Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Системний аналіз і теорія оптимальних рішень


Бодачівська Лариса Юріївна. Граф-операторне моделювання для багатокритеріальної оптимізації технологічних систем глушіння свердловин : дис... канд. техн. наук: 01.05.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 166арк. — Бібліогр.: арк. 149-161.



Анотація до роботи:

Бодачівська Л.Ю. Граф-операторне моделювання для багатокритеріальної оптимізації технологічних систем глушіння свердловин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.04 – системний аналіз і теорія оптимальних рішень.- Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Дисертація присвячена розробці і застосуванню методів складноструктурованих моделей, системного аналізу та багатокритеріальної оптимізації керованих процесів, їх дослідженню та реалізації в програмному пакеті для розв’язання практичних задач оптимізації технологічних систем і процесу глушіння газоконденсатних свердловин в умовах неповних даних про структуру та фізико-хімічні характеристики газоконденсатних пластів в околі свердловини.

В роботі побудовані й дослідженні алгоритми і програми для розв’язування багатоекстремальних задач багатокритеріальної оптимізації технологічних систем глушіння свердловин в умовах неповних даних про систему і на цій основі створено нові екобезпечні технологічні системи та нову комплексну технологію глушіння газоконденсатних свердловин. Побудовано інформаційну систему для підтримки прийняття рішень в реальному часі, що дозволяє, з одного боку, оперативно керувати перебігом процесу глушіння свердловин з урахуванням геологічних умов залягання покладів, а з іншого – максимізувати дебіт та техніко-економічну ефективність процесу глушіння свердловин за сукупністю практично важливих критеріїв ефективності. Показано, що, на відміну від традиційного підходу, розроблений метод дозволяє керувати процесом глушіння свердловин за будь-яких змін складу і числа компонентів та проводити оперативний пошук прийняття оптимальних рішень.

Проведено дослідно-промислові випробовування адекватності побудованих математично-комп’ютерних моделей та методів багатокритеріальної оптимізації глушіння свердловин на Ямбурзькому ГКР. Випробовуваннями підтверджено, що оптимізовані полегшені суспензії не мають альтернатив в умовах високопроникних сеноманських колекторів і низьких пластових тисків на більшості крупних родовищ, які вступили в завершальну стадію розробки. Використання нової технології дозволило скоротити процес глушіння у 3,5 рази та збільшити видобуток газу до

5 млн. м3 на свердловино-операцію при досягненні економічного ефекту понад 400 тис.грн.

У дисертації отримано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у застосуванні методів системного аналізу і граф-операторного моделювання до розвязання задач багатокритеріальної оптимізації, побудови методів, алгоритмів і програмного забезпечення інформаційної системи для комплексного розв’язання задач оптимізації технологічних систем і процесів глушіння газоконденсатних свердловин в умовах неповних даних про структуру та фізико-хімічні характеристики привибійної зони свердловини.

Основні наукові результати дисертації.

  1. Розроблено методи для розв’язування задач математичного моделювання причинно-наслідкових залежностей між складовими інвертних дисперсій та їх експлуатаційними характеристиками і на цій основі створено нові екобезпечні технологічні системи та нову комплексну технологію глушіння свердловин.

  2. Побудовано алгоритми для розв’язування багатоекстремальних задач багатокритеріальної оптимізації технологічних систем глушіння свердловин в умовах неповних даних про геологічну структуру і фізико-хімічні властивості газоконденсатних пластів та середовища привибійної зони.

  3. Побудовано нові алгоритми для розв’язування багатомірних систем при наявності збурень та неповних даних.

  4. Побудовано інформаційну систему для підтримки прийняття рішень в реальному часі, що дозволяє, з одного боку, оперативно керувати перебігом процесу глушіння свердловин з урахуванням геологічних умов залягання покладів, а з іншого – максимізувати техніко-економічну ефективність процесу глушіння та дебіт свердловин за сукупністю практично важливих критеріїв ефективності.

  5. Реалізовано застосування створених технологічних систем та методів оптимізації глушіння свердловин у дослідно-промислових випробовуваннях на ямбурзьких газоконденсатних родовищах. Випробовуваннями підтверджено, що створені ТС не мають альтернатив в умовах високопроникних сеноманських колекторів і низьких пластових тисків на крупних родовищах, які вступили в завершальну стадію розробки, що особливо важливо для газоконденсатних родовищ України. Використання нової технології глушіння свердловин дозволило скоротити процес глушіння у 3,5 рази та збільшити видобуток газу до 5,0 млн. м3 на свердловино-операцію при досягненні економічного ефекту понад 400 тис.грн.

Отримані результати є новими, математично і теоретично обгрунтованими, достовірними та експериментально підтвердженими. Новизна розроблених екобезпечних технологічних систем та запропонованих методів їх оптимізації у взаємозв’язку з технологією процесу глушіння свердловин підтверджена чотирьма патентами України.

Результати дисертаційної роботи рекомендуються для використання при розв’язуванні задач математичного моделювання та багатокритеріальної оптимізації складних керованих систем в умовах неповних даних, а також для практичного використання фахівцями з експлуатації й капітального ремонту свердловин та у навчальних закладах підвищення кваліфікації таких спеціалістів.

Публікації автора:

  1. Бодачівська Л.Ю., Поп Г.С., Бейко І.В. Оптимізація технологічних систем глушіння свердловин в умовах низьких пластових тисків // Вісник Київського університету. Серія: фіз.-мат. науки.– 2004, вип.№4.- С.152-157.

  2. Бодачівська Л.Ю., Поп Г.С., Бейко І.В. Екологічна та техніко-економічна ефективність глушіння свердловин інвертними системами на рослинній основі // Вісник Київського університету. Серія: фіз.-мат. науки.– 2005, вип.№2.- С.151-156.

