Максимук Ольга Юріївна. Гострі порушення венозного кровообігу в сітківці: патогенез, клініка, діагностика, медикаментозне і лазерне лікування : дис... д-ра мед. наук: 14.01.18 / Вищий державний навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2007. — 330арк. — Бібліогр.: арк. 279-330.
Анотація до роботи:
Максимук О.Ю. Гострі порушення венозного кровообігу в сітківці: патогенез, клініка, діагностика, медикаментозне і лазерне лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – офтальмологія. – Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2007.
Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування гострих порушень венозного кровообігу в сітківці ока шляхом вивчення особливостей мікроциркуляторного, коагуляційного гемостазу, перекисного окислення ліпідів, клінічного перебігу захворювання, флюоресцеїнангіографічних змін і обгрунтування патогенетичного лікування.
В експериментальних дослідженнях рекомендовано використовувати запропоновану модель тромбозу вен сітківки, що є неінвазивною і відтворює клінічний перебіг захворювання з усіма характерними ознаками. Експериментально обґрунтовано застосування поліпептидних препаратів вермілату й ербісолу в лікуванні тромбозу вен сітківки. Запропоновано селективну лазерну коагуляцію в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці. З метою підвищення ефективності лікування хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці рекомендується метод, який включає патогенетичну корекцію основних ланок цього захворювання шляхом використання в комплексному лікуванні антикоагулянту прямої дії фраксипарину, дезагрегантів тикліду або плавиксу, поліпептидного препарату ербісолу, а також нової лазерної методики селективної коагуляції пігментного епітелію сітківки.
Гострі порушення венозного кровообігу в сітківці досягають 60% усіх судинних захворювань органа зору. Порушення кровообігу в магістральних судинах сітківки в 66% випадків призводять до інвалідності. Проблема лікування таких хворих є актуальною і своєчасною, оскільки не знайшла повного розв’язання у зв’язку з відсутністю наукових даних про особливості мікроциркуляторних і коагуляційних розладів, перекисного окислення ліпідів за ішемічного і неішемічного типів гострих порушень венозного кровообігу в сітківці, відсутністю сучасної моделі тромбозу вен сітківки, а також патогенетичної корекції вказаних порушень.
У хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці виявлено посилення агрегації тромбоцитів (збільшення ПІАТ на 22% і 13% за ішемічного і неішемічного тромбозу), гіперкоагуляційні зміни на фоні активації системи гемостазу і плазменних факторів, які беруть участь у внутрішньому механізмі згортання крові, більш виражені за умов ішемічного тромбозу, а також зміни локального гемостазу – посилення коагуляційної активності сльозної рідини у 3 і 2 рази у хворих з ішемічним і неішемічним тромбозом, зниження фібринолітичної активності сльозної рідини на 70% і 37% відповідно.
У хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці спостерігається активація процесів перекисного окислення ліпідів (накопичення ТБК-активних продуктів за час інкубації при ішемічному тромбозі на 61% вище, ніж при неішемічному, активність СОД у хворих з неішемічним тромбозом на 19% перевищує відповідний показник за ішемічного тромбозу).
Розроблено модель тромбозу вен сітківки шляхом попереднього введення тромбіну ретробульбарно з послідуючою лазеркоагуляцією судин сітківки. Ультраструктурно виявлені структурно-метаболічні зміни в ендотеліоцитах, стан яких відіграє ключову роль у тромбоутворенні, набряк і деструкцію органоїдів ендотеліоцитів. Після розсмоктування геморагій і набряку сітківки виявлено ішемічну дегенерацію нервових волокон і гангліозних клітин сітківки.
Поліпептидні препарати вермілат і ербісол, використані в експерименті дозою 0,12 мг/кг внутрішньом’язово, чинять виражений вплив на посилений мікроциркуляторний і коагуляційний гемостаз, перекисне окислення ліпідів (зменшення підсумовуючого індексу агрегації тромбоцитів в середньому на 12%, накопичення ТБК-активних продуктів за час інкубації на 48% і 53% відповідно).
