Конарева ірина Миколаївна. індивідуальні особливості пов'язаних з подією ЕЕГ- потенціалів людини : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2002.
Анотація до роботи:
Конарева І.М. Індивідуальні особливості пов'язаних з подією ЕЕГ-потенціалів людини. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2001.
У роботі репрезентовано результати досліджень взаємозв’язку між параметрами пов’язаними з подією ЕЕГ-потенціалів (ППП), ритмів ЕЕГ та психологічними характеристиками особистості в умовах виконання цілеспрямованих поведінкових актів та у стані спокою. Встановлено, що однією з кардинальних причин міжіндивідуальної варіативності амплітудних параметрів ППП і ЕЕГ є психологічні характеристики випробуваних. Показано домінування лівої півкулі головного мозку при здійсненні задачі на час сенсомоторної реакції і правої півкулі – при відліку часових інтервалів. Охарактеризовано кореляційні взаємовідносини біоелектричних (ЕЕГ) і психологічних показників з величиною часу реакції і продукованого часового інтервалу. Продемонстровано зміни динаміки ППП і ЕЕГ при проведенні сеансу біозворотного зв'язку.
У роботі вирішено наукову проблему виявлення пов’язаних із особистістю факторів, що визначають міжіндивідуальну варіативність параметрів ЕЕГ-потенціалів головного мозку. При цьому отримано такі основні результати та висновки, що можуть бути використані у діагностичних цілях і покладені в основу подальших досліджень:
Міжіндивідуальна варіативність амплітудних параметрів ППП значною мірою пов’язана з психологічними характеристиками випробуваних. Амплітудні параметри компонентів ППП достовірно корелювали як з деякими конституціональними, генетично зумовленими (властивості нервових процесів, властивості темпераменту), так і з соціально зумовленими (риси характера) психологічними характеристиками особистості.
Порівняння середніх значень амплітуд ППП свідчить про провідну роль лівої півкулі в умовах реалізації задачі, що вимагає швидкої сенсомоторної реакції, і провідну роль правої півкулі в контексті задачі на відлік часового інтервалу (в діапазоні від одиниць до декількох десятків секунд).
Амплітудні параметри ППП знаходяться в певних кореляційних зв’язках з мірою вираженості більшості ритмів ЕЕГ. Цей зв’язок, ймовірно, обумовлений тим, що в генерації ППП і ЕЕГ беруть участь мозкові механізми, що мають загальний структурний і нейрофізіологічний субстрат.
Факторний аналіз виявив, що досліджена сукупність біоелектричних і психологічних показників індивідууму в істотній мірі залежить від сьоми значущих факторів, що відображають певний функціональний стан мозку.
Встановлено зворотну залежність між часом сенсомоторної реакції і амплітудою УНХ. Показано, що величина і стабільність часу реакції пов'язана з властивостями нервових процесів і когнітивними характеристиками особистості.
При виконанні задачі на відлік часового інтервалу найбільш тісно пов'язаними з його показниками виявилися спектральна потужність b2-ритму і відношення потужностей a- і q-ритмів ЕЕГ спокою, що може бути зумовлено участю нейронних механізмів, відповідальних за генерацію цих ритмів в процесах відліку часового інтервалу.
Застосування електроенцефалографічного біозворотного зв'язку здатно у значної частини тестованих змінити патерн ЕЕГ і сформувати відносно стійкий нейродинамічний стан, який виявляється в зміні амплітудних параметрів ППП, що реєструються в післядії сеансу такого біозворотного зв'язку.
Публікації автора:
Основні праці:
Конарева И.Н., Павленко В.Б. Индивидуально-психологические особенности латентного периода простой сенсомоторной реакции с предупреждением // Ученые записки Таврического национального университета. – Симферополь, 1999. – Т. 12, № 2. – С. 105-110.
Конарева И.Н., Павленко В.Б. Взаимосвязь индивидуальных особенностей биопотенциалов и характеристик личности: факторный анализ // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. – Симферополь, 1999. – Т. 135, Ч. 1. – С. 235-243.
Павленко В.Б., Конарева И.Н. Индивидуальные особенности связанных с событиями ЭЭГ-потенциалов, регистрируемых в экспериментальной ситуации с отсчетом временных интервалов // Нейрофизиология / Neurophysiology. – Киев, 2000. – Т. 32, № 1. – С. 48-55.
Конарева И.Н., Павленко В.Б. Индивидуальные особенности когнитивных вызванных потенциалов при выполнении задачи на время реакции // Таврический медико-биологический вестник. – Симферополь, 2000. – № 1-2, С. 61-67.
Додаткові:
Конарева И.Н., Махин С.А., Павленко В.Б. Экспериментальное психофизиологическое исследование временной перцепции // Таврический журнал психиатрии. – Симферополь, 1998. – Т. 2, № 4. – С. 44-47.
Конарева И.Н., Павленко В.Б. Связанные с событием потенциалы и особенности личности: корреляционное исследование // Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі. – Материалы симпозиума. – Киев-Черкассы, 1999. – С. 46.
Конарева И.Н., Павленко В.Б. Связанные с событием потенциалы и характеристики личности // Архив клинической и экспериментальной медицины. Материалы II конференции Украинского общества нейронаук. – Донецк, 2001. – Т. 10, № 2. – С. 167.
Павленко В.Б., Конарева И.Н., Шутова Е.С., Черный С.В. Изменение паттерна ЭЭГ-потенциалов человека при использовании метода биологической обратной связи // Там же. – С. 200.