Лісова Наталія Едуардівна. Імунофізіологічний статус телят за впливу антимікробних препаратів та імуномодуляторів : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / Державний науково-дослідний контрольний ін-т ветеринарних препаратів та кормових добавок. — Л., 2006. — 148арк. — Бібліогр.: арк. 121-144.
Анотація до роботи:
Лісова Н.Е. Імунофізіологічний статус телят за впливу антимікробних препаратів та імуномодуляторів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького, Львів, 2007.
У дисертації наведено дані про вплив на організм телят чорно-рябої молочної породи 2-4 місячного віку антимікробних препаратів та імуномодулятора тканинного походження РБС. Проаналізовано динаміку змін імунофізіологічного статусу телят за впливу антибіотиків залежно від їх ступеня проникнення до клітини. Встановлено зміни функціональної активності природної резистентності телят за дії антибіотиків з низьким (пеніцилін, стрептоміцин) та середнім (гентаміцин, енроцин-50, окситетрациклін) ступенем проникнення до клітини, що проявлялося зниженням лізоцимної та бактерицидної активності сироватки крові, змінами фагоцитарної активності нейтрофілів та інтенсивності фагоцитозу. Виявлено зміни показників імунофізіологічного статусу за впливу препарату з високим ступенем проникнення до клітини (тілбіан).
Досліджено параметри імунного захисту телят за сумісного застосування антимікробних препаратів та імуномодуляторів тканинного (РБС) і синтетичного (левамізол) походження. Виявлено неселективну виражену активацію показників імунітету за дії левамізолу та помірну активацію показників імунного захисту телят препаратом РБС. Встановлено можливість корекції імунного захисту телят за застосування антибіотиків препаратом тканинного походження РБС, що сприяє стабілізації фізіологічного стану та обмінних процесів організму тварин.
Матеріали досліджень імуномодулюючої дії препарату РБС та схеми використання його з метою імунокорекції для фізіологічного стану телят використано для розробки НД на препарат.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової проблеми збереження резистентності організму телят 2-4-місячного віку за впливу препаратів антимікробної дії. У проведених нами дослідженнях встановлено, що показники імунітету тварин зазнають змін протягом 7-14 діб після початку застосування антимікробних препаратів (пеніциліну та стрептоміцину, гентаміцину, енронцину, окситетрацикліну, тілбіану) з різним ступенем проникнення до клітини, та піддаються корекції препаратом тканинного походження РБС. У результаті проведених досліджень встановлено:
1. Загальні показники імунофізіологічного стану телят 2-4 місячного віку з респіраторними захворюваннями (бронхопневмонія) є нестабільними і можуть зазнавати суттєвих відхилень внаслідок застосування антимікробних препаратів (пеніциліну, стрептоміцину, гентаміцину, окситетрацикліну, енроцину, тілбіану);
– при вивченні дії гентаміцину – препарату 2 групи – встановлено зменшення кількості лейкоцитів у крові телят на 7 добу від початку досліду на 15,8 - 23,2 % у порівнянні з іншими групами телят;
– при вивченні впливу тілбіану – препарату 3 групи – встановлено зростання загальної кількості лейкоцитів у крові дослідних тварин на 43 % у порівнянні з попереднім періодом та кількості В-лімфоцитів у середньому на 24,3 % (р 0,05).
2. Зміни параметрів імунного захисту при застосуванні препаратів з низьким (пеніцилін, стрептоміцин) і середнім (гентаміцин, енроцин, окситетрациклін) ступенем проникнення до клітини проявлялися у зниженні активності факторів неспецифічної резистентності – як клітинних, так і гуморальних: фагоцитарної активності нейтрофілів та бактерицидної і лізоцимної активності сироватки крові.
3. При застосуванні препарату з високим ступенем проникнення до клітини (тілбіан) встановлено зміни показників природного імунітету – підвищення фагоцитарної активності нейтрофілів у 1,52 рази порівняно з контролем (р 0,05), бактерицидної активності сироватки крові у 1,5 рази у порівнянні з періодом до введення (р 0,05).
4. Внаслідок вікових особливостей формування імунної системи у телят 3-місячного віку спостерігалося зниження лізоцимної активності сироватки крові у середньому на 13-32 %, по відношенню до загального рівня показника інших груп телят, за умов застосування антимікробних препаратів з низьким та середнім ступенем проникнення до клітини.
5. При застосуванні левамізолу встановлено підвищення активності як клітинних, так і гуморальних факторів захисту організму телят. Виявлене підвищення рівня г-глобулінів у білковому спектрі сироватки крові на 38 % у порівнянні з контролем (р 0,05) та підвищення кількості Т-лімфоцитів на 12,8 %. За умов нестабільного фізіологічного стану організму застосування імуностимулюючих доз препарату може викликати певні застереження.
6. Вплив препарату РБС на імунну систему реалізувався, перш за все, шляхом впливу на стан компонентів неспецифічної резистентності та її клітинного фактора – фагоцитарної системи нейтрофілів. При одночасному застосуванні РБС з антибіотиками, за умов нестабільного імунофізіологічного стану організму телят, не спостерігалося негативних змін показників імунітету; у більшості випадків використання імуномодулятора дозволяло уникнути можливого негативного впливу препаратів антимікробної дії.
