Показано, що особливо суттєві зниження рівня Т-хелперів та імунорегуляторного індекса відмічались у чоловіків з середньою та тяжкою формами вугрової хвороби, де строк захворювання був більш як 12 міс. Виявлено, що порушення з боку кишково-шлункового тракту прямопропорційно корелюють зі ступенем тяжкості перебігу хвороби. Розроблено оригінальну математичну модель вугрової хвороби, яка дозволяє з достатнім ступенем точності відтворити характер перебігу патологічного процесу в залежності від рівня обміну чоловічих статевих гормонів з урахуванням сімейного анамнезу. Показано в експерименті можливість використання препарату «Ексо» для профілактики та лікування вугрової хвороби.

У дисертаційній роботі наведені результати теоретичних та експериментальних досліджень, що виступають вагомим обґрунтуванням для патогенезу вугрової хвороби у чоловіків на підставі виявлених порушень рівня статевих гормонів з урахуванням сімейного анамнезу та тяжкості перебігу захворювання, розроблена математична модель прогнозування клінічного характеру перебігу вугрової хвороби та експериментально обґрунтовано доцільність можливого застосування натурального препарату «Ексо» для профілактики та лікування вугрової хвороби.

  1. Найбільш виражені зміни рівня андрогенів у чоловіків хворих на вугрову хворобу із значним їх зростанням відбуваються з боку тестостерону (в 2-3 раза), дегідротестостерону ( в 3-4 раза) та дегідроепіандростерона-сульфату (в 3-4 рази) в перші 6 міс захворювання, при чому зі збільшенням терміну тривалості патологічного стану рівень їх значно зменшувався. Концентрація тестостерону, дегідротестостерону та дегідроепіандростерона-сульфату при тривалості захворювання більш 12 міс у хворих без вугрової хвороби в анамнезі є такою ж, як і рівень цих гормонів на початку захворювання у пацієнтів, батьки яких хворіли на вугрову хворобу.

  2. Рівень тестостерону, дегідротестостерону і дегідроепіандростерона-сульфату у хворих на вугрову хворобу при спадковій схильності в анамнезі залишається в межах допустимої норми незалежно від строку захворювання. В групі хворих у яких в анамнезі не було вугрової хвороби, на тлі відносно однакового росту показників тестостерону ( в 3 разів) та дегідротестостерону (в 6,5 разів), значно вище норми залишалась концентрація дегідроепіандростерона-сульфату ( в 20 разів) протягом всього клінічного перебігу хвороби особливо при середньому ступені тяжкості захворювання.

  3. Встановлено зниження фагоцитарної активності нейтрофілів та рівня Т-хелперів і імунорегуляторного індексу, які були особливо вираженими у чоловіків з середнім та тяжким ступенем важкості вугрової хвороби при тривалості захворювання понад 12 міс.

  4. У чоловіків хворих на вугрову хворобу у 33 % випадків спостерігається порушення з боку шлунково-кишкового тракту, дисбактеріоз, хелікобактерна інфекція, поверхневий антральний гастрит, поверхневий гастродуоденіт, хронічний безкамяний холецистит, дискінезія жовчно-вивідних протоків, жовчнокамяна хвороба, які можна розглядати як суттєві патогенетичні ланки зниження імунітету та розвитку вугрової хвороби.

  5. Експериментально обґрунтовано доцільність можливого застосування для профілактики та лікування вугрової хвороби натурального препарату «Ексо», який здатний позитивно впливати на основні ланки патогенезу вугрової хвороби, дисбактеріоз, обмін андрогенів, запалення шкіри.

  6. Розроблено математичну модель перебігу вугрової хвороби, яка дозволяє з достатнім ступенем вірогідності передбачати характер перебігу патологічного процесу в залежності від рівня чоловічих статевих гормонів з урахуванням сімейного анамнезу.

Публікації автора:

1. Шухтин В. В. Уровень половых гормонов у мужчин, больных угревой болезнью / В. В. Шухтин // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2004. - № 3-4 (7). – С. 65-68.

2. Шухтин В. В. Математическое моделирование основных показателей угревой болезни / А. В. Малахов, Л. Д. Калюжная, В. В. Шухтин // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2005. – С. 661-675. Особистий внесок здобувача - аналіз джерел та літератури, проведення експериментів, статистичної обробки, аналіз і узагальнення результатів, написання та оформлення роботи.

3. Шухтин В. В. Хеликобактерная инфекция, состояние желудочно-кишечного тракта у мужчин, больных угревой болезнью / В. В. Шухтін // Журнал дерматовенерології та косметології ім. М.О. Торсуєва. – 2005. - № 1-2 (10). – С. 22-25.

4. Шухтин В. В. Современный взгляд на роль половых гормонов у больных мужчин с угревой болезнью / Л. Д. Калюжная, В. В. Шухтин // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2004. - № 1-2 (7). – С. 214-215 (Науково-практична конференція, присвячена 80-річчю Обласного шкірно-венерологічного диспансера. Дніпропетровськ, 2004 р. : тези). Особистий внесок здобувача - обстеження хворих, аналіз та інтерпретація результатів досліджень.

5. Шухтин В. В. Статистические показатели гормональных характеристик угревой болезни / А. В. Малахов, В. В. Шухтин // Актуальные проблемы дерматовенерологии и косметологии : науч.-практ. конф., 22 окт. 2004 г., Одесса : тезисы докл. – Одесса, 2004. – С. 75-77. Особистий внесок здобувача - обстеження хворих, узагальнення результатів, підготовка тез до друку.

6. Шухтін В. В. Особливості імунного статусу у чоловіків, хворих на вугрову хворобу / В. В. Шухтін // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2005. - № 3 (18). – С. 176 (І (VІІІ) з'їзд Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів. Київ, 20-23 верес. 2005 р. : тези доп.).

7. Шухтін В. В. Обґрунтування комплексної терапії у чоловіків, хворих на вугрову хворобу / В. В. Шухтін // Актуальные вопросы патологии кожи : науч.-практ. конф., 14 окт. 2005 г., Одесса : тезисы докл. – Одесса, 2005. – С. 87-89.

8. Шухтін В. В. Обґрунтування комплексної терапії андрогензалежної вугрової хвороби у чоловіків / В. В. Шухтін // Дерматовенерологія в проблемі сімейного лікаря : наук.-практ. конф., 30-31 бер., 2006 р., Київ : матеріали. – К., 2006. – С. 70-71.

9. Шухтин В. В. Роль уровня тревоги у пациентов с вульгарными угрями / В. В. Шухтин // Актуальные проблемы дерматовенерологии и косметологии : науч.-практ. конф., 2 нояб. 2006 г., Одесса : тезисы докл. – Одесса, 2006. – С. 86-88.

10. Шухтін В. В. Особливості гормонального гомеостазу при вугровій хворобі у чоловіків / В. В. Шухтін // Гомеостаз: фізіологія, патологія, фармакологія і клініка : ІІІ міжнар. наук. конф., 6-7 вер. 2007 р., Одеса : тези доп. – Одеса, 2007. – С. 55-56.