Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


34. Астахова Марина Вікторівна. Гострі порушення мозкового кровообігу у хворих з атеросклеротичними ураженнями екстракраніальних судин та супутнім цукровим діабетом: дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Астахова М.В. Гострі порушення мозкового кровообігу у хворих з атеросклеротичними ураженнями екстракраніальних судин та супутнім цукровим діабетом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 - нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2003.

На основі даних кольорової дуплексної сонографії встановлені особливості атеросклеротичного ураження сонних артерій у хворих з ІМ та супутнім ЦД (частіша двобічна локалізація атеросклеротичних бляшок, які викликають стенози менш 70%; висока частота бляшок зі стенозами 50-85% просвіту судин, які є “рухомими” та найбільш уразливими для гідродинамічних дій пульсової хвилі, атеросклеротичні бляшки з нерівною люмінальною поверхнею). Доведено, що збільшення частоти повторних ІМ серед хворих на ЦД, пов’язано з більш високою частотою двобічного атеросклеротичного ураження сонних артерій у вигляді бляшок.

Охарактеризована артеріальна гіпертензія, як найбільш важливий чинник ризику розвитку ІМ. Визначені особливості клінічної картини ІМ у хворих з супутнім ЦД в гострому періоді захворювання.

Результати роботи дозволяють встановити окремі ланки патогенезу ІМ, які є визначальними при вибору тактики лікування ІМ у хворих на ЦД, виділити хворих з підвищеним ризиком виникнення повторного ІМ. Використання матеріалів роботи дозволить оптимізувати діагностику ІМ у даного контингенту хворих и підвищити ефективність профілактики першого і повторних ІМ.

1. Систематизовані дані щодо механізмів розвитку інфарктів мозку, в тому числі повторних у хворих з супутнім цукровим діабетом, що дозволяє покращити рівень прижиттєвої діагностики стану прецеребральних артерій мозку та їх атеросклеротичного ураження і виділити хворих з підвищеним ризиком виникнення повторного інфаркту мозку у даного контингенту хворих.

2. Атеросклеротичні ураження прецеребральних артерій у хворих з інфарктом мозку і супутнім цукровим діабетом у порівнянні з пацієнтами з інфарктом мозку без супутнього цукрового діабету не мають принципових відмінностей, однак існують особливості – більш часта двобічна локалізація атеросклеротичних бляшок каротидного басейну, які спричиняють стенози менше 70% (в основній групі двобічні бляшки з вказаним ступенем стенозу були виявлені у 67,9% випадків, в контрольній - в 37,0% (р<0,02)), які обумовлюють високу частоту розвитку інфарктів мозку.

3. Особливістю атеросклеротичного ураження прецеребральних артерій у хворих з інфарктом мозку і супутнім цукровим діабетом за даними кольорового дуплексного сканування є висока частота атеросклеротичних бляшок зі стенозами 50-85% просвіта судин, які є “рухомими” та найбільш вразливими для гідродинамічних впливів пульсової хвилі. В групі хворих з інфарктом мозку і супутнім цукровим діабетом бляшки з вказаним ступенем стенозу були виявлені в 22,7% випадків, в групі хворих з інфарктом мозку без цукрового діабету в 6,1% (р<0,01).

4. Встановлено, що збільшення частоти повторних інфарктів мозку серед хворих на цукровий діабет, пов’язано з тим, що хворі на діабет мають більш високу частоту двобічного атеросклеротичного ураження сонних артерій у вигляді бляшок.

5. Патогенетичною основою більш частого розвитку інфарктів мозку у хворих з цукровим діабетом є атеросклеротичні бляшки с нерівною люмінальною поверхнею (що мають високий ембологенний потенціал), які частіше зустрічалися серед хворих з супутнім цукровим діабетом - 78,8%, відповідно 41,2% - в контрольній групі (р<0,01).

6. Інфаркт мозку у хворих цукровим діабетом розвивається на фоні більш низьких показників рівня діастолічного артеріального тиску. Середній рівень діастолічного артеріального тиску у хворих з інфарктом мозку і супутнім цукровим діабетом в період «терапевтичного вікна» (103,91±16,44 мм рт. ст.) статистично достовірно нижче (р<0,05), ніж у групі хворих на інфаркт мозку без цукрового діабету (115,43±21,80 мм рт. ст.).

7. Клінічна картина інфарктів мозку півкульної локалізації у хворих з супутнім цукровим діабетом відрізняється більшою тяжкістю у порівнянні з пацієнтами, які не страждають на цукровий діабет і проявляється більшим ступенем пригнічення свідомості в гострому періоді інфаркту мозку.

8. Доведено, що серед пацієнтів з інфарктом мозку та артеріальною гіпертензією мікроальбумінурія (протеїнурія) спостерігалась достовірно частіше у хворих на цукровий діабет. Серед пацієнтів основної групи, що хворіли на артеріальну гіпертензію, вищевказані зміни зі сторони нирок мали місце у 68,4% хворих, а серед хворих контрольній групи - у 42,5% хворих (р<0,001).

Публікації автора:

  1. Боброва В.И., Астахова М. В. Ішемічний інсульт у хворих артеріальною гіпертензією і цукровим діабетом // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ.- 2001.- Випуск10, кн. 3.- С.17-21. (Астахова М.В. здійснила підбір хворих, опрацювала одержані результати, сформулювала наукові висновки, підготовила статтю до друку).

  2. Боброва В.И. Астахова М.В. Атеросклеротичні ураження сонних артерій у хворих з інфарктом мозку і супутнім цукровим діабетом // Український вісник психоневрології. - 2002.-Т.10, №1(30).- С.14-16. (Астахова М.В. здійснила підбір хворих, аналіз атеросклеротичних змін прецеребральних судин за даними кольорової дуплексної соногрофії, статистичну обробку матеріалу, формулювання висновків, підготовку статті до друку).

  3. Астахова М.В. До питання повторного інфаркту мозку у хворих з супутнім цукровим діабетом // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.. П.Л. Шупика.- Київ.- 2002.- Випуск 11, кн.3. - С.100-103.

  4. Астахова М.В. Характеристики атеросклеротичних бляшок у хворих з інфарктом мозку та супутнім цукровим діабетом // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ. – 2002.- Випуск 11, кн.3.- С.509-512.

  5. Астахова М.В. Атеросклеротичні стенози сонних артерій у хворих з інфарктом мозку та супутнім цукровим діабетом // Українські медичні вісті. – 2003.- Т.5, №1(63).- С.108-109.

  6. Астахова М.В. Комп’ютерна томографія, клініка інфаркту мозку у хворих з супутнім цукровим діабетом // Укр. мед. альманах”. - 2003.- №6.-С. 15-16.

  7. Астахова М. В. Возрастные и этиологические аспекты повторных ишемических инсультов у больных с сопутствующим сахарным диабетом // ІІІ Українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса.- Київ.- 2002.- С.9-10.