Малинський Ігор Йосипович. Індивідуальні особливості функціональної підготовленості кваліфікованих борців вільного стилю (включаючи вікові відмінності) : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2002.
Анотація до роботи:
Малинський І.Й. Індивидуальні особливості функціональної підготовленості кваліфікованих борців вільного стилю (включаючи вікові відмінності). — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01 — Олімпійський та професійний спорт, Національний університет фізичного виховання і спорту України, Київ, 2002 р.
Дисертація вміщує результати теоретичного та експериментального дослідження індивідуальних особливостей рівня розвитку різних компонентів фізичної підготовленості та функціональних можливостей кваліфікованих борців (юніорів та дорослих). Показано значний діапазон індивідуальних шляхів досягнення високої спеціальної працездатності за показниками силових, анаеробних і аеробних можливостей, рівня розвитку рухливості, стійкості, економічності функціональних і метаболічних процесів, а також у реалізації енергетичних можливостей в умовах, які є типовими для спортивної боротьби.
Кваліфікованих борців, як дорослих, так і юніорів, характеризує, з одного боку, виражений розвиток одного з компонентів функціональної підготовленості і, з іншого боку, — типове для кожного спортсмена співвідношення рівня розвитку основних компонентів.
Визначено їх граничні рівні, відмінності та типовий характер взаємокомпенсації, які визначають індивідуальність функціональної підготовленості кваліфікованих борців і можуть використовуватися для індивідуалізації критеріїв етапного контролю процесу підготовки.
Аналіз теоретичних і методичних підходів до індивідуалізації підготовки кваліфікованих борців показав, що їх підгрунтям стало визначення закономірних відмінностей структури підготовленості окремих спортсменів, адекватних критеріїв їх оцінювання та орієнтація на цій підставі тренувального процесу. Разом з тим у наш час індивідуалізація підготовки кваліфікованих борців зорієнтована майже винятково на врахування стилю діяльності, манери ведення поєдинків і використання техніко-тактичного арсеналу. Усе яскравіше проглядається суперечність, пов'язана з роллю, яка все зростає, спеціальної витривалості для досягнення високих результатів (а тому і функціональної підготовленості борців) і недостатнім розумінням її суті та розробки нормативної бази для її оцінювання.
У борців високої кваліфікації спостерігається значний діапазон індивідуальних особливостей функціональної підготовленості та високий рівень розвитку різних боків енергетичних можливостей і компонентів функціональної підготовленості. Це передбачає необхідність урахування більшої, ніж у більшості інших видів спорту, кількості факторів, які є основними для виявів спеціальної витривалості, і великий діапазон індивідуальних шляхів досягнення високої спеціальної працездатності окремими кваліфікованими борцями.
Суть індивідуальності функціональних виявів спеціальної витривалості кваліфікованих борців найяскравіше виявляється в індивідуальному співвідношенні розвитку комплексу основних компонентів функціональних можливостей аеробної та анаеробної потужності, рухливості, стійкості, економічності й у реалізації енергетичних можливостей в умовах, які типові для змагальних поєдинків.
Кваліфікованих борців характеризували, з одного боку, виражений розвиток одного з компонентів функціональної підготовленості і, з іншого, — властиве конкретному спортсмену співвідношення рівня розвитку основних компонентів функціональної підготовленості.
Для кваліфікованих борців характерна наявність більш сильних і відносно слабких сторін функціональних можливостей. Існує визначений характер компенсації слабких сторін функціональної підготовленості за рахунок більш сильних сторін. Вираженість такої компенсації визначається необхідністю підвищення рівня основних факторів спеціальної витривалості і тим самим створює підгрунтя для формування вираження індивідуальності функціональної підготовленості борців. Показано найтиповіші варіанти індивідуальної взаємокомпенсації одних компонентів функціональної підготовленості іншими.
