Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


109. Товстопят Людмила Миколаївна. І.Г.Шульга як історик України: дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / НАН України; Інститут історії України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Товстопят Л.М. І.Г. Шульга як історик України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 – історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Інститут історії України НАН України, Київ, 2005.

У дисертації вперше всебічно висвітлено діяльність професора І.Шульги (1921-1993 рр.) як історика України. На основі вивчення його творчої спадщини, нових матеріалів, виявлених автором в архівосховищах, залучення спеціальної літератури проаналізовано всі аспекти наукової діяльності вченого, здійснено періодизацію його життя та творчості. У роботі докладно характеризуються становлення і розвиток наукових інтересів І.Шульги, його зв’язки з вітчизняними та зарубіжними вченими. Окреслюється різноманітність наукових інтересів історика в еволюції (На ранньому етапі своєї творчості він розробляв питання соціально-економічної історії України, знаходячись під впливом представників Львівської школи аграрної історії. На пізньому етапі І.Шульга заглибився у вивчення історії голодоморів початку-середини ХХ ст. в Україні). Значну увагу в дисертації приділено педагогічній діяльності І.Шульги, визначено його місце і роль у вітчизняній історичній науці.

У результаті дослідження зроблені такі висновки, що виносяться на захист:

  1. Становлення І.Шульги відбувалося в досить складних суспільно-політичних обставинах сталінської і постсталінської епох в Україні. Роки життя вченого припадають і на час тоталітаризму, що відзначався тиском на духовну сферу суспільства, приниженням ролі наукової інтелігенції і переслідуванням національно-культурних рухів, що призвело до абсолютного принципу партійності в історичній науці, гіперболізації класового підходу, нехтування об’єктивністю і приниження принципів історизму. І з іншого боку – на час відновлення незалежності України, коли історичні процеси починають характеризуватися надто щирим прагненням відкрити справжню суть української історії, часто без елементарних знань історії, без розуміння потреби спиратися на науково достовірні джерела і архівні матеріали й оперувати конкретними історичними фактам.

  2. На формування наукових уподобань, методики та методології дослідницької праці вченого значний вплив мали історики І.Крипякевич, М.Кордуба; подальше фахове зростання вченого відбувалося в процесі навчання в аспірантурі Інституту історії НАН УРСР під керівництвом В. Голобуцького.

  3. Досить різноманітним було коло наукових інтересів І.Шульги..

  4. Тематика історичних досліджень І.Шульги зазнала певної еволюції: на ранньому етапі своєї творчості він розробляв питання соціально-економічної історії України кінця XVIIІ – початку ХІХ ст. („Розвиток товарного виробництва і торгівлі на Лівобережній Україні в другій половині XVIII ст.”, „Соціально-економічне становище Закарпаття в другій половині XVIII ст.” і інші). В кінці 80-х років ХХ ст. І.Шульга звернувся до вивчення історії України ХХ ст. Його наукові інтереси зосереджувалися на дослідженні історії голодоморів радянської доби в Україні. Особливо слід відзначити, що І.Шульга був першим істориком на Поділлі, який в почав досліджувати голодомор 1946 – 1947 рр. в регіон.

  5. Вчений був талановитим лектором і педагогом. Він створив власну наукову школу, з якої вийшла плеяда відомих вчених (В.Задорожній, О.Мазурок, В.Пальок, Г.Божук, Г.Дем’ян, С.Дровозюк, М.Зінченко, М.Лихогляд, І.Мазило, Р.Стовбун, М.Ткаченко).

  6. Праці І.Шульги, його історико-наукова спадщина, були важливим фактором у розвитку вітчизняної історичної науки і спрямовувались на створення системного викладу вірогідних знань про історію українського народу в межах тієї суспільно-політичної ситуації, що була панівною в Україні у 50-90-х рр. ХХ ст. Видатний учений, педагог І.Шульга прожив нелегке життя і зробив значний внесок в розвиток української історичної науки.

ОПУБЛІКОВАНІ АВТОРОМ ПРАЦІ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЙНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

  1. Наукова спадщина професора І.Г. Шульги (ужгородський період) // Український селянин: Збірник наукових праць. – 2002. – Випуск 4. – С.46-49. (співавтор – М.І. Бушин). Автором написані с. 47-49.

  2. Висвітлення голодоморів Радянської доби в Україні професором І.Г. Шульгою // Історичні і політологічні дослідження. Видання Донецького національного університету. – 2002. - № 2. – С. 35-41. Автором написані с. 37-41.

  3. Розвиток сільського господарства Закарпаття в кінці XVІІІ - на початку ХІХ ст. в оцінці І.Г. Шульги // Український селянин: Збірник наукових праць. – 2004. – Випуск 8. – С.42-44.

  4. Основні віхи життєвого шляху професора І.Г. Шульги // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т.32. Вип. 19. Історичні науки. – Миколаїв: Видавництво МДГУ ім. П. Могили, 2004. – С. 13-17. (співавтор – М.І. Бушин). Автором написані с. 13-15.

  5. Висвітлення І.Г. Шульгою питання голодування дітей в період 1932-1933 років // Історичні і політологічні дослідження. Видання Донецького національного університету. – 2004. - № 3. – С.47-51.