Використання нової лазерної методики селективної коагуляції пігментного епітелію сітківки за умов експериментального тромбозу забезпечує позитивну динаміку тромботичного процесу: на електронограмах мікропрепаратів сітківки на 10–20-й день спостерігається активація ендотеліоцитів судин, посилення малюнку гетерохроматину ядер, збільшення складчатості ядерної мембрани, активація процесу піноцитозу.
Застосування фраксипарину в комплексній терапії хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці забезпечує нормалізацію показників гемостазу: подовження часу рекальцифікації плазми, АЧТЧ, підвищення антитромбіну ІІІ в середньому на 43%, зменшення часу еуглобулінового лізису на 22%; перекисного окислення ліпідів: зменшення накопичення ТБК-активних продуктів за час 1,5-годинної інкубації на 42%; сприяє більш швидкому порівняно з гепарином розсмоктуванню геморагій сітківки (на 17%) і макулярного набряку (на 10%).
Використання тикліду і плавиксу знижує посилену у таких хворих агрегаційну активність тромбоцитів за показником підсумовуючого індексу агрегації тромбоцитів у середньому на 24%, сприяє нормалізації гемокоагуляційного потенціалу, зменшує накопичення ТБК-активних продуктів у середньому на 34%, забезпечує ефективну профілактику ретромбозу.
Застосування ербісолу у хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці забезпечує нормалізацію показників перекисного окислення ліпідів (зменшення накопичення ТБК-активних продуктів за час 1,5 годинної інкубації на 21%, зниження дієнових кон’югатів сироватки на 13%, збільшення активності супероксиддисмутази і каталази в 1,6 рази і в 1,2 рази відповідно), гемостазу (зменшення ПІАТ на 29%, збільшення АЧТЧ і антитромбіну ІІІ на 44%).
Селективна лазерна коагуляція пігментного епітелію сітківки є ефективним методом лікування хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці, блокує ішемічні ділянки сітківки, забезпечує покращення порівняно з традиційною методикою розсмоктування геморагій сітківки на 25%, відсутність ускладнень лазерної коагуляції.
Комплексне лікування хворих на гострі порушення венозного кровообігу в сітківці з використанням поліпептидного препарату ербісолу, а також нової лазерної методики селективної коагуляції пігментного епітелію сітківки є ефективним, забезпечує покращення порівняно з традиційним лікуванням розсмоктування геморагій сітківки на 40%, макулярного набряку на 38%, гостроти зору більш як удвічі.
Публікації автора:
Максимук О.Ю. Особливості пептидної регуляції в організмі за допомогою цитомединів та застосування біорегуляторів при захворюваннях органа зору // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Збірник наукових праць. – Київ – Луганськ – Харків, 1999. – Вип. 5 (25). – С. 73 – 80.
Максимук О.Ю. Вплив препарату „Вермілат” на стан вільнорадикального окислення ліпідів та мікроциркуляторний гемостаз при експериментальній оклюзії судин сітківки // Український медичний альманах. – 2000. – Т. 3, № 3. – С. 109 – 111.
Матешук-Вацеба Л.Р., Нетлюх М.А., Максимук О.Ю. Порівняльна анатомія ангіоархітектоніки судинної оболонки очного яблука людини і кроля // Вісник проблем біології і медицини. – 2000. – № 2. – С. 14 – 19.
Здобувач взяла участь у проведенні дослідження, аналізі та інтерпретації одержаних даних.
Максимук О.Ю., Сергієнко А.М. Застосування фраксипарину в лікуванні оклюзій судин сітківки // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 3 – 4. – С. 228 – 230.
Здобувачем запропонована тактика і проведено лікування хворих та аналіз результатів дослідження.
Максимук О.Ю. Фибринолитическая и коагуляционная активность слезной жидкости при острых нарушениях кровообращения в сосудах сетчатки // Актуальні питання акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Збірник наукових праць. – Київ – Луганськ, 2001. – Вип. 6. – С. 265 – 270.
