Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Раджабова Сабіна Шаїдівна. Ідентифікація та її вияв у особистісній проблемі суб'єкта : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Раджабова С. Ш. «Ідентифікація та її вияв у особистісній проблемі суб’єкта». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню феномену ідентифікації та особливостей її вияву в особистісній проблемі суб’єкта. У роботі висвітлено теоретичні підходи до проблеми ідентифікації в контексті її впливу на формування та розвиток психіки особистості, здійснено їх порівняння з тлумаченням феномену ідентифікації в розрізі психодинамічного підходу. Проаналізовано роль ідентифікації суб’єкта зі значущими людьми в ракурсі міжособистісної взаємодії. Об’єктивовано глибинно-психологічні особливості ідентифікації суб’єкта з первинними лібідними об’єктами, доведено її зв’язок з умовними цінностями, ідеалізованим «Я», об’єктними відношеннями.

Досліджено вплив ідентифікації на формування особистісної проблеми суб’єкта, яка ґрунтується на внутрішній суперечливості психіки, що пов’язана з такими тенденціями: «до сили» і «до слабкості», «до життя» і «до психологічної смерті», «до людей» і «від людей» (психологічна імпотенція). Поглиблено уявлення про особистісну проблему суб’єкта в контексті її взаємозв’язку з ідентифікацією як формою захисту, що має поведінковий, когнітивний та емотивний рівні. Завдяки адекватно підібраним прийомам, які застосовуються в межах методу АСПН, доведено можливість вияву ідентифікації в особистісній проблемі суб’єкта.

Обґрунтовано необхідність проходження майбутніми психологами-практиками глибинно-психологічної корекції за методом АСПН з метою нівелювання деструктивного впливу ідентифікації суб’єкта з первинними лібідними об’єктами на його психіку.

1. Аналіз наукової літератури з проблеми ідентифікації дозволив констатувати відсутність урахування цілісної психіки в її свідомих та несвідомих проявах у діяльнісному підході, що породжує певну обмеженість розкриття цього феномену. Для психоаналітичного підходу є характерним цілісне розуміння психіки, що сприяє ширшому об’єктивуванню функції ідентифікації. Результати дисертаційного дослідження підтвердили окремі висновки психоаналітичної парадигми, зокрема: започаткування ідентифікації в едіпів період розвитку суб’єкта та породження амбівалентності почуттів; еволюціонування ідентифікації як форми психологічного захисту; суперечність принципу задоволення та принципу реальності; взаємозв’язок ідентифікації з почуттями неповноцінності, провини та тенденцією до самопокарання. Дослідження методичних прийомів, спрямованих на пізнання феномену ідентифікації в контексті презентованих у літературі концепцій, засвідчило розкриття його ролі у формуванні психіки суб’єкта, що особливо гостро ставить проблему адекватного підбору методів пізнання ідентифікації в її глибинно-психологічному змісті.

2. Аналіз теоретичного та емпіричного матеріалу доводить, що ідентифікація у глибинно-психологічному ракурсі є захисним механізмом, який сприяє послабленню емоційної напруги, породжуваної наслідками едіпальних залежностей від первинних лібідних об’єктів, через інтроекцію їх окремих особистісних рис. Ідентифікація як форма захисту є диспозиційним системним утворенням, що має когнітивний, поведінковий та емотивний рівні. Когнітивний рівень вираження ідентифікації проявляється в її зв’язку з базовими формами захисту (логіка несвідомого) та умовними цінностями на рівні периферійних (ситуативних) захистів; у суперечностях логіки несвідомого з логікою свідомого, що відображає особистісна проблема суб’єкта. Поведінковий та емотивний аспекти ідентифікації презентуються завдяки спонтанності та невимушеності поведінки суб’єкта у процесі глибинної психокорекції.

3. Аналіз емпіричного матеріалу дозволив констатувати наявність індивідуальної неповторності вираження усталених суперечностей психіки, в яких знаходить вияв особистісна проблема суб’єкта. Вона пов’язана з едіповою ситуацією, в якій актуалізується процес ідентифікації, породжуючи дисфункції психіки, що проявляються у феномені «хибного кола». Останнє маскується від самосприйняття особи суб’єктивною зінтегрованістю психіки, що спирається на відступи від реальності, зумовлюючи соціально-перцептивні викривлення у сприйманні суб’єктом актуальної ситуації взаємодії з оточуючими людьми.

4. Дослідження виявило підкореність процесу ідентифікації генеральному механізму «від слабкості до сили», що є закономірним для всієї захисної системи психіки. Формування умовних цінностей у процесі ідентифікації об’єктивує когнітивний ракурс презентації захисної системи. Відступи від реальності на догоду ідеалізованому «Я», які здійснюються в межах дієвості системи захистів за участі феномену ідентифікації, породжують тенденцію «до слабкості». Емотивний рівень ідентифікації як форми захисту присутній в об’єктних відношеннях, що особливо випукло презентує амбівалентність почуттів суб’єкта як до лібідних об’єктів та їх заміщень, так і до самого себе.

5. Ідентифікація забезпечує «самопсихотерапію» суб’єкта через інтроекцію окремих рис лібідних об’єктів, що виступають заміщенням їх самих та впливають на формування логіки несвідомого («іншої логіки»). Останнє сприяє вивільненню напруги, породженої незавершеністю справ дитинства. Доведено умовність такої «самопсихотерапії», яка може спиратись на інтроекцію відчужуваних суб’єктом психологічних рис первинних лібідних об’єктів, що зумовлювали страждання та руйнували стосунки (психологічне імпотування та омертвіння взаємин). Поведінковий рівень ідентифікації як форми психологічного захисту об’єктивує її як конструктивний, так і деструктивний вплив на психіку суб’єкта.