Усі борці характеризувалися великим діапазоном індивідуальних коливань анаеробних алактатних можливостей порівняно з показниками аеробних можливостей. Для борців без виражених відмінностей ступеня розвитку однієї з енергетичних систем характерні великі індивідуальні розходження за внутрішньою структурою анаеробних гліколітичних можливостей. Найбільше вираження сильних і слабких боків спостерігається за такими компонентами фізичної підготовленості, як «стійкість», «рухливість», а також за внутрішньою структурою аеробної «потужності», яка відображає велике їх значення для визначення індивідуальності функціональної підготовленості кваліфікованих борців.
Характеристики потужності та ємності анаеробної лактатної системи окремих кваліфікованих борців, особливо більш старшого віку, мали найтісніший зв'язок із показниками їхньої спеціальної витривалості. Борці, які мали найвищі рівні вказаних показників, посідали найвищі місця під час ранжування їх за виявами спеціальної працездатності. У молодих борців-юніорів вона великою мірою була пов'язана з анаеробними алактатними можливостями й аеробною потужністю.
Кількість борців з яскраво вираженими індивідуальними особливостями за ступенем розвитку одного з боків енергетичних можливостей склали 13,5 %, а при їх виділенні за ступенем розвитку одного з компонентів функціональної підготовленості — 14,8 % усіх обстежених борців.
Молоді борці-юніори характеризуються більш значним діапазоном індивідуальних розходжень за більшою кількістю основних показників енергетичних можливостей та вираженості сильних і слабких сторін функціональної підготовленості, через що їх функціональна підготовка потребує більшого ступеня індивідуалізації.
Головною особливістю молодих борців-юніорів є більш низький рівень розвитку «стійкості» і більш високий рівень «рухливості» і «аеробної потужності», ніж у борців старшого віку.
Спостерігається відносно більший внесок алактатних і аеробних чинників енергозабезпечення у формування спеціальної витривалості борців-юніорів порівняно з борцями більш старшого віку.
Визначено межі розходжень основних показників і компонентів структури енергетичних можливостей та функціональної підготовленості, які можуть виступати стійкими індивідуальними особливостями кваліфікованих борців і використовуватися для індивідуалізації критеріїв етапного комплексного контролю.
Надійна оцінка характеру схильності кваліфікованого борця може бути зроблена лише на підставі інтегральної інформації, яка враховує всі основні компоненти функціональної підготовленості. Врахування вираженості, характеру і поєднань їх індивідуальних відхилень у процесі практичного проведення етапного комплексного контролю дозволило сформувати початкову критеріальну основу для підвищення ступеня індивідуалізації функціональної підготовки як підгрунтя для повнішої реалізації резервних можливостей кваліфікованих борців.
Публікації автора:
Малинский И.И. Индивидуальные особенности скоростно-силовых возможностей квалифицированных борцов вольного стиля // Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. трудов. —Харьков: ХХПИ, 1999. — № 11. — С. 38—41.
Малинский И.И. Компоненты аэробной производительности квалифицированных борцов, как фактор индивидуализацииих подготовки // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Зб. наук. праць. — Харків: ХХПІ, 2000. — № 2. — С. 43—48.
Малинский И.И. Индивидуальные особенности анаэробных лактатных возможностей борцов как один из факторових функциональной подготовленности // Наука в олимпийском спорте. — 2000. — №1. — С. 79—85.
Малинский И.И. Индивидуальные особенности возможностей систем энергообеспечения работы квалифицированных борцов вольного стиля // Мат. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Фізична культура, спорт та здоров’я нації» / Київ-Вінниця 22-24 жовтня 1996 р./ Київ: УАННП, 1998.— С. 181—185.
Малинский И.И. Индивидуальные проявления специальной выносливости квалифицированных борцов вольного стиля по показателям их энергетического потенциала // Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації: IV Міжнар. наук. конгрес. — К., 2000. — С. 74.
Малинский И.И. Функциональная подготовленность борцов: Метод. рекомендации. — К.: Науковий світ, 2001. — 43 с.
Малинский И.И. Индивидуализация функциональной подготовленности борцов: Метод. рекомендации. — К.: Науковий світ, 2001. — 49 с.