Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


491. Масловський Олександр Сергійович. Індивідуальна анатомічна мінливість коронок різців людини: дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Масловський О.С. Індивідуальна анатомічна мінливість коронок різців людини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. Харків, 2004.

Дисертація присвячена вивченню індивідуальної анатомічної мінливості передніх зубів (різців) людини. Дослідження виконано на базі обстежених 416 зубів людей чоловічої і жіночої статі у віці 18-22 років. При цьому вивчалися гіпсові моделі, виготовлені за допомогою маси «Стомафлекс» із супергіпсу з наступним зміцненням цоколя моделі звичайним.

Метою роботи було з'ясування залежності лінійних параметрів коронок різців від ряду факторів. Основними методами виконання роботи були морфометрія, віртуальне моделювання і статистична обробка з дисперсійним аналізом.

Стандартними тарованими інструментами вимірялися медіальна та латеральна висоти коронки, її ширина по ріжучому краю, і в пришийковому відділі, кути між медіальною і латеральною висотами та ріжучим краем, тобто вимірювалися розміри клінічної коронки зубів. Для об'єктивізації отриманих даних був розроблений спосіб віртуального моделювання форми коронки зуба.

Існує достовірна асиметрія – ліві зуби більші за праві; досить виражений статевий диморфізм – у 13 % випадків у чоловіків зуби більші, ніж у жінок. Виявилася математично достовірна залежність верхніх зубів від піднебінного покажчика – верхні зуби в 0,03 % випадків збільшуються разом з ним. Збільшуються зуби також зі зміною лицевого кута від орто- до прогнатії. Візуально відмічалося збільшення зубів зі зміною форми обличчя від круглої до ромбічної, але математично це не підтвердилося.

Таким чином, визначений характер індивідуальної анатомічної мінливості різців людини, що може бути врахований фахівцями.

Індивідуальна анатомічна мінливість передніх постійних зубів людини має важливе значення як для теоретичної медицини, так і, особливо, для ортопедів-стоматологів, судових медиків і антропологів. У роботі розв’язано актуальну наукову задачу – подано конкретні дані про залежність морфометричних параметрів різців людини від статі та краніометричних показників; представлено також крайні форми мінливості цих зубів.

  1. Коронки різців людини вікової групи 18-22 років можуть мати квадратну, трапецієподібну та зворотньотрапецієподібну форму. Середні розміри ширини пришийкового краю, медіальна та латеральна висота коронки та кути між цими лінійними параметрами відрізняються достатньою стабільністю на усіх восьми зубах (коефіцієнт варіації в межах 0,54-3,25). Тільки ширина ріжучого краю верхніх медіальних різців досить варіабельна (коефіцієнт варіації 8,62-8,95). Форма горбка на язичній поверхні зуба у певному відсотковому відношенні – на верхніх зубах 75-25; на нижніх – 50-50; змінюється від вираженої ямки до горбка, що чітко визначається.

  2. Статевий диморфізм різців виражений в тому, що в 13 % випадків математично достовірно: зуби чоловіків більші за жіночі.

  3. При зміні піднебінного покажчика від меншого значення до більшого в 0,03 % випадків достовірно збільшується ширина ріжучого краю 11 і 21 зубів. Зв'язок між варіаціями інших параметрів і піднебінного покажчика не простежується. Слід відмітити, що в основному в цій віковій групі зустрічається брахістафілічний тип твердого піднебіння.

  4. Зміни параметрів різців у людей з різним кутом обличчя виявилися залежними від збільшення цього кута, тобто ширина різцевого краю 11 і 21 зубів збільшувалася від ортогнатії до прогнатії. При цьому виявилося, що у людей, які народилися в Харківському регіоні, у вивченій віковій групі переважає ортогнатичний тип обличчя (32 %), а найменше зустрічається прогнатія (11,2 %).

  5. Серед досліджуваного контингенту форма обличчя виявилася переважно еліптичною (30 %), менш за все – ромбічною (3,8 %). Відповідно до збільшення нижньої частини обличчя збільшуються також розміри зубів, хоча математичної закономірності не виявлено.

  6. Форма зубів не показала залежності від жодного з досліджених факторів.

  7. На нашому матеріалі тип облич був переважно лептопрозопічний з ортогнатичним прикусом. У всіх досліджених осіб, а також у їхніх батьків у зубних рядах наявні зуби, що лікувалися раніше.

  8. Ортопедам-стоматологам необхідно враховувати розміри різців при їх протезуванні в осіб певної статі, звертаючи при цьому увагу на піднебінний покажчик і краніометричні показники

Публікації автора:

  1. Масловский А.С. Морфометрическая характеристика индивидуальной анатомической изменчивости резцов человека (сообщение 1). Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 4. – С. 166-167.

  2. Масловский А.С. Особенности индивидуальной анатомической изменчивости коронок резцов человека (сообщение 2). // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – т. 6, № 4. – С. 108-109.

  3. Аврунин О.Г., Масловский А.С. К вопросу о способах изучения индивидуальной изменчивости зубочелюстной системы. // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 2. – С. 133-135. (Автором запропонована ідея і отримані фактичні матеріали для створення комп’ютерної моделі. Зроблені висновки. )

  4. Масловський О.С., Лупир В.М., Масловський С.Ю. До питання про анатомічну мінливість різців людини. // Вісник морфології. – 2003. – № 2 – С. 428-429. (Автором зібраний матеріал і проведені морфологічні виміри.)

  5. Масловский С.Ю., Масловский А.С. Коэффициент вариации как объективный фактор характеристики индивидуальной анатомической изменчивости. // Biomedical and Biosocial Anthropology/ – 2004. – № 2. – С. 189-190. (Автором зібрані дані про зуби і зроблені висновки роботи.)

  6. Масловский А.С. Об индивидуальной анатомической изменчивости коронок резцов человека в зависимости от лицевого угла. // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2004. – т. 3, № 3. – С. 52.

  1. Масловский А.С. Связь формы лицевого черепа с особенностями строения коронок резцов человека. Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т. 7. – № 2. – С. 251-252.

  2. Голик В.П., Масловский А.С. Половой диморфизм передних зубов человека. // Медицина сегодня и завтра. – 2004. – № 2. – С. 175-178. (Автор зібрав матеріал, проведена його обробка і зроблені висновки.)