Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Єлісєєв Віктор Валентинович. Ідентифікація екологічного знання в автоматизованих інформаційно- бібліотечних системах: Дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Харківський гуманітарний ін-т "Народна українська академія". - Х., 2002. - 157арк. - Бібліогр.: арк. 130-139.



Анотація до роботи:

Єлісєєв В.В. Ідентифікація екологічного знання в автоматизованих інформаційно-бібліотечних системах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології. – Херсонський державний технічний університет, Херсон, 2002.

Дисертація присвячена розробці забезпечення обробки і ідентифікації екологічних текстів у складі повнотекстових БД автоматизованих інформаційних бібліотечних систем на основі моделей їх інтелектуального аналізу фахівцями.

Для розробки моделей і алгоритмів використано математичний апарат компараторної ідентифікації. Введена система предикатів і відношень дозволила автоматизувати процедури реферування, індексації, систематизації, предметизації і пошуку екологічних текстів, побудови семантичних мереж спеціалізованого інформаційно-пошукового тезаурусу і класифікаційної системи. Моделі і алгоритми програмно реалізовані в пакеті прикладних програм "Екотекст". Наведено відомості про впровадження результатів дослідження.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в автоматичній ідентифікації екологічних текстів у складі повнотекстових баз даних АІБС на основі застосування формальних моделей їх інтелектуального аналізу фахівцями. Вирішення цієї проблеми має велике значення для покращення доступу до екологічної інформації через підвищення ефективності аналітико-синтетичної обробки і здійснення тематичного і семантичного пошуку.

За матеріалами дисертації можна сформулювати такіі головні висновки і результати.

  1. Досліджено семантичну структуру предметної галузі комплексу екологічних дисциплін і визначено особливості використання відомостей про її структуру в процесі аналітико-синтетичної обробки екологічних текстів.

  2. Побудовано формалізовану модель процесу ідентифікації змістовних ознак екологічних лінгвістичних об’єктів на основі методу компараторної ідентифікації, розроблено математичні методи їх лексико-семантичного аналізу.

  3. Із використанням системи введених предикатів і відношень розроблено компараторну методику автоматичної побудови семантичної мережі спеціалізованого багатомовного інформаційно-пошукового тезаурусу АІБС, систематизації елементів повнотекстової бази даних, пошуку текстів, що є релевантними природномовному запиту користувача.

  4. Розроблено формальні алгоритми і реалізовано процедури автоматичної індексації і предметизації сукупності екологічних текстів в АІБС із врахуванням стилістичних особливостей їх графемної структури, ідентифікації їх позиції в ієрархічній структурі динамічної класифікаційної системи, що об’єктивно відображає підмножину тем предметної галузі.

  5. Забезпечено можливість використання розроблених формалізмів для автоматичної аналітико-синтетичної обробки екологічних текстів в АІБС, що неможливо було ефективно зробити з використанням традиційних методів. Розроблений метод формалізації структури складної предметної галузі до інших міждисциплінарних галузей наукового знання.

  6. Розроблені методи і алгоритми реалізовані у вигляді процедур пакету прикладних програм. Визначені моделі їх інтеграції у вигляді модуля підсистеми каталогізації і доступу користувачів до існуючої АІБС, та пошукової системи на основі HTTP-серверу.

  7. Практичні результати дисертаційних досліджень було використано для покращення автоматизації аналітико-синтетичнолї обробки підфонду екологічних текстів, у науково-методичному відділі Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету і в Харківському науковому інформаційно-бібліотечному центрі ветеринарної медицини, на кафедрі екології та в бібліотеці Миколаївської філії Національного університету "Києво-Могилянська Академія". Алгоритми аналізу текстів були використані під час виконання держбюджетної теми Міністерства оборони "Корекція-А" Харківського військового університету.