Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Черненко Алла Василівна. Індивідуальна анатомічна мінливість коронок зубів у людей юнацького віку : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун- т. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Черненко А.В. Індивідуальна антомічна мінливість коронок зубів у людей юнацького віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена вивченню індивідуальної анатомічної мінливості зубів людей юнацького віку, зокрема їх коронок з позицій вчення В.М. Шевкуненка про індивідуальну анатомічну мінливість органів, систем та форми тіла людини на різних рівнях їх організації на прикладі великого промислового міста (м. Харків).

Матеріалом дослідження були зуби людей юнацького віку. Було обстежено 208 осіб. Вивчення зубів проводилось безпосередньо в ротовій порожнині, також на гіпсових моделях (в кількості 79), на 83 видалених зубах, на 22 панорамних та окремих рентгенограм зубів. У роботі

16

використаний комплекс сучасних морфологічних, морфометричних методів дослідження, рентгенівські та статистичні методи. Був досліджений взаємозв’язок між розмірами зубів з різними варіантами їх розташування (премолярний та молярний індекси Пона). За результати роботи розроблені „карти-схеми” найбільш поширених варіантів будови коронок зубів людей юнацького віку.

У роботі досліджені межі значень розмірів коронок зубів обстеженої групи при різних варіантах їх розташування в зубному ряду. Була проведена оцінка середніх розмірів зубів при розташуванні в зубному ряду та за його межами, досліджена кількість зубів, сроки прорізання, обстежена будова зубів, поверхонь і коренів, встановлені розміри зубних дуг між першими малими і першими великими кутніми зубами. Напрямок був взятий на дослідження морфометричних особливостей коронок, коренів зубів усіх груп в залежності від статевого диморфізму.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі по вивченню особливостей індивідуальної анатомічної мінливісті зубів, зокрема їх коронок, людей юнацького віку великого промислового міста, що є морфологічної основою для удосконалення діагностики і підвищення ефективності якості стоматологічної лікувально-профілактичної допомоги населенню.

1. Зуби людей юнацького віку мають виражену індивідуальну та статеву анатомічну мінливість. Особливо це стосується змін їх кількості, форми й розмірів коронок та розташування в зубному ряду. Найбільш варіабельними за кількістю зубів виявилися другі малі кутні зуби нижньої щелепи: в 6 % досліджених випадків вказані зуби були відсутні по обидві сторони щелепи; в 2 % випадків - зуби були відсутні на одній стороні. Друге місце за зміною кількості посідають латеральні різці верхньої щелепи – 5 % випадків.

2. За формою коронки різців найбільш варіабельними виявилися

13

медіальні різці верхньої щелепи – встановлено три форми їх будови, серед яких домінує форма трапеції (72 % випадків). У дівчат в 76 % випадків на цих зубах наявним був язичний горбок; у юнаків в 81 % випадків вказаний горбок був відсутній.

3. Найбільш стабільними за кількістю зубів є ікла: лише в 1,9% випадків виявлене додаткове ікло на верхній щелепі. Для ікол юнаків характерна п’ятикутна форма коронки (63,5 % випадків), а у дівчат – овоїдна (69 % випадків).

4. У групі малих кутніх зубів найбільш варіабельними за формою коронки виявилися другі малі кутні зуби нижньої щелепи. У 21,6 % випадків їх коронка була схожа на форму першого малого кутнього зуба, в 12,9 % - на форму першого великого кутнього зуба.

5. Великі кутні зуби за стабільністю кількості займають друге місце після ікол. Зміни в їх кількості спостерігаються лише у першого великого кутнього зуба (1,1 % обстежені випадки відсутності на верхній щелепі і 1 % – на нижній). В 64 % випадків у юнаків великі кутні зуби мали додатковий

горбок на язичній поверхні (горбок Карабеллі); у дівчат – в 45 %. У юнаків треті великі кутні зуби прорізаються раніше, ніж у дівчат.

6. Вирішальним фактором розташування зубів в зубному ряду є ширина і діаметр їх коронок та шийок. Висота коронок зубів не впливає на їх розташування. Зокрема, збільшення розмірів ширини коронки та діаметра коронки 44,34 зубів у дівчат призводить до їх зміщення з зубного ряду (при розташуванні в зубному ряду ці значення становлять відповідно – 7,46±0,15 та 6,77±0,18, за межами зубного ряду ці ж дані збільшуються - 7,83±0,07 та 7,08±0,14).

7. Розміри зубів, які розташовані за межами зубного ряду, зокрема діаметр коронки і шийки, мають більші крайні значення, ніж розміри зубів при їх розташуванні в зубному ряду. Зокрема, діаметр коронок 13,23 зубів у юнаків коливається, відповідно, в межах: від 8,71 мм до 9,52 мм та від 8,79 мм до 9,43 мм; діаметр шийки відповідно: від 8,4 мм до 9,43 мм та від 8,44 мм до 9,38 мм (середні показники).

8. Дослідження взаємозв’язку між розмірами зубів та різними варіантами їх розташування продемонструвало зменшенння індексів Пона у випадках відсутності різців, малих кутніх зубів (премолярний – 47,05, молярний – 32,61), у випадках розташування вказаних зубів за межами зубного ряду (відповідно 74,58 та 56,49). У випадках збільшення міжзубних проміжків премолярний індекс Пона має тенденцію до збільшення (86,79), а молярний – має значення близьке до стандартного (63,85) (стандартне значення премолярного індекса Пона – 80, молярного - 64) .

14

Публікації автора:

1. Черненко А.В. Необхідність комплексного антропологічного підходу в діагностиці захворювань зубощелепної системи // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2002. - №2. – С. 41 – 43.

2. Лупир В.М., Черненко А.В. Варіантна анатомія зубів у студентів в умовах великого промислового міста // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. - №3.- С. 113–114 (Автором проведено комп’ютерний набір роботи, проаналізовані дані літератури, особисто проведене морфологічне дослідження).

3. Черненко А.В. Антропо-морфометричне дослідження зубів фронтальної групи // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Выпуск 6. – 2003. - С.254–256.

4. Черненко А.В. Варіантна анатомія деяких параметрів коронок ікол //

15

Актуальные проблемы медицины и биологии. - №2. – 2004. – С. 442–445.

5. Калашникова С.Н., Черненко А.В. Морфометрические особенности моляров в юношеском возрасте // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. - №3. – С. 14-16 (Автором сформульована мета, проведене морфометричне дослідження зубів, аналіз одержаних результатів).

6. Калашникова С.Н., Черненко А.В Анатомічна мінливість зубів людини // Український медичний альманах. – 2005. - №3. – С. 69-70 (Автор проаналізував наукову літературу, написав обговорення одержаних результатів, виконав комп’ютерний набір).

7. Лупырь В.М., Ольховский В.А., Черненко А.В. Индивидуальная анатомическая изменчивость зубного ряда у студентов // Материалы 4 Международной конференции по антропологии. - С.-Петербург, 2002. - С. 214–216 (Автором проаналізована наукова література і сформульована ідея, проведене морфологічне дослідження).

8. Черненко А.В. Вивчення анатомічних особливостей зубо-щелепної системи // Тез. доп. III Нац. Конгр. АГЕТ України: Актуальні питання морфології. - Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. - С. 34.

9. Черненко А.В. Анатомічна мінливість зубів у підлітковому та юнацькому віці // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез конференції

молодих вчених – Харків, 2003. – С. 45 – 46.

10. Черненко А.В. Аномальне розташування зубів // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез конференції молодих вчених – Харків, 2004. – С. 52.