  3. Бодачівська Л.Ю. Оптимізація технологічного процесу глушіння в умовах циклічної експлуатації свердловин //Науковий вісник ІФНТУНГ.-Івано-Франківськ.– 2004, №2(8).- С.176-178.

  4. Поп Г.С., Кучеровский В.М., Зотов А.С., Бодачевская Л.Ю. Комплексные технологии восстановления и капитального ремонта газовых и газоконденсатных скважин //ПТЖ Газовая промышленность.-Москва.- 2002, №9.- С.41-43.

  5. Поп Г., Кучеровский В., Зотов А., Бодачевская Л. Глушение скважин в условиях снижающегося пластового давления на месторождениях Западной Сибири//Нефтепромысловое дело.-Москва.-2002, №11.- С.26-29.

  6. Бейко І.В., Бодачівська Л.Ю. Системний аналіз та оптимізація процесів капітального ремонту свердловин //Сучасні проблеми математичного моделювання, прогнозування та оптимізації: Збірник наукових праць.-Київ-Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський держаний університет, редакційно-видавничий відділ, 2006.-С.3-8.

  7. Bodachivska L., Pop G., Beyko I. Optimisation of emulsions composed with vegetal phosphatides and oil/ Third World Congress on Emulsion // Abstracts.-Lyon - France, 24-27.10.02.- 4-A 216.- P.309; CD.-NP.309-316.

  8. Бодачівська Л.Ю., Поп Г.С., Бейко І.В. Оптимізація дисперсних систем для капітального ремонту свердловин на основі сировини рослинного походження// Зб.наук. праць 7-мої науково-практичної конференції УНГА “Нафта і газ України – 2002”.-Київ, 2002.- С.318-321.

  9. Бодачівська Л.Ю. Оптимізація технологічних систем для процесів нафтогазовидобутку. //Тези доповідей міжнародної конференції “Моделювання та дослідження стійкості динамічних систем – DSMSI-2003”.- Київ, 2003.- С.158-159.

  10. Поп Г.С., Кучеровский В., Зотов А.С., Бодачевская Л.Ю. Экотехнологичные жидкости для ремонта скважин на месторождениях с низким пластовым давлением// Материалы 12 Международного конгресса "Новые высокие технологии газовой, нефтяной промышленности, энергетики и связи" CITОGIC’2002-KUBAN.- М.: Информ.-изд. центр АТН РФ.-2003, Т.12.- С.466-472.

  11. Научные основы создания и опыт использования комплексной технологии глушении скважин в условиях низких пластовых давлений на Ямбургском ГКМ//Г.С.Поп, В.М.Кучеровский, И.А.Зинченко, А.С.Зотов, Л.Ю.Бодачевская/ Материалы 14 Международного конгресса "Новые высокие технологии газовой, нефтяной промышленности, энергетики и связи" CITОGIC’2004- ASTRAKHAN.- М.:Информ.-изд. центр АТН РФ.- 2005.- T.14.- С.371-382.

  12. Поп Г.С., Бодачівська Л.Ю., Кисельов В.П. Альтернативні екотехнології і матеріали та устаткування для їх одержання // Зб. наук. праць Третьго міжнародного енергоекологічного конгресу “Енергетика. Екологія. Людина” (27-28 березня 2003).-Київ, 2003.- С. 208-212.

  13. Поп Г.С., Бодачівська Л.Ю., Вечерік Р.Л., Яцків М.П. Інвестиційно, екологічно й економічно привабливі технології використання побічних продуктів від очистки рослинних олій // Тезисы докладов конф. c международным участием "Сотрудничество для решения проблемы отходов".-Харьков, 2004.- С.147-150.

  14. Бодачівська Л.Ю. Оптимізація технологічного процесу глушіння свердловин// International Workshop Prediction and decision making under uncertainties (PDMU-2004).- Ternopil, Ukraine, 2004.- С.94-96.

  1. Бодачівська Л.Ю. Моделювання процесів підвищення нафтогазовидобутку// International Workshop Prediction and decision making under uncertainties (PDMU-2006).- Skhidnytsia, Ukraine, 2006.- С.75-77.

  2. Бейко І.В., Бодачівська Л.Ю. Інформаційна система оптимізації техніко-експлуатаційних характеристик свердловин // International Workshop Prediction and decision making under uncertainties (PDMU-2006).- Alushta, Ukraine, 2006.- С.203.

  3. Деклараційний Патент України №66475 A МПК7 G05B29/00. Спосіб оптимізації багатокомпонентних технологічних систем і процесів/ Л.Ю.Бодачівська, І.В.Бейко, Г.С.Поп // Заявл.15.05.03. Опубл. 15.05.04. Бюл. №5.

  4. Деклараційний Патент України №52980 А МПК7 С09К7/02. Реагент для інвертних емульсійних розчинів/ Г.С.Поп, Л.Ю.Бодачівська, В.М.Кучеровський, В.І.Біленька // Заявл. 15.01.03. Опубл. 15.01.03. Бюл. №1.

  5. Деклараційний Патент України №52979 А МПК7 С09К7/02. Полегшена інвертна дисперсія/ Г.С.Поп, Л.Ю.Бодачівська, В.М.Кучеровський // Заявл. 15.01.03. Опубл. 15.01.03. Бюл. №1.

  6. Деклараційний Патент України №52981 А МПК7 С09К7/02. Склад для закриття і завершення будівництва свердловин/ Г.С.Поп, Л.Ю.Бодачівська, В.І.Біленька // Заявл. 15.01.03. Опубл. 15.01.03. Бюл. №1.