7. За умов використання антимікробних препаратів або одночасного їх застосування з імуномодуляторами телятам 2-4-місячного віку обов’язкове проведення імунологічного моніторингу, незважаючи на наявність чи відсутність початкових змін у показниках імунітету.
Публікації автора:
Дія левамізолу на окремі показники імунітету у хворих телят і телиць/ Клос Ю.С., Михалусь Г.М., Кружель Н.П., Дацьків О.М., Лісова Н.Е., Шкодяк Н.В., Бассараб В.П., Левків Г.Ю., Кішко А.С. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 1999. –Т.1, № 4. – С. 84-91. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні гематологічних та імунологічних показників телят, проводив науковий та статистичний аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).
Вплив аерозолів декаметоксину на імунологічні та інші показники телят, уражених респіраторними хворобами / Клос Ю.С., Михалусь Г.М., Кружель Н.П., Дацьків О.М., Лісова Н.Е., Шкодяк Н.В., Бассараб В.П. Левків Г.Ю., Кішко А.С. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 1999. – Вип.2. – С. 70-75. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначав гематологічні, імунологічні та біохімічні показники організму тварин, проаналізував отримані результати досліджень та описав їх у статті).
Контроль впливу ветеринарних лікарських засобів на стан імунітету тварин /Косенко М.В., Коцюмбас І.Я., Косенко Ю.М., Дацьків О.М., Лісова Н.Е. // Ветеринарна медицина України. – 2004. - №1. – С. 43-44. (Дисертант проводив аналіз літературних та експериментальних даних, брав участь у науковому обгрунтуванні положень статті, підготовці матеріалів до друку).
Коцюмбас І.Я., Лісова Н.Е. Показники імунного статусу організму телят за умов застосування антимікробних препаратів та імуномодуляторів // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин УААН. – 2004. – Вип. 5, №3. – С. 276-282. (Дисертант брав участь у організації та проведенні дослідів, визначав гематологічні та імунобіохімічні показники організму тварин, проводив аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).
Лісова Н.Е., Дацьків О.М., Коцюмбас І.Я. Корекція імунного статусу організму телят за умов застосування антимікробного препарату // Ветеринарна медицина. – Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків. – 2004. – Вип. 84. – С. 428-430. (Дисертант брав участь у організації та проведенні досліду, визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив аналіз отриманих результатів та написав статтю).
Лісова Н.Е., П’ятничко О.М., Коцюмбас І.Я. Показники імунітету телят при застосуванні антимікробних препаратів та імуномодуляторів різного походження // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків. – 2005. – Вип. 85, Т.1. – С. 679-684. (Дисертант брав участь у оргнанізації та проведенні дослідів, визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив статистичний і науковий аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).
Препарат „РБС”. Технічні умови 24.4-31485280-002:2006 (на заміну ТУ У 46.15.183-97): Ніколаенко О.М., НДЦ ”Ербіс”, Коцюмбас І.Я., Лісова Н.Е. Затверджено Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 10.02.2006., дата надання чинності 07.09.2006, чинний до 07.09.2011. (Дисертант визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив статистичний і науковий аналіз отриманих результатів, відтворював методи контролю, брав участь у оформленні документації).
Імунологічний контроль ветеринарних лікарських засобів. Методичні рекомендації / Косенко М.В., Коцюмбас І.Я., Малик О.Г., Дацьків О.М., Дзівик О.І, Косенко Ю.М., Засадна З.С., Лісова Н Е., Михалусь Г.М., КружельН.П., Шкодяк Н.В., Бассараб В.П, Максимович О.А., Неділька Г.Ю. – Львів, 2002. – 37 с. (Дисертант проводив аналіз експериментальних досліджень та узагальнення даних, брав участь у науковому обгрунтуванні матеріалів, підготовці матеріалів до друку).
Показники імунного статусу у телят, хворих інфекційним ринотрахеїтом, за одночасного їх лікування спленофероном та гентаміцином/ О.М.Дацьків, Ю.С.Клос, О.І.Дзівик, Н.Е.Лісова //Збірник праць працівників ДНДКІ ветпрепаратів і кормових добавок. – Львів, 1996. – С. 60-61. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).
Коцюмбас И.Я., Лисовая Н.Э. Влияние антимикробного препарата энроцин и регенеративного биостимулятора на некоторые показатели иммунитета телят // Сб. труд. ІІ Международной межвузовской научно-практической конференции аспирантов и соискателей "Предпосылки и эксперимент в науке". - Санкт-Петербург, 2004. - С. 23-24. (Дисертант брав участь у організації та проведенні досліду, визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив аналіз отриманих результатів та готував матеріали до друку).
11. Лісова Н.Е., П’ятничко О.М., Коцюмбас І.Я. Біохімічні та імунологічні показники організму телят при застосуванні антимікробного препарату та імуномодулятора РБС // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених "Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених-аграріїв", 11-12 квітня 2006р. – Дніпропетровськ, 2006.– С.199-202. (Дисертант брав участь у організації та проведенні досліду, визначав показники імунного статусу організму тварин, проводив аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).