Максимук О.Ю. Ефективність медикаментозної терапії в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2002. – Т. 2, вип. 2 (4). – С. 95 – 98.
Максимук О.Ю. Антитромботична терапія в лікуванні тромбозів вен сітківки // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. Збірник наукових праць. – Київ – Луганськ – Харків, 2003. – Вип. 4 (50). – С. 101 – 105.
Максимук О.Ю. Застосування ербісолу в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Таврический медико-биологический вестник.– 2003. – Т. 6, № 4. – С. 104 – 107.
Максимук О. Ю. Застосування антитромботичних препаратів у лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Офтальмол. журн. – 2004. – № 4. – С. 38 – 42.
Максимук О.Ю. Морфологія кровоносного мікроциркуляторного русла сітківки ока // Вісник проблем біології і медицини. – 2004. – № 4. – С. 101 – 105.
Максимук О. Ю. Клінічні та флюоресцеїнангіографічні ознаки ішемічного та неішемічного типів гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2004. – С. 303 – 308.
Максимук О.Ю. Формування вен сітківки ока і роль венозних змін в процесі тромбоутворення // Буковинський медичний вісник. – 2005. – Т. 9, № 1. – С. 81 – 84.
Максимук О.Ю. Особливості будови і утворення кровоносних капілярів і вен сітківки ока // Науковий вісник Ужгородського університету: Серія Медицина. – 2005. – Вип. 24. – С. 18 – 21.
Максимук О.Ю. Лазерна коагуляція в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 1. – С. 118 – 121.
Пасєчнікова Н.В., Максимук О.Ю. Нова експериментальна модель тромбозу вен сітківки – пошук і виконання // Офтальмол. журн. – 2005. – № 2. – С. 44 – 49.
Здобувачем виконано дослідження і розроблено вказаний спосіб моделювання гострих порушень венозного кровообігу в сітківці.
Пасєчнікова Н.В., Максимук О.Ю. Селективна лазерна коагуляція в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Офтальмол. журн. – 2005. – № 3. – С. 28 – 32.
Здобувачем проведено обстеження хворих, аналіз і оформлення дослідження.
Максимук О.Ю. Ультраструктурні зміни кровоносних мікросудин сітківки при гострих порушеннях в ній венозного кровотоку // Галицький лікарський вісник. – 2005. – Т. 12, ч. 3. – С. 61 – 64.
Максимук О.Ю. Компенсаторно-відновні процеси в кровоносних судинах сітківки за умов експериментального тромбозу і застосування лазерного опромінення // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. – Вип. 2.– С. 74 – 79.
Максимук О.Ю. Динаміка деструктивних змін в кровоносних судинах сітківки за умов тромбозу її вен // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2005. – Т. 5, вип. 2 (10). – С. 18 – 21.
Максимук О.Ю. Динаміка флюоресцеїнангіографічних та морфологічних змін кровоносних судин сітківки за умов тромбозу її вен // Український морфологічний журнал. – 2005. – Т. 3, № 2. – С. 88 – 91.
Максимук О.Ю. Реакція кровоносних мікросудин сітківки за умов тромбозу її вен в експерименті // Світ медицини та біології. – 2006. – № 1. – С. 21 – 25.
Пасєчнікова Н. В., Максимук О. Ю. Поліпептидні препарати в лікуванні посттромботичної ретинопатії // Офтальмол. журн. – 2006. – № 3 (ІІ).– С. 78 – 81.
Здобувач здійснила обстеження і лікування хворих.
Пат. 42979 А. Україна, МПК А 61 F 9/00. Спосіб моделювання тромбозу вен сітківки / Максимук О.Ю., Риков С.О., Пасєчнікова Н.В., Тесленко О.С. – № 2000105887; Заявл. 18.10.00; Опубл. 15.11.01 // Офіційний бюлетень „Промислова власність”: 2001. – № 10, Ч. 1. – С. 4.27.
Здобувачеві належить ідея розробки нового способу і його впровадження.
