Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Дацьків Оксана Михайлівна. Імунний статус плодів і телят з різним антенатальним розвитком: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / Державний науково-дослідний контрольний ін-т ветеринарних препаратів та кормових добавок. - Л., 2002. - 150 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 120-150.



Анотація до роботи:

Дацьків О.М. Імунний статус плодів і телят з різним антенатальним розвитком. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13. - фізіологія людини і тварин. - Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, м. Львів, 2002.

У дисертації представлено результати комплексних досліджень фізіолого-імунологічних і клітинних факторів імунного статусу телят на різних стадіях пре- і постнатального розвитку з врахуванням впливу материнського організму.

Дослідженнями встановлено послідовність формування та розвитку білкових і клітинних факторів імунітету в організмі плодів і телят. Вияснено, що найбільш інтенсивний транспорт IgG1 з крові корів в молозиво відбувається за 20 днів до родів. Повноцінність засвоєння імуноглобулінів і інших захисних факторів з молозива організмом телят залежить від рівня їх антенатального розвитку. У гіпотрофічних телят значна частина колостральних імуноглобулінів не абсорбується в кров, а виводиться з калом. Телята з низькою масою тіла при народженні відрізняються комплексним імунодефіцитом, який супроводжується достовірним зменшенням вмісту IgG1 , кількості Т-лімфоцитів і їх імунорегуляторної активності та ослабленням антиоксидантного захисту, що зумовлює різке зниження адаптаційних властивостей і енергії росту їх організму.

  1. Формування білкових і клітинних факторів імунітету впродовж пренатального онтогенезу телят проходить сповільнено, оскільки відбувається в умовах майже абсолютної ізоляції від впливу зовнішнього середовища, яка забезпечується захисним плацентарним бар'єром. В організмі плода корів в цей період синтезуються дрібнодисперсні білки та компоненти, що входять до складу неспецифічної резистентності і появляють бактерицидну, комплементарну та лізоцимну активності при відсутності імуноглобулінів.

  2. Після народження захисні функції організму у телят зростають за рахунок появи в крові колостральних імуноглобулінів IgG1, Т- і В-лімфоцитів і активації механізмів неспецифічної резистентності, особливо фагоцитарної активності нейтрофільних гранулоцитів і макрофагів.

  3. У крові корів на дев'ятому місяці вагітності достовірно знижується вміст IgG1та кількість лімфоцитів різних субпопуляцій, з одночасним зростанням їх вмісту в секреті молочної залози, що може свідчити про їхній перехід через епітелій молочної залози до складу новоутвореного молозива. Найбільш інтенсивне зниження материнських IgG1 в крові відбувається за 20 днів до родів корів.

  4. Телята, які народжуються з низькою масою тіла (менше 20 кг) відрізняються комплексним імунодефіцитом, який виражається недостатністю IgG1 в крові, слабкою здатністю до продукції імуноглобулінів, значним зниженням фагоцитарної активності нейтрофільних гранулоцитів і Т- та В-системи імунітету, різким пригніченням адаптаційних властивостей та енергії росту організму.

  5. Недостатній рівень імуноглобулінів у крові фізіологічно недорозвинених телят може бути наслідком неповного їх засвоєння з материнського молозива та втратами з калом, про що свідчить порівняно високий вміст IgG1 в їхніх копрофільтратах в порівнянні з нормотрофіками.

  6. Телята гіпотрофіки відрізняються від нормотрофіків вищою активністю процесів окислення ліпідів, про що свідчить достовірне зростання вмісту гідроперекисів ліпідів і малонового диальдегіду. При цьому знижується в два рази активність супероксиддисмутази та каталази крові - основних ферментів антиоксидантного захисту.

  7. У молозиві корів, що народили фізіологічно недорозвинених телят міститься майже в два рази менше лейкоцитів, лімфоцитів і нейтрофілів та однакова кількість макрофагів, Т- і В-клітин, порівняно до молозива корів, які народили фізіологічно розвинене потомство. Більше половини загального білка в молозиві корів обох груп припадало на IgG1. Проте в молозиві корів першої групи імуноглобулінів підкласу G1 містилося на 36,6% менше.

Публікації автора:

  1. Дацьків О.М., Клос Ю.С. Динаміка становлення спектру білків сироватки крові (БСК) телят у пре- і неонатальний період //Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. - Львів. - 1998. - С. 193-195.

