Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Шпильова Світлана Іванівна. Індивідуалізація комплексного лікування хворих на рак молочної залози: Дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. - К., 2002. - 138арк. - Бібліогр.: арк. 113-138.



Анотація до роботи:

Шпильова С.І. Індивідуалізація комплексного лікування хворих на рак молочної залози. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 -онкологія. - Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено актуальному питанню онкології - підвищенню ефективності комплексного лікування хворих на рак молочної залози (РМЗ) шляхом розробки методу індивідуалізації лікування на основі оцінки рівня та реакційної здатності сульфгідрильних груп (SH-груп) сироватки крові та зниження токсичності комплексного лікування новим препаратом супроводу бластеном.

Виявлено, що розповсюдженість РМЗ корелює зі зменшенням рівня загальних сульфгідрильних груп сироватки крові хворих. При збільшенні розповсюдженості злоякісного процесу від І до ІІІ стадії рівень сульфгідрильних груп зменшується на 27,1% (р<0,02). При наявності віддаленого метастазування рівень SH-груп зазнає подальшого зниження, але він суттєво не відрізняється від цього показника у хворих з місцево-розповсюдженим РМЗ. У хворих, в сироватці крові яких рівень SH-груп був нижчим за 500 мкмоль/л, відмічено погіршення функціонального стану печінки та нирок. На протязі наступних двох років у них частіше спостерігалось прогресування злоякісного процесу (30%).

Урахування чутливості до циклофосфану, доксорубіцину in vitro при проведенні хіміотерапії хворим призвело до збільшення відсотку хворих, у яких спотерігалась регресія пухлини. У цих хворих також виявлено тенденцію до покращення показника 2 річної виживаності.

Показано, що рівень загальних сульфгідрильних груп сироватки крові може бути додатковим критерієм оцінки дії препарату терапії супроводу – бластену. Доведено, що цей препарат має гемопротекторні властивості, особливо при введенні до початку цитотоксичної терапії та покращує показники імунної системи. Комплексне лікування хворих на РМЗ із застосуванням бластену забезпечує покращення віддалених результатів лікування хворих. Встановлено, що показник загальної та безрецидивної 5-річної виживаності хворих, що отримували комплексне лікування з бластеном, на 13% та 10% перевищує цей показник у хворих, які не отримували цей препарат.

  1. Доведено, що метод визначення чутливості пухлини до протипухлинних препаратів по інактивації сульфгідрильних груп сироватки крові є високочутливим та специфічним і що з його допомогою можна прогнозувати відповідь первинної пухлини на проведення неоад’ювантної хіміотерапії відповідними препаратами у хворих на рак молочної залози (РМЗ).

  2. Встановлено, що з розвитком злоякісного процесу у хворих на РМЗ спостерігається зниження рівня сульфгідрильних груп сироватки крові. Цей показник може бути використано при визначенні розповсюдженості РМЗ та як додатковий критерій при прогнозуванні та моніторінгу перебігу злоякісного процесу.

  3. Показано, що хворі на РМЗ ІІ-ІІІ стадії з рівнем сульфгідрильних груп сироватки крові меншим за 500 мкмоль/л на початку лікування, у яких спостерігалось зменшення цього показника після неоад’ювантної терапії, та хворі, у яких через рік після операції рівень сульфгідрильних груп не перевищив їх рівень до початку лікування, мають несприятливий прогноз.

  4. Запропонована схема лікування хворих на РМЗ з призначенням протипухлинних препаратів, до яких виявлена чутливість, покращує безпосередній ефект неоад’ювантної хіміотерапії та підвищує показник 2-річної виживаності пацієнтів.

  5. Встановлено, що введення бластену сприяє збільшенню рівня сульфгідрильних груп сироватки крові щурів в експерименті, і цей рівень корелює з протипухлинною дією препарату. Отже рівень сульфгідрильних груп у сироватці крові може бути непрямим додатковим показником ефективності дії бластену.

  6. Встановлено, що бластен, введений як до, так і після введення протипухлиного цитостатичного препарату має гемозахисну дію, але кращє вона проявляється за умов попереднього введення бластену. Доведена гемозахисна та імуномодулююча дія бластену при усіх видах консервативного лікування хворих на РМЗ ІІ-IV стадій.