Пат. 69315 А. Україна, МПК А 61 F 9/00. Спосіб лікування тромбозу вен сітківки / Максимук О.Ю., Воскресенська Л.К., Сергієнко А.М. – № 20031212424; Заявл. 25.12.03; Опубл. 16.08.04 // Офіційний бюлетень „Промислова власність”: 2004. – № 8, Ч. 1. – С. 4.50.
Здобувачеві належить ідея розробки нового способу і виконання дослідження.
Пат. 69316 А. Україна, МПК А 61 F 9/00. Спосіб лікування гострих порушень кровообігу в судинах сітківки / Максимук О.Ю. – № 20031212425; Заявл. 25.12.03; Опубл. 16.08.04 // Офіційний бюлетень „Промислова власність”: 2004. – № 8, Ч. 1. – С. 4.50.
Пат. 70182 А. Україна, МПК А 61 F 9/007. Спосіб лазерного лікування гострих порушень венозного кровообігу в сітківці / Пасєчнікова Н.В., Максимук О.Ю., Саксонов С.Г., Король А.Р., Романова Т.О. – № 20031212806; Заявл. 25.12.03; Опубл. 15.09.04 // Офіційний бюлетень „Промислова власність”: 2004. – № 9, Ч. 1. – С. 4.37.
Здобувачем проведено обстеження хворих і аналіз одержаних даних, здійснено впровадження способу.
Воскресенская Л.К., Максимук О.Ю., Чирва Ю.В., Собко Е.Г. Комплексное лечение ретинальных тромбозов: Тези доповідей Х Міжнародного офтальмологічного симпозіуму «Невідкладна допомога в офтальмології». – Одеса-Генуя, Україна 15 – 16 травня 1997 р. – Одеса, 1997. – С. 35 – 36.
Здобувачем проведено обстеження і лікування хворих.
Максимук О.Ю. Патогистологические изменения оболочек глаза при тромбозе его сосудов // Проблеми екології та медицини. – 1999. – Т. 3, № 1 – 2.– С. 30.
Воскресенська Л.К., Максимук О.Ю., Апарін О.М. Ефективність застосування поліпептидних препаратів у сполученні з лазерним лікуванням у хворих з тромбозами вен сітківки // ІІ Українсько-Польська конференція з офтальмології: Тези 17 – 18 вересня 1999 р. – Трускавець, Україна. – Київ, 1999. – С. 134.
Здобувачем проведено обстеження та лікування хворих із використанням поліпептидів, а також аналіз отриманих результатів.
Максимук О.Ю. Застосування препарату „Вермілат” в лікуванні оклюзій судин ока // Тези доповідей наукової конференції офтальмологів, присвяч. 125 - річчю з дня народження акад. В.П. Філатова. Одеса, Україна, 18– 19 травня 2000 р. – Одеса: Астро-Принт, 2000. – С. 398 – 399.
Максимук О.Ю. Ефективність комбінованого лікування хворих із гострими порушенням кровообігу в сітківці // Матеріали І Міжнародної конференції „Сучасні аспекти судинно-ендокринних захворювань органа зору: діагностика, профілактика, засоби лікування“. – Київ, Україна, 2 – 4 червня 2000 р. – С. 119 – 120.
Максимук О.Ю. Інвалідність хворих із судинними захворюваннями сітківки і зорового нерва // Тези та лекції І конференції дитячих офтальмологів України 5 – 7 жовтня 2000 р. – Ялта, Крим. – Київ. – 2000. – С. 90 – 91.
Воскресенская Л.К., Максимук О.Ю., Ряднова В.В., Воскресенская Ю.В., Горлачева П.М. Применение низкомолекулярных гепаринов в лечении окклюзионных процессов в сосудах сетчатки // Тези доповідей ХІІ Міжнародного Одеса-Генуя офтальмологічного симпозіуму „Хірургічне та медикаментозне відновлення зору” 29 червня – 1 липня 2001 р. – Чернівці, Україна. – 2001. – С. 100 – 101.