6. Психокорекційний процес за методом АСПН дозволив виявити глибинно-психологічні детермінанти спонтанної поведінки суб’єкта, включеного у групову взаємодію. Встановлено вплив ідентифікації особи зі значущими людьми на формування деструкцій, що є наслідком особистісної проблеми. Застосування тестових методик об’єктивує результативність проходження студентами-психологами глибинної психокорекції за методом АСПН, про що свідчить зниження рівня агресивних тенденцій та підвищення рівня емпатійних здібностей, з якими пов’язаний феномен ідентифікації.

7. Проведене дисертаційне дослідження, яке доводить значущість процесу ідентифікації для формування особистісної проблеми суб’єкта та відкриває перспективи її усвідомлення й розв’язання в процесі проходження глибинної психокорекції, надало змогу сформулювати рекомендації психологам-практикам.

Перспективи подальших досліджень вбачаємо у поглибленому пізнанні впливу процесу ідентифікації на формування усталених суперечностей психіки та їх зв’язку з базальними формами захисту.

Публікації автора:

Основні положення дисертації опубліковані у виданнях, що входять до переліку ВАК:

  1. Раджабова С. Ш. До питання феномену ідентифікації / С. Ш. Раджабова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – Вип. 8 (32). – С. 84–88.

  2. Раджабова С. Ш. Глибинно-психологічний підхід до проблеми ідентифікації / С. Ш. Раджабова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Том 8. – Ч. 5. –
    С. 289–295.

  3. Раджабова С. Ш. Ідентифікація як захисний механізм / С. Ш. Раджабова // Зб. статей: педагогіка і психологія. – Ялта: РВВ РВНЗ КГУ, 2006. – Вип. 9. – Ч. 1. – С. 54–60.

  4. Раджабова С. Ш. Роль інтроекції в процесі ідентифікації особистості з первинними лібідними об’єктами / С. Ш. Раджабова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
    Серія 12. Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2006. – Вип.14 (38). – С. 55–60.

  5. Раджабова С. Ш. Можливості пізнання феномену ідентифікації / С. Ш. Раджабова // Актуальні проблеми психології: зб. статей / за ред. С. Д. Максименка. – К.: Главник, 2007. – Том X. – Ч. 1. – С. 221–226.

  6. Раджабова С. Ш. Ортодоксальний психоаналіз З. Фрейда і психодинамічна теорія в розумінні феномена ідентифікації / С. Ш. Раджабова // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2006. – №5. – С. 95–105.

  7. Калашник І. В. Роль ідентифікації у формуванні тенденції до психологічної смерті / І. В. Калашник, С. Ш. Раджабова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2006. – Том 9. – Ч. 6. – С. 171–177.

  8. Раджабова С. Ш. Категорія ідентифікації та її зв’язок з іншими поняттями / С. Ш. Раджабова // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К., 2007. – Том 7. – Ч.12. – С. 209–214.

  9. Іваненко Б. Б. Психопрофілактика синдрому психічного вигорання: об’єктивування особистісної проблематики в малюнках майбутніх практичних психологів на теми «Я-психолог» та «Я в службовій ситуації» / Б. Б. Іваненко, Н. В. Дметерко, С. Ш. Раджабова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки: [зб. наук. праць]. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. – Вип. 19 (43). – С. 86–109.

  10. Раджабова С. Ш. Феномен ідентифікації та його вплив на розвиток особистості в контексті вітчизняної психології / С. Ш. Раджабова // Актуальні проблеми психології: зб. статей / за ред. С. Д. Максименка. – К.: Главник, 2008. – Том X. – Вип. 4. – С. 149–155.

Також результати дослідження опубліковано в матеріалах конференцій та семінарів:

  1. Раджабова С. Ш. Феномен идентификации в контексте ортодоксального психоанализа З.Фрейда и его значение для развития идей психодинамической теории Т. Яценко / С. Ш. Раджабова // Материалы международной психоаналитической конференции [«Зиґмунд Фрейд – основатель новой научной парадигмы: к 150-летию со дня рождения Зигмунда Фрейда»], (Москва, 16–17 декабря 2006 г.). – Москва: Русское психоаналитическое общество, 2006. – Т. 2. – С. 428–434.

  2. Раджабова С. Ш. Активізація захистів суб’єкта при соціально-перцептивних викривленнях / Л. В. Будяк, С. Ш. Раджабова // Матеріали V Всеукр. студентської наук.-практ. конф. [«Актуальні проблеми природничих та гуманітарних наук у дослідженнях студентської молоді»] (Черкаси,
    22–23 травня 2003 р.) / М-во освіти і науки України, Черкаський держ. ун-т. – Черкаси: ЧДУ ім. Б.Хмельницького, 2003. – С. 260.

  3. Раджабова С.Ш. До проблеми ідентифікації як захисного механізму / С. Ш. Раджабова // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених [«Актуальні проблеми практичної психології»] (Херсон, 28–29 квітня) / М-во освіти і науки України, Херсонський держ. ун-т. – Херсон: Персей, 2004. – С. 222–223.

Посібники:

  1. Корекційно-виховні заходи у підготовці психолога-практика: метод. посіб. / [Аврамченко С. М., Білуха Т. І., Євтушенко І. В., Сергієнко І. М., Святка О. О., Калашник І. В., Раджабова С. Ш.]. – Ялта: РВВ РВНЗ КГУ, 2006. – 86 с.