Дисертантка дослідила якісні і кількісні зміни профілю білків сироватки крові плодів і телят у динаміці і узагальнила результати.

  1. Костишин Є.Є., Хомин С.П., Дацьків О.М., Клос Ю.С. Порівняльна характеристика білків плаценти і крові корів та плодів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Львів. - 1999. - Т.1 (№4). - С.101-104.

Дисертантка провела імунохімічний аналіз розчинних білків тканин плаценти, сироватки крові корів і плодів.

  1. Дацьків О.М., Кравців Ю.Р, Кравців Я.С., Маслянко Р.П., Флюнт Р.Б. Становлення і розвиток імунологічної реактивності телят у ранньому віці // Біологія тварин. - 2000. - Т.2, №2. - С.43-51.

Дисертантка узагальнила сучасні дані про формування клітинних і гуморальних факторів імунної системи великої рогатої худоби під час пренатального і неонатального розвитку.

  1. Дацьків О.М., Кравців Ю.Р., Кравців Я.С., Маслянко Р.П. Захисні клітинні фактори материнського молока та імунітет новонароджених телят //Біологія тварин. -2001. - Т.3, №1. - С.28-33.

Дисертантка узагальнила нові дані літератури про біологічну роль і захисну функцію клітинних та гуморальних факторів молозива і молока.

  1. Дацьків О.М., Кравців Ю.Р, Кравців Я.С., Маслянко Р.П. Захисні фактори секретів молочної залози та імунітет новонароджених // Біологія тварин. -2001. - Т.3, №4. - Вип.3. - С.133-141.

Дисертантка у статті узагальнила сучасні дані про роль захисних факторів молозива в розвитку імунного статусу організму новонароджених телят.

  1. Дацьків О.М., Маслянко Р.П., Флюнт Р.Б. Імунобіологічні властивості навколоплідної рідини корів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Львів. - 2001. - Т.3 (№4). - Вип. 3. - С.42-44.

Дисертантка дослідила імунобіологічні фактори навколоплідної рідини у корів при нормальному перебігу вагітності та узагальнила результати.

  1. Кравців Я.С., Дацьків О.М., Маслянко Р.П. Концентрація імуноглобулінів у копрофільтратах телят раннього віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Львів. - 2001. - Т.3 (№4). - Вип. 3. - С.155-157.

Дисертантка визначала вміст імуноглобулінів у копрофільтратах телят методом електрофорезу.

  1. Дацьків О.М., Маслянко Р.П. Імунологічні аспекти вагітності // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Львів. - 2002. - Т.4 (№2). - Ч.1. - С.38-45.

Дисертантка узагальнила сучасні дані літератури про особливості імунної системи вагітних тварин.

  1. Дацьків О.М. Активність ферментів антиоксидантного захисту крові телят з різною живою масою при народженні // Аграрний вісник Причорномор'я.- Одеса. - 2002. - № 4(15). - С.11-15.

  2. Дацьків О.М. Функціональна активність нейтрофілів у здорових телят раннього віку // Вісник аграрної науки. - 2002. - №8.- C.69-72.

  3. Маслянко Р.П., Дацьків О.М. Біохімічні особливості імунітету телят ранього віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Львів. - 2002. - Т.4 (№1). - С.19-25.

Дисертантка узагальнила сучасні дані про імунобіохімічні особливості організму телят на ранніх стадіях розвитку.

  1. . Дацьків О.М., Маслянко Р.П. Антиоксидантний та імунний захист телят-гіпотрофіків // Зб. мат. "Міжнародної конференції присвяченої пам'яті професора Шостаковської Ірини Василівни". - Львів, 2002. - С.98.

Дисертантка дослідила стан імунітету та антиоксидантний захист телят з різним морфофункціональним розвитком.

13. Р.П.Маслянко, І.І.Олексюк, А.І.Падовський, Ю.Р.Кравців, О.М.Дацьків, Я.С.Кравців , Р.Б.Флюнт Методичні рекомендації для оцінки та контролю імунного статусу тварин: визначення факторів неспецифічної резистентності, клітинних і гуморальних механізмів імунітету проти інфекційних захворювань. Схвалені на засіданні методичної комісії факультету ветеринарної медицини Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. - Львів, 2001. - 87 с.

Дисертантка зібрала і систематизувала матеріали стосовно імунохімічного аналізу та гуморальних факторів неспецифічної резистентності тварин.