Здобувачеві належить ідея застосування низькомолекулярних гепаринів у лікуванні хворих, здобувач провела обстеження та лікування більшості хворих.
Максимук О.Ю. Эффективность аргонлазерной коагуляции в лечении тромбозов вен сетчатки // Матеріали міжобласної науково-практичної конференції офтальмологів Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Полтавської областей „Актуальні питання офтальмології” 23 – 24 жовтня 2002 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 61 – 62.
Максимук О.Ю. Современные подходы к лечению больных с острыми нарушениями венозного кровообращения в сетчатке // Тези ІІІ симпозіуму з катарактальної та рефракційної хірургії та ІV Українсько-Польська конференція з офтальмології 22 – 24 травня 2003 р. – Київ, Україна. – Київ. – 2003. – С. 152 – 153.
Максимук О.Ю. Застосування ербісолу в лікуванні гострих порушень венозного кровообігу в сітківці // Тези доповідей науково-практичної конференції з міжнародною участю „Актуальні питання тканинної терапії та перспективи застосування природних біологічно-активних речовин у сучасній медицині” 17 – 18 вересня 2003 р. – Одеса: Астро-Принт. – 2003. – С. 63 – 64.
Максимук О.Ю. Лікування гострих порушень кровообігу в сітківці у дітей // ІІ конференція дитячих офтальмологів України „Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей” 2 – 4 жовтня 2003 р. – Судак, АР Крим, Україна. – Київ: Квіц, 2003. – С. 113 – 114.
Воскресенська Л.К., Максимук О.Ю. Антитромботична терапія у хворих з гострими порушеннями венозного кровообігу в судинах сітківки // Тези доповідей ювілейної науково-практичної конференції офтальмологів з міжнародною участю, присвяч. 100 - річчю кафедри та клініки очних хвороб „Досягнення та перспективи розвитку сучасної офтальмології” 28 – 29 жовтня 2003 р. – Одеса, 2003. – С. 154 – 155.
Здобувач провела обстеження і лікування хворих.
Maksimuk O. Yu. Retinal vein occlusion and its treatment // Journal Circulation and haemostasis. Supplement. – 2004. – P. 119 – 120.
Maximuk O.Yu. Medical therapy efficiency in retinal vein occlusion treatment // 4th EURORETINA Congress, May 13 – 15, 2004 / University Hospital San Raffaele, Milano-Italy. – 2004. – P. 83 – 84.
Максимук О.Ю. Ультраструктурні зміни судин сітківки за умов їх тромбозу в експерименті // ІІ Міжнародна наукова конференція офтальмологів Причорномор’я. – Україна, Одеса, 8 – 10 вересня 2004. – С. 102 – 103.
Пасєчнікова Н.В., Максимук О.Ю. Експериментальне вивчення тромбозу центральної вени сітківки і її гілок // Науково-практична конференція з міжнародною участю „Нове в офтальмології”, присвячена 100-річчю з дня народження акад. В.П. Філатова. – Україна, Одеса, 13 травня 2005: Тези. – Одеса, 2005. – С. 194 – 195.
Здобувач провела експериментальне дослідження, обстеження піддослідних тварин, вивченння морфологічних змін тканин ока.
Pasechnikova N., Maksimuk O., Voskresenkaja L. Retinal vein occlusion and its medical treatment // 15th SOE Congress Societies Ophthalmologic European Society of Ophthalmology 25–29 September 2005. – Berlin, Germany, Joint Meeting.
Здобувачем виконано обстеження і лікування більшості хворих з гострими порушеннями венозного кровообігу в судинах сітківки, а також аналіз отриманих даних.
Pasechnikova N., Maksymuk O., Voskresenskaja L. Polypeptide preparation and selective laser coagulation in retinal vein occlusion treatment // V Polsko-Ukrainska konferencja okulistyczna. – Lublin, 2006. – Р. 88.
Здобувачем проведено обстеження і медикаментозне лікування хворих, а також інтерпретацію отриманих даних.