  7. Встановлено, що при комплексному лікуванні з бластеном хворих на РМЗ ІІ-ІІІ стадій покращується показник 5-річної виживаності на 13% (р<0,05).

Публікації автора:

1. С.И. Шпилевая, В.И. Тарутинов, В.С. Мосиенко, В.П.Рогацкая, И.О. Пономарев, Л.Н.Шинкаренко, В.Ф. Чехун. Коррекция лейкопений с помощью нового пробиотического иммуномодулятора (продукт Lactobacillus Delbrueckii) в комбинированном лечении больных раком молочной железы.. //Онкология.-2000.-№1-2.-С.83-86. (Курація хворих, штучне дослідження кількості лейкоцитів, обробка отриманих результатів, участь у написанні статті).

2. С.Ю.Скляр, С.И.Шпилевая, А.М.Ахова. Клинико-морфологические результаты неоадьювантной химиотерапии больных местно-распространенными формами рака молочной железы. //Актуальные проблемы медицины и биологии. Збірник наукових праць.- Вип.1. Киев,2000.-С.333-336. (Курація хворих, участь у написанні статті).

3. З.Д.Савцова, С.І.Шпильова, В.І.Тарутінов, В.П.Рогацька, Т.А.Меньок, І.С.Нікольський, В.С.Мосієнко, Л.М.Шинкаренко, В.Ф.Чехун. Імунокорекція за допомогою імуномодулятора з Lactobacillus delbrueckii в комплексному лікування хворих на рак молочної залози ІІ-ІV стадії. //Онкология.-2000.-№4.-С.267-271. (Курація хворих, участь в дослідженні імунологічних показників крові хворих, обробці матеріалів та написанні статті).

4. С.И.Шпилевая, В.И.Тарутинов, С.Ю.Скляр, Г.И.Кулик, Л.М.Захарцева, В.Ф.Чехун. Индивидуализация подбора противоопухолевых препаратов для неоадьювантной полихимиотерапии больных раком молочной железы. //Актуальные проблемы медицины и биологии. Збірник наукових праць.-Вип.1. Киев, 2001.-С.390-403. (Курація хворих, біохімічні дослідження крові, обробка результатів, участь у написанні статті).

5. В.І. Тарутінов, І.В. Досенко, С.І.Шпильова. Принципи формування індивідуальних планів етапного лікування хворих на рак молочної залози з урахуванням основних патогенетичних форм захворювання. Методичні рекомендації.- Київ, 1999.- 24 с.

6. В.С.Мосиенко, З.Д.Савцова, С.І.Шпильова, В.П.Рогацкая, М.Д.Мосиенко, Г.Д.Бендюг, Л.Н.Шинкаренко, И.О.Пономарев. Использование отечественного пробиотического иммуномодулятора бластена в комплексном лечении рака молочной железы. //“Онкология 2000” Тези II з`їзду онкологів країн СНД.-Київ, Exp.Oncol.-Vol.22(Suppl).-C.65

7. Г.И.Кулик, С.І.Шпильова, В.И.Тарутинов, С.Ю.Скляр, В.Ф.Чехун. Использование сыворотки крови больных раком молочной железы в качестве тест - объекта для определения индивидуальной чувствительности опухоли к противоопухолевым препаратам. //VII російський національний конгрес “Человек и лекарство”. Тези доповідей - Москва, 2000.-С.265.

8. С.І.Шпильова, Чехун В.Ф., Мосієнко В.С. та інші. Бластен як можливий модулятор лікарської резистентності. //IV Республіканська науково-практична конференція молодих онкологів України “Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології”. Тези доповідей,- Київ, 2001.- С.3.

9. Шпильова С.І., Тарутінов В.І., Кулик Г.І., Скляр С.Ю., Чехун В.Ф. Індивідуалізація неоадювантної хіміотерапії хворих на РМЗ. //Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні аспекти комплексного лікування раку молочної залози із застосуванням органозберігаючих та реконструктивних операцій” Ужгород, 2002.- С.183-184.